Listopad 2013

Maccabi Tel Aviv si udržuje naději na postup ve fotbalové Europa League

29. listopadu 2013 v 10:13 | Denny

Jestliže hráči Maccabi Tel Aviv hráli ve Frankfurtu bojácně, tak doma v Tel Avivu ukázali, že fotbal nezapomněli hrát a uhájili druhé místo se 7 body ve skupině F Evropské fotbalové ligy a tím i možnost postoupit do jarních bojů, Tato možnost trvá i po včerejším předposledním kole. Maccabi v Nikosii hrál s mužstvem APOEL nerozhodně 0:0 a získal tím důležitý bod.

Maccabi vyhrál v Bělehradě 78:76, vítězný koš padl v poslední vteřině

29. listopadu 2013 v 10:07 | Denny |  Sport

Před týdnem se ukázalo, že Maccabi neumí nad mužstvem ze španělské Vitorie vyhrát, prohrál s nim v prvním kole a v odvetě doma to bylo podobné, Maccabi prohrál 65:70.
Včera s papírově slabším soupeřem hrál tak, že to ze začátku vypadalo, že Maccabi prohraje, ve 3.čtvrtině to naopak vypadalo na výhru a dvě vteřiny před koncem to bylo nerozhodně 76:76. Jednotlivé čtvrtiny byly 22:18, 11:17, 13:27, 30:16.
Rudá hvězda Bělehrad rozhodně není favoritem soutěže, ve skupině D je pátá, Maccabi je s 5 výhrami a 2 porážkami druhý. Za týden hraje Maccabi doma s vedoucím týmem Krasnodarem. Maccabi v Krasnodaru vyhrál, ale od té doby se toho mnoho změnilo, přesto pevně věříme na postup Maccabi z druhého místa do příští fáze 16 nejlepších.

Nedostatky dohody o íránském jaderném programu

29. listopadu 2013 v 9:39 | Gita Zbavitelová, Český rozhlas |  Úvahy a komentáře

Dohoda s Íránem, kterou o víkendu v Ženevě podepsaly světové velmoci, má řadu kritiků v čele s Izraelem. Ten dva týdny usilovně lobboval u západních účastníků rozhovorů a poukazoval na závažné nedostatky návrhu dohody, ale bez úspěchu - skoro všechny v konečné verzi zůstaly:

Zemřel izrealský zpěvák Arik Einstein, který je znám svou protestní písní proti okupaci roku 1968

28. listopadu 2013 v 11:20 | redakce, ZU Státu Izrael |  Zahraniční zprávy
Ve věku 74 let zemřel v úterý 26. listopadu oblíbený izraelský zpěvak Arik Einstein, který upozornil svou písní "Šir še chalamty al Prag" na okupaci Československa v roce 1968. Narodil se v Tel Avivu v roce 1939. Po ukončení základní vojenské služby se v roce 1959 zapojil do hudební a divadelní skupiny Bacal jarok. Zpočátku vystupoval po jménem Ari Goren. První album vydal roku 1960. Vystupoval tehdy se skupinou Šlišjat gešer ha-Jarkon, společně s umělci jako Jehoram Ga'on, Benny Amdurski nebo později Jisra'el Gurion.

Zemřel Egon Lánský

26. listopadu 2013 v 16:40 | redakce
V pondělí 25. listopadu zemřel v Ústřední vojenské nemocnici bývalý místopředseda české vlády ČR a senátor Egon Lánký (79). Pocházel ze židovské rodiny ze Slovenska. Jako dítě se koncem války dostal do Terezínského ghetta. Byl kritický ke komunistickému režimu a v roce 1968 se stal jedním ze zakladatelů Klubu angažovaných nestraníků. Po srpnové invazi emigroval do Švédska, kde působil jako novinář. Pracoval rovněž jako komentátor rozhlasové stanice Svobodná Evropa v Mnichově. Po listopadu 1989 se vrátil do Československa.

Židovské muzeum ve Vídni má novou stálou expozici

26. listopadu 2013 v 14:21 | Magdalena Kordová |  Kultura
Vídeň má novou stálou expozici "Naše město. Židovská Vídeň do dneška." Dne 18. listopadu ji slavnostně otevřel rakouský prezident Heinz Fischer s primátorem města Michaelem Häuplem a ministryní školství a kultury Claudií Schmiedovou. Čestnými hosty byl prezident vídeňské židovské obce Oskar Deutsch a izraelský velvyslanec Zvi Heifetz. Muzeum takto oslavilo také 25 . výročí znovuzaložení a 20 let muzea v paláci Eskeles. V rámci bohatého doprovodnéhoprogramu proběhl i den otevřených dveří. Připraveno bylo čtení, setkání s umělci, filmové prezentace, ale i zažehnutí chanukových svící.Hlavním kurátorem stálé expozice je Werner Hanak-Lettner.

MFD o pražských kořenech Freda Astaira

25. listopadu 2013 v 9:41 | red
Dnešní vydání MFD přináší v rubrice Publicistika článek "Pražan" Fred Astaire. Věnuje se především osudům a předkům Astairova dědečka Salomona Austerlitze, který se narodil v roce 1883 v Praze. Později odešel do Plzně a Lince. Konvertoval ke křesťanství a je pohřben na vídeňském Währingu. Jeho syn Frederick Austerlitz se s manželkou přestěhoval do USA, kde se v Nebrasce roku 1899 narodil budoucí slavný tanečník Fred.

Tomáš Houška udělal Maturitu

23. listopadu 2013 v 20:46 | redakce |  Kultura

Ve čtvrtek 21. listopadu měl oficiální premiéru nový český film Maturita, jehož scénáristou i režisérem je bývalý ředitel Lauderových škol při Židovské obci v Praze Tomáš Houška. Pod titulkem "I kinematografie má šmejdy, nejnovější je Maturita" přineslo zdrcující hodnocení Houškova aktuálního tvůrčího počinu sobotní Právo. "Údajně komedie o tom, jak se maturanti pokoušejí ukrást maturitní otázky, není film, ale sled výjevů, v nichž se studenti, pedagogové a úředníci, vesměs za hranicí idiocie potácejí plátnem, mluví sprostě, občas (v představách) vraždí a ty ženského rodu se svlékají", napsala redaktorka Věra Míšková. Podle ní Maturita postrádá základní dovednosti stvořit výrobek zvaný film, děj je tupý, herci trapní. Možná však tento film stojí za zhlédnutí, třeba se v něm objeví některé zajímavé příhody učitelů a studentů z Lauderek.

Zemřel Franta Maier, můj poslední spoluhráč z terezínské ligy a skvělý madrich

23. listopadu 2013 v 17:10 | Petr Erben, Izrael |  Zahraniční zprávy

(1922 - 14.11.2013)

Nevím jak vyjádřit svůj žal, že také Franta nás opustil. Znali jsme se z Brna, kde jsme již hráli fotbal v české lize za dorost Makabi Brno na Makecu-hřišti v Pisárkách. Tehdy jsme ani netušili, že se zase setkáme v Terezínském ghettu. I tam jsme za zcela jiných podmínek setkali u míče.

Začíná výstava "Židovské komunity na Sušicku"

21. listopadu 2013 v 9:33 | redakce |  Kultura
Západočeské muzeum v Plzni připravilo putovní výstavu "Židovské komunity na Sušicku", která bude od 21. listpadu do 17. ledna k vidění v sušické Galerii Sirkus.Výstava přibližuje minulost více než 19ti židovských obcí a sídel v bývalém politickém okrese Sušice. Toto úzké geografické vymezení umožňuje podrobně představit život členů židovské komunity v prostředí venkova a menších měst, který v takovém detailu často bývá opomíjen. Návštěvníci mají příležitost seznámit se s doposud nepublikovanými historickými prameny a fotografiemi, které byly získány zejména díky terénní prací odborníků národopisného oddělení Západočeského muzea. Výstava přiblížuje nejen dějiny již neexistujících židovských obcí, ale také jednotlivých památek spojených s židovským osídlením.

