Říjen 2013

Evropská liga fotbalu – za týden začínají odvety

31. října 2013 v 9:45 | Denny |  Sport

Maccabi Haifa prohrál ve třetím kole v Soluni 2:3 a před odvetami je s jedním bodem na posledním místě. Nejhorší na tom je, že první branku vstřelil již ve 13.minutě hráč Haify Jihoafričan Dino Dlovu a ve 21.minutě Haifa dokonce vedla na hřišti soupeře nad PAOK 2:0 brankou, kterou vstřelil Eyal Golasa. Pak ale góly dávali jen hráči Soluně. Odvetné utkání hraje Haifa doma 7.11.2013.

Pozvání na Teplický cimes

31. října 2013 v 9:13 | red

Izrael propustil další palestinské vězně

31. října 2013 v 1:00 | Gita Zbavitelová, Český rozhlas

V noci na středu propustil Izrael dalších 26 palestinských vězňů. Jde už o druhou skupinu z plánovaných 104 Palestinců - prvních 26 vyšlo z izraelských věznic v srpnu a tentýž počet má být osvobozen v prosinci a březnu příštího roku. Stejně jako v srpnu jde o vrahy nebo strůjce vražd Izraelců před podpisem dohod z norského Osla v roce 1993.
Jako vždy vzbudil tento vládní krok odpor značné části izraelské veřejnosti a konala se i několikatisícová demonstrace. Mezi propuštěnými je například Palestinec, který se v roce 1990 zúčastnil lynče vojáka, jenž omylem odbočil do uprchlického tábora El-Burejdží a tam byl ukamenován a upálen. Jen o málo menší brutalitou vyniká většina dalších, kteří si odpykávali až třicetileté tresty - vrazi turistů na výletě, milenecké dvojice v zaparkovaném automobilu nebo zákazníků v obchodě, ale i Palestinců, které považovali za kolaboranty s izraelskou tajnou službou. Všem vrahům se ale dostalo velkolepého uvítání za účasti nejvyšších představitelů palestinské samosprávy.

V pátek hraje Maccabi v Krasnodaru důležité utkání

30. října 2013 v 21:47 | Denny |  Sport

Maccabi Tel Aviv v prvním kole Euroleague prohrál ve Vitorii 80:84 a ani doma v izraelské basketbalové lize v 2.kole nepřesvědčil, vyhrál sice nad Maccabi Haifou, ale jen těsně 75:73 a to nevěštilo nic dobrého před utkáním s Rudou hvězdou Bělehrad. Po prohře ve Vitorii muselo přijít vítězství. To přišlo, Maccabi doma vyhrál nad Rudou hvězdou 96:82 a po dvou kolech je ve skupině 3.

Předseda Papoušek součástí European ThinkLab

30. října 2013 v 13:42 | redakce |  Zahraniční zprávy
Časopis Chajejnu přinesl zprávu, že předseda Federace židovských obcí Petr Papoušek se koncem září zúčastnil v britském Oxfordu setkání nazvaného1st European ThinkLab. Šlo o akci sponzorovanou americkým Jointem, na níž se sešla vybraná multidisciplinární skupina židovských intelektuálů z Evropy i Izraele, vedoucích židovských komunit, představitelů společenských věd a podnikatelů, aby diskutovali o židovské budoucnosti v Evropě.

Židovský hřbitov ve Všeradicích

28. října 2013 v 17:50 | Eva G. |  Historie
Židovské osídlení ve Všeradicích (okres Beroun) je doloženo od prvé poloviny 18. století. Nejpočetnější bylo na přelomu 18. a 19. století. Tehdy v obci žilo cca 30 rodin. Ve 20. letech 20. století tu už bylo jen 10 Židů. Dřevěná synagoga, pravděpodobně druhá v pořadí, byla na místě dnešní synagogy postavena na počátku 19. století, v období největšího rozmachu židovského osídlení. Dnešní zděná budova byla postavena v klasicistním slohu v roce 1829. Židovským bohoslužbám sloužila do 20. let 20. století. Budovu koupila v roce 1938 Československá církev husitská, která si ji upravila pro své účely. Jako evangelická modlitebna slouží dodnes. Synagoga stojí u potoka, cca 100 m od kostela. Proti ní stojí hostinec, na kterém je pamětní deska Magdaleny Dobromily Rettigové, která se ve Všeradicích narodilaRefuge in Music. Neobvyklý film o Terezíně

22. října 2013 v 17:10 | Lanny |  Kultura

Když jsem šel na promítání filmu Refuge in Music (Musik als Zuflught) v rámci festivalu International Television Festival Golden Prague, měl jsem obavy, že to bude jen další z řady komerčních děl, které bude podávat zkreslené informace o místě, kde jsem se narodil, nebo že to bude hrůzostrašný dokument, na který se nevydržím dlouho dívat. Moje obavy byly naprosto zbytečné.

Církve a náboženské společnosti proti projevům anticiganismu v české společnosti

21. října 2013 v 12:47 | red
Přinášíme předvolební prohlášení církví a náboženských společností k projevům anticiganismu v české společnosti, za jehož vznikem stojí srpnová výzva skupinky členů pražské židovské obce.

Vážení spoluobčané,

v letošním roce došlo k řadě veřejných shromáždění a demonstrací, které se pod záminkou upozornění na problémy, vznikající v soužití tzv. většinové společnosti a Romů, zvrhly v násilné potyčky. Na rozdíl od podobných akcí, kterých se dříve účastnili takřka bez výjimky pouze extremisté a jejich sympatizanti, se letos těchto shromáždění účastnil i nemalý počet občanů, kteří jinak přívrženci extremistů nejsou. V této souvislosti je velmi nebezpečné, že se rasistické tendence legitimizují jako součást seriózní politické argumentace. To je vážná věc a podepsaní představitelé církví a náboženských společností považují za svou povinnost se k ní vyjádřit.

První žena v čele izraelské centrání banky

20. října 2013 v 21:33 | redakce |  Zahraniční zprávy
Dle dnešního vládního vyjádření se stala dosavadní viceguvernérka izraelské centrání banky Karnit Flug první ženou, která bude udávat tón měnové politice v Izraeli. Skončilo tak období čtyř měsíců, kdy se premiér Netanjahu snažil najít jiného vhodného kandidáta, který by více odpovídal jeho představě. Karnit Flug má doktorát z Kolumbijské university v USA, pracovala čtyři roky jeko ekonomka v MMF a od svého návratu do Izraele působí v centrální bance. Jako svou nástupkyni ji doporučil i odcházející Stanley Fischer, který byl guvernérem od roku 2005.

Maccabi vstoupil do nového ročníku Evropské basketbalové ligy porážkou

20. října 2013 v 21:17 | Denny |  Sport

Izraelská basketbalová liga začala pro Maccabi Tel Aviv šokem, prohrál s Hapoelem Cholon o 10 bodů 73:83 a to nevěštilo nic dobrého pro první utkání v Evropské lize proti španělské Vitorii.

Caja Laboral Vitoria je jedním ze silných týmů Euroleague již řadu let. Loňská sezona pro ni stejně jako pro Maccabi nebyla nejlepší, stálo ji hodně námahy, aby se vůbec dostala do play-offs. Letos chce hrát lépe, hned v prvním zápase před domácím publikem po čtvrtinách 24:18, 24:20, 14:23, 22:19 porazila Maccabi celkově 84:80.

Felix Kolmer dostane Cenu Paměti národa

20. října 2013 v 5:29 | redakce

V neděli 17. listopadu bude organizace Post Bellum opět udílet Ceny Paměti národa. Slavnostní večer se bude konat na pražském Žofíně, ocenění dostanou čtyři laureáti a na motivy každého z nich vznikne historický film pod režijní supervizí Agnieszky Holland. Jedním z oceněných bude i profesor Felix Kolmer (91), který je mimo jiné místopředsedou Mezinárodního osvětimského výboru. Večer bude v přímém přenosu vysílat Česká televize.

Walter Kraus koncertoval na Hlaváku

19. října 2013 v 18:52 | redakce |  Domácí zprávy
Kavárník Ondřej Kobza není znám příliš kvůli své kavárně, ale především jako autor projektu piana v ulicích. Již od letošního srpna jsou na různých místech Prahy k nalezení jeho piana, které jsou k dispizici pro potěšení a zábavu kolemjdoucím. Ve středu 16. října hrál na jedno Kobzovo piano, které stojí ve vestibulu pražského hlavního nádraží, i Walter Kraus (101). Jeho vystoupení mělo nebývalý úspěch u veřejnosti a zaznamenala jej média. Walter Kraus není tolik znám jako pianista, ale spíše jako bývalý židovský voják, který se vyznamenal během 2. světové války v britské armádě na Blízkém východě.

