Listopad 2014

Před rokem odešel Egon Lánský

30. listopadu 2014 v 17:44 | redakce |  Domácí zprávy
V urnovém háji Nového židovského hřbitova v Praze se dnes konala vzpomínka na Egona T. Lánského (80), který nás opustil 25. 11. 2013. U nově vybudovaného náhrobku se sešlo na čtyři desítky přátel a známých. Stejně jako byl jeho život plný překvapivých zvratů a dobrodružství, jsou i místa jeho posledního odpočinku nezvykle roztroušena hned v několika evropských zemích. Jeho popel je uložen nejen v Praze, kde se konal dnešní Jahrzeit, ale i v hrobu rodičů na Slovensku a v milovaném Švédsku, kde našel politický azyl po emigraci z komunistického Československa. Modlitbu vedl kantor Bejt Simcha Ivan Kohout.

Maccabi na CSKA nestačil

30. listopadu 2014 v 14:13 | Denny |  Sport
Maccabi Tel Aviv - CSKA Moskva 61:84 po čtvrtinách 12:25, 18:15, 16:19, 15:25. Po první půli měl Maccabi manko 10 bodů. Z prohraného utkání v Moskvě se sice telavivští sice poučili, jak by měli hrát doma, ale Moskva od začátku hrála se zajištěnou obranou, kterou hráči Maccabi procházeli jen ztěží.

Evropa na vlně jednostranného uznávání Palestiny

27. listopadu 2014 v 16:34 | Gita Zbavitelová, Český rozhlas |  Zahraniční zprávy
Když Švédsko před měsícem uznalo neexistující Palestinu, vyvolalo to lavinu podobných kroků v celé Evropě. I když jde pouze o nezávazná doporučení parlamentů, jichž kromě Švédska žádná vláda neuposlechla, vysílají Palestincům významný signál. Schválily je zákonodárné sbory Británie, Irska a Španělska, v pátek budou o doporučení rozhodovat poslanci ve Francii a chystají se k tomu v Dánsku, Portugalsku, Itálii a Slovinsku. Připojil se dokonce i Evropský parlament, který chce hlasovat v polovině prosince, a je pravděpodobné, že Evropská unie pak uznání Palestiny doporučí všem členským zemím.
Přehlédněme skutečnost, že všichni tito politici podporují vznik státu, jehož oficiální představitelé podněcují protiizraelské násilnosti. Jen v posledních dnech požehnal poradce předsedy samosprávy Mahmúda Abbáse, Sultán abú Ajnán, "kolům aut, sekerám a nožům", jimiž Palestinci v posledních týdnech vraždí izraelské civilisty, a činitel Abbásova hnutí Fatáh Muhammad Biqáí řekl v oficiální palestinské televizi, že "Jeruzalém potřebuje krev, aby se očistil od Židů".

Dcera sira Nicholase Wintona dnes představí svou knihu na pražské židovské obci

27. listopadu 2014 v 11:08 | redakce |  Kultura
Dnes v 17 hodin se na Židovské radnici v Praze koná setkání s dcerou sira Nicholase Wintona Barbarou. Akce, které se zúčastní i některé zachráněné Wintonovy děti, se pořádá u příležitosti vydání její knihy "Není-li to nemožné... Životní příběh sira Nicholase Wintona".

V Polsku vrcholí přípravy na 70. výročí osvobození Osvětimi aneb Transparentnost v praxi

24. listopadu 2014 v 9:00 | D.T. podle zahr. zdrojů, foto Wikipedie |  Zahraniční zprávy

Podle izraelského zpravodajského serveru ynetnews běží přípravy na pietní připomínku u příležitosti 70. výročí osvobození koncentračního tábora Osvětim-Březinka na plné obrátky. Nadcházející "Den památky obětí holocaustu", jenž si svět připomene 27. ledna 2015, má být dosud největší pietní ceremonii svého druhu. Konat se má ve velkém stanu před smutně proslulou "Bránou smrti" do vyhlazovacího tábora Březinka, která se tím pádem stane vizuálním symbolem celé akce. Očekáváni jsou četní pamětníci stejně tak jako premiéři, prezidenti (včetně Obamy a Putina), monarchové a další hosté z bezmála stovky zemí. Hlavními pořadateli jsou polská vláda, Státní muzeum Osvětim-Březinka ve spolupráci s Památníkem Jad Vašem i několik mezinárodních organizací (např. Světový židovský kongres a March of the Living International).


V Jeruzalémě se uskuteční česko-izraelské mezivládní konzultace

22. listopadu 2014 v 18:15 | redakce |  Zahraniční zprávy
Předseda vlády Bohuslav Sobotka společně s dalšími členy vlády navštíví ve dnech 24. až 26. listopadu Stát Izrael, kde se v Jeruzalémě uskuteční česko-izraelské mezivládní konzultace. Jde o pokračování tradice bilaterálních jednání, jež byla započata již za Nečasovy vlády v roce 2012. Obdobné meziváldní konzulatce probíhají již řadu let např. i mezi Státem Izrael a Německem či Polskem.

Hlavními tématy rozhovorů budou podle webu vlády rozvoj hospodářské spolupráce, prohloubení kontaktů v oblasti vědy, výzkumu a inovací, kulturní výměna, bezpečnostní otázky a regionální situace na Blízkém východě. Mezivládních konzultací se společně se Sobotkou zúčastní místopředseda vlády pro vědu, výzkum a inovace Pavel Bělobrádek, ministr obrany Martin Stropnický, ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek, ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová, ministr zemědělství Marian Jurečka, ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček a ministr kultury Daniel Herman.

Hamás, Egypt a vláda národní jednoty- všude samé problémy

22. listopadu 2014 v 17:05 | Gita Zbavitelová, Český rozhlas |  Zahraniční zprávy
Když dva Arabové z východního Jeruzaléma v úterý zavraždili čtyři židovské věřící a jednoho policistu v jeruzalémské synagoze, palestinský Hamás se tak radoval, že v Gaze uspořádal oslavy a rozdával v ulicích cukroví. Ze všech sil podněcuje současné protiizraelské násilnosti, při nichž za posledních šest měsíců zahynulo už 17 lidí, a vybízí Palestince k dalším útokům. Sám je také neúnavně chystá - izraelská bezpečnostní služba Šin Bet zmařila jeho plán vraždy ministra zahraničí Avigdora Libermana a několik dalších atentátů, které stejně jako letní pokus o puč na Západním břehu Jordánu financují a organizují exiloví členové hnutí v Turecku.

Maccabi vyhrál ve Franci těsně

21. listopadu 2014 v 15:45 | Denny |  Sport
Maccabi si jel do Limoges pro vítězství, ale přesvědčivé to nebylo. Nakonec vyhrál jen o 6 bodů: , výsledek zápasdu CSP Limoges - Maccabi Tel Aviv byl 73:79 po čtvrtinách 21:19, 14:23, 13:15, 25:22.

Nejlepším hráčem Maccabi byl Sylven Landesberg. Celově se na vítězství podílel 22 body. Díky němu vedl Maccabi jednu chvíli ve 3.čtvrtině přesvědčivě o 18 bodů, ale pak žluto-modří polevili, Francouzi přidali a náskok se smrsknul na polovinu, na konci 3.čtvrtiny to bylo jen o 9 bodů. V poslední čtvrtině zachránil Jeremy Pargo Maccabi od porážky, celkově se blýskl 13 body, 9 z nich dal v poslední minutě!

Čtvrtá cesta od třetí intifády aneb Krveprolití v Jeruzalémě

19. listopadu 2014 v 11:41 | Jan Fingerland, uvedeno v pořadu Názory a argumenty ČRo Plus |  Zahraniční zprávy
Jeruzalému se sice přezdívá město míru, ale zvlášť v posledních dnech připomíná spíše sud prachu. Úterní útok dvou mužů na věřící, modlící se v synagoze, tuto skutečnost spíše dotvrzuje, než vytváří. Podle zatím posledních údajů byli útočníky dva muži z východního, arabského Jeruzaléma a místem tragédie čtvrť Har Nof více méně na samém okraji Západního Jeruzaléma. Pokud se potvrdí identita obou útočníků, pak to bude znamenat, že žili ve čtvrti Džebel Mukabir, odkud přišlo už několik jiných pachatelů podobných útoků.

Izrael vyhrál a je nyní první ve skupině B

17. listopadu 2014 v 15:33 | Denny |  Sport
V neděli 16. listopadu byly ve skupině B kromě zápasu Izrael - Bosna a Hercegovina na pořadu zápasy Belgie - Wales 0:0, Kypr - Andora 5:0.

Izrael s Bosnou a Hercegovinou hrál v Haifě a vyhrál 3:0. Bylo to přesvědčivé vítězství. Branky dali Gil Vermouth, Omer Damari a Eran Zahavi. Jak napsal v komentáři k předchozímu článku o kvalifikaci Karel Příbramský Jr. "Pokud chce Izrael postoupit, tak vítězství v tomto zápase je povinností" zvláště, když si uvědomíme, že Izrael dosud nehrál s těžkými soupeři, kterými jsou Belgie a Wales.

Jiří X. Doležal bere na milost rituální porážky

14. listopadu 2014 v 17:18 | redakce |  Náboženství
Osvědčený redaktor Reflexu se ve čtvrtečním vydání tohoto týdeníku věnuje problematice židovských a muslimských rituálních porážek. Konstatuje, že během práce na článku změnil svůj předchozí pohled na podřezávání zvířat zaživa. Došel k závěru, že košer i halal porážka jsou v pořádku, pokud je dělá zaškolená osoba. Zatímco průvodci problematikou košer mu byli Samuel Abramson a Jan Günsberger, tak z muslimské komunity se s ním nikdo bavit nechtěl. Podle Doležalova článku se však v Česku pravděpodobně provozují i amatérské porážky na muslimský Svátek obětí, kterou jsou v Česku zločinem.

Maccabi si veze z Malagy důležité vítězství

14. listopadu 2014 v 11:58 | Denny |  Sport
Maccabi Tel Aviv, loňský vítěz Euroleague, se poučil z domácí porážky s Cedevitou Záhřeb 73:83 a do Španělska odletěl dobře připraven. Unicaja Malaga je s CSKA favoritem ve skupině B, takže vyhrát nad takovým soupeřem a navíc v jeho domácím prostředí je senzační, Maccabi to dokázal, vyhrál 70:66.

Nové Židovské muzeum ve Varšavě na sebe strhává pozornost doma i v zahraničí

13. listopadu 2014 v 9:00 | D.T. podle zahr. zdrojů, foto Wikipedia |  Zahraniční zprávy
Po dvacetiletí příprav bylo 28. října ve Varšavě za účasti prezidentů Izraele a Polska, Reuvena Rivlina a Bronislawa Komorowskeho, slavnostně otevřeno Muzeum dějin polských Židů. Muzeum nese název "Polin", což v jidiš znamená "Polsko" a v hebrejštině vyjadřuje pobídku "zde můžete spočinout", nebo "zde zůstaňte". Podle staré legendy zaslechli Židé právě toto slovo v jednom polském lese, když v 10. století prchali před perzekucí v západní Evropě, a tak se zde usadili. K vyhlazovacím táborům nacistů v Polsku tak přibylo nové, působivé místo, které pro změnu nestaví do popředí smrt, ale tisíciletí zdejšího židovského života.


Kvalifikace na ME 2016 pokračuje tento víkend

13. listopadu 2014 v 0:23 | Denny |  Sport
V prvním kole kvalifikace 9. září měl Izrael hrát s Belgií. Rozhodnutím UEFA bylo utkání z bezpečnostních důvodů odloženo, dlouho nebylo určeno, kdy se bude hrát, nyní je znám termín - je to úterý 31.3.2015.

Izrael hrál svůj první zápas 10.října v Nikosii proti Kypru a zvítězil 2:1. Bylo to důležité tvrdě vybojované vítězství. Izrael měl vynikající první poločas, Omer Damari skóroval v 38.minutě a kapitán mužstva Tal Ben Chaim, který na první gól přihrál, dal ve 45.minutě druhou branku, Izrael vedl 2:0. Ve druhé půli Makridis snížil na konečných 1:2.

Vypukla v Izraeli třetí intifáda?

12. listopadu 2014 v 10:00 | Gita Zbavitelová, Český rozhlas
To, co začalo jako ojedinělé arabské útoky na izraelské civilisty a policii v Jeruzalémě, se nebezpečně rozrůstá a šíří po celém Izraeli. Nepokoje se objevily už v březnu a vystupňovaly se po červnové vraždě tří izraelských studentů na Západním břehu Jordánu a odvetném upálení palestinského chlapce izraelskými extremisty. V červenci a srpnu došlo k útokům traktorem, buldozerem a bagrem v ulicích Jeruzaléma, při nichž zahynuli čtyři lidé, a začalo přibývat incidentů, kdy Arabové ničili jeruzalémskou tramvaj. Koncem října najel Arab autem do lidí čekajících na nástupním ostrůvku a zabil tříměsíční dítě a ekvádorskou turistku. Následoval pokus o vraždu izraelského rabína, který propaguje povolení židovských modliteb na Chrámové hoře; v Jeruzalémě vzplanuly nepokoje související s horou, kde podle muslimů Izrael ohrožuje islámská svatá místa, když se Arabům pokouší zabránit v násilnostech. Minulý týden zabil další Palestinec autem dva Izraelce na stanici tramvaje.

Vyšel Boj o Jeruzalém

12. listopadu 2014 v 8:53 | redakce
V knihkupectvích se objevila publikace Boj o Jeruzalém. Radikální islám, Západ a budoucnost Svatého města, jejímž autorem je Dore Gold, bývalý velvyslanec Izraele v OSN, který se v poslední době podílel na izraelsko-palestinských jednáních a dnes působí jako prezident Jerusalem Center for Public Affairs. Český překlad pořídila Gita Zbavitelová. Na pozadí třítisícileté historie města a dějin tří monoteistických náboženství v publikaci líčí současné spory o jeho správu.

Vlasta Sidonová je sociální pracovnicí roku

11. listopadu 2014 v 15:09 | redakce |  Domácí zprávy
Sociální pracovnicí roku byla dnes vyhlášena Vlasta Sidonová ze sociálního oddělení Židovské obce v Praze. Sidonová se jako manželka rabína Karola Sidona zapojila do sociální práce v roce 1993. "Cítila jsem potřebu pomoci vytvořit po dlouhé době živoření židovské komunity řádně fungující sociální služby pro přeživší šoa i jejich rodinné příslušníky. Pokusit se obnovit hodnoty milosrdenství a humanity vycházející ze židovské tradice," uvedla Sidonová pro ČTK. Cenu udělují Diakonie Českobratrské církve evangelické s Asociací poskytovatelů sociálních služeb. Diakonie patří v Česku k největším organizacím na pomoc seniorům a postiženým. Asociace zastřešuje provozovatele služeb pro potřebné.

Ó Jeruzaléme, ó tvé chrámy

10. listopadu 2014 v 19:30 | Jan Fingerland, odvysíláno v pořadu Názory a argumenty ČRo Plus, foto Wikipedia |  Zahraniční zprávy
Jestli má svět nějaké centrum, pak je to možná v Jeruzalémě. Stačí se podívat do novin - zpravodajství z tohoto města a jeho okolí zabírá obrovskou část pozornosti světa. Zde se také zrodilo křesťanství, vyznání více než dvou miliard lidí a dnes Jeruzalém leží obklopen zeměmi vyznávajícími islám, druhé nejpočetnější náboženství.Příběhy, které se odehrávají v Jeruzalémě, tedy slýchává v dětství více či méně intenzivně asi tak polovina lidstva. Dokonce i český bezvěrec si vzpomene, že zná pojmy jako Sion, Getsemanská zahrada, údolí Hinom, z něhož pochází pojem pro peklo Gehena nebo rybník Siloe. Není tedy divu, že vše, co se v Jeruzalémě děje, se dostává na první stránky novin. Naposledy je to spor o provoz na Chrámové hoře. Tedy místě, kam se soustředí obrovské množství pozornosti, nevůle i mylných představ.


Trpká porážka Maccabi ve 4.kole Euroleague

10. listopadu 2014 v 9:04 | Denny |  Sport
Maccabi Tel Aviv, loňský vítěz Euroleague, prohrál doma s Cedevitou Záhřeb 73:83. Je to vůbec první vítězství Záhřebu v tomto ročníku, první tři zápasy prohrál.
Cedevita byla v Tel Avivu ve všech čtvrtinách lepším mužstvem, utkání vyhrála především úspěšnou střelboui trojek, z 39 pokusů se její hráči trefili 14-krát, Maccabi úspěšných trojek dosáhl jen 7.

Hebrejská kniha (nejen) v rudolfinské Praze

5. listopadu 2014 v 10:51 | redakce |  Kultura
Pražské centrum židovských studií Filozofické fakulty Univerzity Karlovy zve na druhou část své 3. výroční mezinárodní konference s názvem "Hebrejská kniha (nejen) v rudolfinské Praze". Přednášky domácích i zahraničních odborníků budou předneseny v angličtině či němčině. Vstup je volný. Vše začíná zítra v 9:00 v Celetné 20, 2. patro, č. místnosti 238.