Červen 2014

Mrtvá těla tří unesených mladíků byla nalezena severně od Hebronu

30. června 2014 v 20:20 | JTA, redakce |  Zahraniční zprávy
Izraelská média přinesla před necelou hodinou zprávu o nálezu těl tří unesesných mladíků severně od Hebronu. Rodiny již identifikovaly, že se jedná o Gilada Shaara, Naftaliho Frenkela a Eyala Yifracha. Podle zpráv měli být všichni zapvražděni krátce po únosu 12. června. Podle izraelských bezpečnostních sborů jsou pravděpodobnými únosci Amer Abu Aysha a Marwan Kawasme. Oba Palestinci ze Západního břehu, kteří mají vztahy s Hamasem, jsou od 12. června nezvěstní.


Déšť narušil konec prvního týdne ve Wimbledonu

29. června 2014 v 11:41 | Denny |  Sport
Začneme zprávou, že 4.nasazenému francouzskému páru Benneteau / Roger-Vasselin se podařilo až po pětisetové bitvě porazit izraelsko-italskou dvojici Yoni Erlich a Daniele Bracciali 6:3, 6:7, 2:6, 6:3, 6:4.

Minule jsem napsal, že Lukáš Rosol má šanci porazit Rafaela Nadala, i když na papíru to tak nevypadá. Před dvěma lety v pětiseťáku Rosol poslal Nadala domů. Letos Rosol sice kladl velký odpor, první set vyhrál 6:4, v druhém podlehl těsně 6:7, ale další dva sety se konaly v Nadalově réžii 6:4,6:4.

Pátrání po unesených izraelských studentech zatím bezúspěšné

26. června 2014 v 5:33 | Gita Zbavitelová, Český rozhlas |  Zahraniční zprávy
Od únosu tří izraelských studentů ve věku 16 - 19 let na Západním břehu Jordánu uplynuly skoro dva týdny, ale pátrání zatím nepřineslo žádné výsledky.
Desetitisíce vojáků podnikají snad největší pátrací operaci v dějinách a zároveň likvidují Hamas, který je podle Izraele pachatelem únosu. Někteří komentátoři ji přirovnávají k tažení egyptského prezidenta Sisího proti Muslimskému bratrstvu. Bezpečnostní složky uzavřely Hebron, prohledaly skoro 2000 domů a desítky vodních nádrží, studní a jeskyní a zavřely na 70 charitativních institucí Hamasu, které jsou hlavním zdrojem popularity hnutí. Objevily při tom desítky tunelů s východy v soukromých domech a 20 tajných továren na výrobu zbraní a zabavily množství pušek, granátů a munice. Zadržely přes 370 Palestinců podezřelých z terorismu, z toho téměř 270 členů Hamasu. Pětapadesát z nich tvoří bývalí vězňové propuštění v rámci výměny za vojáka Gilada Šalita před necelými třemi lety. Mezi zatčenými je i jeden, který letos v dubnu zastřelil izraelského policistu a zranil jeho ženu a děti. Propuštění vězňové se museli před svým odchodem písemně zavázat, že se k terorismu nevrátí, a ti, co slib nedodrželi, si teď budou muset odpykat zbytek trestu. Hlavní odpůrci osvobozování teroristů, izraelští ministři hospodářství Naftali Bennett a zahraničí Avigdor Liberman, zdůraznili, že už žádnou podobnou výměnu ve vládě nikdy nepodpoří.

Slavnost na ústředním dvorci ve Wimbledonu

25. června 2014 v 17:07 | Denny |  Sport
Centrální kurt je kromě hraní tenisu též vyhrazen slavnostním událostem. Zde zahajuje své utkání loňská vítězka. Tou je Marion Bartoli, jež před rokem vyhrála dámskou dvouhru a svou tenisovou kariéru v srpnu 2013 ukončila, proto se slavnostního otevření na ústředním dvorci sice zúčastnila, ale tenis obstaraly dámy Sabine Lisická z Německa, která vloni byla finalistkou a k ní letos vylosovaná Julia Glušková, jediná naděje izraelského ženského tenisu. Utkání skončilo výhrou Sabine Lisické 6:2, 6:1.

ČRo: Za odchodem Karola Sidona z čela pražského rabinátu je soukromí a psaní knih

25. června 2014 v 11:02 | TJ |  Úvahy a komentáře
V reakci na zprávy včerejších médií poskytl rabín Karol Sidon exkluzivní rozhovor Českému rozhlasu, kde vysvětluje své rozhodnutí odejít z funkce vrchního pražského rabína. Poprvé veřejně připouští problémy v soukromém životě. Lidé, kteří znají Sidona od doby jeho nástupu do funkce v roce 1992, si mohou udělat vlastní názor o pravdivosti jeho výroků, že chtěl vžy budovat otevřenou židovskou komunitu. Náš dřívější ideový spor o podobu pražské židovské obce, však nejlépe ilustruje jeho vlastní tvrzení. "Obecně se říká, že dobrý rabín je ten, který svou existencí vybudí nějaké nepřátele," uvedl pro ČRo Sidon. Musím přiznat, že tento výrok neznám, tak jsem se zeptal několika rabínů, ale nikdo mi neuměl říci, odkud ze židovské tradice tato myšlenka pochází. Co jsem se však dozvěděl je, že "obecně se říká, že dobrý rabín je ten, který židovskou obec spojuje ".

Los přál izraelským klubům v evropských fotbalových soutěžích

24. června 2014 v 9:06 | Denny |  Sport
Včera v Nyonu byly vylosovány soutěže UEFA. Mistři Izraele a České republiky Maccabi Tel Aviv a Sparta Praha hraj 2.kolo kvalifikace Ligy mistrů, los jim přál a přidělil jim postupující z 1.kola.

Maccabi Tel Aviv hraje s vítězem utkání FC Santa Coloma (ARM)/FC Banants (ARM). Soupeřem Sparty bude jeden z dvojice La Fiorita ze San Marina - Levadia Tallinn z Estonska. Mistr Slovenska ŠK Slovan Bratislava hraje o postup do 3.kola s mistrem Walesu The New Saints FC.

Čeští Židé byli demografickou avantgardou nejen v rámci Čech, ale v celé Evropě

24. června 2014 v 8:17 | rozhovor, Židovské listy č. 32
Vývoj české židovské populace v první polovině 20. století se odráží i v současném složení židovské komunity v Česku, která byla sice zcela fatálně zdecimována v období holokaustu, ale přesto je předválečný pokles porodnosti a odchod z náboženských obcí patrný i dnes. Chceme naše čtenáře upozornit na výjimečnou knihu demografky Jany Vobecké, s níž jsme udělali následující rozhovor.
Středoevropská univerzita vydala Vaši knihu Demographic Avant-Garde, Jews in Bohemia between the Enlightenment and the Shoah (Demografická Avantgarda, Židé v Čechách mezi osvícenstvím a Šoa), která se věnuje demografickému chování židovského obyvatelstva v českých zemích od 18. století do doby protektorátu. Jde o velmi významnou práci pro všechny zájemce o moderní dějiny českého židovstva. Jak jste se k tomuto výzkumu dostala?
K výzkumu populačního vývoje Židů v Čechách jsem se dostala v rámci magisterského studia Demografie na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Při volbě magisterské práce jsem si vybrala toto pro mne osobně zajímavé, demograficky relevantní a navíc doposud nezpracované téma. Výsledná kniha, která má prvopočátky v mé magisterské práci, zachycuje absolutně úžasnou dynamiku vývoje počtu a struktury židovského obyvatelstva v Čechách v průběhu dvou minulých století na pozadí politických, sociálních a kulturních změn.

Wimbledon 2014 – bilance prvního dne

24. června 2014 v 7:26 | Denny |  Sport
Soupeřem Tomáše Berdycha byl Victor Hanescu, který ho překvapil. V prvním setu s ním držel krok a dokonce ho vyhrál 7:6. Pak se český tenista probral. Celkově Berdych vyhrál po 3 hodinách v 4 setech 6:7, 6:1, 6:4, 6:3.

Radek Štěpánek - Pablo Cuevas (URU) 6:2, 6:4, 6:4, takže Štěpánek postoupil, jak jsme předpokládali, do druhého kola, kde ho čeká Novak Džokovič, který si poradil s Andrejem Golubjovem z Kazachstanu 6:0, 6:1, 6:4.

V pánské dvouhře je vyřazen nasazený Ital Andreas Seppi (25), který prohrál v 5-setovém napínavém utkání s Leonardem Mayerem z Argentiny 3:6, 6:2, 6:4, 6:7, 4:6. Další nasazený Fernando Verdasco (18) prohrál s Australanem původem z Bosny a Hercogeviny. Marinkem Matosevičem 4:6, 6:4, 4:6, 2:6. Další nasazený Vašek Pospíšil (31) z Kanady prohrál s Robinem Haasem z Nizozemska 6:7, 6:4, 5:7, 3:6.

Vrchní pražský rabín Karol Sidon rezignoval

23. června 2014 v 18:03 | redakce |  Náboženství
Židovská obec v Praze (ŽOP) dnes publikovala na své webové stránce informaci o rezignaci vrchního pražského rabína Karola Sidona, s níž přišly již včera ŽL. Rabín Sidon se k tomuto kroku údajně rozhodl s ohledem na svůj věk a skutečnost, že se "rabín David Peter po třech letech již velmi dobře adaptoval, a je tedy pravý čas postupně tuto funkci předat". S ohledem na to, že o Sidonovu nástupci není ani rozhodnuto, a má se o něm jednat až 14. července, je zřejmé, že jde o ze strany Sidona o vynucený krok. Vedení ŽOP se ke skutečnému pozadí Sidonova rozhodnutí odejít nevyjádřilo ani ve svém e-mailu určeném členům volených orgánů.

Vrchní pražský rabín Sidon má milenku, opustil třetí manželku a možná končí ve funkci

22. června 2014 v 15:30 | TJ |  Náboženství

Již více než dva měsíce kolují v rámci pražské židovské komunity zprávy, že rabín Sidon (1942) má mladičkou milenku. Několik čtenářů ŽL redakci v minulosti oznámilo, že viděli za nezvyklých okolností Sidona s bývalou absolventkou Lauderových škol Ojunou T., která nedávno konvertovala k židovství. Před týdnem navštívil Prahu rabínský soud z Izraele, který měl dle informací ŽL Sidona rozvést. Rabín rovněž odešel od manželky. Ze dvou nezávislých zdrojů vyplývá, že by měl Sidon na základě celé aféry složit v blízké době i svou funkci v židovské obci. Veřejně pak oznámil, že se chystá vrátit ke svému psaní beletrie.Wimbledon 2014 - hlavní soutěž byla vylosována

20. června 2014 v 14:03 | Denny |  Sport
Wimbledon začne v pondělí 23.6.2014, ale již 18.6. byl vedením turnaje vydán seznam nasazených hráčů a hráček. Při jeho sestavování byl především brán ohled na to, jak hráči a hráčky hráli na travnatých dvorcích v posledních 12 měsících.
U mužů jsou první 4: Novak Džokovič, Rafael Nadal, Andy Murray, Roger Federer.


Pořadí prvních čtyř dámské dvouhry: Serena Williams, Na Li, Simona Halep, Agnieszka Radwanska.
Mezi nasazenými jsou též Tomáš Berdych jako 6, Petra Kvitová 6, Dominika Cibulková 10, Lucie Šafářová 23 a Klára Koukalová 31.

Soutěže UEFA 2014/2015 budou vylosovány v pondělí

20. června 2014 v 12:41 | Denny |  Sport
Ve vrcholné fotbalové soutěži Izraele hraje 14 mužstev. Po sehrání 26 kol základní části následuje pro prvních šest mužstev play-off, které skončilo následovně:
1. Maccabi Tel Aviv bude hrát 2.kolo kvalifikace Ligy mistrů
2. Hapoel Ber-Ševa bude hrát 2. kolo kvalifikace o postup do Evropské ligy
3. Ironi Kirjat Šmona je vítězem Izraelského poháru, proto vstupuje do kvalifikace Evropské ligy teprve ve 3.kole.
4. Hapoel Tel Aviv bude hrát 2.kvalifikační kolo Evropské ligy
5. Maccabi Haifa se evropských soutěží nezúčastní stejně jako
6. Bnei Sachnin.

Bronz pro Izrael na ME v moderní gymnastice

17. června 2014 v 12:08 | Denny |  Sport
Je to ohromný úspěch. Izraelské "ženstvo" ve složení Yuval Filo, Alona Koshevatskiy, Ekaterina Levina, Karina Lykhvar, Ida Mayrin a Lihi Shochatovitch vybojovalo bronzovou medaili na Mistrovství Evropy v moderní (rytmické) gymnastice. Mistrovství se konalo v Baku od 13. do 16.června 2014. Zlato získaly Rusky, stříbro Italky.

Hamas unesl tři mladé izraelské studenty

16. června 2014 v 20:20 | Gita Zbavitelová, Český rozhlas |  Zahraniční zprávy
Ve čtvrtek večer došlo v Izraeli k události, která bude mít dalekosáhlé důsledky. Na Západním břehu zmizeli při stopování tři izraelští studenti ješivy, náboženské školy, ve věku 16 - 19 let, z nichž jeden je zároveň americký občan, a zpravodajské služby jsou přesvědčeny, že je unesli palestinští teroristé. Předpokládají, že Ejal Jivrach, Gilad Šaar a Naftali Frenkel jsou zatím naživu, a armáda zahájila rozsáhlé pátrání.
K únosu se přihlásily dvě neznámé salafistické skupiny, ale podle izraelských zpravodajců i bezpečnostních složek palestinské samosprávy jde o falešnou stopu a stojí za ním teroristický Hamas, i když ten odpovědnost odmítl.
Premiér Binjamin Netanjahu označil únos za důsledek smíření Fatahu s Hamasem a vytvoření vlády národní jednoty a zdůraznil, že plnou odpovědnost za životy chlapců proto nese předseda samosprávy Mahmúd Abbás, který únos odsoudil až v pondělí.

Ve Wimbledonu se hraje kvalifikace. Hlavní soutěž začne za týden

16. června 2014 v 20:18 | Denny |  Sport
Ještě před kvalifikací ale bylo rozdáno 8 divokých karet pro pány a 8 pro dámy, většinou Britům a Britkám, ale šťastným majitelem se stal také Jiří Veselý a šťastnou majitelkou Kristýna Plíšková.
Kvalifikaci musel hrát Amir Weintraub z Izraele, jeho soupeřem byl Ruben Bemelmans z Belgie, ten vyhrál první set 6:1 a v druhém setu Weintraub pro zranění vzdal.
Z českých hráčů v kvalifikaci hned v prvním kole na sebe narazili starší páni 32-letý Jan Hertl a 34-letý Jan Hernych, který postoupil do druhého kola, Jan Hetl za stavu 2:4 v prvním setu pro zranění vzdal.
Soupeřem 33-letého Jaroslava Pospíšila byl Portugalec Gastao Elias. Pospíšil první set prohrál 4:6, druhý vyhrál 6:2, ale třetí rozhodující prohrál 4:6.

„Kdy jsem začal být českým Židem?“

14. června 2014 v 22:23 | TJ, Židovské listy č. 32 |  Historie
Příběh Hynka Krause (1847 - 1909)

Týdeník Rozvoj přinesl na své titulní straně v pátek 25. června 1909 zprávu o úmrtí Hynka Krause. Poštmistr v Luštěnicích zemřel o tři dny dříve ve věku 62 let a dle židovského zvyku byl již ve čtvrtek pochován na mladoboleslavském hřbitově, kam se s ním přišlo rozloučit bezpočet významných osobností.

"Dobrý Žid, poctivý český člověk"
Jeho jméno našim čtenářům asi dnes již nic neříká, ale jeho životní příběh je cenným svědectvím růstu českožidovské myšlenky koncem 19. století, jíž jsme mnozí implicitními dědici. "V Hynku Krausovi odešel dobrý, věřící žid, poctivý český člověk," napsal autor nekrologu. Kraus stál u kolébky českožidovského hnutí. Byl mezi prvními členy Spolku českých akademiků Židů a v Rozvoji bylo na něj vzpomínáno jako na neumdlévajícího nadšence, který v dobách, kdy spolek neměl dostatek členů, přihlašoval do něj své příbuzné, za něž také platil příspěvky. V Kalendáři česko-židovském pro rok 1909/1910 připomněl jeho úmrtí Viktor Teytz. "Žil život, který se nezapisuje do monografie, ale vrývá se hluboko do srdcí lidských," zakončil svůj příspěvek. Tragické události holokaustu přervaly přirozené toky naší kolektivní paměti, proto se ŽL pokusily jeho životní osudy alespoň touto drobnou črtou oživit.

Nový izraelský prezident Reuven Rivlin

12. června 2014 v 12:07 | Gita Zbavitelová, Český rozhlas |  Zahraniční zprávy
Izrael má na příštích sedm let nového prezidenta: tamější parlament, Kneset, zvolil v úterý desátou hlavou státu Reuvena Rivlina - až v druhém kole a rozdílem pouhých deseti hlasů oproti jeho nejúspěšnějšímu soupeři z prvního kola Meiru Šitritovi. Rivlina podle průzkumů podporovala i většina občanů, i když do volby prezidenta nemají co mluvit.
Poslanci vybírali z pěti kandidátů, mezi nimiž byla i bývalá soudkyně Nejvyššího soudu nebo nositel Nobelovy ceny za chemii Dan Šechtman, pro kterého však hlasoval jen jediný člen Knesetu. Uchazečů o prezidentský úřad bylo původně šest, ale kandidáta levicové Strany práce Binjamina Ben Eliezera začala jakoby náhodou minulý týden vyšetřovat policie kvůli podezření z přijetí úplatků a krácení daní. Když pak našla v jeho sejfu více než půl milionu dolarů v hotovosti, Ben-Eliezer se kandidatury vzdal. Většina ostatních kandidátů vzápětí zveřejnila své majetkové poměry, aby se podobným nařčením vyhnula.

Pražský literární dům: Fotbal v literatuře

9. června 2014 v 10:25 | PLD |  Kultura
Fotbal a jeho společenská role v zrcadle pražské německé a české literatury je název přednášky Stefana Zwickera, kterou na 18 hodinu v úterý 10. června připravil Pražský literární dům (Ječná 11). Fotbal byl v pražské německé a české literatuře důležitým tématem. Egon Erwin Kisch o něm píše často ve svých reportážích a fejetonech. Karel Poláček a Eduard Bass o fotbale napsali úspěšné romány. Také Friedrich Torberg, rodák z Vídně po léta žijící v Praze, se o fotbale často zmiňuje. A konečně Ota Pavel, který po druhé světové válce pro sport v literatuře sehrál klíčovou roli.

Palestinská vláda národní jednoty přece vznikla

4. června 2014 v 11:25 | Gita Zbavitelová, Český rozhlas |  Zahraniční zprávy
Palestinská hnutí Fatah a Hamas nakonec přece jen překvapila a v pondělí vytvořila vládu národní jednoty. I když se nabízí víc otázek než odpovědí, je to historická událost - smíření trvalo sedm let od puče, kdy Hamas pozabíjel na 160 členů Fatahu a ovládl pásmo Gazy, a tři roky od podpisu dohody o ukončení nepřátelství.
Vláda se skládá ze 17 technokratů, nečlenů ani jedné strany, z nichž pět pochází z pásma Gazy. Přestože má premiéra Ramího Hamdalláha, který donedávna vedl vládu samosprávy na Západním břehu, zodpovídá se jejímu předsedovi Mahmúdu Abbásovi, který se netají tím, že kabinet bude ve skutečnosti řídit sám. Abbás také pronesl napjatě očekávaný slib splnění mezinárodních požadavků a při inauguraci ministrů prohlásil, že kabinet dodrží všechny uzavřené smlouvy s Izraelem, uznává jeho existenci a odmítá násilí. Rovněž zdůraznil, že bude pokračovat bezpečnostní spolupráce s Izraelem, na jejímž ukončení trvá Hamas.

Franz Kafka stále aktuální

3. června 2014 v 5:58 | Denny |  Kultura
Dnes 3.června 2014 uplynulo 90 letech od smrti tohoto literárního velikána, kterému je věnováno nepřeberné množství knih a článků, jejichž počet se stále zvětšuje a kterému jsme se také my několikrát věnovali.
Právě včas k uctění památky Franze Kafky pořádá Pražský literární dům autorů německého jazyka ve spolupráci s nakladatelstvím Odeon diskuzní večer 94 let českých překladů Franze Kafky. V Odeonu právě vychází román Zámek v novém překladu Jany Zoubkové.