Leden 2014

Izrael se stal řádným členem Evropské asociace pro jaderný výzkum CERN

31. ledna 2014 v 21:46 | D.T. podle zahr. zdrojů |  Věda a výzkum

Nikdo dnes nemůže pochybovat o tom, že Izrael má mezi vědeckými velmocemi tohoto světa své pevné místo. Svědčí o tom i jeden z posledních úspěchů židovského státu na tomto poli - jeho oficiální jmenování členským státem Evropské asociace pro jaderný výzkum, známé pod zkratkou CERN. Při této příležitosti se v půli ledna konala v sídle CERN na francouzsko-švýcarském pomezí poblíž Ženevy slavnostní ceremonie za účasti izraelského ministra zahraničí Avigdora Liebermana.


Projekt Bubnů se rozjíždí

23. ledna 2014 v 16:55 | TJ |  Domácí zprávy
Ředitel Památníku ŠOA v Praze o.p.s. Pavel Štingl popsal pro ŽL aktuální novinky a svěřil se se svým tajným přáním otevřít přebudované nádraží veřejnosti na podzim roku 2016.

Jak pokračuje práce na projektu Památníku ŠOA Bubny?
Projekt Bubnů se utěšeně rozjíždí. Po výstavě Kadiš se podařilo udržet v chodu mravenčí práci na hodně nestandardní nájemní smlouvě. To navzdory reorganizaci v ČD. Nakonec se nám ji podařilo na podzim minulého roku podepsat.

Vlastivědné muzeum Olomouc představuje plakáty k památce obětí holokaustu

22. ledna 2014 v 6:45 | redakce |  Domácí zprávy
Ve čtvrtek 23. ledna v 17 hod. bude v olomouckém vlastivědném muzeum zahájena výstava studentských plakátů soutěže "Keeping the Memory Alive". Akce, kterou pořádá olomoucká židovská obec, bude součástí připomínky letošního Mezinárodního dne památky obětí holocaustu.

V Mnichově zemřel novinář Milan Schulz

21. ledna 2014 v 9:53 | redakce |  Zahraniční zprávy
V pondělí 20. ledna zemřel v Mnichově Milan Schulz (83), dramatik, prozaik, básník, literární kritik a publicista. Veřejnost jej zná nejčastěji jako komentátora českého vysílání Svobodné Evropy, kde pracoval od roku 1969 do roku 1996. Schulz byl v letech 1968-69 redaktorem Literárních listů a Listů. Po listopadu 1989 moderoval se svým synem Martinem Schulzem televizní publicistický pořad Sněží a přispíval komentáři do řady deníků. Milan Schulz se narodil 6. 4. 1930 v pražské česko-židovské rodině. Jeho otec Bedřich zemřel v roce 1945 v koncentračním táboře Kaufering.

Parlamentni listy napsaly o rabínu Michaelu Dushinském

21. ledna 2014 v 0:01 | redakce
V pátek se na webu Parlamentních listů (PL) objevil článek "Turisty i restauratéry v Praze šikanuje záhadný muž. Má jít o zkorumpovaného úředníka z Izraele", který skandalizuje rabína Michaela Dushinského."Jeho příběh začal před několika lety, když v roce 1997 izraelská policie zadržela dva zaměstnance tamního ministerstva sociálních věcí kvůli přijímání úplatků v hodnotě tisíců dolarů. Jednalo se o Benjamina Bar-Zohara a Michaela Dushinského. Ten byl i v podezření, že falšoval důležité dokumenty," napsaly informovaně PL. Text však neuvádí celou řadu podstatných skutečností. Zfalšovanými dokumenty totiž měly být podle zjištění izraelských novinářů doklady o náboženských konverzích. Příběh Dushinského je po všech stránkách velmi smutný.

Vražedný pátek Benjamina Kurase v Řeznické

17. ledna 2014 v 14:29 | Eva G. |  Kultura
Divadlo v Řeznické uvedlo v září loňského roku premiéru inscenace "Vražedný pátek" českého spisovatele, dramatika a překladatele žijícího ve Velké Británii Benjamina Kurase. Pod názvem The Friday Murder byla hra poprvé uvedena na scéně londýnského divadla Soho Poly v roce 1977. Původně hrál hlavní roli Solomona Freitaga anglický herec s českými kořeny George Pravda, Kurasův přítel. Autor mu roli této postavy napsal na tělo a v Řeznické je hra uvedena v autorově vlastním překladu. Režisér Jakub Zindulka označil Vražedný pátek za kombinaci komedie, detektivky a psychologického dramatu. Svou roli v tom hraje i příběh o vině a odpuštění, stejně tak ztráta lidské paměti.

Davos 2014, voby do Evropského parlamentu a co s tím má společného George Soros

17. ledna 2014 v 9:25 | Denny |  Zahraniční zprávy
Když jsem psal článek o Robertu Capovi, tak jsem uvedl, že televizní stanice Arte ho zařadila mezi 6 významných maďarských Židů. Podle některých e-mailů, která došly do redakce ŽL, jim tam chyběl George Soros.