Zítra na pražském arcibiskupství začne jednání o změně církevních restitucí

20. listopadu 2013 v 16:41 | redakce

Zítra se ve 14 hodin na pražském arcibiskupství sejdou kvůli církevním restitucím zástupci ČSSD s představiteli České biskupské konference, Federace židovských obcí a Ekumenické rady církví. Zdá se, že veškeré možné argumenty z obou stran zazněly prostřednictvím médií již před setkáním. Předseda ČSSD směřuje nepřímo své výtky vůči katolické církvi, když se odvolává na papežovy výroky o jejím poslání. Česká biskupská konference, která má dostat 47 mld. Kč, však byla doposud schopna udržet jednotu naprosté většiny zástupců církví a náboženských společností. Svého podílu na finančních náhradách se vzdala pouze Bratrská jednota baptistů, která měla získat 228 mil. Kč. Federaci židovských obcí by mělo připadnout 272 mil. Kč.

Další kolo jednání o íránském jaderném programu

20. listopadu 2013 v 16:26 | Gita Zbavitelová, Český rozhlas |  Zahraniční zprávy

Dnes v Ženevě měla pokračovat jednání šesti velmocí s Íránem o jeho jaderném programu. S velkým znepokojením je sleduje především Izrael, jenž se jím cítí nejvíc ohrožen. Obrysy navrhované dohody se vynořily po posledních neveřejných rozhovorech před deseti dny a mnoho pozorovatelů šokovaly. Írán pod vedením nového prezidenta Hasana Rúháního projevil nebývalou vstřícnost a ochotu přistoupit na některé západní požadavky a šest jednajících velmocí bylo tak nadšeno, že mu nabídly zmírnění mezinárodních sankcí za ústupky, které nejsou nedostatečné.

ČSSD začne ve čtvrtek jednat se zástupci církví a náboženských společností o revizi restitucí

18. listopadu 2013 v 17:30 | redakce |  Náboženství
ČSSD iniciovala na tento čtvrtek setkání k restitucím se zástupci církví a náboženských společností. Schůzky se mají zúčastnit zástupci České biskupské konference, Ekumenické rady církví a Federace židovských obcí. Původně se ČSSD obrátila jen katolickou církev. Její představitelé však trvali na tom, že by bylo vhodné, aby to byla schůzka, která bude ve stejném složení, jak se o restituční dohodě vyjednávalo s Nečasovou vládou.

Hrdinové Paměti národa si zaslouží více

18. listopadu 2013 v 15:38 | TJ |  Domácí zprávy

Post Bellum rozdalo na slavnostním večeru v neděli 17 . listopadu ceny Paměti národa čtyřem osobnostem, které měly odvahu postavit se zlu v období nacismu či komunismu. Již počtvrté tak byly vybrány ze sbírky vzpomínek Paměť národa a z cyklu Příběhy 20. století osudy, které jsou významné svou odvahou a morálním rozměrem. Oceněni byli bývalý vězeň nacistických koncentračních táborů Felix Kolmer (na snímku mu předává cenu Zdeněk Svěrák), mukl z komunistických lágrů František Wiendl, spisovatel Jiří Stránský a zakladatelka VONS a Charty 77 Dana Němcová. Akci živě přenášela ČT1.

Zemřel Tomáš Pěkný

18. listopadu 2013 v 9:42 | redakce |  Domácí zprávy

V neděli 17. listopadu zemřel po krátké těžké nemoci Tomáš Pěkný (70) editor časopisu Respekt, šéfredaktor měsíčníku Roš Chodeš a redaktor nakladatelství Sefer. Pěkný byl signatářem Charty 77 a v období normalizace za přispění zahraničních podporovatelů zpracoval historickou práci o dějinách Židů v českých zemích, která po roce 1989 vyšla v rozšířené knižní podobě pod názvem Historie Židů v Čechách a na Moravě.

Franz Kafka a pražské pomníky

18. listopadu 2013 v 0:12 | Denny |  Kultura

Když se Kafka stal slavným, tak se vyrojila řada lidí, kteří ho znali, byli jeho přáteli nebo s ním chodili do kavárny. O tom všem dnes existuje množství popsaného papíru. Většina z těch, co Kafku znali, ho snad jednou viděla v tramvaji nebo v budově "Úrazovky," kde Franz Kafka pracoval. Klaus Wagenbach hledal a našel 39 lidí, jejichž výpovědi o Kafkovi shrnul jím pověřený Hans-Gerd Koch do knihy, která dostala název "Als Kafka mir entgegenkam..." Erinnerungen an Franz Kafka. O autentičnosti některých příspěvků nikdo nepochybuje, o jiných ano, což je také v knize uvedeno.
Kromě těchto vzpomínek existuje řada dalších knih, které se Franzem Kafkou zabývají. Ty knihy mají různou hodnotu. Jednou z těch lepších je Da geht Kafka (Tudy jde Kafka, To byl Kafka), kterou napsal Johannes Urzidil. V knize Urzidil shrnul hlavně řadu důležitých informací o době, ve které žil v Praze a kdy zde také žil a tvořil Franz Kafka.
V červenci letošního roku začala oprava Husova pomníku na Staroměstském náměstí v Praze a v této souvislosti mě napadlo podívat se do knihy Da geht Kafka, zda se Urzidil zmiňuje, jak se na Husův pomník, který je monumentální, díval Franz Kafka. Nechci tvrdit, že znám dokonale Kafkovy deníky, ale nepamatuji se, že by v nich Kafka vyjádřil svůj názor na pražské pomníky.

Maccabi Tel Aviv porazil Panathinaikos Atény 75:68 a dále vede skupinu D

17. listopadu 2013 v 19:45 | Denny |  Sport

Panathinaikos je nepříjemný soupeř, který má šanci postoupit po skončení první části letošního ročníku do skupiny Best 16, proto tohoto soupeře hráči Maccabi rozhodně nepodcenili. Zvítězili 75:68 po čtvrtinách 25:12, 11:17, 20:18, 19:21. Bylo to jejich čtvrté vítězství v řadě. Po celé utkání měl Maccabi navrch, i když v druhé čtvrtině poněkud v tempu polevil. Obrana, tentokrát hlavně Sofokolis Schortsanitis a Shawn James, dokonale eliminovala útočnou hru řeckého týmu.

Davis Cup 2014

17. listopadu 2013 v 19:43 | Denny |  Sport

Zatímco Česko postoupilo do finále světové skupiny a v Bělehradě nad Srbskem 3:2 vyhrálo, tak Izrael bude v příštím roce hrát v regionální skupině Evropa/Afrika. V prvním kole, které se hraje ve dnech 31.ledna až 2.února 2014, má Izrael volno. Ve druhém kole ve dnech 4. až 6.dubna 2013 se střetne s vítězem zápasu Slovinsko - Portugalsko. Kde se bude hrát, bude určeno losem.

Ve Mšeně odhalili památník obětem holokaustu

14. listopadu 2013 v 11:16 | redakce, Jan Kozlík ml., foto Jiří Říha |  Domácí zprávy

V neděli 3. listopadu byla ve Mšeně slavnostně odhalena pamětní deska jako připomínka devíti občanů, kteří se v období 2. světové války stali obětmi nacistické genocidy. Akce se konala u příležitosti 70. výročí jejich transportu do koncentračního tábora. S myšlenkou vytvořit pamětní desku přišel místní evangelický sbor, který pro ni získal městské zastupitelstvo. Autorem realizace je akademický sochař Petr Císařovský a potřebné prostředky byly shromážděny během půl roku v rámci veřejné sbírky. Čtenářům ŽL přinášíme zamyšlení Jana Kozlíka ml., které na slavnostním setkání zaznělo.

Vzpomínka na Křišťálovou noc v Žatci s Jazz Khonspiracy

14. listopadu 2013 v 9:38 | Sdružení rodáků a přátel města Žatec
U žatecké synagogy, která patří mezi největší v Čechách, se v pátek 8. listopadu konalo vzpomínkové shromáždění na události "Křišťálové noci" v roce 1938. Při protižidovském pogromu z 9. na 10. listopadu 1938 bylo také vypáleno její vnitřní vybavení. "Příslušníci NSDAP a paramilitaristická skupina SA uvnitř synagogu zapálili a chtěli ji zničit. Dílo zkázy nebylo dokonáno, protože na pokyn z radnice ihned zasáhli žatečtí hasiči a zakrátko měli oheň v synagoze pod kontrolou," uvedl pamětník Peter Klepsch. "Díky razantnímu postupu žatecké radnice tenkrát bohudík, mimo rabování u několika židovských rodin, netekla krev," dodává Klepsch.