Červenec 2014

Protižidovské protesty v Evropě pokračují

31. července 2014 v 18:22 | D.T. podle zahr. zdrojů, foto Wikipedia |  Zahraniční zprávy
ŘÍM

Když se Římané 28. července probudili do novéh dne, zažili nemilé překvapení: jejich město bylo, slovy deníku La Repubblica, doslova "vytapetováno" antisemitskými nápisy. V řadě městských čtvrtí - od centra až po periferii - se na průčelích a výkladních skříních obchodů, především těch v židovském vlastnictví, objevilo více než 70 protiizraelských a propalestinských nápisů, antisemitských plakátů a nacistických symbolů.


V budapešťské synagoze se konalo ekumenické shromáždění na podporu Izraele

29. července 2014 v 19:16 | D.T. podle zahr. zdrojů, foto Wikipedia |  Zahraniční zprávy
V budapešťské Velké synagoze se v neděli 27. července konalo mezináboženské shromáždění na podporu Izraele. V synagoze ale i v přilehlé ulici se za tímto účelem sešlo přibližně 4500 lidí. Akci uspořádala Maďarská židovská federace MAZSIHISZ a Církev křesťanské víry.


Izrael, Hamás a vzájemné soupeření prostředníků příměří

28. července 2014 v 20:52 | Gita Zbavitelová, Český rozhlas |  Úvahy a komentáře
Mezinárodní úsilí o prosazení příměří mezi Izraelem a Hamásem se stupňuje. Konflikt vstoupil v pondělí do 21. dne a množství mrtvých roste - v Izraeli je jich už 46, z toho 43 vojáků a tři civilisté, a počet palestinských obětí podle zdrojů Hamásu překročil 1000. Dalších šest mrtvých si vyžádaly protiizraelské protesty na Západním břehu. Jediným úspěchem mezinárodní snahy o zastavení bojů zatím byla tři humanitární příměří, ale Hamás první dvě porušil a třetí v sobotu odmítl prodloužit, jak navrhoval Izrael. V neděli však o ně sám požádal a narušil je jen jednou raketou, a Izrael i Gaza tak zažily relativně klidnou noc. V pondělí ráno vyzvala k okamžitému, bezpodmínečnému a časově neomezenému klidu zbraní OSN.

Bavorský stát zakázal největší neonacistickou organizaci na svém území

28. července 2014 v 9:00 | D.T. podle zahr. zdrojů, foto Wikipedia |  Zahraniční zprávy

Dne 23.07. rozhodl bavorský ministr vnitra Jürgena postavit s okamžitou účinností mimo zákon největší neonacistickou organizaci v Bavorsku pod názvem Freies Netz Süd (FNS). Důvodem byly agresivně-bojovné a protiústavní aktivity této pravicově-extremistické strany. Zákazu předcházelo důkladné prohledání pozemku a přilehlé budovy v bavorské obci Oberprex, kde si pravicoví extremisté od roku 2010 vybudovali středisko setkávání neonacistů z celého Německa a České republiky.

Po holubici datel aneb nový izraelský prezident

26. července 2014 v 10:11 | Jan Fingerland, odvysíláno v pořadu Názory a argumenty ČRPlus |  Úvahy a komentáře
V Bibli přišel Šimon po Rúbenovi, ale v izraelské politice je to jinak - Rúben je až druhý. Řeč totiž není o synech praotce Jákoba a jeho ženy Ley, ale nýbrž o čtvrteční výměně na postu prezidenta, kdy místo Šimona Perese nastoupil Reuven Rivlin. Střídání stráží zapadlo ve vřavě bojů v Gaze, ale izraelskou politiku bude ovlivňovat ještě po léta.


Protiizraelské demonstrace, nebo nenávist vůči Židům?

24. července 2014 v 20:23 | Gita Zbavitelová, Český rozhlas |  Úvahy a komentáře
Nebývalá vlna protestů proti Izraeli a jeho odvetné operaci v pásmu Gazy, která v posledních dnech zachvátila hlavně západní svět, přerostla na mnoha místech v násilí a otevřený antisemitismus a vyděsila židovské komunity. Demonstrace se konají od Japonska přes Pákistán až po Severní Ameriku. Nejdramatičtější jsou však v Evropě, kde zní nacistické protižidovské slogany, jsou znesvěcovány synagogy a napadány židovské obchody, jak už to Evropa jednou zažila.

Kerry na Blízkém východě aneb Tma na konci tunelu

24. července 2014 v 9:00 | Jan Fingerland, odvysíláno v pořadu Názory a argumenty ČR plus |  Úvahy a komentáře
Během většiny ozbrojených konfliktů platí dvě pravidla. Jedno říká, že první pokus o příměří selže a musí se čekat na další. A druhé pravidlo tvrdí, že boje ustanou, až alespoň jedna strana dosáhne vítězství nebo se zcela vyčerpá. To platí i v okamžiku, kdy na Blízký východ přijel americký ministr zahraničí John Kerry, aby pomohl zprostředkovat příměří mezi Hamásem a Izraelem. (I když nemá na programu přímá jednání s představiteli Hamásu, ale pouze jeho palestinskými soupeři z Fatáhu.)Irena Kalhousová: "Není fér vinit Izrael, že je více mrtvých Palestinců než Iraelců"

23. července 2014 v 18:49 Rozhovor

Odbornice na Blízký východ a bezpečnostní analytička Irena Kalhousová, která v současně době působí v Institutu pro národní bezpečnostní studia v Tel Avivu, odpovídala na otázky serveru aktuálně.cz o probíhající izraelsko-palestinské válce v Gaze. První část rozhovoru si můžete přečíst zde: http://zpravy.aktualne.cz/zahranici/izrael-hamas-potrebuje-musi-ho-jen-drzet-v-lati/r~1e6a10be0ced11e4a54c0025900fea04/ , druhou část rozhovoru si můžete přečíst zde

Konflikt Izraele a Hamásu přerostl ve válku

22. července 2014 v 11:00 | Gita Zbavitelová, Český rozhlas |  Zahraniční zprávy
Odvetná izraelská operace proti palestinskému Hamásu za jeho ostřelování pokračovala v pondělí 14. den, ale teroristé stále nejeví ochotu k příměří a zasypali už Izrael skoro 1800 raket. Izraelská vláda tak ve čtvrtek k leteckým útokům připojila i pozemní operaci. Jejím hlavním cílem je likvidace tunelů, které Hamás kope z pásma Gazy do Izraele, aby unášel jeho občany, jež by pak vyměnil za palestinské vězně jako před třemi lety Gilada Šalita. Tunelů jsou přinejmenším desítky a Hamás si od nich hodně slibuje - počet mrtvých Izraelců je podle něj stále příliš nízký a zajatý Izraelec by znamenal významný úspěch. V posledních pěti dnech to teroristé zkusili už třikrát - ve čtvrtek se jich na izraelském území vynořilo 13 a v pondělí deset z dalších dvou tunelů. Těch už vojáci objevili přes 40 a našli v nich zbraně, výbušniny, pouta a sedativa k ochromení rukojmí.

Odešel Olda Stránský a zůstává po něm prázdno

22. července 2014 v 9:03 | Věra D. |  Domácí zprávy
V pátek 18. července 2014 ve věku 93 let zemřel Oldřich Stránský. Na svět přišel 2. června 1921 v Mostě do česko- německé židovské rodiny. Měl ještě mladšího bratra Jiřího. Celá rodina ctila prvorepublikové ideály, prezidenta T. G. Masaryka, a tak se dětem dostalo vzdělání v českých školách. V půli dvacátých let se přestěhovali do Českého Brodu. Oba chlapci zde chodili do skautského oddílu, což zásadně ovlivnilo celý Oldřichův život. Nacistická okupace znamenala, tak jako pro ostatní české židy, katastrofu. Oldřichu bylo samozřejmě zakázáno dále studovat strojní průmyslovku a pracoval tedy jako pomocný dělník. Před 73 lety, 22.června 1941 lety byl deportován do prvního židovského tábora v Protektorátu Čechy a Morava, do Lípy u Havlíčkova Brodu. Od té doby již nikdy neviděl ani bratra ani rodiče. jeho nejbližší byli zavražděni ve vyhlazovacím táboře Majdanek.

Protiizraelských demonstrací v evropských a tureckých městech přibývá

19. července 2014 v 21:21 | D.T. podle zahr. zdrojů, aktualizováno 20.7.2014, foto www.romaebraica.it |  Zahraniční zprávy


Na pozadí nejnovějšího vzplanutí blízkovýchodního konfliktu se v posledních dnech začínají objevovat protiizraelské, ale i antisemitské demonstrace v některých evropských zemích. Do ulic několika větších německých měst vyšly o uplynulém i tomto víkendu tisíce lidí (v Mannheimu například vyšlo do ulic 4000 osob), aby protestovaly proti izraelské vojenské ofenzivě v Gaze pod nazvané Ochranné ostří.

Hamás odmítl příměří a válka s Izraelem pokračuje

16. července 2014 v 19:08 | Gita Zbavitelová, Český rozhlas |  Zahraniční zprávy
V úterý udělal palestinský Hamás další chybné rozhodnutí - nepřijal příměří, které zkoncipoval Egypt. Izrael na ně přistoupil a zastavil ráno nálety na pásmo Gazy, které jsou odvetou za ostřelování země. Hamás klid zbraní označil za "kapitulaci", prohlásil, že s ním návrh nikdo nekonzultoval, a odpalování raket ještě zesílil. Poté, co jich během šesti hodin dopadlo na Izrael padesát, dala vláda příkaz k novým náletům.

Zítřejší shromáždění na podporu Izraele

16. července 2014 v 17:46 | TJ |  Domácí zprávy
Spolek Bnej Israel organizuje shromáždění na podporu Izraele a k uctění památky třech zavražděných izraelských studentů Naftali Frenkela, Gilada Šaara a Ejala Jifracha, které začne zítra v 18 hodin "u koně" na Václavském náměstí v Praze. Organizátoři vyzývají všechny, kterým není lhostejný osud Izraele, aby přišli vyjádřit podporu Státu Izrael v jeho snaze o dosažení míru.

Pražská židovská obec svolává k volbě vrchního pražského rabína mimořádnou reprezentaci na srpen

15. července 2014 v 16:25 | redakce
Dle dnešního vyjádření Židovské obce v Praze (ŽOP) proběhne volba vrchního pražského rabína v srpnu. "Vedení ŽOP včera projednalo rezignaci vrchního pražského rabína Karola Efraima Sidona a ve svém usnesení uložilo předsedovi Janu Munkovi, aby svolal jednání reprezentace ŽOP a doporučil jí jako kandidáta na funkci vrchního pražského rabína Davida Petera," uvedla místopředsedkyně Eva Lorencová. Původně se měla reprezentace sejít až v září, ale kvůli nenedálému odstoupení rabína Karola Sidona tak bude zasedat již příští měsíc. Volba jeho nástupce proběhne jistě bez velkého překvapení, protože je pouze jeden kandidát.

V Izraeli obžalovali tři podezřelé z vraždy Palestince

15. července 2014 v 15:14 | redakce |  Zahraniční zprávy
Dle vyjádření mluvčího izraelské policie Micka Rosenfelda včera stanuli před soudem tři Izraelci, kteří jsou obviněni z vraždy šestnáctiletého Palestince Muhammada Abu Khdeira. Má se jednat o třicetiletého muže a dva nezletilé. Ve středu 2. července měli Abu Khdeira unést na ulici a zavraždit na kraji lesa za Jeruzalémem. Dle jejich výpovědí šlo o odplatu za předchozí vraždu tří izraeslkých studentů ješivy u Hebronu. Izraelská policie podezřelé zadržela již pět dní po činu. Vraždu palestinského mladíka odsoudili vrcholní představitelé Státu Izrael.

Sedm dní izraelské války proti Hamásu

14. července 2014 v 19:02 | Gita Zbavitelová, Český rozhlas |  Zahraniční zprávy
Izraelská odvetná operace za ostřelování z pásma Gazy vstoupila v pondělí do sedmého dne a její konec je zatím v nedohlednu. Izrael je odhodlán uštědřit Hamásu důkladnou lekci a útočí na Gazu s razancí, která neprovázela ani poslední osmidenní válku v listopadu 2012 - jen za prvních 36 hodin letouny bombardovaly více cílů než před dvěma lety za celých osm dní. Jsou jimi členové Hamásu a odpalovacích týmů, jejich soukromé domy, zbrojní sklady a továrny na výrobu střel, řídicí centra, tunely nebo výcvikové tábory. Do pondělního rána jich zasáhly okolo 1400 a zabily nejméně 160 Palestinců, z nichž dvě třetiny tvoří členové Hamásu a Islámského džihádu. Ostatní jsou bohužel civilisté, které se Hamás jako vždy nerozpakuje používat jako lidské štíty a zřizuje zbrojní sklady i odpalovací rampy vedle obytných domů, škol, mešit a nemocnic anebo přímo v nich.

Propalestinští demonstranti včera zaútočili na pařížskou synagogu

14. července 2014 v 15:11 | redakce |  Zahraniční zprávy
V souvislosti s narůstajícím napětím kolem vývoje v Gaze organizují propalestinské organizace v řadě evropských měst demonstrace. Včera pochodovalo východní Paříží asi 10 tisíc lidí. Ke konci akce zaútočilo několik desítek mladíků na synagogu Don Isaac Abravanel, kde právě probíhalo pietní setkání za tři nedávno zavražděné izraelských studenty ješivy. Dle očité svědkyně byl útok veden ze dvou stran s pomocí pálek a nábytku z nedaleké kavárny. Útočníci byli zastaveni ostrahou synagogy a došlo k pouličním šarvátkám. Dle JTA museli být nejméně tři židovští strážci následně ošetřeni v nemocnici.

Maccabi Tel Aviv byl vylosován do skupiny B Evropské ligy basketbalistů

13. července 2014 v 12:14 | Denny |  Sport
Ve čtvrtek 10. července se konalo losování nového ročníku Evpropské ligy basketbalistů. Maccabi, který byl zařazen podle výkonnosti posledních tří let do 2.koše, byl vylosován do skupiny B k CSKA z prvního koše. Dalšími mužstvy této skupiny jsou Malaga, Alba Berlín, Cedevita Zagreb a Limoges CSP. Hlavní soutěž začíná 16.října. Maccabi hraje první utkání doma s francouzským Limoges, druhé kolo v Moskvě s CSKA.

Rabín Sidon má příští týden autorské čtení

11. července 2014 v 17:27 | redakce |  Kultura

Rabínská odcházení a střídání

10. července 2014 v 11:15 | redakce
Včerejší prezidium Federace židovských obcí v ČR (FŽO) zmocnilo předsedu Petra Papouška, aby vyhověl žádosti vrchního zemského rabína Karola Sidona na půlroční neplacenou dovolenou. Otázku případného zástupce vrchního zemského rabína má projednat Rada FŽO na svém zasedání v září. Zdá se tedy, že se Sidon po své rezignaci na funkci vrchního pražského rabína začíná připravovat i na odchod z vedení zemského rabinátu.

Změny i v Brně
V tomto týdnu rozhodlo představenstvo Židovské obce v Brně, že nástupcem po rabínu Radomíru Kučerovi, jenž se chystá odejít do Izraele, bude mladý rabín Štěpán Kliment z Prahy. Má část měsíce bydlet v Brně a věnovat se především výuce dětí, mládeže, ale i dospělých.