Květen 2014

Palestinská vláda národní jednoty opět nevznikla

31. května 2014 v 22:09 | Gita Zbavitelová, Český rozhlas |  Zahraniční zprávy
Znepřátelená palestinská hnutí Fatah a Hamas málem překvapila a vytvořila dlouho zamýšlenou společnou vládu národní jednoty, ale nakonec to dopadlo jako vždycky. Místo avizovaného čtvrtečního oznámení předsedy samosprávy Mahmúda Abbáse, kdo v ní zasedne, přišla zpráva, že se obě strany neshodly na osobě ministra zahraničí a vznik kabinetu se odkládá.

Zeman: "Nepřítelem lidské civilizace je mezinárodní terorizmus spojený s náboženským fundamentalizmem."

27. května 2014 v 16:27 | Miloš Zeman, prezident České republiky, 26. května 2014 |  Úvahy a komentáře
Dámy a pánové,

děkuji za pozvání na oslavu izraelského Dne nezávislosti. Státních svátků oslavujících nezávislost se v České republice každoročně konají desítky. Na některých mohu být, na některých nemohu být, ale jediný svátek nezávislosti, který nikdy nemohu vynechat, je svátek nezávislosti židovského Státu Izrael.

Real Madrid si ve finále Ligy mistrů „horko ťažko“ vybojoval prodloužení a vyhrál

26. května 2014 v 13:17 | Denny |  Sport
Je to poprvé, co se do finále Ligy mistrů probojovala dvě mužstva z jednoho města. Finálový zápas v Lisabonu obstarali Real Madrid a Atlético Madrid. V hledišti byl přítomen španělský král Juan Carlos I., fanoušek Realu, který se po napínavém průběhu hry těšil z vítězství.

Finále Ligy mistrů v Lisabonu je madridskou záležitostí

23. května 2014 v 14:42 | Denny |  Sport
To tady skutečně ještě nebylo, že by do finále Ligy mistrů postoupila dvě mužstva z jednoho města. Finálový zápas, který se koná zítra v Lisabonu, obstarají Real Madrid a Atlético Madrid. V hledišti bude přítomen fanda Realu španělský král, jeho syn princ Felipe, který fandí Atléticu musí zůstat doma, protože on už viděl finále Evropské ligy, kde ve střílení jedenáctek byla lepší Sevilla. Příčinou porážky Benfiky Lisabon v tomto je prý kletba Bély Guttmanna z roku 1961, že Benfica 100 let nevyhraje žádný evropský pohár.

Z Terezína doma - na svém kole

23. května 2014 v 14:40 | Věra D. |  Domácí zprávy
Předpověď počasí byla mizerná, nebe se již několik dní vyznačovalo temnými mraky, které nebyly žádným dobrým příslibem. A opravdu předpověděný déšť se objevil už v pátek, v sobotu přibral na intenzitě. Moje rozkolísaná nálada si po prvé za těch 14 let vyhrazovala právo na otázku jet či nejet ? Vidina nedělního lelkování ve vyhřátém bytě a s pěknou knížkou byla silná. Pak jsem si ale najednou představila, že v neděli nepojedu do Terezína, že se nezastavím na břehu řeky Ohře, nevzpomenu mrtvých a unavená po celodenní jízdě na kole si neřeknu zase doma z Terezína. A bylo rozhodnuto !

Maccabi je evropským mistrem! Porazil favorizovaný Real Madrid 98:86

19. května 2014 v 9:06 | Denny |  Sport
Když v semifinále porazil Maccabi o jeden jediný bod CSKA 68:67, tak si "znalci" mysleli, že to bylo náhoda a že Real Madrid bude nad jeho síly, naopak, tentokrát obrana Maccabi byla vynikající a mužstvo je suverenním EVROPSKÝM MISTREM.
Již těsné vítězství nad CSKA 68:67 v semifinále v pátek 16.5.2014 to byl ohromný úspěch, dvakrát před tím Maccabi sice s CSKA prohrál, ale ten nejdůležitější zápas vyhrál. Byl to tvrdý a hlavně napínavý souboj dvou gigantů až do vítězného konce, ve kterém Tel Aviv dokázal nejen vyrovnat 10-bodovou ztrátu, kterou měl po 3 čtvrtinách, ale těsně zvítězit. První tři čtvrtiny vyhrál CSKA, ale Maccabi se nevzdal a utkání po čtvrtinách 16:19, 14:19, 15:17, 23:12 dovedl k vítěznému konci. porazil CSKA 68:67.

V Miláně začíná v pátek finale čtyř evropské ligy basketbalistů

15. května 2014 v 22:01 | Denny |  Sport
Maccabi Tel Aviv je účastníkem letošního Final Four, jeho soupeřem je CSKA Moskva, s nimi se žluto-modří střetli ve finále čtyř také v letech 2006 a 2008. Kdo sledoval letos zápasy Maccabi, ten ví, že CSKA je tvrdým oříškem, Maccabi s ním letos v Top 16 dvakrát prohrál, v Moskvě to dokonce bylo 100:65. Dnešní utkání začíná v 18 hodin, vítěz postupuje do finále, které se bude hrát v neděli. Poražený bude hrát o třetí místo. Druhý semifinálový zápas mezi Barcelovou a Realem Madrid je plánován na 21. hodinu.

Prezident Gašparovič ocenil židovské účastníky SNP a dalších bojů za osvobození Slovenska

15. května 2014 v 12:45 | redakce |  Domácí zprávy
Židovští účastníci přímých bojů o osvobození Slovenska Magdaléna Rektorová, Mikuláš Bröder a Viktor Schwarz ve středu 14. května osobně z rukou Romana Rosiny ze slovenského velvyslanectví převzali osobní poděkování prezidenta Ivana Gašparoviče. Akce se konala v rámci mezinárodní konference Židé ve Slovenském národním povstání, kterou organizoval Spolek akademiků Židů ve spolupráci s Historickým ústavem AV a Muzeem SNP.

Izraelský expremiér Ehud Olmert odsouzen za Holyland

14. května 2014 v 14:50 | Gita Zbavitelová, Český rozhlas |  Zahraniční zprávy
Telavivský soud v úterý odsoudil bývalého premiéra Ehuda Olmerta k šesti letům vězení za přijetí úplatků. I když politici se v Izraeli před soudem ocitají poměrně často a ve vězení skončila řada poslanců či dokonce bývalý prezident Moše Kacav, Olmert je první premiér či expremiér, který byl v dějinách Izraele odsouzen k nepodmíněnému trestu. Do vězení může nastoupit až 1. září. Podle soudce se dopustil morálně zavrženíhodného činu, a proto nesmí nejméně sedm let vstoupit do politiky a přijde i o 10% premiérské penze. Olmert se hodlá odvolat.

Bývalý izraelský premiér Ehud Olmert jde do vězení na šest let

13. května 2014 v 12:00 | redakce |  Zahraniční zprávy
Dnes ráno byl v Tel Avivu vynesen rozsudek v korupční kauze s názvem Holyland. Bývalý izraelský premiér Ehud Olmert byl již v březnu shledán vinným, že přijal úplatek přibližně 150 tisíc dolarů. Nyní byl odsouzen k šestiletému vězení, do kterého má nastoupit 1. září. Mimo to má zaplatit pokutu milion šekelů. Kvůli korupčním skandálům odstoupil z úřadu v roce 2008.

Pietní setkání v Letech

12. května 2014 v 16:12 | redakce |  Domácí zprávy
V sobotu 10. května se v památníku v Letech u Písku konalo pietní setkání na památku českých Romů a Sinthi, kteří se stali obětmi holokaustu. Akce se zúčastnilo asi 150 lidí, kteří za všudypřítomného zápachu z nedalekého vepřína vyslechli projevy politiků, diplomatů a romských představitelů. Mezi přítomnými byli premiér Bohuslav Sobotka, ministři Daniel Herman a Jiří Dienstbier, velvyslanci Norman Eisen, Jean-Pierre Asvazadourian a Gary Koren. Setkání organizoval Výbor pro odškodnění romského holokaustu.


V neděli bude v Třebíči vzpomínka na oběti holokaustu

12. května 2014 v 6:04 | redakce |  Domácí zprávyV květnu 1942 byly z Třebíče vypraveny dva transporty do terezínského ghetta. V prvním transportu s označením Av odjelo 18. května 720 lidí, v druhém s označením Aw o čtyři dny později bylo 650 lidí. Osvobozených z nich bylo šedesát.

Brána do Zahrady židovské

9. května 2014 v 17:29 | redakce |  Náboženství
Asi jen málokdo ví, že Starý židovský hřbitov, jenž je velkou atrakcí pro návštěvníky Prahy, je až třetím nejstarším známým židovským pohřebištěm na území našeho hlavního města. Jeho středověký předchůdce, který se údajně nazýval Zahrada židovská, byl založen na území pozdějšího Nového Města při Vyšehradské cestě. V okolí dnešní Vladislavovy ulice. Redakci ŽL se podařilo nalézt fotografii bývalé hřbitovní brány, která byla objevena za první republiky při přestavbě domu č.p. 51.

Židovské muzeum má zveřejnit jména původních majitelů sbírkových předmětů

6. května 2014 v 11:41 | TJ
Bývalý předseda Židovské obce v Praze a neúspěšný kandidát na předsedu Federace židovských obcí v ČR (FŽO) František Bányai chce, aby Židovské muzeum v Praze (ŽM) zveřejnilo seznamy původních majitelů sbírkových předmětů, které byly konfiskovány v době německé okupace českých zemí.

Když Děti Maislovky veršují aneb trocha poezie nikoho nezabije ...

5. května 2014 v 17:24 | pw |  Kultura
Na okraji neveselých zpráv z a kolem Ukrajiny (květen 2014), v neposlední řádě s židovským prvkem, v kruhu nás děvčat a chlapců, co spolu mluvíme přes hranice, řeky, moře a oceány, tedy Dětí Maislovky, se objevilo čtyřverší izraelského básníka a spisovatele I. M. Gubermana, přesídlivšího do Erecu před lety - jak jinak, než z SSSR.

Ни вверх глядя, ни вперёд,
сижу с друзьями - разгильдяями,
и наплевать нам, чья берет
в борьбе мерзавцев с негодяями
(Gariky pro každý den, Jekatěrinburg, nakl. U-Faktorija, 2002)

ČTK přinesla vyjádření tajemníka FŽO k policejnímu zásahu v muslimských modlitebnách

2. května 2014 v 16:57 | red dle ČTK |  Náboženství
Tomáš Kraus z Federace židovských obcí v ČR dnes ČTK řekl, že věří, že páteční zákrok policie není precedens, který by se mohl vztahovat na náboženské svobody v Česku. "Ale nemyslím si to. Od listopadu 1989 stát do náboženských struktur nezasahoval, choval se neutrálně," řekl. Choval se tak i v případě, kdy se na soudy obracely znesvářené osoby uvnitř náboženských skupin - podle Krause se takové rozepře mají vyřešit uvnitř komunity.

Restituční spor o Koh-i-noor v Česku definitivně končí. Ústavní soud se odmítl zabývat námitkami dědiců

2. května 2014 v 16:15 | redakce |  Domácí zprávy
Ústavní soud odmítl dne 15. dubna stížnost, kterou podali dědicové rodiny Waldesů. Soudní spory, které probíhají od roku 1995 tak v Česku končí. Původně židovský majetek byl arizován za nacitické okupace a po válce byl znárodněn. České soudy nejprve polovinu majetku dědicům přiznaly, ale v roce 2010 zasáhl v jejich neprospěch Ústavní soud v čele s Pavlem Rychetským.