Leden 2015

Širší souvislosti smrti argentinského prokurátora Alberta Nismana

28. ledna 2015 v 19:01 | Gita Zbavitelová, Český rozhlas |  Zahraniční zprávy
Nedávná pravděpodobná vražda argentinského prokurátora Alberta Nismana dodnes není a možná ani nebude nikdy objasněna. I když se však na první pohled může zdát, že jde o událost lokálního významu, kontext je mnohem širší a čin může mít bez nadsázky celosvětový dopad.
Nisman deset let vyšetřoval atentát na židovské středisko v Buenos Aires z roku 1994, při kterém zahynulo 85 lidí a jenž dodnes zůstává nejhorším teroristickým útokem v celé Latinské Americe. Až do Nismanova nástupu úřady deset let nevyšetřily vůbec nic, k rozhořčení veřejnosti i řady politiků a osobností. Petici za potrestání pachatelů podepsal i arcibiskup Buenos Aires Jorge Mario Bergoglio, dnes papež František, a prezident a manžel dnešní hlavy státu Néstor Kirchner označil v roce 2005 celý případ za "národní ostudu".

Argentinská detektivka

28. ledna 2015 v 10:32 | Karel Wichs, ČRo |  Zahraniční zprávy
V Argentině se odehrávají události připomínající detektivku. Ani se nemusí najít vrah a můžou vyústit ve změnu vlády a odstoupení prezidentky Cristiny Kirchnerové.
Příběh začal před jednadvaceti lety. 18. června 1994 zabila exploze 300 kilogramů výbušnin před židovským centrem v Buenos Aires 85 osob. Byl to největší teroristický útok v historii Argentiny, nikoli však první. Dva roky předtím zabil podobný výbuch 29 osob před izraelským velvyslanectvím. Argentina je pátou zemí s největším počtem židovských obyvatel na světě mimo Izrael a žije v ní nejvíc Židů z celé jižní Ameriky.

Tiskovka Moše Kantora

26. ledna 2015 v 13:17 | TJ |  Domácí zprávy
Na dnešní tiskové konferenci před zahájením Mezinárodního fóra Let My People Live! se předseda Evropského židovského kongresu Moše Kantor svěřil, že v období druhé světové války přišla jeho rodina o padesát příbuzných, kteří zahynuli obdobně jako při masakru Babím Jaru. "Budete jistě spokojeni, uvidíte," odpověděl Kantor na otázku ŽL, zda bude v rámci fóra zohledněna i problematika romských obětí a současných projevů nenávisti vůči Romům. Kantor rovněž uvedl, že např. v Maďarsku jsou kvůli hospodářským problémům země vystaveni narůstajícím projevům nenávisti členové židovské i romské komunity.

Dudi Sela příjemně překvapil, na Nadala ale nestačil

25. ledna 2015 v 22:25 | Denny |  Sport
Dudi Sela, na světovém žebříčku 106., se v poslední době hodně zlepšil. Je jak víno, čím je starší, tím je lepší. Porazil Lukáše Rosola (28) ve 4 setech 7:6, 5:7, 7:5, 6:3 a jeho dalším soupeřem byl 3. nasazený Rafael Nadal, se kterým dosud nehrál. Dudi Sela nemohl nic ztratit, naopak mohl jen získat, první dva sety Nadal vyhrál 6:1 a 6:0, ale ve třetím ukázal Dudi Sela, že tenis hrát umí, že se s ním musí ještě počítat. Nadal se ve třetím setu pořádně nadřel, než jej těsně 7:5 vyhrál. Sela měl za stavu 3:3 a 5:5 možnost vyhrát soupeřovo podání, ale nakonec z toho break nebyl.

Karel Holomek se ptá, kdy v příštích dnech zazní v Praze či Terezíně vzpomínka na romské oběti holokaustu

25. ledna 2015 v 13:07 | blog Karla Holomka |  Úvahy a komentáře
Nech můj lid žít...
Tak zní český překlad mezinárodní konference "Let My People Live", která se uskuteční v pondělí a úterý příští týden v Praze a Terezíně u příležitosti mezinárodního dne památky obětí holocaustu. Organizátory jsou česká vláda a Evropský židovský kongres, jehož prezidentem je pan Moshe Kantor, jeden z ruských oligarchů, žijících v Moskvě. Není od věci zmínit, že podstatná část nákladů konference bude hrazena právě jím. To je určitě hodno ocenění i když v jiných aspektech není nutno za každou cenu jásat.

Bíla místa ve výzkumu holokaustu. SAŽ vydal novou knihu

24. ledna 2015 v 17:46 | redakce |  Domácí zprávy
Spolek akademiků Židů (SAŽ) vydal ve spolupráci s Fakultou humanitních studií UK kolektivní monografii Bílá místa ve výzkumu holokaustu. Editoři Tomáš Jelínek a Blanka Soukupová přizvali k projektu, jenž trval rok a půl, patnáct spoluautorů z řady různých oborů. Knížka o 376 stranách tak nenabízí jen rozšíření poznání událostí v období druhé světové války, ale věnuje se i stopám holokaustu od druhé poloviny 20. století do současnosti.

Kniha si všímá, že především od počátku nového milénia se výzkum holokaustu viditelně rozšiřuje vedle tradičního historického výzkumu o oblasti právní a literární vědy, etnologie (antropologie), orální historie, ošetřovatelství, pedagogiky, politologie, psychologie, religionistiky, teatrologie atd. Do jaké míry mohou tyto "nové" obory obohatit naše společné poznání či přinést nové argumenty "zavedeným" oborům je otázkou, k níž má tato monografie přispět.

Institut Terezínské iniciativy představí pamětní minci k 70. výročí osvobození Osvětimi

24. ledna 2015 v 12:40 | redakce |  Domácí zprávy
V pondělí 26. ledna v 10:50 pořádá Institut Terezínské iniciativy (Jáchymova 3, P1) tiskovou konferenci u příležitosti uvedení pamětních mincí České mincovny k 70. výročí osvobození Osvětimi. Konference se zúčastní bývalá vězeňkyně koncentračních táborů Bohumila Havránková, předseda Výboru pro odškodnění romského holocaustu Čeněk Růžička a autor pamětní mince Jakub Orava. Institut Terezínské iniciativy zároveň vyhlásí třetí ročník soutěže k připomínkové akci Jom-Ha-Šoa na téma "Návraty a nenávraty".

V Praze se budou hledat odpovědi na současné problémy s náboženskou nenávistí v Evropě

22. ledna 2015 v 17:25 | Originální tisková zpráva Evropského židovského kongresu |  Domácí zprávy
Pražský hrad ožije v pondělí mezinárodním fórem Let My People Live! Delegáti z více než 30 zemí a na pět set dalších hostů budou hledat řešení palčivých problémů s nárůstem náboženské nesnášenlivosti a extremismu v Evropě. Ohrožení se cítí především evropští Židé a mnozí zvažují odchod z kontinentu z bezpečnostních důvodů. Dvoudenní akce rovněž uctí mezinárodní Den památky obětí holocaustu pietou v Terezíně.

Sidon: I rabín má právo se zamilovat

22. ledna 2015 v 10:33 | redakce
Dnešní vydání časopisu Rexlex přináší rozhovor Veroniky Bednářové s vrchním zemským rabínem Karolem Sidonem, který v něm odhaluje některé pocity a úvahy kolem svého soukromého života. To, co před časem nechtěl komentovat, nyní již otevřeně říká. Reflex se vyplatí pořídit. Zde je ukázka.


A má rabín, mluvme teď obecně, právo se zamilovat?
Já myslím, že je člověk, tak proč by neměl mít právo zamilovat se? I když já jsem s tím samozřejmě nepočítal. Kdyby o tom člověk neměl jiné představy…

… o čem?
O tom, jak se má žít. A že řád je ze všeho nejdůležitější. Najednou vám ale ten řád nabourá něco, co ještě zvýší pocit deprese, že vlastně žijete ve vztahu, jenž nefunguje. A že se tomu člověk přizpůsoboval, protože neměl dost odvahy řešit problémy včas. Já jsem do třetího manželství vstupoval právě kvůli tomu, abych měl v životě určitý řád.

EJC: Třetina mladých Britů věří, že by během jejich života mohlo dojít k dalšímu Holocaustu

21. ledna 2015 v 15:13 | Originální tisková zpráva Evropského židovského kongresu |  Zahraniční zprávy
Nejnovější průzkum Evropského židovského kongresu odhalil, že téměř 60 % mladých Britů neví nic o smrti 6 milionů Židů během Holocaustu. Čtvrtina dotazovaných se přitom domnívala, že se Holocaust mohl opakovat během jejich života.

Jeden ze čtyř britských občanů ve věku od 18 do 35 let věří, že by se během jeho života mohl v Evropě odehrát další Holocaust. Tento a další šokující fakta odhalil nejnovější průzkum Evropského židovského kongresu realizovaný těsně před panevropským fórem Let My People Live! Fórum připravované ve spolupráci s Evropskou unií a zaměřené na alarmující nárůst rasové nenávisti a náboženského extremismu v Evropě 21. století se odehraje v Praze a v Terezíně ve dnech 26. a 27. ledna. Debata předních zástupců Evropského parlamentu a více než 30 národních parlamentů proběhne na pozadí nedávných útoků ve Francii, při nichž zahynulo 16 lidí.

Izrael zabil 12 členů Hizballáhu a Íránců v Sýrii

19. ledna 2015 v 18:38 | Gita Zbavitelová, Český rozhlas |  Zahraniční zprávy
Izrael v neděli podnikl další útok v Sýrii, ale na rozdíl od všech dřívějších, které odmítl komentovat, jej nejmenovaní vojenští představitelé agenturám potvrdili.
Cílem dvou raket odpálených z izraelských vrtulníků tentokrát nebyly vyspělé zbraně pro libanonský Hizballáh jako v předchozích případech, ale skupina členů tohoto hnutí, která chystala útok na Izrael. Jejich konvoj byl zasažen nedaleko syrské Kuneitry, jen kousek od izraelských hranic na Golanských výšinách, a podle libanonských a íránských zdrojů bylo zabito dvanáct lidí - šest členů Hizballáhu, včetně syna teroristy Imáda Mugníji, zakladatele ozbrojeného křídla hnutí, jehož smrt při pumovém útoku v roce 2008 připisuje Hizballáh rovněž Izraeli, a šest íránských vojáků v čele s generálem Mohammadem Alím Alahdádím. Mezi oběťmi byl i další významný člen Hizballáhu - Muhammad Issa, velitel operací v Sýrii a Iráku.

Felix Kolmer v rozhovoru pro iDnes

19. ledna 2015 v 11:13 | redakce
Váš tatínek byl legionářem na italské frontě, strýc zase v Rusku. Jak se to v dětství promítlo do vaší výchovy?
Zásadně. Byl jsem na ně a na národ, za který bojovali, prostě hrdý. Probudilo to moje češství. Můj otec bohužel zemřel, když mi bylo deset, takže mi toho moc říci nestihl, byl jsem malý na to, abych to chápal. Ale se strýcem jsem toho probral hodně. Zajišťoval transporty legionářů z Vladivostoku do Terstu a přijel až s tím posledním. Tady už nesehnal místo, všechna byla rozebraná, takže ho ve Vídni zaměstnal bratr mého otce. Strýc, který bojoval proti Rakousku, nakonec v tom Rakousku žil a pracoval až do příchodu nacistů.
Byl také dobrým přítelem Masaryka, dopisovali si a já jsem si mohl ty dopisy číst. Samozřejmě to na mě zapůsobilo, protože Masaryk, to pro mě bylo něco, co ani nelze dosáhnout, jak byl "dobrej". Byl to trošku přehnaný pohled, ale na druhé straně hodně pravdivý. Strýc dvakrát těsně utekl gestapu - poprvé za anšlusu, pak bydlel rok u nás v Praze, podruhé 15. března 1939. Nakonec žil v Americe, kde i zemřel.

Vynikající výkon Maccabi ve třetím kole Top 16

18. ledna 2015 v 21:36 | Denny |  Sport
Maccabi porazil FC Barcelonu 70: 68. Zápas byl dramatický, zvláště v druhém poločase, který Barcelona vyhrála 40: 34 (17:19, 17:21). Na štěstí si Maccabi v první půli zápasu po čtvrtinách 15:13 a 21:15 vytvořil náskok 36:28 a tak celý zápas těsně vyhrál 70:68. Maccabi po třetím kole má na svém kontě 2 výhry a 1 prohrané utkání. Skupinu suverenně vede Real Madrid, který vyhrál všechna 3 utkání, stejnou bilanci mají ve skupině F mužstva Olympiakos Pireus a CSKA Moskva.

Začíná hlavní soutěž Australian Open 2015

18. ledna 2015 v 21:33 | Denny |  Sport
V kvalifikaci Šachar Peerová (9) v prvním kole porazila Kanaďanku Fracoise Abandovou 3:6, 7:5, 6:3. V druhém kole čelila úspěšně domácí hráčce ruského původu Anastasii Rodionové, nad kterou zvítězila 6:1, 3:6, 6:1. K postupu do hlavní soutěže musela porazit Richel Hogenkampovou (23) z Nizozemska, to se jí ale nepodařilo, proto. Šachar Peerová nebude hrát dvouhru, pro čtyřhru si za partnerku zvolila Němku Anniku Beckovou.

Konexe na zdravý rozum

16. ledna 2015 v 16:20 | TJ |  Úvahy a komentáře
Domácí média přinesla dnes zprávu, že česko-romské sdružení Konexe bude v úterý 27. ledna v Terezíně pořádat demonstraci za uctění památky obětí romského holokaustu. Údajně tak chce mimo jiné upozornit, že na místě tábora v Letech stále stojí vepřín. Vedle oficiální akce v Památníku Terezín by vedle hlasů na pietním shromáždění měly být slyšet i názory demonstrantů. Zatímco upozornit na vepřín je naprosto legitimní, tak volba místa a způsobu protestu deklarovanému záměru jen uškodí.

Média citovala dva představitele Konexe. Podle Miroslava Brože jsou oběti holokaustu a genocidy v ČR rozdělovány do dvou kategorií. "Památka a utrpení jedněch se vzpomíná se zaslouženou úctou a pietou. Utrpení druhé skupiny obětí se relativizuje, zpochybňuje a jejich památka je znevažována," citovala Borože média. "Dvacátého sedmého ledna se v Terezíně bude připomínat osvobození vyhlazovacího tábora v polské Osvětimi. Do Osvětimi byli sváženi a následně v plynových komorách vražděni Romové z celé nacisty okupované Evropy. Čeští Romové, kteří dokázali přežít peklo táborů smrti provozovaných protektorátní vládou byli do Osvětimi odvezeni také, přežil málokdo. V dnešní době je myslím velmi důležité, aby se během pietního setkání k osvobození Osvětimi mluvilo o romských obětech, vzpomínala se památka obětí i romského holokaustu," tvrdí další člen sdružení Konexe Josef Miker. Je na tom něco pravdy?

Včera nás opustila báječná paní Adamová

15. ledna 2015 v 9:43 | redakce
Františka Adamová (9. 9.1925-14. 1. 2015) umřela včera ve Vinohradské nemocnici, kam byla nedávno přeložena z Hagiboru, kde pobývala s přestávkami v uplynulých dvou letech. Její osobitý humor a smysl pro spravedlnost byl v rámci prážské židovské obce unikátem, který bude všem jejím přátelům navždy scházet. Jejím přáním bylo odejít bez pohřbu.

Australian Open 2015 – v kvalifikaci řada nasazených vypadla v prvním kole

15. ledna 2015 v 9:20 | Denny |  Sport
Muži v kvalifikaci mají první kolo za sebou, z 32 nasazených jich 13 vypadlo již v prvním kole, což je 40%. Příjemným překvapením je, že výborně hrající Jan Hernych porazil Francouze Mahuta (6) ve dvou setech 7:6 a 6:1. Druhé kolo bude česko-českým duelem, Hernych se střetne s Adamem Pavláskem.

Setkání s tajemníkem Federace židovských obcí

14. ledna 2015 v 12:40 | redakce |  Domácí zprávy
Podle zprávy Richarda Valouška proběhne dnes ve 14 hodin na pražské Židovské radnici setkání novinářů s tajemníkem Federace židovských obcí Tomášem Krausem k novinkám ke Světovému fóru holokaustu, které se v Praze a Terezíně bude konat 26. a 27. ledna.

V tomto týdnu začíná Australian Open 2015 kvalifikací

13. ledna 2015 v 16:00 | Denny |  Sport
Letošní turnaj se hraje od 19.1. do 1.2.2015. Předchází mu kvalifikace, která začne ve středu 14.1. a skončí v sobotu 17.1. Vedení turnaje prohlašuje, že kvalifikace slibuje zajímavé zápasy dnes již známých tenistů a tenistek. Má vedení turnaje pravdu, že nás čekají zajímavé zápasy?

Daniel Sidon nabízel v klubu drogy. Zadržela jej městská policie

13. ledna 2015 v 15:23 | redakce |  Domácí zprávy
Blesk přinesl zprávu, že Daniel Sidon byl dnes ráno zadržen s drogami, které měl nabízet v jednom pražském klubu. Druhorozený syn vrchního zemského rabína se dvakrát pokusil o útěk.