Únor 2014

Před 10 lety vyšly první Obecní noviny pražské židovské obce

28. února 2014 v 16:06 | redakce |  Domácí zprávy
V únoru 2004 vydala Židovská obec v Praze (ŽOP) první číslo Obecních novin, které byly určeny pro lepší informovanost členů o záležitostech komunity. Za přípravou téměř celého prvního ročníku stál tým autorek z tehdejšího kulturního oddělení Jana Klimentová, Jana Dráská a Lída Sidejová.

Maccabi stále na cestě do playoffs v Evropské lize basketbalu

28. února 2014 v 14:50 | Denny |  Sport
Jak jsme uvedli po 100, kterou CSKA zatížil konto žlutomodrých, bylo třeba, aby se Maccabi z této prohry rychle vzpamatoval a 27.2. doma vyhrál nad Galatasarayem Istanbul. To se skvěle podařilo, Maccabi vyhrál 97:81. Bylo je jediné utkání 8.kola ve skupině F, ostatní CSKA - Krasnodar, Bayern - Žalgiris Kaunas a Real Madrid - Parizan Bělehrad se hrají dnes. Maccabi je na 3.místě.

Maccabi vyřazen. FC Basel 1893 – Maccabi Tel Aviv 3:0

28. února 2014 v 9:26 | Denny |  Sport
Vybojovaná bezbranková remíza 0:0 v Tel Avivu dávala sice špetku naděje pro odvetu, ale zde se ukázalo, že Basilej je přeci jenom zkušeným harcovníkem evropských fotbalových soutěží a výhrou 3:0 postoupila do osmifinále. Branky vsítili Valentin Stocker (17.min) a Marco Streller ˇ60. a 71. min). Celkově ale Basilej toho moc neukázala, útoků bylo málo, ale zato byly produktivní.

Angela Merkelová: Bezpečnost Izraele je našim prvořadým cílem

27. února 2014 v 8:51 | Denny |  Zahraniční zprávy
Angela Merkelová ve svém závěrečném projevu na 5. izraelsko-německých vládních konzultacích prohlásila: "Podporujeme požadavek Izraele aby mohl konečně žít v bezpečných hranicích." Podle jejího názoru by měl být izraelsko-palestinský konflikt vyřešen existencí dvou států - židovského a palestinského. Potvrdila, že je proti jakémukoliv bojkotu Izraele, protože bojkot neuspíší mírový proces.

Izrael zaútočil na cíle Hizballáhu

26. února 2014 v 10:19 | Gita Zbavitelová, Český rozhlas |  Zahraniční zprávy
Izrael v noci na úterý údajně bombardoval cíle Hizballáhu v Libanonu. Jako vždy zprávu nekomentoval, ale podle libanonských médií útok potvrdili očití svědkové. Bylo to první izraelské bombardování území Libanonu od války s Hizballáhem v roce 2006.
Podle svědectví bylo při dvou vzletech několika izraelských stíhaček údajně zabito "několik ozbrojenců Hizballáhu" na raketové základně u libanonských měst Džanta a Jachfúfa v údolí Bikáa u syrských hranic. Terčů bylo několik - tím hlavním měla být právě probíhající dodávka balistických raket. Džanta je nejen centrem, kde Hizballáh cvičí bojovníky, ale leží na trase, kudy hnutí ze Sýrie pašuje zbraně. Izrael mnohokrát zdůraznil, že nepřipustí, aby se Hizballáhu dostala do rukou vyspělá výzbroj, která by mohla zemi ohrozit. Nekomentované vojenské údery jsou jedinou možností, jak se Izrael může proti šíření zbraní bránit.

Dnes končí pracovní návštěva Angely Merkelové v Izraeli

25. února 2014 v 13:46 | Denny |  Zahraniční zprávy
Včera ve večerních zprávách německých státních i soukromých televizních stanic se objevila usměvavá Angela Merkelová. Podle toho, jak se tvářila, lze usuzovat, že je v Izraeli vždy spokojená.

Angela Merkelová se členy vlády letí do Izraele

24. února 2014 v 11:38 | Denny |  Zahraniční zprávy
Německá spolková kancléřka Angela Merkelová přiletí dnes se 16 ministry své vlády do Izraele. Jedná se o každoroční izraelsko-německé vládní konzultace, letos je německá účast rekordní. Doma zůstal pouze Peter Altmeier, vedoucí úřadu spolkové kancléřky.

Los kvalifikace na UEFA Euro 2016

24. února 2014 v 9:23 | Denny |  Sport
V neděli 23.února 2014 byly vylosovány (bylo už někdy losování v neděli?) kvalifikační skupiny pro boj o postup na mistrovství Evropy 2016, které se koná ve Francii. Přihlášené země byly podle výkonnosti zařazeny do 6 košů. V prvním koši byly země s nejvyšší výkonností, je to Nizozemsko, Bosna a Hercegovina (pro některé to bylo překvapení), Španělsko, Německo, Anglie, Řecko, Rusko, Itálie a Portugalsko. Česká republika byla v druhém koši, Izrael ve třetím a Slovensko ve čtvrtém.
Los určil, že Česká republika bude hrát ve skupině A s Nizozemskem, Tureckem, Lotyšskem, Islandem a Kazachstanem. Izrael je ve skupině B spolu s Bosnou a Hercegovinou, Belgií, Walesem, Kyprem a Andorou. Slovensko bylo vylosováno do skupiny C, které vévodí Španělsko, dále zde hraje Ukrajina, Bělorusko, Makedonie (na přání Řecka je oficiální název Bývalá jugoslavská republika Makedonie) a Lucembursko.

Vysoká prohra Maccabi v Moskvě

23. února 2014 v 19:18 | Denny |  Sport
Z doby komunismu přetrvávají některé tehdejší vládami vnucené názvy sportovních klubů jak v zemích bývalého Sovětského svazu, tak i bývalé Jugoslávii a dokonce i ve sjednoceném Německu, kde Dynamo Drážďany zůstalo Dynamem, to jméno odpovídalo našim Rudým hvězdám, jednalo se o kluby bývalé státní bezpečnosti NDR. V Euroleague basketbalistů jsou to srbské kluby Rudá hvězda a Partizán Bělehrad a v Moskvě je to Ústřední sportovní klub armády neboli CSKA Moskva. Změna proti době SSSR je značná. Klub dnes zaměstnává řadu hráčů z USA a Srbska.

Szatmary přiznal, že má Izrael atomovou bombu

23. února 2014 v 0:05 | redakce
Slovenský DJ a moderátor Michael Szatmary konečně promluvil otevřeně o izraelské atomové bombě. Svět se však nemusí bát.
Podívejte se zde.

Maccabi Tel Aviv se s Basilejí rozešel smírně bez branek

22. února 2014 v 20:48 | Denny |  Sport
Maccabi s Basilejí již hrál v létě ve třetím kole kvalifikace Ligy mistrů, nejdříve v Basileji, kde statečně bránil, utkání skončilo vítězstvím Basileje 1:0, v odvetě v Tel Avivvu dne 6.srpna 2013 se Basilej dostala brzo do vedení, dokonce vedla 3:0, ale Maccabi vyrovnal na 3:3, což k postupu do playoffs Ligy mistrů ale nestačilo. Bylo to zajímavé a napínavé utkání, v čtvrtek to byla v Evropské lize absolutní nuda.

Pohárové jaro evropského fotbalu začalo debaklem domácích mužstev

20. února 2014 v 10:48 | Denny |  Sport
V úterý a ve středu se hrála Liga mistrů a domácí mužstva utrpěla debakl, pro Němce ostudou skončil zápas Leverkusenu, který doma nestačil na Paris St. Germains a prohrál 0:4.

Útok na turisty v Egyptě – nová strategie teroristů

20. února 2014 v 9:56 | Gita Zbavitelová, Český rozhlas |  Zahraniční zprávy
Nedělní teroristický útok na autobus s jihokorejskými křesťanskými poutníky v egyptském letovisku Taba, který zabil tři Jihokorejce a egyptského řidiče a zranil dalších 13 lidí, znamená zvrat ve válce egyptské armády a islamistických ozbrojenců, kteří operují na Sinajském poloostrově, ale nejen tam. Tímto atentátem změnili strategii - až dosud se soustředili na vojenské a policejní cíle, ale v neděli zvolili cestovní ruch, jeden z hlavních zdroj příjmů chátrající ekonomiky země, jenž kdysi dodával do státního rozpočtu celou desetinu příjmů.

Koncert pro 3792 terezínských hvězd

16. února 2014 v 17:26 | redakce |  Kultura
V sobotu 8. března se v Rudolfinu uskuteční koncert Mezinárodního festivalu česko-německo-židovské kultury Devět bran, který připomene výročí tragických události v koncentračním táboře Osvětim-Birkenau. Během jedné noci z 8. na 9. března před 70 lety bylo zavražděno 3792 vězňů z tzv. Terezínského rodinného tábora. Jednalo se o největší hromadnou vraždu československých občanů během druhé světové války.

Po týdenní přestávce pokračovala Evropská liga basketbalu

14. února 2014 v 12:54 | Denny
Maccabi před dvěma týdny utpěl první porážku v soutěži 16 nejlepších, prohrál v Madridu s Realem 68:74 a byl před dnešním utkáním na druhém místě se 4 vítězstvími a 1prohrou. Skupinu F vede CSKA Moskva, Real Madrid je třetí.

Včera měl Maccabi výhodu domácího prostředí v zápase proti Bayernu Mnichov. Ten před sezonou nakoupil řadu dobrých hráčů. Mužstvo trénuje Svetislav Pesič, který je považován za jednoho z nejlepších trenérů v této soutěži. Cílem Bayernu, který se do Euroleague dostal díky divoké kartě, je postup do playoff, i když to tak zatím nevypadá, se dvěma vítězstvími a třemi porážkami před dnešním zápasem byl ve skupině na 6.místě, postupují první čtyři.

Izraelský krasobruslařský pár Andrea Davidovic / Evgenyi Krasnopolski skončil na15.místě

14. února 2014 v 12:52 | Denny |  Sport
V úterý v krátkém programu získali Andrea Davidovic s Evgeniem Krasnopolskim 53,38 bodů a umístili se tak na 15. místě, do volných jízd postupovalo 16 párů. Ve středu ve volné jízdě dostali od rozhodčích 94,35 bodů, celkově 147,73 a tím se v pořadí nic nezměnilo. Izraelská výprava nepatří mezi favority. Před olympiádou jsme uvedli, že že pro její sportovce platí heslo "Není důležité zvítězit, důležité je zúčastnit se." Zlatou medaili získal ruský pár Tatjana Volosožarská / Maxim Trankov s 236,86 body.

Izrael může čerpat z nejbohatšího fondu EU pro výzkum a inovace - Horizontu 2020

12. února 2014 v 9:11 | D.T. dle zahraničních zdrojů |  Zahraniční zprávy
Počínaje letošním rokem může i Izrael čerpat finanční prostředky z největšího a nejbohatšího programu EU pro financování evropského výzkumu, vývoje a inovací známého pod názvem Horizont 2020. Tento finanční nástroj vznikl sjednocením několika dílčích programů a na nadcházející sedmileté období (2014-2020) je v něm k dispozici 80 miliard EUR. Cílem Horizontu 2020 je napomoci evropské vědě k dosažení světové úrovně, odstraňovat překážky na cestě k inovaci a usnadnit spolupráci veřejného a soukromého sektoru.

Pražská přednáška o míru mezi Izraelci a Palestinci

11. února 2014 v 16:42 | redakce |  Domácí zprávy
Ústav mezinárodních vztahů pořádá zítra v 17 hodin přednášku izraelského mírového aktivisty Mika Peleda "Beyond Zionism, Hope for Freedom & Democracy in Palestine/Israel". Setkání moderuje Pavel Barša a v diskusi vystoupí tajemník FŽO Tomáš Kraus. Akci spoluorganizuje Iniciativa za spravedlivý mír na Blízkém východě Ne naším jménem!.

Izraelské hráčky tenisu budou i v příštím roce hrát v regionální skupině Evropa / Afrika

10. února 2014 v 21:29 | Denny
Několik let za sebou se zápasy regionální skupiny Evropa / Afrika hrály v Ejlatu. Letos se hrálo v hale v Budapešti od 4. do 9. února s míči Wilson vyrobené v Thajsku.
Družstva byla rozdělena do 4 skupin A až D. Izrael hrál ve skupině C spolu s Ukrajinou, Rakouskem a Slovinskem.
Nic nového v izraelském tenisu - již několik let je to motto mých článků o izraelském tenisu. Ani letos se nic nezměnilo. Izrael reprezentovaly Šahar Peerová a Julia Glušková. Podařilo se jim vyhrát nad Rakouskem i Slovinskem stejným skórem 2:1, ale s Ukrajinou prohrály 0:3.


Zimní olympiáda v Soči zahájena i za účasti izraelské delegace

10. února 2014 v 16:49 | Denny |  Sport
Sportovci účastnických zemí nastupovali podle azbuky a tak se stalo, že hned za Iranem nastupoval Izrael a jelikož písmeno Č je za S, tak Česko přišlo na řadu za Slovenskem. Izrael není zemí zimních sportů, přesto se zimních olympiád pravidelně zúčastňuje od roku 1994 a letos vyslal na hry 5 sportovců, kteří budou soutežit ve sjezdovém lyžování, rychlobruslení a krasobruslení. Samozřejmě, že nikdo z nich svou výkonností nepatří mezi uchazeče o medaile, v případě izraelských sportovců totiž platí to, co se často říká, ale co již dávno neplatí: Není důležité zvítězit, důležité je zúčastnit se.