Prezident Gašparovič ocenil židovské účastníky SNP a dalších bojů za osvobození Slovenska

15. května 2014 v 12:45 | redakce |  Domácí zprávy
Židovští účastníci přímých bojů o osvobození Slovenska Magdaléna Rektorová, Mikuláš Bröder a Viktor Schwarz ve středu 14. května osobně z rukou Romana Rosiny ze slovenského velvyslanectví převzali osobní poděkování prezidenta Ivana Gašparoviče. Akce se konala v rámci mezinárodní konference Židé ve Slovenském národním povstání, kterou organizoval Spolek akademiků Židů ve spolupráci s Historickým ústavem AV a Muzeem SNP.

"Proč jsme šli do povstání? Je to těžké vysvětlit krátce, aby to neznělo jako fráze. Těžko si to představí někdo, kdo nežil roky se zabaleným zavazadlem. Byla to naše povinnost. Bylo to malé světlo, které jsme viděli v naší bezradnosti. Byla to i má povinnost vůči sestře, která se již zapojit nemohla," uvedla v krátké řeči Magdaléna Rektorová z Brna, které byla členkou partizánské brigády Smrt fašizmu.
Dne 29. 8. 2014 uplyne 70. let od vypuknutí Slovenského národního povstání, které bylo jasným projevem rezistence, ale i nadějí na život pro zbylou komunitu slovenských Židů, zdecimovaných pronacisticky orientovaným režimem tehdejšího slovenského státu. Židé i po první vlně deportací v roce 1942 tvořili početně čtvrtou největší skupinu účastníků v SNP, jež měla zastoupení ve všech bojových, politických, ale i kulturních povstaleckých složkách. "Židé se SNP zúčastnili s vědomím, že smrt se jim tak stane bližší než život; věděli, že v případě zajetí, při platnosti norimberských zákonů, resp. tzv. židovského kodexu, je čeká téměř okamžitá poprava. Vzdor tomu v Povstání bojovali nejen za svoji existenci, ale rovněž za svobodu Čechů a Slováků a státní obnovu Československa," uvedla Zlatica Zudová-Lešková z Historického ústavu AVČR.
Na úvod přítomné přivítal předseda Spolku akademiků Židů Petr Weiss, který vzpomenul i svého otce, jenž byl též přímým účastníkem SNP.Dalšími oceněnými byli Viktor Schwarz a Mikuláš Bröder.


Magdaléna Rektorová a zástupce ředitele Domu národnostních menšin Dan Bárdoš.
 

5 lidí ohodnotilo tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama