Říjen 2014

Obraz sionistů a židů v normalizační filmové propagandě

29. října 2014 v 9:20 | redakce |  Kultura
Oblíbený novinář a politolog Jan Fingereland bude dnes od 18:00 hodin hovořit ve Vzdělávacím centru Židovského muzea v Praze o tom, jak byli zobrazováni Židé a Izrael v seriálu "Třicet případů majora Zemana" a v dalších dílech normalizačního období.

Arabské nepokoje a teroristický útok v Jeruzalémě

29. října 2014 v 9:15 | Gita Zbavitelová, Český rozhlas |  Zahraniční zprávy
Středeční útok izraelského Araba, který najel automobilem do nástupního ostrůvku tramvaje v Jeruzalémě, byl vyvrcholením několikaměsíčních nepokojů v izraelském hlavním městě, jimž mezinárodní média nevěnovala skoro žádnou pozornost. 21letý Abdal Rahmán Šalúdí zabil tříměsíční dítě a osm lidí zranil; v neděli pak počet obětí vzrostl na dvě, když na následky zranění zemřela ekvádorská turistka.
Arabské násilnosti otřásají metropolí od začátku července, kdy židovští teroristé v odvetě za vraždu tří izraelských teenagerů unesli a zaživa upálili 16letého Araba z východního Jeruzaléma. Po středečním útoku začala izraelská média nepokoje nazývat intifádou a stejný výraz použil i teroristický Hamás, který útok na cestující tramvaje vychválil jako "hrdinský čin".

20 let Izraelsko-jordánské mírové smlouvy

26. října 2014 v 19:29 | Denny |  Historie
Před 20 lety dne 26. 10.1994 byla podepsána mírová smlouva mezi Izraelem a Jordánskem. Podepsání předcházel dlouho trvající dialog mezi oběma stranami. Hnací silou mírového procesu byl vzájemný respekt mezi Jicchakem Rabinem, izraelským premiérem a jordánským králem Husajnem, navíc Rabin zaručil, že ne Palestinci a jejich OOP, ale Jordánsko, bude mít přednostní právo dohledu na svatá místa islámu v Jeruzalémě.

Výstava fotografií v Centru DOX nabízí neobvyklé pohledy na Izrael a Západní břeh

25. října 2014 v 20:42 | zdroj: www.dox.cz, foto Wikipedia |  Kultura

Od pátku 24. října 2014 až do 2. března 2015 lze v holešovickém Centru moderního umění DOX shlédnout světovou premiéru monumentálního uměleckého projektu This Place, v rámci něhož budou prezentovány práce 12 světových fotografů a jejich pohled na Izrael - jeho historii, geografii, jeho obyvatele, každodenní život a význam, který tato země má pro zbytek světa. Jedná se o nejuznávanější umělce, kteří se kdy zabývali otázkou fotografického ztvárnění Izraele a Západního břehu Jordánu: Wendy Ewald, Martin Kollar, Josef Koudelka, Jungjin Lee, Gilles Peress, Fazal Sheikh, Stephen Shore, Rosalind Solomon, Thomas Struth, Jeff Wall, Nick Waplington a autor projektu Frederic Brenner.

Knihovna VH organizuje večer k 75. výročí transportu do Niska

23. října 2014 v 15:16 | redakce |  Historie

V pátek 24. října od 18 hodin bude v Knihovně Václava Havla přednáškový večer k 75. výročí prvního transportu evropských Židů. Se svými příspěvky vystoupí prof. Mečislav Borák ze Slezské univerzity v Opavě a Jan Dvořák s Adamem Hradilkem z Ústavu pro studium totalitních režimů.

Nový překlad manifestu dada Waltera Sernera

21. října 2014 v 14:01 | redakce, Serner na fotce z roku 1918 |  Kultura
V Literární kavárně v pražské Řetězové ulici se zítra od 19 hodin uskuteční prezentace českého překladu manifestu dada Waltera Sernera Poslední uvolnění (Lezte Lockerung), které přeložil Radovan Charvát. Walter Serner (vl.jm. Seligmann) se narodil v roce 1889 v Karlových Varech. Manifest sepsal v roce 1918 v Luganu a stal se vůdčí osobností hnutí. Pobýval v řadě evropských velkoměst. V roce 1938 se oženil s Berlíňankou Dorotheou Herz, s níž se přestěhoval do Prahy. Dne 10. srpna 1942 společně nastoupili do terezínského transportu. Podle nedávno nalezených dokumentů na ně čekala deportace do Rigy, kde byli pravděpodobně 23. srpna 1942 zavražděni.


Šestice Izraelců vytvořila světový rekord v dálkovém plavání, aby upozornila na znečištění moří

20. října 2014 v 20:31 | D.T. podle zahr. zdrojů |  Zahraniční zprávy
Za šest dní přeplavalo šest Izraelců ve věku od 42 do 66 let Středozemní moře z Kypru do Izraele. Urazili celkem 380 km za 124 hodin a pokořili tak světový rekord v dálkovém štafetovém plavání v otevřeném moři, který dosud drželi Američané. Oded Rahav, Uri Selah, Udi Arel, Ben Anoš, Doron Amosi a Luke Shetbon vystartovali 8. října z kyperského přístavu Paphos a 11. října doplavali - vyčerpaní, ale šťastní - k izraelským břehům ve městě Rišon Lezion. "Dokázali jsme to. Svaly nás bolí, ale naše srdce jsou naplněna hrdostí," řekl trenér skupiny Uri Selah, pod jehož vedením se sportovci celý rok připravovali.

Začala Euroleague basketbalistů

20. října 2014 v 17:11 | Denny |  Sport
Letos stejně jako v jiných letech bude mít Izrael v této soutěži jediného zástupce. Kvalifikace se sice zúčastnil Hapoel Jerusalem, ale do hlavní soutěže se mu nepodařilo postoupit. V prvním kole vyhrál nad českým mistrem ČEZ Nymburk 94:84, ale v druhém kole již nestačil na Unics Kazaň, který porazil Hapoel Jerusalem 82:71.

Mezinárdní peníze na rekonstrukci Gazy a řada otázek

14. října 2014 v 17:13 | Gita Zbavitelová, Český rozhlas |  Zahraniční zprávy
Nedělní mezinárodní konference v Káhiře, na které měli zahraniční dárci přispět na rekonstrukci pásma Gazy zničeného v letní válce Hamásu a Izraele, vybrala navzdory všeobecnému skepticismu mnohem víc peněz, než požadoval předseda palestinské samosprávy Mahmúd Abbás. Na opravu domů a infrastruktury chtěl čtyři miliardy dolarů, a zhruba 50 zúčastněných států a organizací mu nabídlo 5,4 miliardy v průběhu příštích tří let. Nejštědřejším dárcem je Katar, který přislíbil jednu miliardu z této částky; 200 milionů pošlou Spojené arabské emiráty a stejně tak Kuvajt a Turecko a 450 milionů Evropská unie. Spojené státy dodají kromě už poskytnutých 200 milionů ještě jedenkrát tolik a OSN chystá plán v hodnotě více než dvou miliard. Izrael na konferenci zastoupen nebyl, neboť hostitelský Egypt se obával, že by se jí pak nemuseli zúčastnit arabští dárci. Pozváni nebyli ani zástupci Hamásu a Islámského džihádu, původců celého konfliktu.

Naučte se hebrejsky v pražském Ulpanu

12. října 2014 v 20:15 | TZ |  Domácí zprávy
Pražský Ulpan vypisuje od 20. října celoroční kurzy moderní hebrejštiny pro širokou veřejnost od úplných začátečníků přes mírně a středně pokročilé až po konverzační kurz pro velmi pokročilé studenty.
Výuka probíhá v učebnách v Belgické ulici v Praze 2. Zájemcům doporučujeme navštívit webové stránky, kde najdou elektronickou přihlášku i všechny potřebné informace.

Ministr Herman se zúčastnil slavnostního odhalení Stolpersteinu věnovanému Harry Kendemu

10. října 2014 v 23:06 | PhDr. Helena Markusová, tisková zpráva Ministerstva kultury |  Domácí zprávy

Dne 6. října se uskutečnilo před budovou gymnázia v České ulici v Českých Budějovicích slavnostní odhalení Stolpersteinu (Kámen zmizelých), věnovaného židovskému studentu gymnázia Harry Kendemu. Slavnostního aktu se zúčastnil ministr kultury České republiky Daniel Herman, z Ministerstva kultury dále Jaromír Talíř, za město České Budějovice jeho primátor Juraj Thoma, poslankyně Vlasta Bohdalová, někteří pamětníci Druhé světové války a transportu.


Zítra v Pražském literárním domě o knihách z ghett a koncentráků

8. října 2014 v 13:40 | redakce |  Kultura
Ve čtvrtek 9. 10. v 18 hodin pořádá Pražský literární dům a Centrum židovských studií přednášku "Kniha v knize. Psaním proti smrti", která se bude věnovat záznamům z ghett a koncentračních táborů a souvislostem mezi těmito záznamy a materiály, na kterém jsou zapsány. Výsledky svého výzkumu bude prezentovat Dr. Mona Körte, která se habilitovala v oborech německé filologie a všeobecná a srovnávací literární věda. V současné době bádá a vyučuje v oblasti německo-evropsko-židovské literatury a kulturních dějin. Také se zabývá materialitou knihy a písma.

Palestinci opět usilují o vznik svého státu z rozkazu OSN

7. října 2014 v 9:08 | Gita Zbavitelová, Český rozhlas |  Zahraniční zprávy
Za nedávné války Izraele proti palestinskému Hamásu v pásmu Gazy se v jednu chvíli zdálo, že by po jejím skončení mohlo dojít k obnově mírového jednání se samosprávou Mahmúda Abbáse, které zkrachovalo v březnu. Jeho bezpečnostní složky v průběhu operace vzorně spolupracovaly s izraelskými při pátrání po hamasovských vrazích tří izraelských studentů a samospráva také na jednání o příměří v Káhiře neprojevovala přílišné nadšení nad požadavky Hamásu. Pak ale Abbás zjistil, že popularita tohoto hnutí u Palestinců díky konfliktu prudce vzrostla a on by už nevyhrál případné volby, a podnikl několik kroků, které naděje na obnovu mírových rozhovorů pohřbily.

Jom Kipur, den duševního účetnictví

4. října 2014 v 19:34 | Jan Fingerland, odvysíláno v pořadu Názory a argumenty ČRo Plus, obr. Wikipedia |  Náboženství
Umíte si představit, že procházíte svým městem nebo obcí, a nepotkáte celé hodiny živou duši? Vypadá to jako scéna z filmu o jaderné válce nebo nanejvýš tak výjev z nepříjemné noční můry, ale v Izraeli lze takovou věc zažít každý rok.
Na židovský svátek smíření Jom Kipur je vhodné zanechat veškeré činnosti, která člověka váže k všednímu životu. To sice platí pro každou sobotu, kdy se rovněž nemá pracovat, cestovat, dokonce ani vařit nebo kouřit, ale Den smíření je skutečně dnem, kdy izraelská města prakticky ustanou v jakékoli činnosti.


Odešla Irena Ravelová

2. října 2014 v 21:56 | redakce
Ve věku 91 let zemřela toto uterý Irena Ravelová. Často přispívala drobnými texty do ŽL. Nejraději vzpomínala na rabína Federa a předválečný Kolín. Zítra ve 12 hodina na NŽH v Praze budeme mít poslední příležitost se s ní rozloučit. Otiskujeme její poslední vzpomínku, kterou nám poslala v červenci.