Synagoga na pražské Letné má 115 let

6. července 2014 v 15:55 | TJ |  Historie
Před 115 lety, udělil pražský magistrát Eduardu Fantovi z Prahy VII souhlas "počínaje dnem 3. září 1899 dáti užívati modlitebnu israelskou (...), ježto při kommissionální prohlídce bylo shledáno, že stavba provedena byla dle schválených plánů a daného povolení ze dne 31. května 1899 a že zdivo místností této dostatečně je vyschlé". Svátky Nového roku 5661, jejichž začátek připadl tehdy na 5. září, mohly být slaveny v novém templu.


Novorenesanční budova modlitebny, která je někdy též v dobových dokumentech nazývána synagogou či templem, byla postavena během léta 1899 ve dvoře třípatrového domu v Heřmanově ulici číslo 25, čp. 719. Stavba na půdorysu 11x13 metrů měla mít původně sedlovou střechu a výšku více než 11 metrů. Pražský magistrát však trval na maximální sedmimetrové výšce. Po úředním jednání, kdy Eduard Fanta vysvětlil, že objekt nemůže existovat bez ženské galerie, byl odsouhlasen projekt s potřebnou galerií a plochou střechou o výšce 7,3 metru. V budově bylo povolenou pouze plynové vytápění. Eduard Fanta se ze synagogy dlouho netěšil. Zemřel 20. října 1899 ve věku 62 let a je pochována na Novém židovském hřbitově v Praze.
Kolem fungování modlitebny v Heřmanově ulici doposud existuje řada otazníků. Šlo o soukromý objekt, který si pravděpodobně za první republiky chrámový spolek v Praze VII pronajímal. Po změně majitele celého domu existoval v roce 1926 "plán na zřízení bytů ve staré israelské modlitebně", který nebyl realizován. Ve 30. letech žilo v Praze VII asi více než 3 tisíce obyvatel, kteří se hlásili k židovskému náboženství či národnosti. Přicházeli emigranti z Německa a po Mnichovu i utečenci ze zabraného pohraničí. Chrámový spolek stále řešil nedostatečné prostory krátkodobými pronájmy větších sálů, ale modlitebna v Heřmanově ulici byla nakonec používána až do září 1941, kdy byly bohoslužby nacisty zakázány. Konaly se zde i barmicvy. Asi jednu z posledních ji zde měl v sobotu 26. dubna 1941 Arno Buxbaum (nar. 17.4.1928). V srpnu 1942 musel nastoupit do transportu do Terezína, ale téměř okamžitě pokračoval do ghetta v Rize. Věznění nepřežil.


Náhrobek Eduarda Fanty na Novém židovském hřbitově v Praze.

Původní průčelí domu Heřmanova 25. Průchodem se vcházelo na dvůr, kde byla v roce 1899 postavena synagoga/modlitebna.
 

5 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 kabalista kabalista | 9. července 2014 v 4:12 | Reagovat

neměl by být titulek "Synagoga na pražské Letné BY DNES měla 115 let"?

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama