Válka v Evropě není hysterická představa

1. září 2014 v 8:00 | Anne Applebaumová, psáno pro The Washington Post, překlad D.T., foto Wikipedia |  Úvahy a komentáře
Vzhledem k aktuálnímu dění na Ukrajině přinášíme k tomuto tématu článek Anne Applebaumové, jenž vyšel 29. srpna v deníku The Washington Post.
Anne Applebaumová je americká novinářka a autorka literatury faktu židovského původu. Zabývá se především dějinami komunismu v sovětském Rusku a jeho bývalých satelitech ve východní a střední Evropě. K jejim dosud nejznámějším dílům patří kniha "Gulag: A History" (2003), za niž získala Pulitzerovu cenu, a "Iron Curtain: The Chrushing of Eastern Europe" (2012). Je sloupkařka v listu The Washington Post. Se svým manželem, polským ministrem zahraničí Radoslavem Sikorskim, a dvěma syny žije v Polsku.Znovu a znovu během mého dospělého života, alespoň to tak cítím, mi ukazují polské fotografie z krásného léta 1939: děti hrající si na slunci, elegantní dámy v ulicích Krakova. Viděla jsem dokonce snímek z rodinné svatby, která se konala v červnu 1939 na zahradě polského venkovského domu, jenž nyní vlastním. Nad všemi těmito záběry se vznáší atmosféra soumraku, neboť víme, co následovalo. Září 1939 přineslo s sebou invazi z východu i západu, okupaci, chaos, zkázu, genocidu. Většina svatebčanů z citované fotografie byla zakrátko po smrti nebo v exilu. Nikdo z nich se již do zmíněného venkovského domu nevrátil.

Při zpětném pohledu se všichni tito lidé zdají být naivní. Namísto slavení svateb měli všeho nechat, zmobilizovat se a připravit se na totální válku dokud to ještě bylo možné. A tak se ptám: Měli by se Ukrajinci v létě 2014 zachovat stejně? A měli by se k nim Středoevropané připojit?

Uvědomuji si, že americkým a západoevropským čtenářům může tato otázka znít hystericky a pošetile apokalypticky. Ale vyslechněte mě až do konce - už jenom proto, že se o tom právě teď ve východní polovině Evropy zhusta mluví.
Ruské jednotky vpochodovaly v uplynulých dnech pod vlajkou dosud neznámé země, Novoruska, přes hranice do jihovýchodní Ukrajiny. Ruská akademie věd před nedávnem oznámila, že na podzim hodlá zveřejnit dějiny Novoruska, jehož historický původ patrně odvodí od Kateřiny Velké. V Moskvě je údajně v oběhu řada map Novoruska. Některé z nich zahrnují Charkov a Dněpropetrovsk, města, která jsou v této chvíli vzdálena stovky mil od bojů. Jiné zas situují Novorusko podél pobřeží, aby tvořilo spojnici mezi Ruskem a Krymem a potažmo Zadněstřím, Ruskem okupovanou provincii Moldávie. Třebaže se Novorusko rodí coby neuznané státní torzo (Abcházie a Jižní Osetie, "státy", jež Rusko vykrojilo z Gruzie, poslouží jako vzor), časem se může zvětšit.

Tento stát budou muset vytvořit ruští vojáci, jejichž počet bude dán tím, jak tvrdý odpor bude Ukrajina klást a kdo jí pomůže - v konečném důsledku bude ovšem Rusko potřebovat ještě více vojáku, aby toto území udrželo. Novorusko nebude stabilní, dokud bude obýváno Ukrajinci, kteří chtějí, aby zůstalo ukrajinské. Na tohle vše ale existuje důvěrně známé řešení. Před několika dny Alexander Dugin, extrémní nacionalista, jehož názory ovlivnily postoje ruského prezidenta, pronesl pozoruhodný výrok. "Ukrajina musí být vyčištěna od idiotů," napsal a vyzval ke "genocidě rasy bastardů."

Bude-li Novorusko muset čelit západním oponentům, nebude snadné je zachovat. Diskuse o případném řešení tohoto problému je patrně zrovna na pořadu dne. Není to dávno, co Vladimír Žirinovskij, ruský poslanec a dvorní blázen, jenž zvykne říkat věci, které si osoby ve funkcích dovolit nemohou, tvrdil v televizi, že Rusko by mělo Polsko a Pobaltské země - trpasličí státy, jak je nazval - bombardovat jadernými zbraněmi, aby ukázalo světu, kdo vlastně v Evropě vládne. "Ameriku neohrozí nic, je příliš daleko. Ale východoevropské země budou ohroženy totálním vyhlazením," prohlásil. Vladimír Putin si v takovýchto komentářích libuje. Výroky Žirinovského nejsou oficiální politikou, říká ruský prezident, ale zato vždy dokáží "večírek pořádně nastartovat".

Mnohem serióznější osoba, disident a ruský analytik Andrej Piontkovskij, nedávno uveřejnil článek, v němž zcela v duchu Žirinovského hrozeb dovozuje, že Putin skutečně zvažuje možnost omezených jaderných útoků - možná namířených proti jedné z pobaltských metropolí, možná proti nějakému polskému městu - , aby dokázal, že NATO je prázdný, bezvýznamný subjekt, který se z obavy před rozpoutáním větší katastrofy neodváží úder opětovat. A skutečně, během vojenských cvičení v letech 2009 a 2013 ruská armáda otevřeně nacvičovala jaderný útok na Varšavu.

Je tohle vše jen blouznění pomatenců? Možná. A možná je Putin na tohle všechno příliš slabý, možná jde pouze o taktiku zastrašování, možná ho zastaví jeho oligarchové. Ale "Mein Kampf" se také jevil západnímu a německému publiku v roce 1933 hysterickým. A Stalinovy příkazy "zlikvidovat" celé třídy a společenské skupiny v Sovětském svazu by nám tehdy rovněž připadaly šílené, kdybychom je bývali mohli slyšet.

Ale Stalin si za svým slovem stál a hrozby uskutečnil. Nikoliv proto, že byl šílený, ale proto, že postupoval dle vlastní logiky s intenzivním odhodláním až do samého konce - a protože ho nikdo nezastavil. Ani Putina v této chvíli nedokáže nikdo zastavit. Takže, je příprava na totální válku opravdu projevem hysterie? Anebo naivity?
 

5 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 histerie histerie | 1. září 2014 v 9:12 | Reagovat

nebo hysterie? :)

2 Dalibor Dalibor | 3. září 2014 v 21:26 | Reagovat

Podle mě už válka v Evropě je, alespoň podle záběrů z Ukrajiny, které můžeme vidět v televizních zprávách. Huntington ji přece přece předpověděl již v roce 1996, komu jeho koncept střetu civilizací slouží můžeme jen domýšlet. Západ je strašně slabý (Merkelová) a zcela závislý na ruském plynu (Putin se jen směje) a Izrael a jisté kruhy v USA tahají v pozadí za nitky.

3 Daniel  Mayer Daniel Mayer | 4. září 2014 v 23:39 | Reagovat

Dalibore, zapoměl jste uvést, že vše pak řídí ilumináti.

4 Fabianism Fabianism | Web | 7. září 2016 v 23:38 | Reagovat

půjčka online lázně kynžvart :-P

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama