20 let Izraelsko-jordánské mírové smlouvy

26. října 2014 v 19:29 | Denny |  Historie
Před 20 lety dne 26. 10.1994 byla podepsána mírová smlouva mezi Izraelem a Jordánskem. Podepsání předcházel dlouho trvající dialog mezi oběma stranami. Hnací silou mírového procesu byl vzájemný respekt mezi Jicchakem Rabinem, izraelským premiérem a jordánským králem Husajnem, navíc Rabin zaručil, že ne Palestinci a jejich OOP, ale Jordánsko, bude mít přednostní právo dohledu na svatá místa islámu v Jeruzalémě.Palestinci, kteří tvořili v Jordánsku téměř polovinu obyvatelstva byli velkým problémem. Cílem Jásira Arafata bylo svrhnout krále Husajna, což vedlo k bojům mezi Organizací pro osvobození Palestiny a jordánskou armádou. V roce 1971 tyto boje skončily porážkou OOP a jejím vyhnáním z Jordánska, přesto se o mírové smlouvě s Izraelem vůbec neuvažovalo, to až po uzavření mírové smlouvy mezi Izraelem a Egyptem 26.3.1979.

Dnes je mírová smlouva s Jordánskem zárukou dobrých vztahů obou států, zatímco v Egyptě, který je zužován útoky teroristů nejen na Sinaji, se ozývají hlasy požadující revizi mírové smlouvy s Izraelem.
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Karel Příbramský Jr. Karel Příbramský Jr. | 27. října 2014 v 0:19 | Reagovat

ŽL opět potvrdily svoji kvalitu,
že připomněly tuto historickou událost,
která měla velký význam a stále má,
navíc mezi Izraelem a Jordánskem existuje funkční spolupráce a to je nejdůležitější, že na této straně hranice se mír a dobré vztahy dodržují!
Moc dobře napsáno!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama