Konexe na zdravý rozum

16. ledna 2015 v 16:20 | TJ |  Úvahy a komentáře
Domácí média přinesla dnes zprávu, že česko-romské sdružení Konexe bude v úterý 27. ledna v Terezíně pořádat demonstraci za uctění památky obětí romského holokaustu. Údajně tak chce mimo jiné upozornit, že na místě tábora v Letech stále stojí vepřín. Vedle oficiální akce v Památníku Terezín by vedle hlasů na pietním shromáždění měly být slyšet i názory demonstrantů. Zatímco upozornit na vepřín je naprosto legitimní, tak volba místa a způsobu protestu deklarovanému záměru jen uškodí.

Média citovala dva představitele Konexe. Podle Miroslava Brože jsou oběti holokaustu a genocidy v ČR rozdělovány do dvou kategorií. "Památka a utrpení jedněch se vzpomíná se zaslouženou úctou a pietou. Utrpení druhé skupiny obětí se relativizuje, zpochybňuje a jejich památka je znevažována," citovala Borože média. "Dvacátého sedmého ledna se v Terezíně bude připomínat osvobození vyhlazovacího tábora v polské Osvětimi. Do Osvětimi byli sváženi a následně v plynových komorách vražděni Romové z celé nacisty okupované Evropy. Čeští Romové, kteří dokázali přežít peklo táborů smrti provozovaných protektorátní vládou byli do Osvětimi odvezeni také, přežil málokdo. V dnešní době je myslím velmi důležité, aby se během pietního setkání k osvobození Osvětimi mluvilo o romských obětech, vzpomínala se památka obětí i romského holokaustu," tvrdí další člen sdružení Konexe Josef Miker. Je na tom něco pravdy?Již bylo mnohokrát řečeno, že válečný osud českých Romů a židů se propojil v Osvětimi. Taky od samého počátku, kdy v ČR židovská komunita začala organizovat připomínku 27. ledna jako památku na oběti holokaustu, byli Romové součástí těchto akcí. Především představitelé přeživších židovských vězňů koncentračních táborů vždy připomínají i osudy Romů a zvou jejich zástupce na vzpomínkové akce či konference. O žádných obětech druhé kategorie nelze ve vztahu k jednotlivcům hovořit. Je zde skutečně jen nedořešené téma tábora v Letech. Kolem tohoto místa však panuje i řada mýtů. Nelze o něm hovořit jako o protektorátním táboře smrti. Je však např. dle statistiky celkové úmrtnosti srovnatelný s Terezínem, který též nebyl vyhlazovacím táborem.

Pokud by někdo chtěl upozornit na prasečák v Letech, tak k tomu má využít akce na Pražském hradě. Na zábavné taškařice s hnojem je tam všude hodně místa. Narušování vzpomínkového setkání v Terezíně je prostě blbý nápad, a ještě se celá věc obrátí pro Romům.
 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 geci lepeška geci lepeška | 16. ledna 2015 v 21:15 | Reagovat

celé prohlášení Konexí je k dispozici zde: http://akana.cc/2015/01/news-cs/news-local-cs/vsechny-obeti-holokaustu-si-zaslouzi-uctu/  ,  dopis Konexí ( z doby před pár měsíci) evropským institucím a občanům je zdehttp://freelety.org/?lang=cs

Proč o Letech nelze hovořit jako o táboře smrti????

2 zidovskelisty zidovskelisty | 18. ledna 2015 v 21:45 | Reagovat

[1]: Tábor smrti je jen jiný výraz pro vyhlazovací tábor. Vyhlazovacím táborem byla např. Treblinka. Na území protektorátu nebyl žádný vyhlazovací tábor.

3 geci lepeška geci lepeška | 20. ledna 2015 v 11:01 | Reagovat

do Let byly sváženy romské děti a tam zabíjeny... jak by jste ten tábor nazval jinak než táborem smrti?

4 Mikuláš Vymětal Mikuláš Vymětal | E-mail | 20. ledna 2015 v 13:09 | Reagovat

Když si člověk dohledá původní článek, zjistí, že se jedná o pietní demonstraci. Sám bych pokládal za vhodnější výraz pietní shromáždění. Článek naopak připomíná, že památka jedněch se vzpomíná se zaslouženou úctou a pietou. Nezpochybňuje také to, že to, že organizace, připomínající památku Šoa, připomínají i romské oběti (např. při veřejných čteních jmen). To bylo dáno také tím, že přeživší Šoa přirozeně s pietou vzpomínali i na nežidovské spoluvězně, včetně Romů. Na druhou stranu je ovšem alarmující, jak je v české veřejnosti i v médiích holocaust Sinti a Romů tabu - a časté je naopak nenávistné štvaní proti Romům, nápadně připomínající vystoupení proti Židům v těch dávných démonických dobách, které se při Dni šoa připomínají. Sám jsem zažil, že když přijela památku romských obětí holocaustu do Let připomenout mezinárodní romská skupina z organizace Egam, byla přístupová silnice k prasečáku zatarasená vozem s močůvkou, která byla částečně rozlitá i na silnici - zřejmě proto, aby se návštěvníkům ztížil přístup. Letošní akce v Terezíně je z politických důvodů kontroverzní sama o sobě (účastní se jí například prezident Putin, který k výročí osvobození Osvětimi nebyl z politických důvodů pozván na setkání v Polsku pro zřejmou spoluodpovědnost Ruska na současné události na východní Ukrajině). Pieta je tedy narušená už těmito skutečnostmi. Výraz Tábor smrti Lety není odborný termín, nýbrž název nově vydané knihy Paula Polanského, připomínající, jak se v devadesátých letech stavěla převážná část české společnosti proti myšlence, že proběhl také holocaust Romů, a že n něm měli podíl i Češi. Pokojné shromáždění s modlitbou a připomenutím vzpomínek potomků některých terezínských vězňů tedy rozhodně nebude zábavná taškařice s hnojem.

5 Tereza Stepkova Tereza Stepkova | 20. ledna 2015 v 20:28 | Reagovat

K tematu, ktere je potreba otevirat z historickych i soucasnych duvodu, je nutne vest intenzivni a dlouhodobou debatu. K tomu, aby se o romskem holocaustu a jeho obetech vedelo nestaci vydat knihu a jednou rocne pronest rec v senatu... Jak ukazuje proces reflexe soa trvajici nekde 70, nekde 50 a nekde 25 let... Ale trva a je provazen bourlivymi diskusemi i hadkami, tichou systematickou praci historiku i hlasitymi aktivitami aktivistu. Podminkou hybneho procesu je pak otevrena diskuse mezi obema stranami. I o aktivitach, ktere nam dnes mohou pripadat jako blbosti...

6 CyberMageFroll CyberMageFroll | 27. ledna 2015 v 18:54 | Reagovat

[3]: Ve skutečnosti nemáte tak úplně pravdu. Lety byl sběrný a pracovní tábor a v podstatě ani nebyl pořádně oplocen. Pravda je, že tam došlo k úmrtím, ale nikoliv zabitím. Na vinně byl tehdejší velitel tábora, který svou funkci naprosto nezvládal. Nedostatek jídla, špatné hygienické podmínky, pracovní přetěžování, nedostatečná lékařská péče. To se vše podepsalo na zdraví obyvatel a mnoho jich zemřelo na nemoce a epidemie. A samozřejmě je smutnou skutečností, že obyvatelé tohoto tábora nakonec skončili ve skutečných koncentračních táborech. Ale to nebyla vinna českých úřadů či tábora Lety. Bohužel kolem tábora Lety je obrovské množství lží a polopravd a bohužel někteří stále na toto slyší.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama