Srpen 2014

Místopředseda pražské muslimské obce říká, že české židovky "nejsou pěkný"

31. srpna 2014 v 11:50 | TJ |  Náboženství
Česká pozice, která vychází jako sobotní příloha LN, přinesla zajímavou reportáž "Muslimové z Václaváku". Reportér Přemysl Houda, se sice k jádru pražské muslimské komunity nedostal, ale pomohl trochu více odhalit svět českých konvertitů k islámu. Od června je místopředsedou Muslimské obce v Praze konvertita Miroslav Krakovič, který mimo jiné poskytl Houdovi i své hodnocení českých židovek. "Viděl jste je někdy jít do synagogy? Já jo, na ně se nedá vůbec dívat; nejsou pěkný. Jak je ta komunita malá, tak se kříží mezi sebou a výsledek není nic moc," prohlásil Krakovič, když byl dotazován, zda by mohl mít židovskou manželku.

Kdo vlastně vyhrál válku v Gaze?

30. srpna 2014 v 18:00 | Jan Fingerland, odvysíláno v pořadu Názory a argumenty ČRo Plus |  Zahraniční zprávy
Nad Gazou i jižním Izraelem se rozhostilo ticho - časově neomezené příměří zatím trvá a všeobecně se má za to, že na rozdíl od těch minulých vydrží. Gaza bujaře slaví, zatímco v Izraeli panuje rozpačitost a skepse. Přitom obě strany konfliktu lze považovat za "poražené vítěze". Úspěch ve válce se dá měřit různými způsoby, například tím, co strany sporu dosáhly nebo ztratily během bojů. Anebo lze hodnotit zisky a ztráty definované v mírové dohodě. Začněme tím druhým, totiž parametry dohody, která vstoupila v platnost v úterý večer.

Palestinský Hamás a jeho metody boje

29. srpna 2014 v 9:14 | Gita Zbavitelová, Český rozhlas |  Zahraniční zprávy
Zatímco mezi Izraelem a Hamásem panuje už dvanácté příměří, objevuje se stále více zpráv o metodách boje tohoto teroristického hnutí. Zahraniční novináři, kteří o konfliktu psali v Gaze, teprve po svém odjezdu odhalili, do jaké míry Hamás používal civilisty jako lidské štíty a jak přistupoval k zástupcům mezinárodních médií, kteří na to chtěli poukázat. Kdykoli zdokumentovali případy, že ozbrojenci odpalují rakety z blízkosti škol, mešit, nemocnic, hotelů a dalších civilních objektů nebo bojují v civilním či ženském oděvu, byli vyslýcháni a zastrašováni. Mnoho jich proto své zprávy raději nezveřejnilo. Hamás jim také bránil v přístupu na strategická místa, například do nemocnice Šífa, v jejímž podzemí se nacházelo velitelské středisko a kde se celých 50 dní konfliktu skrývali nejvyšší představitelé hnutí. Fotografové a kameramani směli zveřejnit jen záběry, které se Hamásu hodily jako protiizraelská propaganda, jak dosvědčil například Nick Casey z Washington Postu. Korespondent francouzského listu Libération po svém návratu z Gazy vylíčil, jak v Šífě objevil velitele v civilních šatech s vysílačkami a byl okamžitě zadržen a vyslýchán, přičemž musel vyprázdnit kapsy, zout boty a sundat pásek. Francouzský novinář palestinského původu, který nechtěl zveřejnit jméno, protože má v Gaze příbuzné, byl opakovaně tázán, zda nepíše pro Izrael, a nakonec byl vyhoštěn. Řadě fotoreportérů Hamás zabavil nebo rozbil kamery a fotoaparáty, když fotili, co neměli. Nesměli ani natočit demonstraci proti Hamásu, kde ozbrojenci zastřelili nejméně 20 protestujících.

Ministr Steinmeier byl prvním gratulantem k desátému výročí Pražského literárního domu

28. srpna 2014 v 14:53 | redakce |  Kultura
Německý ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier včera v podvečer navštívil Pražský literární dům autorů německého jazyka (PLD), jenž letos slaví 10 let od svého vzniku. Prohlédl si interaktivní expozice literárního kabinetu a pohovořil se spisovateli. S ohledem na nadcházející výročí PLD přislíbil finanční podporu na vydání jubilejní publikace. Steinmeier si na návštěvu této kulturní instituce udělal čas v rámci krátké pracovní cesty za českými dipolomaty, která byla zaměřena především na aktuální zahraniční témata.

Daniel Schueftan: "Arabové představují největší zklamání v moderní historii"

27. srpna 2014 v 18:43 | D.T. podle týdeníku RESPEKT |  Rozhovor
Aktuální číslo týdeníku Respekt přináší třístránkový rozhovor s akademikem a politickým poradcem Danielem Schueftanem (71), jenž vede Centrum bezpečnostních studií na Univerzitě v Haifě, kde vyučuje politické vědy. Působil jako poradce izraelských premiérů Jicchaka Rabina a Ariela Šarona, radil také izraelské Národní bezpečnostní radě. Publikoval řadu knih, především o arabsko-izraelských vztazích.


Betselem nominován na Cenu Václava Havla za lidská práva

27. srpna 2014 v 10:55 | redakce
Izraelská organizace Betselem, Maltská jezuitská služba uprchlíkům a ázerbajdžánský vězeň svědomí Anar Mammadli byli nominování na druhý ročník ceny, kterou uděluje Rada Evropy ve spolupráci s Knihovou Václava Havla a Nadací Charty 77. Vítěz bude vyhlášen koncem září v Štrasburku a obdrží 60 tisíc eur.

Nová generace židovských funkcionářů pod palbou LN

26. srpna 2014 v 13:39 | TJ |  Domácí zprávy
Dnešní vydání Lidových novin (LN) přináší rozhovor redaktora Přemysla Houdy s předsedou Federace židovských obcí (FŽO) Petrem Papouškem o levicovém antisemitismu a David Hron z Tel Avivu vede kritický monolog s novým pražským vrchním rabínem o jeho výroku o aranžovaných palestinských fotografiích.

Rut Kohnová vystavuje u Topiče

22. srpna 2014 v 10:32 | redakce |  Kultura
Výstavu obrazů Rut Kohnové k devadesátému výročí úmrtí Franze Kafky "Pocta zeměměřiči K." je k vidění od úterý 26. srpna do 26. září v Topičově klubu, Národní 9, Praha 1. Společnost Franze Kafky připravila ve svých protorách doprovodnou výstavu kreseb Rut Kohnové ke Kafkovu Zámku.


Hamás a Izrael opět bojují

20. srpna 2014 v 19:07 | Gita Zbavitelová, Český rozhlas |  Zahraniční zprávy
Palestinský Hamás po pětidenním klidu zbraní a jeho prodloužení o další den opět porušil příměří - celkově už jedenácté - a během 12 hodin odpálil 50 raket. Izrael proto obnovil nálety a rovněž odjel z jednání v Káhiře, neboť stejně jako v minulosti odmítá jednat pod palbou. Rozhovory zatím beztak nepřinesly výsledek, protože Hamás dál trvá na svých požadavcích, které jsou pro Izrael i Egypt nepřijatelné. Jestli však bude v ostřelování pokračovat, může nyní očekávat velmi razantní izraelskou odvetu, včetně nové pozemní operace a útoků na nejvyšší velení. Armáda už povolala zpět 2000 záložníků.

Kdo chce mír na Blízkém východě?

20. srpna 2014 v 9:00 | Jan Černý, odvysíláno v pořadu Svět ve 20 minutách, ČRo Plus |  Zahraniční zprávy
Pokud neznáte dějiny, nevíte nic. A pokud si chcete platnost tohoto rčení ověřit, stačí si přečíst jakýkoli článek o vztazích mezi Izraelci a Palestinci. Vlastník a vydavatel newyorského deníku Daily News Mortimer Zuckerman pokračuje, že nevědomec je jako list, který neví, že je součástí stromu.
Řvouni, kteří pochodují francouzskou Paříží, britským Londýnem nebo americkým Seattlem právě tak nevědí, že jejich výkřiky "pryč nacistickou okupací Palestiny" a plakáty propagující hnutí Hamás a Hizballáh patří do ohavných dějin antisemitismu. Největší překážkou míru mezi Izraelci a Palestinci je nesmiřitelná džihádistická nenávist vůči Židům a židovskému státu.


Brennerova kniha o dějinách Židů vyšla v rekordní době

15. srpna 2014 v 13:37 | Richard Seemann |  Kultura
Díky nakladatelství Paseka a pohotovému překladu z německého originálu Zlaty Kufnerové bylo po dvou letech od svého vydání dílo Michaela Brennera "Kleine jüdische Geschichte" vydáno v češtině. Jeho obsah neodpovídá skromnému názvu "Malé dějiny Židů", je to důkladná práce z pera, nebo lépe počítače, padesátníka, který se jako renomovaný německý historik zabývá židovskými dějinami a kulturou. K této problematice má i rodově blízko jako syn bavorských rodičů, kteří přežili š´oa. V jeho 400 stránkové studií se plně odráží znalosti, které nabyl na vysoké škole pro židovská studia v Heidelbergu, hebrejské univerzitě v Jeruzalémě a na kolumbijské univerzitě v New Yorku, kde promoval. Přednášel pak židovské dějiny v letech 1993 až 97 na dvou amerických univerzitách a poté na mnichovské Ludwig Maximilianově univerzitě. Jako nejlepší německý znalec judaismu byl po deset let předsedou vědeckého souručenství Institutu Leo Baecka, aby byl v loňském roce zvolen jeho prezidentem. Autor desítek vědeckých prací se v roce 2009 stal řádným členem Bavorské akademie věd.

Před rokem nás opustil Pavel Preisler

14. srpna 2014 v 13:35 | D.P. |  Historie
Před rokem, 14. srpna 2013, zemřel ve věku 85 let náš otec, manžel a dědeček Pavel Preisler. Táta se narodil do česko-židovské asymilované rodiny. Jeho otec Josef Preisler byl stavební inženýr a provozoval také obchod s perskými koberci, o kterém se zminíl v jedné ze svých povídek i Karel Čapek. Když bylo tátovi jedenáct let, otec mu oznámil, že je v bezprostředním ohrožení (jako žid i jako protinacisticky smýšlející sociální demokrat) a že musí opustit zemi. Nakonec se mu podařilo dostat jako zaměstnanec firmy Omnipol do tehdejší Persie, ve které vládla dynastie Pahlaví.

Itálie si připomněla svého "hrdinu na kole" Gina Bartaliho

13. srpna 2014 v 9:00 | D.T. podle zahr. zdrojů, foto Wikipedia |  Historie
Osmnáctého července uplynulo sto let od narození Gina Bartaliho, legendárního italského šampiona v cyklistice, jenž vyhrál celkem tři etapové závody Giro d´Italia (1936, 1937 a 1946) a s odstupem deseti let dva závody Tour de France (1938 a 1948). V jeho rodné vesničce poblíž Florencie se na počest tohoto kulatého výročí konal speciální cyklistický průvod, slavnostní večeře a řada dalších akcí spojených s jeho jménem. Bartali se však proslavil nejen svými fenomenálními sportovními výkony, ale i ilegální činností v italském odboji za Druhé světové války, která na několik let přerušila jeho hvězdnou kariéru.


Václav Kraus už žádnou další povídku nenapíše

12. srpna 2014 v 10:56 | redakce |  Domácí zprávy
Včera v Ústřední vojenské nemocnici zemřel novinář Václav Kraus, dlouholetý člen redakční rady Židovských listů. Narodil se 22. srpna 1931 v česko-židovské rodině v Praze. Za války se úspěšně skrýval. Později působil jako novinář.

Jako redaktor deníku Práce obhajoval v roce 1968 reformní politiku Dubčekova vedení. V době normalizace byl označen za exponenta pravice. Po roce 1989 se stal členem organizace Hidden Child a příležitostně publikoval v českém tisku.

V loňském roce v ŽL 30 vyšla jeho povídka Maminka, v níž vzpomíná na období protektorátu.

Válka v pásmu Gazy a rozdíly v počtu obětí

11. srpna 2014 v 19:16 | Gita Zbavitelová, Český rozhlas |  Zahraniční zprávy
Válka Izraele proti teroristům v pásmu Gazy stále nekončí. Hamás v pátek ráno odmítl prodloužit třídenní příměří a obnovil ostřelování - v rozporu s názorem Gazanů, jichž si podle posledního průzkumu přeje klid zbraní 92%. Izrael proto pokračoval v odvetném bombardování cílů teroristů a odjel také z rozhovorů o příměří v Káhiře s tím, že nebude jednat pod palbou. Egyptu se přes víkend podařilo Hamás přimět k dalšímu třídennímu příměří, jež začalo platit od nedělní půlnoci; hnutí však vyhrožuje, že jestli za tu dobu nedojde k dohodě, jeho zástupci odjedou a už se nevrátí.

František Fröhlich 13.6.1934 – 13.7.2014

11. srpna 2014 v 5:43 | Denny |  Kultura
V osobě Františka Fröhlicha odešla velká postava českého překladu. Znal jsem ho osobně, nebyli jsem blízkými přáteli, přesto mohu ocenit jeho lidské vlastnosti upřímnost, skromnost, spolehlivost a úžasnou pracovitost.

Život se s ním nikdy nemazlil. Za války prošli s matkou Terezínem. Jeho otec a většina příbuzných zahynuli v Osvětimi.
Po studiu angličtiny a dánštiny na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy pracoval v Československém rozhlase. V počátcích vysílání televize v Československu byl jedním z těch, kteří připravili televizní kurs angličtiny.

O uprchlících v Německém Brodě v letech 1914–1918 a jediném židovském tyfovém hřbitově v Čechách

10. srpna 2014 v 18:43 | redakce |  Historie
V Německém Brodě, jenž se v roce 1945 stal Brodem Havlíčkovým, byla před bezmála stoletím vybudována rozlehlá baráková kolonie. V letech 1916-1918 v ní našli mj. útočiště i Židé z Haliče a Bukoviny, kteří byli evakuování před ruskou frontou.

"Kolonie byla provozována v určitém chráněném režimu, uprchlíci ji mohli opustit na propustky (obzvláště když si našli nějakou práci), ale na druhou stranu ani do kolonie nebyl vpuštěn každý. Uprchlíci dostávali podporu po týdnu či dvou, a to pouze v místech přikázaného pobytu. Ani vybudováním dezinfekčního střediska, jímž museli příchozí projít, což byl pro ně jistě traumatizující zážitek, se nepodařilo zabránit epidemii dětské spály, spalniček a skvrnitého tyfu.

Zemřel Franta Kraus

9. srpna 2014 v 20:29 | redakce, foto Památník Terezín |  Domácí zprávy
Ve středu 6. srpna zemřel v nemocnici na Bulovce František Kraus (88). Rozloučení s bývalým tajemníkem Rady židovských náboženských obcí proběhne v pondělí 11. srpna v 16:00 v obřadní síni Nového židovského hřbitova.


Izraelská mužstva v 3.kole kvalifikace Ligy mistrů a Evropské ligy

8. srpna 2014 v 10:02 | Denny |  Sport
Maccabi Tel Aviv hrál 30.7. 2014 ve třetím kole kvalifikace v Mariboru s místním NK, nešťastně před koncem inkasoval gól. Odveta se hrála 5.8.2014, utkání skončilo nerozhodně 2:2, proto postupuje do play-off Maribor a Liga mistrů se v tomto roce musí obejít bez izraelské účasti.

David Peter: „Chci být průvodcem všem, kteří mají touhu kráčet židovskou cestou“

8. srpna 2014 v 6:07 | TJ, foto David Peter s manželkou Elisou - archiv ŽL |  Náboženství
ŽL položily pár otázek novému vrchnímu pražskému rabínovi Davidu Peterovi, který byl v pondělí zvolen do úřadu.


Co by ti řekl tvůj prastrýc rabín Arpad Hirschberger k pondělní volbě?

Přemýšlel jsem hodně o svém prastrýci. Snad nejvíc, když naše rodina před několika lety pokládala Stopersteiny - mimo jiné právě na jeho památku a památku jeho ženy Villi na Královských Vinohradech. Jeho odkaz a působení rabína v Praze mě vlastně provázelo celé studium v Izraeli. Cítil jsem určitý závazek k jeho působení - se smutkem na srdci, že byl jeho život tak brutálně ukončený v koncentračním táboře Osvětimi.
A co by mi asi řekl k volbě? Že se mám co nejvíc učit, studovat, abych byl vzdělaným rabínem. A abych s pokorou přijímal svoje poslání.