Prosinec 2013

Sidon napsal obcím kvůli košer porážkám

31. prosince 2013 v 14:28 | redakce |  Náboženství
Počátkem prosince obeslal vrchní zemský rabín Karol Sidon předsedy jednotlivých židovských obcí úředním dopisem, v němž je nabádá, aby obce nezasahovaly do kompetencí vrchní zemského rabína řešit rituální porážky v České republice. "Poté, co byla v Polsku postavena rituální porážka mimo zákon, stala se Česká republika, kde je na základě konkrétní žádosti Ministerstvu zemědělství o výjimku povolena, zemí, jež by mohla zajistit dodávky košer masa v rámci EU. Lze proto předpokládat zvýšený zájem tuzemských a zahraničních firem o podíl na trhu s košer masem a s jeho dalším zpracováním," napsal Sidon.

"Capův rok" od Budapešti po New York

30. prosince 2013 v 9:11 | Denny |  Kultura
Robert Capa se narodil jako Endre Ernő Friedmann před sto lety (22.10.1913) v Budapešti a podle francouzsko-německého kulturního televizního vysílače patří do šestice významných maďarských Židů (six juifs hongrois) 20. století. Dalšími jsou John von Neumann, Edward Teller, Michael Curtiz, Arthur Koestler a Imré Kertesz. Capa je jedním z nejlepších válečných fotoreportérů a fotografů vůbec. Své jméno si prý zvolil proto, že se čte stejně v angličtině jako ve francouzštině.

O putovní výstavě „Židovské komunity na Sušicku“

29. prosince 2013 v 17:25 | Michal Chmelenský
Tento projekt představuje jeden z výstupů výzkumu, který v letech 2011 a 2012 realizovali pracovníci národopisného oddělení Západočeského muzea v Plzni v rámci grantu uděleného muzeu v roce 2001 organizací The Conference on Jewish Material Claims Against Germany. Realizace výzkumu spočívala nejen v excerpci dochovaných archivních pramenů z fondů vybraných paměťových institucí, ale současně s tím také v soustavném sběru relevantních materiálů přímo v terénu. Bádání bylo zaměřeno na bývalý politický okres Sušice a řešitelé si kladli za cíl shromáždit co nejširší škálu materiálů, dokumentujících obecnou historii zdejších židovských komunit, zaniklých náboženských obcí a spolků, dochovaných i dnes již zaniklých památek a konečně také osobní a zcela specifické příběhy zdejších židovských rodin a jednotlivc


Významný spisovatel, antifašista, pátečník Karel Čapek zemřel před 75 lety

26. prosince 2013 v 19:08 | Denny |  Kultura
Narodil se v Malých Svatoňovicích u Trutnova 9.1.1890, zemřel 25.prosince1938 v Praze na plicní edém.
Neměli ho rádi nacisté ani komunisté, těm vadil jeho článek Proč nejsem komunistou, který v roce 1924 otiskla Peroutkova Přítomnost.
Karel Čapek byl navržen sedmkrát na Nobelovu cenu za literaturu, v letech 1932 až 1938. Udělena mu nebyla, neutrální Švédsko mělo dobré obchodní styky s Hitlerovým Německem a udělení ceny antifašistickému spisovateli by je mohlo poškodit.

Zemřel Edgar Bronfman

22. prosince 2013 v 18:29 | red |  Zahraniční zprávy
V sobotu 21. prosince zemřel americký židovský miliardář Edgar Bronfman (84). Jako dlouholetý prezident Světového židovského kongresu (SŽK) se angažoval v kampaních ve prospěch Židů ze SSSR a za odškodnění přeživších holokaust.V březnu 1990 navštívil Československo.

Před půl stoletím začal ve Frankurtu Osvětimský proces

22. prosince 2013 v 18:05 | Denny |  Zahraniční zprávy
V roce 1945 po prohrané válce by většina Němců nejraději zapomněla, jaká zvěrstva byla za doby Třetí říše páchána. Železná opona, studená válka a tzv. německý hospodářský zázrak jim v tom byly velmi nápomocné. Až do roku 1963 se nic nedělo a v západním Německu se antisemitismus stal téměř "salonfähig." V justici pracovali soudci s nacistickou minulostí a ti si samozřejmě nějaký proces proti pachatelům zločinů nepřáli.

Maccabi vyhrál skupinu a postupuje do kola mezi 16 nejlepších

22. prosince 2013 v 17:52 | Denny |  Sport
Na začátku soutěže žlutomodří procházeli krizí, v Euroleague první utkání prohráli a ani v domácí lize se jim nedařilo. Jejich výkon se ale zlepšoval a skupinu D nakonec vyhráli. Jediným nepříjemným soupeřem, se kterým prohráli venku i doma byli Španělé z Vitorie.

Chmurný výsledek auditu finanční pomoci EU pro Palestince

19. prosince 2013 v 10:03 | Gita Zbavitelová, Český rozhlas |  Zahraniční zprávy
Evropská unie je jedním ze dvou největších finančních dárců palestinské samosprávy a spolu se Spojenými státy ji ročně zásobuje stamiliony dolarů. Původním cílem této pomoci bylo uspíšit vznik samostatné Palestiny a udržet v chodu mírová jednání s Izraelem, ale postupem času se z ní stala samozřejmá položka v evropském rozpočtu, která pomáhá Palestincům překonat "izraelskou okupaci".

Waltraut Stecherová by se dnes dožila 110 let

18. prosince 2013 v 9:31 | redakce |  Domácí zprávy
Jejím životním mottem bylo Sloužím, proto jsem. Pravidelně se zúčastňovala sobotních bohoslužeb v Jeruzalemské synagoze, pomáhala tam, kde její pomoci bylo třeba. V posledních letech svého života, ač s podlomeným zdravím, se starala o některé členky pražské obce, které na tom byly zdravotně ještě hůře.
To, že služba bližním byla jejím celoživotním cílem, dokazuje i článek z časopisu, který si vydávali pacienti plicního sanatoria v Ústí nad Labem - Bukově. Článek, který nám zapůjčil její syn Denny Stecher je z června roku 1948.

Znovu jako v roce 1938? - Úvaha o mnichovském traumatu a izraelské politice

16. prosince 2013 v 10:50 | Martin J. Wein (Haarec) - překlad Jan Fingerland |  Úvahy a komentáře

Před několika lety německý historik Frank Hadler zavedl pojem "architektura srovnávání" (Vergleichsarchitektur). Dospěl k závěru, že československá, maďarská a polská "národní traumata" vztahující se k rozdělení okolními státy byla konstruována podobným způsobem: porovnával přitom polské "trauma rozdělení" s maďarským "trianonským traumatem" a československým "mnichovským traumatem". Dějiny se v takovém vidění dělí na "před" a "potom".

V pondělí 23. prosince bude vylosováno jaro Ligy mistrů a Evropské ligy

15. prosince 2013 v 12:57 | Denny |  Sport

V této fázi ještě nemohou na sebe narazit kluby ze stejné země a ze stejné skupiny. V Lize mistrů nastoupí vítězové skupin proti druhým ve skupině. Vítězi skupin jsou: Manchester United (ENG), Real Madrid CF (ESP), Paris Saint-Germain (FRA), Bayern München (GER, loňský vítěz), Chelsea (ENG), Borussia Dortmund (GER), Atlético Madrid (ESP), Barcelona (ESP). Druzí: Bayer 04 Leverkusen (GER), Galatasaray Istanbul (TUR), Olympiacos Pireus (GRE), Manchester City (ENG), FC Schalke 04 (GER), Arsenal (ENG), Zenit St. Petersburg (RUS), AC Milan (ITA).

Den otevřených dveří Terezínské iniciativy a jejího institutu

12. prosince 2013 v 9:31 | redakce
Dnes od 13:00 hodin začíná Den otevřených dveří Jáchymky (Jáchymova 3, Praha 1). Široká veřejnost se tak může seznámit s fungováním Terezínské iniciativy - Mezinárodního sdružení bývalých terezínských vězňů a Institutu Terezínské iniciativy. Tato jedinečná akce se koná při příležitosti 20. výročí vzniku Institutu Terezínské iniciativy, který významně přispěl k výzkumu a vzdělávání v oblasti historie holokaustu Židů v českých zemích.

Izraelsko-palestinská jednání v polovině – naděje klesají

10. prosince 2013 v 9:13 | Gita Zbavitelová, Český rozhlas |  Zahraniční zprávy

Izraelsko-palestinská mírová jednání, která byla obnovena koncem července, dospěla do poloviny stanovených devíti měsíců, ale k žádnému průlomu zatím nedošlo. Dokonce i americký prezident Barack Obama zmírnil o víkendu očekávání a poprvé připustil, že konečného urovnání možná nebude dosaženo. Podle něj zřejmě vznikne jen rámcová dohoda, která neřeší nejzásadnější problémy ani situaci v pásmu Gazy, kde vládne teroristický Hamas, a která bude platit jen přechodnou dobu, než se sjedná definitivní mírová smlouva.

V Třebíči si zítra budou povídat o Chanuce

7. prosince 2013 v 18:03 | redakce |  Kultura
V neděli 8. prosince je v Třebíči připraven kulturní program, který má přiblížit oslavy právě uplynulého židovského svátku Chanuka. V Zadní synagoze začne v 10 hodin pohádka pro nejmenší - Čertův mlýn v podání DS Ampulka Třebíč. Od 11 hodin se na děti bude těšit medvídek Ben, který si s nimi bude celý den hrát a vyrábět. O zvycích a historii svátku se návštěvníci dozvědí v průběhu prohlídek Zadní synagogy a Domu Seligmanna Bauera. Program slavnostního dne bude zakončen setkáním se Zuzanou Peterovou ze Židovské obce v Praze, která povypráví o tom, jak Chanuku slaví u ní doma.

Jásir Arafat nezemřel na otravu poloniem

6. prosince 2013 v 11:39 | Gita Zbavitelová, Český rozhlas

Loni v červenci, skoro osm let po smrti palestinského národního hrdiny Jásira Arafata, odvysílala katarská televize Al-Džazíra pořad, který tvrdil, že Arafat zemřel na otravu radioaktivním poloniem-210. Údajně je našli švýcarští vědci na jeho oděvech, které jim půjčila Arafatova vdova Suha. Ta pak požádala o další vyšetření tohoto zjištění. Do hry se zapojila i palestinská samospráva, která dala rozbořit Arafatovo mauzoleum v Ramalláhu, exhumovat jeho ostatky a odebrat vzorky kostní dřeně, a rozdělila je mezi švýcarské, francouzské a ruské odborníky. Letos v listopadu pak laboratoř univerzity ve švýcarském Lausanne připustila, že Arafat mohl být otráven, i když přiznala, že výsledky analýz jsou nejednoznačné. Samospráva se ale zaradovala - podle ní zpráva "dokazuje", že Arafata otrávil Izrael.

Policie zahájila trestní stíhání pěti extremistů pro nedovolené ozbrojování

5. prosince 2013 v 9:44 | ÚOOZ |  Domácí zprávy
Při akci s krycím názvem TIMOTHY bylo v úterý 26. listopadu 2013 kvůli nedovolenému ozbrojování zadrženo pět osob.
Detektivové z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu SKPV se už na začátku letošního roku začali zabývat informacemi Vojenského zpravodajství směřujícími k domácí pravicově extremistické scéně na severní Moravě. První úkony trestního řízení byly provedeny v květnu letošního roku a v průběhu prověřování se u konkrétních zájmových osob (z toho jeden voják) z Olomoucka a Bruntálska začalo potvrzovat i podezření na nedovolené ozbrojování.

ICEJ píše dopis Zemanovi kvůli Iránu

4. prosince 2013 v 16:10 | dokument ICEJ |  Domácí zprávy

OTEVŘENÝ DOPIS PREZIDENTU REPUBLIKY VE VĚCI ÍRÁNSKÉHO JADERNÉHO PROGRAMU


V Praze 29. 11. 2013

Vážený pane prezidente,


obracíme se na Vás s velkým znepokojením ve věci nedávno uzavřené dohody 5+1 s Íránem. Jsme přesvědčeni, že se mezinárodní společenství dopustilo závažné chyby, která může mít nedozírné následky.


Nebezpečí dohody samotné je zřetelně rozpoznatelné: Írán si plně ponechává veškerou infrastrukturu potřebnou k výrobě jaderné zbraně, tedy schopnost tak učinit v době, která pro něj bude výhodná. Zatímco uvolnění sankcí je okamžité, výsledky ochoty Íránu naplnit dohodnuté podmínky budou měřitelné nejdříve za půl roku. Zde nemusíme být jadernými experty ani specialisty na orientální způsob myšlení, abychom viděli jednostrannost a nevyváženost takové dohody.


Ginzburg povede basketbalovou reprezentaci mužů

2. prosince 2013 v 12:04 | redakce
Izraelec Ronen Ginzburg (50) bude trénovat českou basketbalovou reprezentzaci mužů. Nahradí tak Pavla Budínského, který po čtyřech letech skončil, a bude se dál věnovat již jen Děčínu, kde má smlouvu do roku 2016. Dle vyjádření České basketbalové federace mužská reprezentace potřebuje trenéra na plný úvazek. Ginzburg, který strávil 7 let v Nymburce u českého mistra, má potřebné zkušenosti a zná dobře české prostředí.

Před 40 lety zemřel David Ben-Gurion - muž, který stál u zrodu státu Izrael

1. prosince 2013 v 11:38 | Denny |  Historie

Narodil se jako David Grün 16.10.1886 v Plonsku. V roce 1906 se vystěhoval do Palestiny, změnil si jméno na Ben-Gurion. V první světové válce chtěl vytvořit židovský batalion v rámci osmanské říše, to ovšem vsadil na špatného koně, Turci ho kvůli jeho politické činnosti z Palestiny deportovali. Odešel do USA, kde v New Yorku poznal svou budoucí ženu Pavlu Munweis. V roce 1918 vstoupil do židovské legie britské armády. Po ukončení 1.světové války se vrátil do Palestiny, kterou Společnost národů prohlásila dne 14.7.1922 britským mandátním územím. Britové se v Palestině ujímají vlády dne 29.9.1923.