Prosinec 2014

Hamas zakázal dětem výlet do ZOO

30. prosince 2014 v 14:21 | redakce |  Zahraniční zprávy
Hnutí Hamas zakázalo v palestinským dětem, které během letní války v Gaze přišly o rodiče, týdenní výlet do Izraele. Měly navštívit židovské a arabské obce či zoologickou zahradu v Ramt Ganu, na programu bylo i setkání s Mahmúdem Abbásem. Akci pro 37 dětí organizovalo Hnutí kibuců ve spolupráci arabskoizraelskými městy Kfar Kassem a Rahat. Hamas oznámil, že skupinu v neděli vrátil zpět z hranic, aby ji "ochránil před politikou normalizace" s Izraelem. Hnutí kibuců podobné projekty organizovalo již v minulosti a pro akci mělo potřebná povolení od úřadů v Gaze i Izraeli.

Basketbalisté Maccabi postoupili do Top 16, hrají ve skupině E

25. prosince 2014 v 23:42 | Denny |  Sport
Top 16 Evropské ligy basketbalu se hraje ve dvou skupinách po osmi, jsou v nich první 4 mužstva ze skupin A až D. Tato část evropské ligy začíná den před Silvestrem a končí 10.dubna 2015.

Maccabi hraje ve skupině E, kam postoupil jako 2. ze skupiny B. Dále zde hrají Real Madrid jako 1. ze skupiny A, Panathinaikos Atény - 3C, Galatasaray Istanbul - 4D, Barcelona - 1C, Rudá hvězda Bělehrad - 2D, Žalgiris Kaunas - 3A a ALBA Berlín jako 4. ze skupiny B.

Co na leden chystá Evropský židovský kongres

23. prosince 2014 v 14:17 | redakce |  Domácí zprávy
Již se hodně psalo o tom, zda přijede do Prahy ruský prezident Vladimír Putin, kdo jej pozval či nepozval. Zcela v pozadí zájmu zůstává připravovaný program, který by měl mimo tradiční připomínky dne obětí holokaustu být dle organizátorů i příležitostí zamyslet se nad narůstajícími radikálními projevy rasismu a jiné nenávisti. Většina akcí se bude odehrávat v Praze, na Terezín je naplánována závěrečná hodina.

Rekonstrukce pásma Gazy vázne. Dárci neplní sliby

22. prosince 2014 v 19:06 | Gita Zbavitelová, Český rozhlas |  Zahraniční zprávy
Mezinárodní dárci, kteří měli přispět na rekonstrukci pásma Gazy zničeného v letní válce Izraele s palestinským Hamásem, překonali v polovině října veškerá očekávání a slíbili Palestincům skoro pět a půl miliardy dolarů; z nich byla pro Gazu určena nejméně polovina, zatímco druhá část měla vylepšit hroutící se rozpočet samosprávy. Ještě o dva měsíce později však Palestinci na peníze stále čekají; na Blízký východ přichází zima a domy se téměř neopravují. Populární gazanský zpěvák Islám Ajúb dokonce napsal píseň o touze po cementu.

Dopis na Zelený ostrov aneb jiný pohled na válku v Gaze v roce 2014

20. prosince 2014 v 19:26 | Arie |  Úvahy a komentáře
Motto: Před 25 lety přijela mladičká irská katolička do Izraele a pracovala tam jako dobrovolnice v kibucu. Později přesídlila do Tel Avivu. Byla Izraelem okouzlena a chtěla se zde usídlit natrvalo. Nakonec se však vrátila do Irska. Nyní je rozhořčena tím, co podle jejího chápání je vyčínání Izraele na okupovaných územích (ačkoliv Gaza nikým okupována není). Nabídl jsem jí malé vysvětlení, protože když naši přátelé nebudou na naší straně, kdo vůbec bude ...?
Milá T.
Dala jsi průchod svému rozhořčení, vidouc v televizi bezbranné Palestince v Gaze pod sprškou bomb těžce vyzbrojené izraelské armády. Vtip je v tom, že jste krmeni zfabrikovanými informacemi. Vycházíte pouze z toho, co vám pouští na obrazovku, a toto sdělení je vysoce selektivní. Čerstvý příklad: Osmnáctého listopadu tohoto roku dva Palestinci vtrhli do jeruzalémské synagogy ozbrojeni sekyrami a pistolí, zabili 4 osoby, další těžce zraněný člověk později podlehl následkům zranění, několik účastníků modliteb bylo rovněž vážně zraněno, to vše než stačili zasáhnout přivolaní policisté a útočniky zneškodnit. Titulek v britském The Telegraph hlásal "Policie zastřelila v jeruzalémské synagoze dva sekerou ozbrojené útočníky".

Evropský soud nařídil vyřadit Hamás ze seznamu teroristických organizací EU

19. prosince 2014 v 15:56 | Gita Zbavitelová, Český rozhlas |  Zahraniční zprávy
K překvapivému závěru dospěl ve středu druhý nejvyšší evropský soud - nařídil Evropské unii, aby vyškrtla palestinské hnutí Hamás ze seznamu teroristických organizací. Přestože verdikt bude mít zřejmě mizivé důsledky, byl poněkud šokující a vyvolává nejednu otázku.
Lucemburský soud zvaný Tribunál usoudil, že Evropská unie zařadila v roce 2001 Hamás na teroristický seznam v rozporu s právními předpisy, tedy pouze na základě informací Spojených států, zatímco evropské právo požaduje, aby tak učinila výlučně na základě informací vlastních. Protože jde však podle něj jen o technickou formalitu, platnost svého rozhodnutí na tři měsíce pozastavil, a dal tak unii čas, aby se odvolala a potřebné údaje předložila anebo přijala stejné rozhodnutí znovu na základě nezbytných "vlastních" důkazů o teroristické povaze hnutí. Hamás proto na teroristickém seznamu zatím zůstává a v platnosti je dál i nařízení o zmrazení jeho evropských bankovních kont a majetku a sankcích proti jeho členům.

Federace židovských obcí se staví proti pozvání Putina na pietní připomínku mezinárodního dne obětí holokaustu

19. prosince 2014 v 15:08 | redakce
Dnes vydala Federace židovských obcí (FŽO) prohlášení k pozvání ruského prezidenta Vladimíra Putina na pietní akce k mezinárodnímu dni oběti holokaustu, které ve dnech 26. a 27. ledna 2015 organizuje v Praze a Terezíně Evropský židovský kongres ve spolupráci s prezidentskou kanceláří, ministertsvem zahraničí, parlamentem a dalšími institucemi. Dle zpráv z médií byl Putin pozván jako jeden z více než další desítky nejvyšších představitelů různých zemí.

Izrael vyšetřuje svůj postup ve válce v pásmu Gazy

16. prosince 2014 v 22:22 | Gita Zbavitelová, Český rozhlas |  Zahraniční zprávy
Izrael je tradičně obviňován z válečných zločinů při svých odvetných válkách s palestinským Hamásem v pásmu Gazy a nejinak tomu bylo i za té poslední letos v létě. Rada OSN pro lidská práva rychle zřídila komisi, která už údajné izraelské zločiny vyšetřuje. Minulý týden přišla se stejným obviněním i Amnesty International - podle ní se měl Izrael dopustit válečných zločinů bombardováním čtyř mrakodrapů v Gaze, přestože při něm vůbec nikdo nezahynul.

Sidon opět překvapil

16. prosince 2014 v 21:32 | redakce |  Domácí zprávy
Sidon, který je ve své funkci vrchní zemského rabína na neplacené dovolené, opět nechal česká média nahlédnout do svých úvah. U příležitosti začátku Chanuky v rozhovoru pro Českou televizi prohlásil, že situace na Blízkém východě by byla srozumitelnější, kdyby vypukla válka mezi Izraelem a palestinským státem.

Štastnou Chanuku 5775!

16. prosince 2014 v 16:00 | redakce
Redakce ŽL přeje štastné svátky světel a připomíná všem ženám, že pokud hoří světla chanukie, tak oproti mužům nemají pracovat.

Máme právo jít bez strachu do kavárny nebo poslat děti do školy

15. prosince 2014 v 11:54 | Petr Erben (93), Izrael |  Úvahy a komentáře
Rano jsem slyšel ve zpravách že v Sydney přepadl nějaký terorista (asi DAIŠ) kavarnu. Drží v zajetí asi třicet lidí. Mnoho se ještě nevi co se tam děje, ale jak známe jejich metody musime čekat jejich "normalni ritual". Ptám se, jak dlouho to budeme muset těmto zločincům trpět, než svět přijde k rozhodnuti jednat podobně jako ve středověku proti PIRÁTŮM? Blízký východ, dnes již i celá Evropa, každíé místo na světě má právo na civilisovaný život bez strachu jít do kavarny nebo poslat děti do školy.


Maccabi v Záhřebu vyhrál o 11 bodů a postupuje do Top 16 z 2.místa

14. prosince 2014 v 15:11 | Denny |  Sport
Začněme ale utkáním, které se prodlužovalo a mohlo skončit překvapením. CSKA Moskva hrála v Malaze a měla namále, utkání v normální hrací době skončilo nerozhodně, proto se prodlužovalo a moskevští vyhráli o jeden jediný bod. Tím je CSKA jediné mužstvo ze všech 4 skupin A až D Euroleague, které je bez porážky.

Dora Gold: Psaní knihy je jako nakupování v supermarketu

14. prosince 2014 v 12:49 | TJ |  Domácí zprávy
CEVRO Institut ve spolupráci s vydavatelstvím Garamond a izraelským velvyslanectvím uspořádal v pondělí 8. prosince přednášku bývalého izraelského velvyslance při OSN Doreho Golda u příležitosti českého vydání jeho knihy Boj o Jeruzalém: Radikální islám, Západ a budoucnost Svatého města. Akci moderoval Tomáš Pojar prorektor pro zahraniční vztahy CEVRO Institut. V přeplněném sále v Jungmannově 17 bylo možné zahlédnout řadu zajímavých hostů včetně expremiéra Mirka Topolánka či bývalého velvyslance v USA a Rusku Petra Koláře.

O smrti palestinského ministra

11. prosince 2014 v 18:40 | Gita Zbavitelová, Český rozhlas |  Zahraniční zprávy
V nevhodné době velmi rozjitřených vztahů mezi Izraelem a Palestinci došlo ve středu k incidentu, při němž zemřel ministr palestinské samosprávy. Zijád abú Ajn, který měl na starosti monitorování židovských osad a bezpečnostní bariéry chránící Izrael před palestinským terorismem a organizování "akcí lidového odporu", přišel se skupinou Palestinců protestovat k vesnici Turmus Ajja na Západním břehu Jordánu. Izraelští vojáci se je pokusili rozehnat slzným plynem a pažbami pušek. Abú Ajn upadl, nemohl dýchat a byl převezen do nemocnice v Ramalláhu, kde zemřel.

Nobelovky rozdány. Patrick Modiano má cenu za literaturu

11. prosince 2014 v 11:08 | Denny |  Kultura
Švédský král Karel XVI. Gustav slavnostně předal ve Stockholmu v úterý 10. prosince (v den výročí úmrtí Alfreda Nobela) Nobelovy ceny za fyziku, chémii, lékařství, literaturu a ekonomii. V Oslu byla předána Nobelova cena za mír.
Zatímco o laureátech cen za přírodní vědy nikdo nepochybuje, tak Nobelova cena za mír je často předmětem ostrých debat a v poslední době se to také dá říci o Nobelových cenách za literaturu, kterou dostali autoři či autorky, jejichž díla širší čtenářské veřejnosti nic neříkají. Tak např. v roce 2008 jí byl poctěn francouzský autor Jean-Marie Gustave Le Clézio. Překlady jeho knih sice vyšly též česky již v 60. letech, přesto udělení Nobelovy ceny tomuto spisovateli bylo překvapením i ve Francii.

Průlomové rozhodnutí soudu a ministerstva v restituci uměleckých předmětů

9. prosince 2014 v 18:39 | redakce |  Domácí zprávy
Ministr kultury Daniel Herman se postavil proti rutinní praxi preventivního prohlašování uměleckých děl, jejichž restituenti žijí trvale mimo ČR, kulturními památkami, a zrušil památkovou ochranu obrazu připisovanému Francesku Solimenovi, který z Národní galerie (NG) restituovali potomci původních židovských majitelů. ČTK dnes přinesla zprávu o ministerském rozhodnutí ze dne 3. října, které se ve svém zdůvodnění odvolává dokonce i na Terezínskou deklaraci.

Židé, křesťané a muslimové budou mluvit o svobodě

6. prosince 2014 v 19:25 | redakce |  Náboženství
Husitská teologická fakulta opět pořádá jednu ze svých zajímavých debat, které jsou otevřené široké veřejnosti. Ve středu 10. prosince od 18:00 ve velké aule (Pacovská 350/4, Praha 4) se nad tématem svobody a jejího významu v judaismu, křesťanství a islámu budou zamýšlet prof. Tomáš Halík, rabín Ron Hoffberg, imán Emir Omič, synodní senior Joel Ruml, Vladimír Sáňka, Miroslav kardinál Vlk a Sylvie Wittmanová.

Maccabi – ALBA Berlín 95:89, překvapení v přímém přenosu se nekonalo

5. prosince 2014 v 9:28 | Denny
Utkání přenášel přímo také německý sportovní televizní kanál Sport 1 a někdy to vypadalo tak, že by utkání mohlo skončit překvapením, ALBA by mohla vyhrát. Nakonec po čtvrtinách 25:19, 17:27, 26:17 a 27:26 Maccabi Tel Aviv vyhrál. Vzhledem k tomu, že nikdo nepochybuje o dnešním vítězství CSKA nad Záhřebem, tak postup Maccabi do Top 16 je "vyřízena věc." Limoges včera porazil Malagu 67:64, což je překvapení a tak "Albatros" z Berlína má naději také postoupit mezi 16 nejlepších mužstev.

Památník Terezín vyhlásil další ročník literární a výtvarné soutěže

4. prosince 2014 v 10:36 | TZ, Památník Terezín |  Domácí zprávy
Památník Terezín vyhlásil na příští rok XXI. ročník literární a IX. ročník výtvarné soutěže - Memoriálu Hany Greenfieldové
pod společným tématem "...a na troskách ghetta budeme se smát...". Název letošního ročníku literární a výtvarné soutěže Památníku Terezín pochází ze závěru neoficiální hymny terezínského ghetta, jejímž autorem je jeden z jeho nejvýraznějších divadelníků Karel Švenk.

Izrael směřuje k předčasným volbám

2. prosince 2014 v 19:04 | Gita Zbavitelová, Český rozhlas |  Zahraniční zprávy

Izraelská politická scéna byla v posledních týdnech tak rozbouřená, že se předčasné volby zdály nevyhnutelné. Vláda premiéra Binjamina Netanjahua se nemohla na ničem shodnout a rozpory v názorech na řadu návrhů se zdály nepřekonatelné. Opozice v pondělí podala návrh na rozpuštění parlamentu a v úterý večer pak Netanjahu volby oficiálně oznámil. Jejich datum ale teprve určí Kneset.