Spolek akademiků Židů vydal sborník z loňské konference

15. října 2013 v 11:43 | redakce |  Kultura


Spolek akademiků Židů vydal koncem září sborník z Druhého pražského semináře, který se loňského listopadu konal v prostorách parlamentu. Na 170 stránkách publikace s názvem Holokaust jako dávný příběh či morální apel? Výzkum, paměť a česká společnost čtenář nalezne příspěvky, reflexe i odborné texty od 23 autorů. Sborník, který vyšel s finanční podporou Fakulty humanitních studií UK, bude k dostání v Antikvariátu Judaica (Široká 7, Praha 1) nebo na akcích spolku.

Zajímavost z letošního frankfurtského knižního veletrhu

14. října 2013 v 14:36 | Denny |  Kultura

Nedávo zemřelý literární kritik Marcel Reich-Ranicki si nesmírně cenil Thomase Manna. Skoro v každém televizním Literárním kvartetu, měsíčním pořadu o knihách, se o tomto spisovateli pochvalně zmiňoval. Vladimir Nabokov si naopak Thomase Manna příliš necenil, pro něho byl tento literát ve srovnání s Franzem Kafkou sádrovým trpaslíkem. Každý nechť si vytvoří názor sám, v Německu je dnes Thomas Mann ikonou, o jeho životě byl natočen úspěšný televizní seriál, ve kterém je snad poprvé zmínka také o Mannově homosexuální orientaci. Autor se k ní mezi řádky sice přiznal v novele Smrt v Benátkách, kterou mistrně na filmové plátno převedl významný italský režisér Luchino Visconti, ale veřejně se to neuvádí.

Na pozemku po bývalé budějovické synagoze vyroste parkovací dům

13. října 2013 v 17:18 | redakce, foto JF |  Domácí zprávy

V Českých Budějovicích se začal stavět parkovací dům s administrativním centrem a obchody na místě, kde byla v roce 1888 dle návrhu Maxe Fleischera postavena jedna z největších českých synagog. Budova v novogotickém cihlovém stylu připomínala křesťanský kostel, měla třílodní baziliku dlouhou 28 metrů se dvěma věžemi. Dle dobových zprávy měla pojmout až 600 návštěvníků.

Košíkáři Maccabi Tel Aviv chtějí hrát finále čtyř

13. října 2013 v 10:47 | Denny |  Sport

Pokud sledujete naše sportovní zprávy, tak vám neuniklo, že Maccabi Tel Aviv je elitním evropským týmem již celých 50 let, ale loňská sezóna se mužstvu nevydařila, dokonce ani nejsou mistrem Izraele, tím je Maccabi Haifa. Trenérem přesto zůstává David Blatt.

A co mužstvo? Zde došlo k dohodě s Rickym Hickmanem, který zůstává, ačkoliv ho po loňské sezoně chtělo vedení klubu dát na transfer-listinu vzhledem k vysokému platu, který pobíral. Jedná se totiž o nejlepšího střelce v sezoně s 13,5 body na zápas. Zůstává také Devin Smith, který v play off dosahoval v průměru 4,7 bodů a 3,5 bodů v Top 16. Také Shawn James, Yogev Ohayon, Guy Pnini a Sylven Landesberg zůstali v mužstvu. Nejnovějěí posilou je Yuval Naimy, který se vrací z Ruska.

Cameron Kerry hledá své kořeny v Horním Benešově

11. října 2013 v 16:18 | TJ

Bratr amerického ministra zahraničí Cameron Kerry navštíví v pondělí odpoledne Horní Benešov na Bruntálsku, odkud pochází židovská větev jejich rodiny. Asi jen 50 kilometrů od Osoblahy, kterou před časem navštívila naše redakce, žil krátce jejich dědeček Fritz Kohn. Narodil se 10. května 1873 jako druhorozené dítě v rodině sládka místního pivovaru Benedikta Kohna.

Na holešovický památník obětem holokaustu má být vypsána veřejná soutěž

7. října 2013 v 21:36 | TJ |  Domácí zprávy
V pražských Holešovicích se připravuje projekt Paláce Stromovka, který se staví na místě bývalého shromaždiště, z něhož byly v době nacistické okupace vypravovány transporty do ghett v Terezíně a Lodži. Nové obchodní a administrativní centrum má být dokončeno v roce 2015. Jeho součástí měl dle původního developerského záměru být i památník obětem holokaustu. V únoru loňského roku se u staveniště konala protestní akce, která měla upozornit na skutečnost, že nový majitel projektu s památníkem v původním rozsahu nepočítá. Požádali jsme proto zástupce developerské firmy Lordship Jana Zamrazila o aktuální informace k přípravě památníku.

V médiích se objevila zpráva, že se vám stejně jako zástupcům radnice a židovských obcí jeví posunutí památníku na trojúhelník před vchod do Paláce Stromovka jako důstojnější řešení, než by bylo jeho umístění uprostřed komerčního centra. Můžete vysvětlit proč si to myslíte? Vždyť uvnitř centra by jej vidělo a vnímalo více lidí. Nejde jen o finanční důvody?

Jsme přesvědčeni, že uprostřed komerčního centra není umístění památníku příliš vhodné, a ani důstojné. Navržené místo je před jedním ze dvou vstupů do obchodního centra, u frekventované křižovatky ulic Veletržní a Strojnická. Památník bude tedy na velmi exponovaném místě i pro veřejnost, která do obchodního centra nezavítá a může se na něj podívat i bez návštěvy tohoto centra. Stejně tak i lidé z projíždějících vozidel jej zaregistrují a budou určitě vnímat. Volný pozemek navíc nabízí i větší možnosti při jeho realizaci než v rámci omezeného prostoru obchodní pasáže. Nedokáži si představit fotografie publikované v médiích, kde bude jako hlavní bod zájmu památník a v pozadí loga nájemců nad vstupy do obchodních jednotek. Přesné umístění je velmi subjektivní záležitost, každý na něj má samozřejmě svůj vlastní názor. Nám se podařilo dohodnout toto umístění jak se zástupci židovských organizací, tak i s Městskou částí Praha 7.

Ticho kolem bran Židovského muzea

6. října 2013 v 20:40 | TJ |  Kultura

V březnu 2010 informovala média o brzké realizaci první fáze projektu sochaře Aleše Veselého Tři brány pro Pinkasovu uličku, na který se pražský magistrát rozhodl poskytnout Židovskému muzeu v Praze (ŽM) 8 milionů korun. Z těchto prostředků měly být do konce roku 2011 postaveny dvě brány. Celý záměr byl představen na tiskové konferenci za přítomnosti pražského primátora Pavla Béma, ředitele ŽM Leo Pavláta a autora návrhu Aleše Veselého. "Vstupujeme do posledního místa, kde je zachována charakteristika staré pražské uliční sítě z toho času pražského židovského ghetta. Je to jedno z výjimečných genií locí na území města. Vstupujeme mezi zahrady Uměleckoprůmyslového muzea, Pinkasovu synagogu a Starý židovský hřbitov…tímto projektem znovu otvíráme malou Pinkasovu ulici světu, židovské obci a návštěvníkům města," prohlásil před novináři Bém. Vedení města k projektu Tří brán dokonce vydalo velkoformátový inzerát a někteří novináři v této předvolební době spekulovali, že jde ze strany ODS o účelovou nápravu urážlivých protižidovských výroků premiéra Mirka Topolánka, což primátor Bém popřel. Do dnešního dne v Pinkasově uličce však žádná socha nestojí.

Skvělé výkony izraelských fotbalových klubů v Evropské lize

6. října 2013 v 11:05 | Denny |  Sport

Druhé kolo Evropské ligy zastihlo oba izraelské kluby ve vynikající formě. Maccabi Haifa, jak známo, prohrál v prvním kole doma s nizozemským AZ Alkmaar 0:1 a když to včera v Karagandě po první půli bylo 2:0 pro Šachťor, nikdo nevěřil, že nakonec to bude 2:2. Jen tak dál. V příštím kole hraje Maccabi Haifa v Soluni.