Březen 2014

Slavnostní dokončení nového svitku tóry v pražském Maharalově centru již zítra

31. března 2014 v 16:51 | redakce |  Náboženství
Dva roky pracoval rabín Weingot z Jeruzaléma na novém svitku tóry, kterou Maharalově centru hnutí Chabad věnoval Asher Milstein z USA. Posledních 12 písmen z více než 600 tisíc bude dokončeno na zítřejším slavnostním shromáždění. Akce začne v 17:00 hodin v Maharalově centru, U Milosrdných 6, Praha 1. Nová tóra bude následně ozdobena a pod chupou za zpěvů a tance vnesena do synagogy.

Kde je vlastně Karol Sidon?

27. března 2014 v 19:21 | TJ |  Náboženství
Otázka některých novinářů po autorství knížky Altschulova metoda otevírá mnohem zajímavější téma. Jde především o to, proč se Chaim Cigan vydává za Karola Sidona. Málokdo totiž tuší, že oba mají společnou matku. Pozorný čtenář Rabínského listu Obecních novin pražské židovské obce ví, že zde již řadu let vychází příběhy o Talismanovi od Chaima Cigana. Dokonce před časem byla představena nová řada těchto mystických příběhů o židovském rodu, v němž se dědí nadpřirozené schopnosti.

Partizan Bělehrad porazil Maccabi těsně 76:74

25. března 2014 v 17:04 | Denny |  Sport
V minulém týdnu ve čtvrtek to ze začátku utkání vypadalo tak, že by Maccabi mohl lehce zvítězit, první čtvrtinu vyhrál 23:14, v druhé to bylo nerozhodně 17:17, po první půli tedy byl stav 40:31 pro Maccabi. V druhém poločase Partizan přidal a čtvrtou čtvrtinu jasně vyhrál 25:13. Těsná prohra v Bělehradě ztížila Maccabi postup do playoff.

Židovské muzeum získalo v New Yorku synagogální oponu z Malé Vožice

24. března 2014 v 12:37 | redakce |  Kultura
Židovské muzeum v Praze (ŽMP) získalo zpět do svého depozitáře synagogální oponu z bývalé židovské obce v Mladé Vožici. Liturgická textilie z poloviny 19. století, která se do zahraničí dostala v 50. letech, se loni v dubnu objevila v nabídce newyorské pobočky aukčního domu Sotheby's. Její příběh chce ŽMP představit na středeční tiskové konferenci. Podle vyjádření mluvčí ŽMP Jany Havlíkové pro ČTK jde o první úspěšnou restituci dosud pohřešovaného židovského rituálního předmětu českého původu z USA a jeho návrat do České republiky. Dle informací ŽL se v USA nachází i manuskript z Mikulova, který se ŽMP rovněž snaží získat.

Zásadní nová legislativa v Izraeli

22. března 2014 v 19:24 | Gita Zbavitelová, Český rozhlas |  Zahraniční zprávy
Izraelský Kneset schválil tři významné zákony, které zásadně mění dosavadní právní praxi a které vláda slíbila voličům po loňských volbách. Koaliční strany Ješ Atid (Existuje budoucnost) Jaira Lapida a Bajt Jehudi (Židovský domov) Naftaliho Beneta se do parlamentu dostaly díky slibu zmenšit sociálně-ekonomickou propast mezi obyvateli, napravit nerovnost v povinné vojenské službě a provést volební reformu. Dva z nich teď po roce ve vládě splnily.

Ronald Lauder již není předseda správní rady CME

16. března 2014 v 18:21 | redakce
Ronald Lauder (70) odstoupil z funkce nevýkonného předsedy správní rady mediální společnosti Central European Media Enterprises (CME), která v Česku vlastní televizi Nova a další stanice. O tomto kroku v pátek informovala bez dalšího vysvětlení společnost CME svou tiskovou zprávou.

Za Jiřím Fiedlerem

15. března 2014 v 22:45 | Jan Fingerland, psáno pro pořad Názory a argumenty ČRo plus |  Úvahy a komentáře
Kolik českých rodáků se dočká celostránkového nekrologu v New York Times? Není to samozřejmě neomylné měřítko důležitosti, ale něco to jistě znamená. A s českým historikem Jiřím Fiedlerem se přední americký list takto velkolepě rozloučil. S tím zvláštně kontrastuje takřka úplné mlčení českých médií.

Před 75 lety byla vypálena synagoga v Teplicíc

14. března 2014 v 14:12 | redakce |  Domácí zprávy
V noci ze 13. na 14. března 1939 nacisté vypálili synagogu v Teplicích. Jak bylo v té době zvykem, hasiči měli zakázáno zasahovat a celý objekt vyhořel. Následně německé vedení města trosky synagogy nechalo odstranit. Dnes se v Teplicích konalo vzpomínkové setkání.

Další vítězství Maccabi na cestě do čtvrtfinále basketbalové Euroleague

14. března 2014 v 11:10 | Denny |  Sport
Včera hrál Maccabi doma s nevypočitatelným soupeřem Žalgirisem Kaunasem a vyhrál 77:67 po čtvrtinách 20:20, 20:13,17:14 a 20:20. Bylo to 7. vítězství Maccabi doma v řadě za sebou. Skóre první a poslední čtvrtiny bylo shodné, v první čtvrtině se Maccabi rozehrával, v poslední čtvrtině již jen udržoval náskok. Nejvíce bodů za Maccabi 19 si připsal na své konto Američan Tyrese Rice, další spolehlivý Američan Ricky Hickman dal 14 bodů a stále se lepšící Izraelec Guy Pnini přispěl k vítězství Maccabi 11 body.

Izrael: Narukovat musejí i charedim

13. března 2014 v 15:59 | D.T. podle zahr. zdrojů |  Zahraniční zprávy
Desítky let trvající spor ohledně branné povinnosti v Izraeli je rozhodnut: Kneset včera schválil postupné zavádění branné povinnosti i pro ultraortodoxní Židy. Návrh zákona, proti němuž ještě před týdnem demonstrovaly v jeruzalémských ulicích statisíce odpůrců v drtivé většině z řad charedim, prošel v třetím a posledním čtení s jediným protihlasem. Parlamentní opozice sestávající z ultraortodoxních, levicových a liberálních sil debatu i hlasování bojkotovala.


Izrael předvedl íránské zbraně pro teroristy ze zadržené lodi Klos-C

13. března 2014 v 9:23 | Gita Zbavitelová, Český rozhlas |  Zahraniční zprávy
Události na Ukrajině poněkud utlumily dopad akce, která vyvrcholila v pondělí v izraelském Ejlatu. Izraelská elitní námořní komanda Šajetet minulý týden zajala nedaleko přístavu Port Sudan loď Klos-C, která pod panamskou vlajkou pašovala obrovské množství vyspělých zbraní palestinským teroristům. Operace, kterou podle Izraele zorganizoval Írán, byla výsledkem dlouhého sledování a spolupráce izraelských rozvědek, armády a námořnictva i amerických zpravodajských služeb, jak potvrdil Bílý dům. Byla to první společná akce Izraele a Spojených států na akci proti Íránu od roku 2010, kdy obě země vyslaly do tamějších jaderných systémů virus Stuxnet.

Jindřich Buxbaum vystavuje v Jeseníku

13. března 2014 v 7:04 | Victor Spielmann |  Kultura
Moravský fotograf Buxman vystavuje své fotografie z Izraele v Jeseníku v Divadle Petra Bezruče. Výstavu organizují Městská kulturní zařízení a těší se neobyčejnému zájmu, protože v lázeňském městě Jeseníku je to poprvé, kdy někdo vystavuje fotografie z Izraele. Výstava probíhá pod názvem Šalom. Vernisáž se konala 4. března za účasti většiny členů Jesenického fotoklubu, vedení Divadla Petra Bezruče a pozvaných kulturních pracovníků.

Zemřel Jakov Tzur

12. března 2014 v 11:43 | Petr Erben (91), Izrael |  Zahraniční zprávy
V pondělí 10. března zemřel náš přítel Jakov Tzur. Narodil se v roce 1925 v Ostravě pod jménem Kurt Cierer.Za války prošel Terezínem, Osvětimí a Schwarzheide. Byl mimořádně přesným historikem období holokaustu. Po léta byl předsedou organizace Shoa v Německu.

Večer věnovaný Arturovi Radvanskému

12. března 2014 v 3:16 | redakce |  Domácí zprávy
Městská část Praha-Suchdol pořádá v neděli 16. března od 18 hodin v Alšově kabinetu na suchdolské radnici večer věnovaný vzpomínce na Artura Radvanského. Akce proběhne v rámci výstavy "Vedem-Cesta terezínských kluků stále pokračuje" a u příležitosti udělení čestného občanství in memoriam Zastupitelstvem městské části Praha-Suchdol.

Je Bůh, či není?

11. března 2014 v 9:16 | editor textu je Petr Weber |  Náboženství
Před nedávnem proběhla v uzavřeném kruhu přátel elektronická debata o víře v (ne)existenci Boha, vyprovokaná jednou černou anekdotou ze současné pražské výstavy dvou židovských protagonistů (Pavel Sterec, Roe Rosen). Možná některé názory některých diskutujících mohou být zajímavé i pro širší okruh čtenářů z prostředí, které od pradávna, tak říkajíc z definice, se touto otázkou zabývá. Diskutující pro zjednodušení označme jako A1, A2 a K , jejich výměna názorů je z pochopitelných důvodů krácena a lehce upravena, zájemci o přímý kontakt se moho obrátit na editora tohoto textu.

Maccabi prohrál v Krasnodaru nešťastně 76:78

11. března 2014 v 8:57 | Denny
Je to třetí prohra Maccabi v této fázi soutěže, tentokrát k tomu vůbec nemuselo dojít, kdyby mužstvo lépe bránilo ve čtvrté čtvrtině. O vítězství Krasnodaru se nejvíce 23 body zasloužil Krunoslav Simon, z těch 23 si na své konto připsal 15 bodů teprve v poslední čtvrtině. Krasnodar má nyní 4 vítězství a 5 porážek a je na 4. postupovém místě, Maccabi je 3. V příštím kole hraje doma s Kaunasem, který zatím vyhrál jen jediné utkání.

LN: Stát dělá obstrukce při vracení soukromého židovského majetku

10. března 2014 v 16:56 | redakce
Dnešní vydání LN přineslo obsáhlý text "Dluh rodině uprchlé před nacisty", v němž redaktorka Kateřina Menzelová popisuje snahu potomků rodiny Kordových o navrácení dvou obrazů starých mistrů. V roce 2008 zástupkyně rodiny požádala o vydání dle zákona o navracení uměleckých předmětů z roku 2000. O rok později Česká republika sice přijala Terezínskou deklaraci, ale na vydání obrazů to nemělo vliv. Obecně je pro české politiky a úřady celá deklarace jen prázdným gestem. S Terezínem má snad jen společnou alibistickou návštěvu delegace Mezinárodního červeného kříže v roce 1944. Národní galerie v roce 2011 doporučila potomkům rodiny Stoklasových, aby se o obrazy soudili.

Evropský den Spravedlivých v Italském kulturním institutu

9. března 2014 v 19:54 | IKI |  Domácí zprávy
Italský kulturní institut v Praze připravil na pondělí 10. března konferenci k představení projektu Gariwo-Zahrada spravedlivých. V jejím rámci budou představeny příběhy Karla Košvance a Karla Weiricha a dalších českých spravedlivých.
Akce se pořádá pod záštitou Velvyslanectví Italské republiky v Praze a Italského kulturního institutu. Jednacím jazykem je čeština.

Uplynulo 70 let od vyvraždění tzv. terezínského rodinného tábora v Osvětimi

8. března 2014 v 19:30 | redakce |  Domácí zprávy
V noci ve středu 8. března 1944 odvezly nákladní vozy obyvatele tzv. terezínského rodinného tábora v Osvětimi-Birkenau do plynových komor. V noci z 8. na 9. března bylo nacisty zavražděno 3 792 vězňů původně deportovaných z Terezína. Jedná se pravděpodobně o největší hromadnou vraždu bývalých československých občanů v období let 1938-1945.

Před 140 lety se narodil Jindřich Kohn

8. března 2014 v 12:00 | TJ |  Historie
(7. 3. 1874 Příbram - 12. 3. 1935 Praha)

Jindřich Kohn patřil mezi nejvýraznější osobnosti česko-židovského hnutí počátku 20. století. Narodil se v Příbrami, kde vystudoval gymnázium. V roce 1896 absolvoval právnickou fakultu české univerzity v Praze a v roce 1901 zde získal titul JUDr. Jako koncipient působil nejprve v Praze a později v Plzni, kde se stal advokátem. V roce 1927 se vrací do hlavního města, kde zdědil advokátní kancelář.
Od dob studií, kdy na něj zapůsobila Hilsnerova aféra, se zapojil do židovského hnutí a patřil k jeho předním osobnostem. Působil v několika česko-židovských organizacích a stal se hlavním ideologem kulturní integrace, která nepopírala zachování židovské identity. V roce 1907 spoluzaložil s Viktorem Vohryzkem Svaz českých pokrokových židů.