Únor 2015

Pojišťovny ve službách hákového kříže

28. února 2015 v 21:33 | redakce |  Historie
Universitní Nakladatelství Karolinum vydalo knihu Tomáše Jelínka "Pojišťovny ve službách hákového kříže", která je unikátním pokusem o pohled na roli protektorátních pojišťoven při financování druhé světové války a podpoře německého válečného hospodářství. Lišil se nějak přístup českých a německých ústavů k židovským klientů? Jak probíhaly arizace životních pojistek? Jak Němci využívali zajišťovací obchod k ovládnutí evropského trhu? Byly české pojišťovny součástí odboje? Vyvíjela německá pojišťovna Viktoria aktivity proti předválečnému Československu? To jsou jen některé z otázek, na něž se bývalý český zástupce v Mezinárodní komisi pro pojistné nároky z období holokaustu snaží odpovědět. Právě jeho praktické zkušenosti z mezinárodních jednání odhalují nejednu překvapivou informaci ze zákulisí, a tak se čtenář může např. dozvědět o kampani pojišťovny Generali, která měla za cíl zabránit vstupu České republiky, Polska a Maďarska do NATO.

Přelomový verdikt o odpovědnosti palestinského vedení za terorismus

24. února 2015 v 19:04 | Gita Zbavitelová, Český rozhlas |  Zahraniční zprávy

Newyorský soud vynesl v pondělí historický verdikt, který může mít značné důsledky pro palestinskou samosprávu. Podle něj je spolu s Organizací pro osvobození Palestiny (OOP) přímo zodpovědná za teroristické útoky za druhé intifády v Izraeli a musí jejich obětem zaplatit 218,5 milionu dolarů.

Proces se zabýval jen šesti konkrétními atentáty v Jeruzalémě v letech 2002 až 2004, při nichž zahynulo 33 lidí a přes 450 dalších bylo zraněno; celkem si druhá intifáda vyžádala přes tisíc izraelských životů. Mezi oběťmi a raněnými byli i držitelé amerického občanství, kteří teď požadovali odškodné ve výši 350 milionů dolarů, přestože pachatelé a strůjci útoků byli odsouzeni izraelskými soudy. Žádat náhradu za újmu způsobenou teroristickým útokem v zahraničí Američanům umožňuje takzvaný Protiteroristický zákon, který rovněž dovoluje, aby se výše odškodného ztrojnásobila. Oběti tak mohou nakonec získat až 655 milionů dolarů.

Davisův pohár 2015

22. února 2015 v 20:19 | Denny |  Sport
První kolo se blíží, hraje se ve dnech 6. - 8.3.2015. Ve Světové skupině to jsou utkání Německo - Francie, Velká Británie - USA, Česká republika - Austrálie, Kazachstan -Itálie, Argentina - Brazílie, Srbsko - Chorvatsko, Kanada - Japonsko, Belgie - Švýcarsko. Česká republika hraje v Ostravě.

Zemřel profesor Jiří Kosta

21. února 2015 v 13:19 | redakce |  Domácí zprávy
V neděli 15. února zemřel v německém Bad Homburgu uznávaný profesor ekonomie Jiří Kosta. Narodila se 2. října 1921 jako Heinrich Georg Kohn v německo-česko-židovské rodině v Praze. Jeho pradědeček Michael Lazar Kohn byl dlouholetým okresním rabínem na jižní Moravě, ale Jiřího rodina byla již spíše orientována levicově. Oskar Kosta, otec Jiřího, byl profesorem na pražském německém gymnáziu ve Štěpánské ulici a byl zapáleným levicovým intelektuálem a spisovatelem. Rodina si koncem 30. let změnila své tradiční kohenské příjmení na bezkonfesní Kosta.

FedCup 2015 začal pro Izrael pohromou

8. února 2015 v 20:42 | Denny |  Sport
Pro Izrael FedCup začal ve středu pohromou. Shahar Pe'er pro zranění kotníku k prvnímu utkání proti Chorvatsku nemohla nastoupit, družstvo se tedy muselo obejít bez ní, výsledek byl katastrofální.

Chorvatsko - Izrael 3:0. Ana Konjuh - Keren Shlomo 6:3, 6:0. Dona Vekič - Julia Glushko 6:1, 6:7, 7:5 , Daria Jurak, Konjuh - Alona Pushkarevsky, Shlomo 6:0, 6:0

Ve čtvrtek to vůbec nebylo lepší, Belgičanky izraelské družstvo převálcovaly, a to ne zcela zdravá Shahar Peer nastoupila do čtyřhry, ale ani to nepomohlo.

S Irenou Pavláskovou o jejím novém filmu Fotograf

4. února 2015 v 6:59 | TJ |  Rozhovor
V polovině ledna šel do kin tvůj nový film Fotograf, inspirovaný životem Jana Saudka. Kolik let jsi na něm pracovala?
Od mé první návštěvy u Jana, kdy jsem mu nabídla spolupráci, až k premiéře uběhly tři roky. Dva roky se pracovalo na scénáři a dávaly dohromady finance, rok probíhalo natáčení a dokončení filmu.

Byl jsem na slavnostní premiéře a bylo vidět, že se publiku film hodně líbil. Šel jsem tam s určitou pochybností, jak může Karel Roden hrát Jana Saudka, ale byl jsem jeho hereckým výkonem naprosto uchvácen. Ale i ostatní herci byli velmi dobří. Jak jsi vybírala hlavní protagonisty?
S Karlem Rodenem je to už náš pátý společný film. Známe se od našich dvaceti let a byl to právě on, komu jsem nabídla jeho první hlavní roli ve filmu Čas sluhů, v době, kdy byl vcelku neznámý začínající herec a já začínající režisérka. A vím, že Karel má v sobě i tu hravou komediální polohu a má rád i absurdní, bizarní herecké situace. Karel se úplně převtělil do postavy, kterou ztvárňoval. Sám říká, že mu přišlo, jakoby to hrál v nějakém transu. Mášu Málkovou, která si v hlavní roli projde velkým vývojem od submisivní dívky až po kořistnici, jsem znala z castingu, moc se mi líbila, je to niterná, přemýšlivá a talentovaná herečka. Zuzanka Vejvodová, která s velkým nasazením zahrála složitou postavu psychicky labilní mladé ženy, byla pro mě velkým hereckým i lidským objevem. Podobně jako další herci - Vašek Neužil, Marika Procházková, o Vilmě Cibulkové, mé drahé stálici, nemluvě.

Začíná FedCup 2015

3. února 2015 v 18:46 | Denny
Jak jsme psali v loňském roce, Izraelky i v tomto roce hrají v regionální skupině Evropa / Afrika a to již 6. rok za sebou. Letos se první kolo hraje od 4. do 7.2. v Budapešti ve 4 skupinách A až D. Izrael hraje ve skupině D spolu s nasazenými Belgičankami a Chorvatskem a Lotyšskem. Izraelské družstvo tvoří Shahar Peer, Julia Glushko, Keren Shlomo a Alona Pushkarevsky. Kapitánem je Amos Mansdorf.

Setkání s Margot Friedlanderovou

3. února 2015 v 16:33 | Barbora Šrámková, PLD |  Kultura
Ve středu 28. ledna, v souvislosti se Dnem památky obětí holocaustu a předcházením zločinům proti lidskosti, proběhl na Německém velvyslanectví v Praze večer s Margot Friedlanderovou, která četla ze své autobiografické knihy Versuche, dein Leben zu machen (česky vyšla pod názvem Útěk z Berlína. S židovskou hvězdou v kapse v nakl. Ikar, 2011).

Egypt prohlásil Hamás za teroristickou organizaci

2. února 2015 v 20:09 | Gita Zbavitelová, Český rozhlas |  Zahraniční zprávy
Zhoršující se situace palestinského hnutí Hamás dospěla o víkendu na nečekané dno. Nejenže se zastavila rekonstrukce pásma Gazy, ale Egypt jako vůbec první arabská země oficiálně prohlásil Hamás za teroristickou organizaci.
Už před rokem označil egyptský soud hnutí za skupinu, která terorismus podporuje, a zakázal mu působení v Egyptě. Teď je zařadil i na teroristický seznam, na němž už rok figuruje také jeho mateřské Muslimské bratrstvo. Prezident Abd al-Fattáh Sísí považuje Hamás za hrozbu národní bezpečnosti a od svržení islamistického prezidenta Muhammada Mursího v létě 2013 jej důsledně pronásleduje. Egyptské bezpečnostní složky obviňují Hamás z podílu na útocích na vojáky na Sinajském poloostrově, z podpory tamějších teroristů, pašování zbraní a ukrývání hledaných muslimských bratrů. Řadu Palestinců z Gazy také v Egyptě zadržely a několik je jich souzeno v procesu s Mursím. Káhira celé pásmo stále víc izoluje - přechod v Rafáhu je většinu roku zavřený, vojáci zničili skoro 1900 pašovacích tunelů a budují kilometr širokou pohraniční nárazníkovou zónu. Prohlášení Hamásu za teroristickou organizaci přišlo dva dny po čtvrtečním několikanásobném útoku na Sinaji, při němž zahynulo skoro 40 lidí. Přihlásila se k němu džihádistická skupina Ansár bajt al-maqdis, která se vloni po přísaze věrnosti Islámskému státu přejmenovala na "Stát Sinaj", ale podle egyptského soudu se na něm podílel i Hamás. Soud také konstatoval, že se hnutí odchýlilo od svého původního cíle, tedy boje proti Izraeli, a ohrožuje i bezpečnost Egypta.

Co je PEGIDA?

2. února 2015 v 9:16 | Denny |  Úvahy a komentáře
PEGIDA je hnutí, které vzniklo v Drážďanech a postupně se vytvořily odnože v jiných městech Německa. Organizátoři v Drážďanech vyzvali obyvatele k pondělním demonstracím občanů proti islamizaci západního světa. Proč právě v pondělí? To podle vzoru pondělních demonstrací v Lipsku v tehdejší NDR proti vládě SED.

PEGIDA je zkratkové slovo a znamená "Vlastenečtí Evropané proti islamizaci západního světa", v německém originále Patriotische Europäer Gegen die Islamisierung des Abendlandes. Ve skutečnosti nejde tolik o boj proti islamizaci, jako spíše o odpor proti žadatelům o asyl, kteří vzhledem k válečné situaci v Sýrii, přicházejí nyní hlavně ze Středního východu. Organizátoři je označují za ekonomické emigranty, kteří v Německu nehledají politický azyl, ale zneužívají německé sociální zákonodarství, proto požadují, aby vláda změnila imigrační zákony, vzorem by mělo být australské a kanadské zákonodárství.


Úspěchy českého a slovenského tenisu na Australian Open

1. února 2015 v 17:22 | Denny |  Sport
Velkou radost nám udělala Lucie Šafářová, která se rozhodla hrát čtyřhru se vždy výstředně oblečenou Američankou Bethanie Mattek-Sands. Bylo to VYNIKAJÍCÍ rozhodnutí. Jako nenasazený pár byly POSTRACHEM nasazených, na cestě za vítězstvím v dámské čtyřhře AO 2015 jich porazily celkem 5. V 2.kole 10., ve 3.kole 7, ve čtvrtfinále 3., v semifinále 16 a ve finále 14 - tajwansko-čínskou dvojici Yung-Jan Chan / Jie Zheng 6:4, 7:6.