Karel Holomek se ptá, kdy v příštích dnech zazní v Praze či Terezíně vzpomínka na romské oběti holokaustu

25. ledna 2015 v 13:07 | blog Karla Holomka |  Úvahy a komentáře
Nech můj lid žít...
Tak zní český překlad mezinárodní konference "Let My People Live", která se uskuteční v pondělí a úterý příští týden v Praze a Terezíně u příležitosti mezinárodního dne památky obětí holocaustu. Organizátory jsou česká vláda a Evropský židovský kongres, jehož prezidentem je pan Moshe Kantor, jeden z ruských oligarchů, žijících v Moskvě. Není od věci zmínit, že podstatná část nákladů konference bude hrazena právě jím. To je určitě hodno ocenění i když v jiných aspektech není nutno za každou cenu jásat.


Přes neúčast mnohých světových politických veličin se zde objeví výrazné osobnosti politického i akademického života. Své projevy přednesou v několika odborných panelech a to hned na prvním místě pan Moshe Kantor, naši ústavní činitelé Milan Štěch, Jan Hamáček, Bohuslav Sobotka i prezident Zeman. To není bezvýznamné a formální, jak by se mohlo na první pohled zdát. Dodává to celé akci vedle lesku i důležitosti potvrzení faktu vnímavosti pro oběti nacistické zvůle - a ovšem i budoucímu pohledu na projevy zvůlí jiných, které se pohříchu objevují. To vše bychom mohli považovat za dobré.

Až na jednu maličkou chybičku. Celá akce je věnována - a spěchám říci, že zcela oprávněně, jen židovským obětem, které byly tak obrovské, že je nelze s ničím jiným poměřovat. Byly ovšem i oběti jiné, které umíraly z naprosto stejných důvodů jako ty židovské, na příklad Romové. O nich v celé přípravě konference ani slovo!

Celý text naleznete zde.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 apagenius apagenius | E-mail | 26. ledna 2015 v 12:23 | Reagovat

Jednoduché: Židé po staletí, více než tisíc let přinášeli do tohoto prostoru inteligenci, vzdělání, podnikavost,později i umění... Lze říci, že hmotné i nehmotné kultuře dali řádově více, než odpovídalo jejich podílu na počtu obyvatel. Nu, a u cikánů to bylo stejné: podíl na malé zločinnosti byl řádově vyšší, než odpovídalo jejich počtům. Tak proto, tak jako neoslavujeme Atillu, Turky, tak ani cikány...

2 Vrrr Vrrr | 27. ledna 2015 v 1:12 | Reagovat

To je ale trapné, nicku apagenius

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama