Září 2014

The Gary Bertini Israeli Choir zavítá v polovině října do Prahy

28. září 2014 v 10:55 | redakce, TZ Melody Promotions |  Kultura
Izraelský soubor se v Praze představí hned třikrát, 11. října ve Španělské synagoze, 12. října v sále Pražské konzervatoře a 14. října v Českém muzeu hudby. Vystoupení v sále Pražské konzervatoře doprovodí Pražský komorní orchestr, v Muzeu hudby pak sbor vystoupí společně s Asamblea Mediterranea ze Stuttgrartu. Díky těmto exkluzivním hostům tak budou moci návštěvníci vyslechnout vystoupení sboru ve třech značně odlišných polohách.

Rekonstrukce Gazy nezačala ani měsíc po skončení války s Izraelem

27. září 2014 v 21:50 | Gita Zbavitelová, Český rozhlas |  Zahraniční zprávy
Příměří mezi palestinským teroristickým hnutím Hamás a Izraelem platí už měsíc a boje se skutečně zastavily - Hamás neodpaluje rakety, a když z Gazy dvakrát vylétly, údajně pachatele zatkl. Dodnes však nezačala jeho jednání s Izraelem a v pásmu Gazy nebyl opraven ani jediný ze 17.000 zničených domů. Obě strany se tento týden v Káhiře pouze dohodly, že kvůli současným židovským a nadcházejícím muslimským svátkům zahájí rozhovory až koncem října. Jestli však opravdu začnou a něco přinesou, není zdaleka jisté. Jediným konkrétním válečným ziskem Hamásu je tak rozšíření zóny rybolovu z šesti kilometrů od pobřeží na dvanáct.

Nedělní vzpomínka na Federovu mládežnickou tryznu

18. září 2014 v 16:08 | redakce, Ester Peterová |  Domácí zprávy
V neděli 21. září uplyne rovných 50 let, kdy se v Terezíně uskutečnila první mládežnická tryzna za oběti holokaustu. Tehdy se tohoto pietního shromáždění zúčastnil rabín Dr. Richard Feder. Sám byl vězněm v Terezíně a nacisté mu vyvraždili celou jeho početnou rodinu. Na počest tohoto významného výročí se proto ve stejný den uskuteční v 11 hodin v Terezíně tryzna a v 15 hodin na pražské židovské obci v Maiselově ulici vzpomínkové setkání.

Dívky svůdce, víry škůdce?

17. září 2014 v 17:12 | TJ |  Úvahy a komentáře
Vrchní zemský rabín je nejvyšší duchovní autoritou české židovské komunity. Je hlavou zemského rabinátu. Proto je jeho nemanželský vztah s mladou svěřenkyní, kterou připravoval na konverzi k judaismu, vážným morálním selháním, které je ostudou pro něj i celou židovskou komunitu. Fotografie, které přinesl Blesk předminulou sobotu, navíc dokládají, že nejde o nic platonického. Měl by proto okamžitě odstoupit a vyřešit si své osobní věci jako soukromá osoba a nezatahovat do toho celé společenství. Nyní před Vysokými svátky je navíc doba pokání, která jej k takovému kroku přímo vyzývá. Tak by se asi stalo ve všech normálních židovských komunitách, a asi v těch reformních v USA. I když judaismus rozvody povoluje, manželství a rodina jsou posvátnými hodnotami.


Senátoři ODS zvou do Senátu na veřejné shromáždění proti antisemitismu

17. září 2014 v 15:02 | redakce, zdroj Senát PČR |  Domácí zprávy
Místopředseda Senátu Přemysl Sobotka a předsedkyně stálé senátní komise pro sdělovací prostředky Daniela Filipiová zvou na veřejné Shromáždění proti antisemitismu, které se uskuteční ve čtvrtek 18. září 2014 od 10:00 hodin v hlavním sále Valdštejnského paláce v Praze. Na akci vystoupí Přemysl Sobotka, ministr kultury Daniel Herman, izraelský velvyslanec Gary Koren, prof. Otto Dov Kulka, biskup Václav Malý, Leo Pavlát a Daniela Filipiová. Setkání probíhá pod záštitou ministra kultury a arcibiskupa Duky.

Českoslovenští Židé mezi oběťmi politických represí v SSSR

16. září 2014 v 16:42 | redakce |  Historie
Spolek akademiků Židů pořádá ve čtvrtek od 17 hodin na pražské Židovské radnici seminář "Českoslovenští Židé mezi oběťmi politických represí v SSSR". S úvodní stejnojmennou přednáškou vystoupí Prof. PhDr. Mečislav Borák, CSc. ze Slezské univerzity. Prof. Ing. Ludevít Végh, DrSc., zakládající předseda SAŽ, ve vystoupení "Útěk za svobodou končil smrtí v Gulagu" zavzpomíná mimo jiné na svého bratra Mikuláše. Tomuto příběhu bude věnována i přednáška badatelů Mgr. Jana Dvořáka a Bc. Adama Hradílka z ÚSTR "Mikuláš Végh jako oběť sovětského represivního režimu a osudy čs.Židů perzekvovaných v SSSR v období 2. světové války". Na závěr semináře Mgr. Jiřina Dvořáková přednese svůj příspěvek "Cesta do gulagu 21. století", v němž se věnuje problematice bádání s ruských archivech.

Dov Kulka v Knihovně Václava Havla

15. září 2014 v 16:26 | redakce |  Kultura
Otto Dov Kulka je v Česku znám jako uznávaný historik, ale nyní se nově představuje jako autor knížky vzpomínek. U příležitosti českého vydání knihy Krajiny Metropole smrti bude Kulka hostem Knihovny Václava Havla. Setkání s autorem se koná ve středu 17. září v 19 hodin v Ostrovní 13, Praha 1.

Neúspěchy Česka, Izraele a Slovenska v Davis Cupu

15. září 2014 v 16:12 | Denny |  Sport
Francie po prvém dnu vedla nad Českou republikou 2:0 a Švýcarsko stejným poměrem nad Itálií, tedy také 2:0. Hned první den zklamali jak Tomáš Berdych, tak i Lukáš Rosol a v sobotu prohrálo Česko i čtyřhru, Tsonga s Gasqetem porazili \radka Štěpánka s Tomášem Berdychem. Do finále postupuje Francie a nedělní dvouhry na tom nic nezměnily, hrálo se na dva vítězné sety. Julien Benneteau prohrál s Jiřím Veselým 4:6, 3:6 a v posledním utkání Gael Monfils vyhrál nad Lukášem Rosolem 5:7, 6:4, 7:5.

Celkově Francie - Česká republika 4:1

Němečtí Židé svolali na neděli do Berlína manifestaci proti antisemitismu. Vystoupí na ní i Angela Merkelová

13. září 2014 v 20:41 | ČTK, Eurozprávy |  Zahraniční zprávy
Ústřední rada Židů v Německu vyzvala policii k důslednějšímu potírání antisemitských projevů na internetu. Mnozí autoři přitom vystupují pod svým skutečným jménem, upozornil v rozhovoru pro list Passauer Neue Presse předseda rady Dieter Graumann.

Soluňský starosta uveden do funkce s Davidovou hvězdou na saku

11. září 2014 v 9:30 | D.T. podle zahr. zdrojů, foto Wikipedia |  Zahraniční zprávy
Řecká židovská komunita nemá v posledních letech mnoho důvodů k radosti. Podle květnové zprávy Ligy proti hanobení (Anti-Defamation League) je Řecko nejantisemičtější zemí v Evropě; dotáhlo se na úroveň Saudské Arábie a předstihlo dokonce Írán. Jen v letošním roce došlo k několika útokům na židovské památky: v květnu vandalové poničili část židovského hřbitova v Soluni a v červenci byl antisemitskými nápisy hrozícími kromě jiného zničením aténské synagogy poškozen památník šoa v Aténách. V národním parlamentu zasedá od roku 2012 nechvalně známá neonacistická strana Zlatý úsvit zrozená z trosek řecké ekonomické krize.


Davis Cup – hraje se semifinále světové skupiny a playoff o udržení

10. září 2014 v 15:45 | Denny |  Sport
Od 12. do 14. září 2014 se v semifinále DC utká Francie s Českou republikou a Švýcarsko s Itálií. Češi nastupují s tím nejlepším, co mohou nabídnout. V mužstvu jsou Tomáš Berdych, Lukáš Rosol, Radek Štěpánek a Jiří Veselý. Sestavu Francie tvoří Joe-Wilfried Tsonga, Richard Gasquet, Gael Monfils a Julien Benneteau.

Ohlédnutí za tenisovým US Open

10. září 2014 v 13:33 | Denny |  Sport
Letos se hrálo od 25.srpna do 8.září 2014. Od roku 2013 se hraje finále mužské dvouhry až v pondělí. Z Izraele se zúčastnili Dudi Sela, Julia Gluško a Šachar Peer. Julii Gluško v prvním kole porazila Američanka MadisonBrengle 6:3, 6:2. Pro tu turnaj skončil v druhém kole, kde nad ní zvítězila Němka Sabina Lisicki (26) 6:4,6:1.
Lépe si vedla Šachar Peer, její soupeřkou byla Johanna Konta z Velké Británie, kterou Peer porazila 6:2, 6:3. V druhém kole ale Peer skončila, nestačila na Marianu Lučič - Baroni z Chorvatska, ale aspoň to byl tříseťák, ve kterém Peer vyhrála první set: 6:7, 6:3, 6:2. Chorvatka ve třetím kole dokonce zvítězila nad nasazenou 2 Simonou Halep z Rumunska.

Odhalení pomníku Emila Kolbena

9. září 2014 v 16:22 | redakce |  Domácí zprávy
Zítra ve 13:30 bude slavnostně odhalen pomník průmyslníka Emila Kolbena. Akce, která se koná na nároží ulic Sokolovská a Freyova v pražských Vysočanech, se zúčastní Andreé Kolbenová a zástupci Prahy 9, ČKD a pražské židovské obce.

Fatální slepota před čirým zlem

9. září 2014 v 15:34 | Izraelský ministr financí Yair Lapid (překlad P.W.) |  Úvahy a komentáře
Přínášíme překlad projevu izraelského ministra financí Yaira Lapida u památníku deportace 50 tisíc berlínských Židů ze dne 20. srpna 2014.

Holocaust v nás všech vyvolává stejnou otázku: co bych byl býval učinil já. Co bych dělal jako Žid v Berlíně roku 1933, když Hitler přišel k moci? Utekl bych ? Prodal bych svůj dům, svůj obchod? Vytáhl bych své děti ze školy uprostřed školního roku? Anebo bych si řekl, to pomine, to je jen mžikové šílenství. Hitler říká toto vše jen proto, že je politik a chce být zvolen. Ano, je to antisemita, ale kdo dnes není. Přečkali jsme už horší pohromy. Lépe vyčkat, sklonit hlavu, však to přejde.

Předseda Knesetu Juli Edelstein je na návštěvě Prahy

9. září 2014 v 10:14 | redakce |  Domácí zprávy
Předseda izraelského Knesetu Juli Edelstein je v těchto dnech na pracovní návštěvě Prahy. Včera jednal s předsedou poslanecké sněmovny Janem Hamáčekem. Dnes se sejde v Černínském paláci s ministrem Zaorálkem a zítra by měl být hostem v parlamentu. Edelstein, který se narodil v roce 1958 na Ukrajině, je členem Likudu. Je to zkušený politik, který v minulosti zastával úřad ministra pro diasporu a imigraci.

Blesk nachytal Sidona s milenkou

8. září 2014 v 16:45 | redakce (opraveno) |  Náboženství
Sobotní Blesk přinesl fotografie Karola Sidona z módní přehlídky v rámci Prague Fashion Weekendu, kde se pravděpodobně objímá se svou milenkou Ojunou. Ze snímků není zřejmé, zda nejde spíše o Chaima Cigana, protože ortodoxní zemský rabín v rozvodovém řízení na neplacené půlroční dovolené by se měl skutečně chovat jinak.

Michael Blumenthal

6. září 2014 v 19:31 | Jaroslav Šonka, odvysíláno v pořadu Názory a argumenty ČRo Plus, foto Wikipedia |  Zahraniční zprávy
Když od roku 1997 Berlín řešil hádky kolem koncepce Židovského muzea, měl jsem tu čest zajišťovat roku1999 organizačně první konferenci, při které vstoupil po dvouleté přípravě nové koncepce na scénu Michael Blumenthal. Jeho autorita byla dána jeho osobní historií. Úspěšný podnikatel se na dva roky stal dokonce ministrem financí Carterovy vlády - a skončil z vlastního rozhodnutí, když nemohl prosadit svou představu. Teď, po sedmdesátce, se začal učit judaistiku, poznával historii své rodiny a po tom, co na začátku hovořil o dvou letech, vedl Židovské muzeum 17 roků.


Syrští džihádisté al-Káidy u hranic s Izraelem

4. září 2014 v 13:45 | Gita Zbavitelová, Český rozhlas |  Zahraniční zprávy
Sotva Izraeli skončila válka s palestinským Hamásem, zhoršila se situace na severovýchodních hranicích se Sýrií. Izrael sleduje tamější občanskou válku velmi pozorně a důsledně oplácí každou zbloudilou raketu, která dopadne na jeho území v Golanských výšinách. Bez ohledu na to, kdo ji odpálil, připisuje vinu režimu prezidenta Bašára Asada a míří na jeho cíle; ten zatím na odvety nikdy nereagoval jinak než verbálně, a žádný vzájemný konflikt se nerozhořel.

Ultraortodoxní komunita Lev Tahor se opět stěhuje

1. září 2014 v 15:48 | wi dle BBC ze dne 30.9. |  Zahraniční zprávy
Členové zvláštní ortodoxní židovské skupiny byli vyhoštěni ze San Juan de La Laguna, obce na západě Guatemaly, kam se přestěhovali, aby nalezli náboženskou svobodu. Stařešinové domorodého mayského kmene vyzvali 230 členů komunity Lev Tahor, aby se odstěhovali poté, co s nimi měli několik schůzek.


Válka v Evropě není hysterická představa

1. září 2014 v 8:00 | Anne Applebaumová, psáno pro The Washington Post, překlad D.T., foto Wikipedia |  Úvahy a komentáře
Vzhledem k aktuálnímu dění na Ukrajině přinášíme k tomuto tématu článek Anne Applebaumové, jenž vyšel 29. srpna v deníku The Washington Post.
Anne Applebaumová je americká novinářka a autorka literatury faktu židovského původu. Zabývá se především dějinami komunismu v sovětském Rusku a jeho bývalých satelitech ve východní a střední Evropě. K jejim dosud nejznámějším dílům patří kniha "Gulag: A History" (2003), za niž získala Pulitzerovu cenu, a "Iron Curtain: The Chrushing of Eastern Europe" (2012). Je sloupkařka v listu The Washington Post. Se svým manželem, polským ministrem zahraničí Radoslavem Sikorskim, a dvěma syny žije v Polsku.