Duben 2014

Zapište se do MACHOL Čechia 2014

29. dubna 2014 v 18:27 | redakce
Taneční skupina Besamim pořádá i letos oblíbený výukový seminář izraelských lidových tanců s profesionálními zahraničními učiteli. Seminář je především příjemná společenská akce, která uspokojí pokročilé tanečníky, ale nadchne i úplné začátečníky. MACHOL Čechia se uskuteční v termínu od 23. do 27. července v Nymburce. Bližší informace a přihlášky na www.besamim.cz.

Bude finále Ligy mistrů madridskou záležitostí?

28. dubna 2014 v 17:02 | Denny
To tady snad ještě nebylo (pokud ano, tak nám to napíše Karel Příbramský Jr. a /nebo pan Vintíř), že by se v jednom městě dva dny za sebou konaly semifinálové zápasy Ligy mistrů evropského fotbalu. Minulé úterý Atletico Madrid hostil londýnskou Chelsea, den po té slavný Real Madrid hrál s Bayernem Mnichov. Fanouškem "buržoazního" Realu byl nejen Francesco Franco, ale je jím i španělský král Juan Carlos I, zatímco jeho syn princ Felipe fandí "dělnickému" Atléticu.

Náboženské konverze v Česku nebudou i nadále v Izraeli uznávány. Sidon by měl odejít do důchodu

27. dubna 2014 v 11:17 | TJ |  Náboženství
Vrchní zemský a pražský rabín Karol Sidon navštívil před několika měsíci Izrael, kde měl jednat se sefardským vrchním rabínem Jicchakem Josefem o problematice konverzí v Česku. V Izraeli je otázka přestupu k judaismu v kompetenci vrchního sefardského rabinátu, jehož vedení převzal v loňském červenci po rabínu Šlomo Mošem Amarovi syn známého rabína Ovadii Josefa, který sám zastával tuto pozici v letech 1973-1983. Od personální výměny pražský rabinát pravděpodobně očekával, že konečně opět získá uznání pro náboženské konverze. Sidonova mise však žádnou změnu nepřinesla

Policie našla distributora výbušné knihy

26. dubna 2014 v 18:49 | redakce |  Domácí zprávy
V pátek 25. dubna odpoledne zasahovali detektivové z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) minimálně ve dvou objektech Islámské nadace v ulici Politických vězňů a na Černém Mostě v Praze, kde se scházeli muslimové k páteční pobožnosti. Podle mluvčího ÚOOZ Pavla Hantáka policie započala provádění úkonů trestního řízení, které je vedeno pro podezření z trestné činnosti konkrétní osoby, spočívající ve vydání a distribuci knihy, šířící svým obsahem rasismus, antisemitismus, xenofobii a násilí proti tzv. méněcenným rasám.

Jom ha šoa letos

25. dubna 2014 v 11:42 | red |  Domácí zprávy
Letošní Den vzpomíníní na oběti holokaustu se bude konat nejen v Praze, ale i v Brně, Kutné Hoře, Liberci, Olomouci a Sušici.


Vznikne palestinská vláda s teroristickým Hamasem?

25. dubna 2014 v 9:25 | Gita Zbavitelová, Český rozhlas |  Zahraniční zprávy
Znepřátelená palestinská hnutí Hamas a Fatah ve středu oznámila, že se definitivně usmířila a dohodla se na vytvoření společné vlády, jejímž premiérem bude buď předseda palestinské samosprávy Mahmúd Abbás, nebo bývalý vicepremiér z Hamasu Násir Šaír. Kabinet technokratů prý vznikne do pěti týdnů a do šesti měsíců se budou konat prezidentské, parlamentní a komunální volby. Hnutí si rovněž slíbila, že propustí vězně protistrany a že Hamas a další gazanská teroristická skupina, Islámský džihád, vstoupí do Organizace pro osvobození Palestiny. K dohodě došlo v pásmu Gazy, kam přijela delegace Fatahu poprvé od krvavého puče v roce 2007, kdy Hamas pozabíjel desítky jeho členů a chopil se moci.

Lukavec: Sidon jako beletrista zpochybňuje otázky, u kterých jako rabín drží „pevnou“ linii

24. dubna 2014 v 15:09 | red |  Kultura
Jan Lukavec na serveru iLiteratura.cz publikoval recenzi na Alschulovu metodu, jejíž autorem je rabín Karol Sidon. Text je dvousložkový. První částí je hodnocení knihy ještě v době, kdy se spekulovalo o tom, kdo je Chaim Cigan. Druhou poznámkou se Lukavec vrací k recenzi po přiznání autorství, kde upozorňuje na autobiografické prvky a rozdíly mezi beletristickou a rabínskou stolicí.

Basketbalisté Maccabi postoupili do Final Four

24. dubna 2014 v 9:50 | Denny |  Sport
Maccabi ve čtvrtém zápase porazil Olimpii Milán 88:66, sérii ukončil poměrem 3:1 a je po Barceloně dalším postupujícím. O další dvě zbývající místa musí rozhodnout pátý zápas, Pireus porazil Real Madrid 71:62 a Atény vyhrály nad CSKA 73:72. Finále čtyř se hraje v Miláně od 16.do 18.května. Maccabi pravděpodobně narazí na CSKA, který proti Aténám hraje pátý zápas doma.

ČP: Praha chce zpět vrácený židovský majetek

24. dubna 2014 v 9:48 | TJ, Česká pozice |  Domácí zprávy
Hlavní město se u soudu domáhá zrušení smlouvy, na jejímž základě darovalo v roce 1998 původně arizovaný dům synovi zesnulé majitelky.Zatímco média pravidelně informují o sporech kolem církevních restitucí, kdy především nároky katolické církve hýbou řadě levicových politiků a jejich voličů žlučí, pravicová Praha se uchází o neblahý unikát v historii navracení židovského soukromého majetku a mezinárodní ostudu.

Maccabi Tel Aviv – Olimpia Milano 75:63, v sérii vede Maccabi 2:1

23. dubna 2014 v 9:29 | Denny |  Sport
Toto utkání bylo očekáváno s napětím. Milan v Tel Avivu již dlouho nehrál, vyhrál zde naposledy před 25 lety. Odborníci, kteří anlyzovali hru obou týmů, říkají, že oba trenéři svým hráčům nařídili stejnou taktiku a proto se domnívají, že klíčem k vítězství v sérii bude forma 4 hráču Schortsaitise (USA) a Tyuse (Izrael) na straně Maccabi a Samarda Samuelse (Jamaica) a Ganiho Lawala (USA) na straně Milana.Osobně o tom přesvědčen nejsem, vždyť i David Blu a Ricky Hickman jsou vynikající hráči.

Češky jsou ve finále FedCupu. Porazily Itálii 4:0

21. dubna 2014 v 21:17 | Denny |  Sport
Již jsme psali, že Izraelky budou i v roce 2015 hrát v regionální skupině Evropa / Afrika a to tak bude již 6. rok za sebou. Ve světovém žebříčku jsou Izraelky na 34.místě.
Češky se po napínavém utkání se Španělskem 3:2 probojovaly do semifinále světové skupiny 1, které se hrálo ve dnech 19. - 20.4.2014. Česko se v Ostravě utkalo s Itálií. Po prvním dnu vedly Češky 2:0. Lucie Šafářová porazila Saru Errani 6:4, 6:1 a Petra Kvitová porazila Camilu Giorgi 6:4, 6:2. V neděli Kvitová pokračovala ve vítězné sérii, porazila Robertu Vinci 6:3, 7:5, bylo tedy rozhodnuto, Česko vedlo 3:0, proto se další dvouhra nehrála a ve čtyřhře Andrea Hlaváčková spolu s Klárou Koukalovou zvítězily nad italskou dvojicí Karin Knapp / Camila Giorgi 6:2, 5:7, 11:9 (zkrácená hra). Česká republika porazila Itáliii 4:0 a je ve finále.

Proč Izrael neodsoudil Rusko kvůli Ukrajině

19. dubna 2014 v 17:00 | Gita Zbavitelová, Český rozhlas |  Úvahy a komentáře
Spojené státy v těchto dnech vyjádřily rozladění z neochoty Izraele, svého nejbližšího spojence na Blízkém východě, odsoudit kroky Ruska na Ukrajině. Izrael v ukrajinské krizi skutečně nepěkně bruslí, a i když lze jeho důvody pochopit, jeho postoj vůči ruskému zabírání cizího státního území dobrý dojem nedělá.
Když byl v únoru svržen prezident Viktor Janukovyč a ruští vojáci začali obsazovat Krym, Izrael nápadně mlčel. Teprve za týden vydal ministr zahraničí Avigdor Liberman lakonické prohlášení, v němž vyjádřil naději, že situace na Ukrajině bude vyřešena diplomatickým jednáním, ale o Rusku se vůbec nezmínil; a když Moskva Krym anektovala, Izrael opět mlčel. V době, kdy celý svět přirovnával ruský krok k nacistickému zabrání Sudet, zveřejňovala izraelská média články o velkorysosti Vladimira Putina, který své židovské středoškolské učitelce němčiny, dnes žijící v Izraeli, koupil byt v Tel Avivu, a komentátoři zdůrazňovali, že Putin bojuje proti antisemitismu a má s Izraelem přátelské vztahy. Když 27. března Valné shromáždění OSN odsoudilo referendum na Krymu jako nezákonné, Izrael se k hlasování vůbec nedostavil, údajně kvůli stávce zaměstnanců ministerstva zahraničí. Američtí představitelé to neoficiálně označili za přinejmenším nevděk vzhledem k tomu, že Washington v OSN vždycky hlasuje ve prospěch Izraele a v Radě bezpečnosti vetuje všechny rezoluce, jež ho mají odsoudit.

HN: Sidona unesli Marťani moc daleko

18. dubna 2014 v 11:27 | red |  Kultura
Aleš Palán (1965) v dnešním vydání Hospodářských novin píše o knize Karola Sidona Altschulova metoda, kterou v uplynulých letech napsal pod pseudonymem Chaim Cigan. Uvádí, že šíře myšlení, jež čtenáře fascinuje na knihách Umberta Eca či Orhana Pamuka, je vlastní také Karolu Sidonovi. Přesto se jeho román Altschulova metoda jako celek rozpadá a zdaleka nedosahuje kvalit jeho slavných "Snů". Sidon na pěti stech stranách prvního dílu tetralogie nazvané Kde lišky dávají dobrou noc sebevědomě míchá časové roviny, literární žánry a postavy reálné s těmi snovými či vzešlými z psychóz.Podle Palána se Sidonovou metodou stala mystifikace. Altschulova metoda má řadu literárně skvělých míst, ale není dobrou knihou.

Maccabi příjemně překvapil v prvním kole čtvrtfinále Evropské ligy basketbalu

17. dubna 2014 v 20:53 | Denny |  Sport
Playoff A: Barcelona - Istanbul 88:61, Playoff B: Real Madrid - Pireus 88:71, Playoff C: CSKA Moskva - Panathinaikos Atény 77:74. Všechna tři utkání vyhráli domácí.

Palubní deník Eura: Kniha - přítel Palestince

15. dubna 2014 v 15:02 | redakce, Euro
Pondělní Euro v rubrice Palubní deník píše, že policie uzavřela vyšetřování novoročního úmrtí palestinského velvyslance Džamála Muhammada Džamála s tím, že výbuch, který jej zabil, byl způsoben nešťastnou náhodou. Džamál prý zemřel shodou neblahých okolností i kvůli svérázné palestinské politice za studené války. V ruce mu explodovala kniha naplněná semtexem. Zpráva policie ale zásadně pokulhává.

"Byla to nešťastná náhoda, velvyslanec byl poctivý pán, který chtěl udělat pořádek ve starých věcech, a mezi nimi byly dvě knihy s výbušninou," sdělil dle Palubního deníku novinářům pod rouškou anonymity kriminalista obeznámený s vyšetřováním. Nástražné výbušné zařízení by tedy muselo být přes 20 let staré. Jenže semtex, pokud není zabalen v ochranném obalu (nejčastěji voskovaný papír), vysychá a výrazně ztrácí na účinnosti.

František Černý na německých vlnách nejen o Pražském literárním domě

14. dubna 2014 v 16:57 | Denny |  Kultura
Bayern 2 je rozhlasová stanice náročného posluchače. Vysílá diskuze odborníků o ekonomice, umění, literatuře, čtení z knih významných i současných autorů, jazz a kromě jiného také hovory se zajímavými lidmi. Ve středu 9.dubna 2014 v pořadu Eins zu Eins (Jedna k jedné) to byl rozhovor s Františkem Černým, který byl v letech 1998 až 2001 českým velvyslancem v Německu.

Dnes je František Černý předsedou správní rady Pražského literárního domu autorů německého jazyka. Rozhovor s ním vedl redaktor Bavorské televize Norbert Joa. Tématem rozhovoru, ve kterém František Černý vypovídal o svém životě, byla snaha odpovědět na otázku jaký byl vztah Němců a Čechů před druhou světovou válkou, za války, po válce za vlády komunistů a dnes, kdy Německo i Česko jsou členy Evropské unie, tedy, kdy nic nebrání tomu poznávat blíže lidi na druhé straně hranic.

Euroleague basketbalu – Maccabi na CSKA nestačil, Kaunas překvapivě vyhrál

14. dubna 2014 v 9:39 | Denny |  Sport
Ve čtvrtek a v pátek se hrálo poslední kolo 16 nejlepších v Evropské lize basketbalu a terprve v pátek bylo rozhodnuto kdo s kým bude hrát play-off. Čtvrteční zápas Maccabi proti CSKA byl důležitý pro CSKA. Maccabi doma prohrál 76:81. O prvním místě ve skupině ale ještě rozhodnuto nebylo, Real Madrid hrál v pátek s posledním ze skupiny F se Žalgirisem v Kaunasu a prohrál 80:87, první místo tedy patří CSKA. Ve skupině se ještě hrálo o 4.místo, Krasnodar sice porazil Bayern Mnichov 84:75, ale Galatasaray Istanbul v posledním utkání také zvítězil nad Partizánem Bělehrad 64:55, obě mužstva mají stejný počet vyhraných utkání 7, Istanbul mí lepší skóre, proto postupuje Istanbul.

Kolik členů budou mít židovské obce za 20 let

11. dubna 2014 v 10:14 | TJ |  Náboženství
Otázka církevních restitucí a konečné odluky církví a náboženských společností od státu postupně nutí jednotlivé funkcionáře k plánování v horizontech, které přesahují jejich funkční období, ale mnohdy i jejich dobu očekávaného dožití. Za 30 let přestane stát vyplácet církvím peníze. Do jaké míry budou schopné zajišťovat svou činnost záleží i na počtu členů. Nejde zde pochopitelně jen o úvahu, že jsou členové příjemci služeb, ale i to, že svou církev či náboženskou společnost podporují.

Euroleague basketbalu - Maccabi hraje playoffs s Emporio Armani Milano

10. dubna 2014 v 17:05 | Denny |  Sport
Dnes a zítra se hraje poslední kolo 16 nejlepších v Evropské lize basketbalu. Ze skupin E a F postupují 4 nejlepší. Maccabi je na 3.místě skupiny F a na tom již nic nezmění výsledek dnešního poslední utkání v Moskvě s CSKA. Moskva ale hraje o první místo ve skupině. Zatím vede Real Madrid. Má stejný počet vyhraných a prohraných utkání jako CSKA a má výhodu, že poslední utkání hraje teprve zítra s posledním Kaunasem.

Izraelsko-palestinská jednání zkrachovala

9. dubna 2014 v 19:14 | Gita Zbavitelová, Český rozhlas |  Zahraniční zprávy
V uplynulých deseti dnech pohasly skoro všechny naděje, že se podaří udržet při životě skomírající mírové rozhovory mezi Izraelem a Palestinci. Když Izrael koncem března nepropustil poslední slíbenou várku palestinských vězňů a podmínil to palestinským závazkem, že jednání budou pokračovat i po vypršení původního termínu koncem dubna, Palestinci to označili za porušení dohody. Izrael a americký ministr zahraničí John Kerry jim předložili nový návrh, jenž jim sliboval propuštění nejen původně dohodnutých 26 teroristů, včetně dosud odmítaných izraelských Arabů, ale i dalších 400 vězňů odsouzených za méně závažné činy a k tomu neoficiální částečné zmrazení výstavby osad, o které Palestinci tolik stojí; to vše za pouhý závazek, že u jednacího stolu vydrží ještě rok. Pro Izrael by tento návrh představoval velké vítězství - Washington v jeho rámci vůbec poprvé vyjádřil ochotu propustit Johna Pollarda, který je už 30 let v americkém vězení za proizraelskou špionáž a o jehož osvobození premiér Binjamin Netanjahu marně usiluje. Pollardovo propuštění by zároveň umlčelo odpůrce osvobozování vrahů ve vládní koalici.