Gustav Singer oslavil 100. narozeniny tancem

16. ledna 2014 v 14:04 | redakce
Málokdy se stává, že na narozeniny člena pražské židovské obce upozorní i servis ČTK. Dnes vyšla zpráva, že "tancem a poslechem hudby v kruhu přátel oslavil sté narozeniny veterán druhé světové války Gustav Singer". Akce se konala na pražské židovské radnici v rámci pravidelné schůze Sdružení židovských vojáků a odbojářů. Oslavenec, jak je jeho dobrým zvykem, využil příležitosti ke společenskému tanci. Akce, která se konala v zasedácím sále ve 3. patře, se zúčastnili i zástupci Českého svazu bojovníků za svobodu Jaroslav Vodička a Pavel Vranský, kteří Singera vyznamenali medailí prvního stupně.

Slovenský tenis slaví v Austrálii úspěchy

15. ledna 2014 v 11:48 | Denny
Slovenky si zatím vedou dobře na Australian Open 2014. Dominika Cibulková porazila Italku Sciavone 6:3, 6:4 a v Německu je "národní smutek." Andrea Petkovič, která se po vyhraném zápase předvádí tanečkem, tentokrát spíše plakala. Podlehla Magdaléně Rybárikové 2:6, 3:6. Překvapením je výsledek Kližan - Isner 6:2, 7:6. Výsledek Babosová (Maď) - Schmiedlová 6:4, 4:6, 5:7 se očekával.

Ohlédnutí za Šaronem

14. ledna 2014 v 10:57 | Gita Zbavitelová, Český rozhlas
Ve věku 85 let zemřel v nemocnici poblíž Tel Avivu bývalý izraelský premiér Ariel Šaron - téměř přesně osm let po vážné mozkové příhodě v roce 2006. Od té doby byl ve vegetativním stavu a kómatu a při životě jej udržovaly přístroje. Izrael v něm ztratil osobnost, která se nesmazatelně zapsala do jeho dějin. Málokterý světový politik vzbuzoval tak silné emoce a byl tolik nenáviděn i milován jako on a málokterého také provázelo tolik kontroverzí a polopravd.

SAŽ dělá debatu o sionismu

13. ledna 2014 v 17:15 | redakce |  Domácí zprávy
Zítra v 17:30 pořádá Spolek akademiků Židů na pražské židovské radnici další z debat cyklu Výzvy židovské současnosti. S přednáškou "Je slovo sionismus urážkou?"vystoupí Michal Pacovský. Koreferát na téma "Sionismus a židovská identita" pronese prof. Tomáš Radil.

Něšťastný první den Izraelců na Australian Open 2014

13. ledna 2014 v 16:51 | Denny |  Sport
Včera jsem psal, že Dudiho Selu v prvním kole čeká Fin Jarkko Nieminen, který je nepříjemným soupeřem. "Na má slova došlo," Dudi Sela srdnatě bojoval, první set vyhrál 6:3, ale jak říkají karbaníci "první vyhrání z kapsy vyhání," druhý i třetí set se rozhodoval v tie-breaku, druhý vyhrál Nieminen, třetí získal pro sebe Sela, v zápase vedl 2:1 a ve čtvrtém mohl Sela zápas vyhrát, jenže se to nestalo, set Fin 6:3, takže rozhodnutí muselo padnout v 5. setu, který také vyhrál 6:3 Nieminen.
Julia Glušková proti loňsku udělala velký pokrok, ale porazit 26.nasazenou Lucii Šafářovou se jí nepodařilo. Glušková po prohraném prvním setu 5:7, vyhrála druhý 6:3, pak už neměla sílu vzdorovat ve třetím, který byl hladkou záležitostí Šafářové, vyhrála ho 6:1.

Izrael vyslal letos na Australian Open 6 reprezentantů

12. ledna 2014 v 21:56 | Denny |  Sport
Dudi Sela je jediný muž z Izraele, který letos hraje v hlavní soutěži Australian Open jednotlivců. Amir Weintraub do hlavní soutěže nepostoupil. V prvním kole kvalifikace ho porazil Francouz Pierre Hugues Herbert 6:7, 6:4, 8:6. Amir tedy vyhrál první set v tie-breaku, druhý prohrál a ve třetím to mohlo být obráceně, se štěstím nakonec vyhrál Francouz. Ve čtyřhrách nastoupí za Izrael známá dvojice Jonathan Erlich a Andy Ram.

Angela Merkelová: „Ariel Šaron byl izraelským vlastencem“

12. ledna 2014 v 20:10 | Denny |  Zahraniční zprávy
Ve svém krátkém prohlášení vyjádřila německá spolková kancléřka Angela Merkelová, že Ariel Šaron byl izraelským vlastencem, který vykonal mnoho pro svůj lid. Dále uvedla, že jeho rozhodnutí opustit území Gazy bylo odvážné a že se také vždy zasazoval o prohloubení německo-izraelských vztahů.

Po letech v umělém spánku odešel Ariel Šaron

11. ledna 2014 v 19:57 | redakce |  Zahraniční zprávy
Ve věku nedožitých 86 let zemřel dnes v telavivské nemocnici Tel Hašomer bývalý 11. izraelský premiér Ariel Šaron. Jeho odchod opět ukazuje na složitost formování mírových vztahů na Blízkém východě. Zatímco představitelé izraelských vládních i opozičních stran o něm dokázali říci slova uznání, tak Palestinci na Šarona vzpomínají jako na zločince.

Maccabi má na svém kontě dvě vítězství, ale skupinu vede Bayern

11. ledna 2014 v 19:42 | Denny |  Sport
Žlutomodří ve skupině F v prvním kole Top 16 porazili před týdnem v Istanbulu Galatasaray 90:84 a v druhém kole zvítězili doma nad Lokomotivem Krasnodar 85:75 hlavně díky 22 bodům, které získal centr Maccabi řecký hráč Sofoklis Schortsanitis během 15 minut. Devin Smith získal 15 bodů. Dvě vítězství ale dosáhl i nováček soutěže Bayern Mnichov, který, jak jsme již uvedli, se před sezonou pořádně posílil. Bayern má lepší poměr košů, proto je zatím na prvním místě. Dnes může první místo převzít Real Madrid, který hraje doma s Galatasarayem Istanbul.
Je třeba se obávat Bayernu? Maccabi s ním hraje 13.února doma. Bayern není neporazitelný, dokázal to v německé basketbalové lize Oldenburg, který ho doma porazill 87:72.
V příštím kole hraje Maccabi v Kaunasu s Žalgirisem a Bayern hraje v Madridu s Realem.

V Tel Avivu byl postaven památník obětem šoa homosexuální orientace

11. ledna 2014 v 17:30 | D.T. podle Times of Israel, AP, BBC |  Zahraniční zprávy
V telavivském parku Gan Meir před místním střediskem komunity LGBT (leseb, gayů, bisexuálů a transsexuálů) byl včera odhalen památník, první svého druhu v Izraeli, věnovaný lidem pronásledovaným a umučeným nacisty pro svou homosexuální orientaci. Na pomníku ve tvaru velkého růžového trojúhelníku (symbolu, jímž byli tito lidé v koncentračních táborech označováni) je v angličtině, hebrejštině a němčině vyvedený nápis "Na památku těch, kdo byli pronásledováni nacistickým režimem pro svou sexuální orientaci a gendrovou identitu."
Tel Aviv se tímto počinem připojil k Amsterodamu, Berlínu, San Franciscu a Syndey, městům, která již památníky tohoto druhu mají.

Stanovisko ICEJ k výbuchu na palestinském velvyslanectví v Praze

9. ledna 2014 v 16:52 | text prohlášení ICEJ, Mojmír Kallus, Karel Sedláček |  Domácí zprávy

Přinášíme text prohlášení ICEJ, které bylo rozesláno médiím

Novoroční výbuch v budově palestinského velvyslanectví v Praze a tragická smrt vedoucího této mise Džamála Muhammada Džamála obrátila zaslouženou pozornost veřejnosti k existenci a povaze této instituce. Jak je dobře známo, Česká republika byla jedinou evropskou zemí, která v listopadu 2012 hlasovala proti rezoluci Valného shromáždění OSN o povýšení statutu Palestinské autonomie (PA) na nečlenský stát OSN. Měla k tomu dobrý důvod. Bez přímého jednání PA s Izraelem žádné propagandistické hlasování nic nezmění na faktu, že PA nemá kontrolu nad svým územím ani mezinárodně uznané hranice, a proto ji nelze považovat za stát.

Židovské obce požádaly o vydání jen několika desítek nemovitostí

7. ledna 2014 v 14:21 | redakce |  Domácí zprávy
Ve čtvrtek 2. ledna se uzavřely podatelny pro přijímání žádostí církví a náboženských společností o navracení zabaveného majetku po roce 1948. Státní pozemkový fond obdržel 1700 výzev a Lesy ČR 1605 výzev. Kolik žádostí podala Federace židovských obcí (FŽO), jejíž zástupci jednali o současné podobě církevních restitucí?

Je Židovské muzeum rodinná firma?

6. ledna 2014 v 14:18 | TJ |  Domácí zprávy
Redakce ŽL byla v loňském roce upozorněna, že Židovskému muzeu v Praze (ŽMP) dodává služby zeť ředitele Leo Pavláta. Pro členy židovských obcí, kteří byli osloveni redakcí, je tato situace překvapivá a vrhá stín nepotismu na fungování této veřejně uznávané instituce. ŽMP bylo zřízeno v roce 1994 na základě smlouvy mezi Federací židovských obcí a ministerstvem kultury, přesto ředitel Leo Pavlát dlouhodobě odmítá odpovídat na dotazy ŽL. Jsme tedy v této věci odkázáni jen na veřejně dostupné informace.