Září 2013

Za zesnulým Georgem Lichterem

30. září 2013 v 16:58 | Zdeněk Klíma |  Historie

(14. 12. 1921 - 2. 8. 2013)
Americký pilot v izraelských službách létá na říšsko-německých i britských stíhacích letadlech v poúnorovém Českoslo­vensku. Na výsost pozoruhodná kombinace, že? Ale tak už to někdy v dějinách chodí. Téměř neslučitelné se stane skutečností a nám nezbývá často nic jiného, než mít respekt k běhu událostí a osudu. V tomto případě se do jednoho životního příběhu promítlo pár paradoxů poválečných dějin.
George Lichter se narodil v newyorském Brooklynu v židovské rodině, jejíž kořeny sahají do východní Evropy (z otcovy strany na ukrajinskou Volyň, z matčiny strany do Běloruska). V Brooklynu prožil svoje dětství a tam se také zrodilo jeho zaujetí pro letectví. Jako 5tiletý klučina poprvé viděl opravdové letadlo (byl to hydroplán na brooklynské pláži u Gra­vesend Bay) a za dalších 5 let ho vzal otec na vyhlídkový let z nově otevřeného newyorského městského letiště Floyd Bennet Field. Jako školák se také pilně věnuje stavění balzových modelů letadel poháněných gumovým svazkem. Do jeho teenagerského života pak vstoupily i další aktivity. Stává se skautem, hraje na trubku a začíná hrát i lední hokej. Po ukončení střední školy pokračoval od podzimu 1939 ve studiu na 2-leté Bluefield College. Z nedostatku financí však musí školu po roce opustit a od podzimu 1940 nastupuje do zaměstnání.


Bedřich Utitz: Kaleidoskop mého století

27. září 2013 v 17:04 | B.Š. |  Kultura

Válečný veterán a spoluzakladatel exilového nakladatelství Index Bedřich Utitz (nar. 1920 ve Vídni) vydal autobiografickou knihu s příznačným názvem Kaleidoskop mého století. Ve středu 25. září 2013 proběhla v Pražském literárním domě za přítomnosti autora její prezentace, která bezprostředním způsobem seznamuje čtenáře s Utitzovým mimořádně bohatým životem od dětství a mládí v německo-židovské rodině ve Vídni a v Praze, odjezdem do Palestiny v r. 1939 přes působení v československé zahraniční armádě a zajetí na frontě u Dunkerque v r. 1945, poválečnou činnost dopisovatele ČTK, redaktora Československého rozhlasu po nový exil v SRN a návrat do Prahy r. 2006.

Cenu sourozenců Schollových obdrží Otto Dov Kulka

27. září 2013 v 10:36 | Denny |  Kultura

Izraelský historik profesor na jeruzalemské univerzitě Otto Dov Kulka, syn Ericha Kulky bude letos vyznamenán Cenou sourozenců Schollových (Geschwister - Scholl - Preis) za své dílo Krajiny metropole smrti. Cenu uděluje Burzovní spolek německého knižního obchodu (Börsenverein des deutschen Buchhandels) se sídlem v Mnichově.

Německé volby: Jasné vítězství CDU/CSU, ale i nové trendy

23. září 2013 v 20:52 | Denny |  Zahraniční zprávy

Letošní celostátní volby do německého parlamentu Bundestagu se vyznačovaly vysokou volební účastí 71,5 % a přinesly očekávané vítězství "matičky Merkelové" a její CDU, neúspěch neonacistické NPD (1,5%), úplný krach liberální FDP, která poprvé od roku 1949 nebude zastoupena v parlamentu, neočekávaný úspěch Levice - Die Linke i na západě Německa, v parlamentu je nyní, jak hrdě prohlašuje Gregor Gysi, nejen stranou východního Německa, ale třetí silou v celém Německu hned za sociálními demokraty SPD. Zelení jsou za nimi. Další strany nezískaly potřebných 5 % proto v Bundestagu zastoupeny nebudou.

Tradiční židovská rodina a rozvodovost na pražské obci

22. září 2013 v 8:57 | TJ |  Náboženství

Židovská náboženská tradice připouští možnost ukončit manželství rozvodem, ale v posledních letech se na pražské židovské obci zdá, že se náboženské rozvody stávají trendem. Nevyhýbají se ani mladším rabínům či dalším duchovním. Co je příčinou tohoto stavu?


Roste humanitární krize v Gaze i deficit palestinské samosprávy

21. září 2013 v 20:00 | Gita Zbavitelová, Český rozhlas |  Zahraniční zprávy

Egypt pokračuje ve válce proti palestinskému Hamasu za jeho aktivní podporu teroristů na Sinajském poloostrově a posiluje izolaci pásma Gazy, i když ve středu dočasně otevřel téměř stále zavřené hranice v Rafáhu a pustil do země asi stovku lidí. Nepřestávající likvidací pašovacích tunelů zvyšuje potíže se zásobováním, a v Gaze tak rostou ceny, nedostatek základních životních potřeb a pohonných hmot, nezaměstnanost a humanitární krize. Elektřina funguje v lepším případě jen polovinu dne. Žádní propalestinští aktivisté se však blokádu nepokoušejí prorazit a Gazanům přišel na pomoc pouze Izrael, který tento týden výrazně zmírnil omezení na své straně. Aniž si toho povšimla západní média, zvýšil denní import potravin, léků i benzínu a poprvé od roku 2007 povolil i dovoz stavebního materiálu, který dosud zakazoval, protože Hamas ho používá k výrobě zbraní. Nově smí do Gazy projet 350 kamionů týdně se štěrkem, kovovými tyčemi, železem a cementem, které mají přispět ke zvýšení zaměstnanosti a posílení soukromého sektoru. Izrael se také rozhodl dodávat Gaze o pět milionů kubíků pitné vody ročně víc než dosud a další dodatečné čtyři miliony kubíků na Západní břeh Jordánu.
Zvýšil také počet pracovních povolení pro Palestince ze Západního břehu, který rovněž trpí vysokou nezaměstnaností. Nyní dojíždí do Izraele za prací 50.000 Palestinců denně, což je nejvíc od začátku druhé intifády v roce 2000.

Liga mistrů a Evropská liga mají za sebou první kolo

20. září 2013 v 10:20 | Denny |  Sport

V Lize mistrů bylo několik překvapení, největším je asi prohra londýnské Chelsea s Petrem Čechem s Basilejí 1:2. Také prohru San Sebastianu se Šachtarem Doněck 0:2 můžeme zařadit do této kategorie. S prohrou Viktorie Plzeň, která podlehla Manchestru City 0:3 se spíš počítalo, plzeňská obrana nepatří zrovna mezi nejlepší.

Izrael boj o udržení ve světové skupině Davis Cupu prohrál s Belgií 2:3

16. září 2013 v 9:55 | Denny |  Sport

Zatímco Česká republika po sobotní čtyřhře upravila stav utkání ČR - Argentina na 3:0 a tím postoupila do finále světové skupiny, tak Izrael bojoval v play-offs o udržení ve světové skupině v Belgii. Hrálo se v Antwerpách v Lotto Areně na antuce míči Babolet Team a vzhledem k Jom Kipuru byla čtyřhra předehrána již v pátek, sobota byla volným dnem. Poslední zápasy se hrály v neděli.

V prvním utkání v pátek Steve Darcis porazil veterána izraelského tenisu Dudiho Selu 6:1, 6:1, 6:2, ve druhém nadějný Amir Weintraub vyrovnal stav utkání Belgie - Izrael na 1:1 po pětisetové bitvě nad Rubenem Bemelmansem 6:3, 2:6, 6:7, 7:6, 6:4. Následovala čtyřhra, ve které sehraná dvojice Andy Ram a Jonathan Erlich porazila belgický pár Darcis, Rochus v pěti setech 6:3, 5:7, 1:6, 7:5, 6:3. Po prohraném třetím setu již nikdo nevěřil ve vítězství izraelské dvojice. Po prvním dnu tedy vedl Izrael nad Belgií 2:1, rozhodnutí padlo v neděli.

Chemická válka v Sýrii

13. září 2013 v 15:29 | Arie Gillon, Givatayim, Izrael, září 2013, překlad Petr Weber |  Úvahy a komentáře
Problém chemického útoku je na pořadu v Izraeli již od první války v Zálivu v roce 1991. Když tehdy dopadly irácké rakety na Ramat Gan, byla obava, že obsahují bojové chemické látky, takže pokyn zněl: neuchylovat se do krytů, ale utěsnit jeden pokoj v bytě, pokud možno v jeho středu, a nasadit si plynové masky. Izrael se intenzivně věnuje vývoji obranných prostředků proti chemickým zbraním, počínaje systémy včasné výstrahy a účinnými plynovými maskami, a konče péčí o případně zasažené obyvatelstvo. Z vojenského hlediska jsou chemické zbraně velmi účinné, nejenže v krátké době vyřadí z boje velké množství vojsk protivníka, ale následně blokují i značné počty jeho dalších ozbrojených sil, které se musí věnovat péči o zasažené. To platí ovšem jen pro armády, které jsou citlivé na ztráty, jako např. IDF (izraelské síly obrany), nikoliv u vojsk, jako byla Rudá armáda nebo jakými jsou ozbrojené složky našich sousedů. Použití chemických zbraní může být velmi efektivní v kombinaci nervový plyn - zpuchýřující plyn (např. hořčičný plyn) - látky vyvolávající zvracení. Vojáci, kteří zvrací do plynových masek, mají nutkání je odhodit a jsou následně usmrcováni nervovým plynem. A pokud jsou velmi dokonale chráněni proti působení hořčičného plynu, je to za cenu těžkých ochranných oděvů, které je omezují v pohybu a brání jim tak účinně bojovat. Bylo zveřejněno, že není dostatek masek pro celou izraelskou populaci, a kromě toho existují vážné pochybnosti o jejich účinnosti. Civilní obrana se ani nesnaží nakoupit dostatečné množství pro všechny. Při mém posledním záložním cvičení, kdy jsem jako zdravotník absolvoval v polní nemocnici řadu nácviků proti chemickému napadení, jsem nabyl skličující zkušenosti, jak je možné zachránit lehce zraněné, ale jak jsou velmi nízké šance pomoci těm těžce postiženým. Závěr, který lze z toho učinit, je, že použití chemických zbraní proti Izraeli by bylo větší trauma, než jomkipurová válka (1973), a že politici i armáda to nemohou připustit. Diktátoři jako Bašár Asád si musí být vědomi toho, že by to byl jejich konec. Izrael udělá všechno, bez ohledu na následky, aby zabránil získání takových zbraní teroristy, jako je libanonský Hizbaláh.


Julia Glušková nás příjemně překvapila

13. září 2013 v 12:33 | Denny |  Sport

US Open - poslední tenisový grandslamový turnaj roku skončil vítězstvím favoritů. Nadal (2) porazil Džokoviče (1) 6:2, 3:6, 6:4, 6:1 a Serena Williamsová (1) zvítězila nad Azarenkovou z Běloruska 7:5, 6:7, 6:1.
Těší nás 4 české úspěchy. Dvojice Andrea Hlaváčková, Lucie Hradecká vyhrála dámskou čtyřhru, Radek Štěpánek spolu s Leandrem Paesem z Indie zvítězili v pánském deblu, vítězství ve smíšené čtyřhře si domu vezli Andrea Hlaváčková spolu s Maxem Mirným z Běloruska a to ještě není vše. Čtyřhru juniorek vyhrály Barbora Krejčíková s Kateřinou Siniakovou.

Největší boje na Sinaji za posledních 40 let

12. září 2013 v 10:15 | Gita Zbavitelová, Český rozhlas |  Zahraniční zprávy

Egyptská armáda už dva měsíce bojuje proti teroristům na Sinajském poloostrově a po nezdařeném čtvrtečním pokusu o atentát na ministra vnitra Muhammada Ibrahima zahájila v sobotu mohutnou ofenzivu letectva a pozemních jednotek. Na Sinaji probíhají se souhlasem Izraele, který vyžaduje mírová smlouva, největší boje od jomkipurské války v roce 1973, jejíž čtyřicáté výročí připadá podle židovského kalendáře na tuto sobotu.
Egyptská armáda už zlikvidovala přes 200 ozbrojenců, stovky dalších zadržela, včetně bratra vůdce al-Káidy Ajmána Zawahrího Muhammada, zabavila tuny zbraní a dopadla i jednoho z džihádistických vůdců, který má na svědomí vraždu 25 egyptských vojáků v polovině srpna. Od začátku července podnikla nejméně 300 útoků a od soboty zabíjí okolo 10 teroristů denně.

Rabín Prinz: "Tváří v tvář diskriminaci je tím nejnaléhavějším, nejhanebnějším, nejostudnějším a nejtragičtějším problémem mlčení."

9. září 2013 v 11:20 | red |  Historie

Rabín Joachim Prinz (1902-1988) věnoval většinu svého života v USA hnutí za občanská práva. Krutý úděl Afroameričanů a dalších menšin vnímal v kontextu zkušenosti vlastního života za Hitlera. Jako předseda Amerického židovského kongresu zastupoval židovskou komunitu na "Pochodu na Washington" dne 28.srpna 1963, který spoluorganizoval. Na pódium vystoupil po strhujícím spirituálu folkové zpěvačky Odetty a těsně předtím, než Martin Luther King pronesl svou slavnou řeč "Mám sen". Projev rabína Prinze je připomínán předevšímkvůli tvrzení, že tváří v tvář diskriminaci je "tím nejnaléhavějším, nejhanebnějším, nejostudnějším a nejtragičtějším problémem mlčení". Jeho projev publikujeme v souvislosti s debatou v rámci židovské komunity, jak reagovat na tzv. pochody nenávisti.

Zemřela Pavla Kováčová

4. září 2013 v 15:29 | red
"Dnes v půl jedné nás opustila babička Pavla Kováčová," informovala zástupyně rodiny redakci ŽL v SMS zprávě. Paní Pavla, jejíž červencové 100. narozeniny si připomínala celá pražská židovská komunita, bude mít pohřeb v 15 hodin v neděli na Novém židovském hřbitově.

Roš hašana 5774

4. září 2013 v 12:00 | redakce
Přejeme našim čtenářům šťastný a sladký Nový rok 5774!


Obamův odklad útoku na Sýrii očima Blízkého východu

4. září 2013 v 10:33 | Gita Zbavitelová, Český rozhlas |  Zahraniční zprávy

Americký prezident Barack Obama přes týden vyhrožoval syrskému režimu odvetou za chemický útok v Damašku z 21. srpna, který podle amerických zpravodajských služeb zabil více než 1.400 lidí. Zdůrazňoval, že vrah nevinných dětí nesmí zůstat nepotrestán, a ve Středozemním moři uvedl do stavu pohotovosti několik válečných lodí s raketami dlouhého doletu. Když ale jeho nejodhodlanějšímu spojenci, britskému premiérovi Davidu Cameronovi, neschválila účast na úderu Dolní sněmovna, podíl na něm odmítlo NATO a podporu projevila sotva polovina Američanů, nečekaně v sobotu oznámil, že o souhlas nejprve požádá Kongres. Svěřil rozhodnutí o své zahraniční politice a oprávnění, které mu dává Zákon o válečných pravomocích, zákonodárnému sboru, který se nedokáže shodnout ani na federálním rozpočtu.

Maccabi Tel Aviv a Maccabi Haifa budou hrát Evropskou ligu

1. září 2013 v 14:49 | Denny |  Sport

Maccabi Tel Aviv měl štěstí. Těžký soupeř PAOK Soluň, se kterým měl bojovat o postup do hlavní soutěže, nahradil v kvalifikaci Ligy mistů Charkiv. Ten byl rozhodnutím UEFA vyloučen ze soutěže pro manipulace. Soluň narazila na Schalke, se kterým sice v obou zápasech držela krok, ale nakonec podlehla, tak se Soluň zase přesunula do Evropské ligy.
Maccabi Haifa si musel postup vybojovat, doma porazil rumunskou Astru 2:0, v odvetě to bylo 1:1 a to na postup stačilo.
Při losování byl Maccabi Haifa ve třetím koši a Maccabi TA ve čtvrtém.

US Open – Julia Glušková a Dudi Sela v hlavní soutěži

1. září 2013 v 14:42 | Denny |  Sport

Izralské tenistky přihlášené na poslední grandslamový turnaj roku musely hrát kvalifikaci. Šachar Peerová nasazená jako 1se nedostala ani do druhého kola. Podlehla Rusce Ksenii Pěrvakovové 4:6, 6:7.

Julia Glušková, kterou v ŽL sledujeme již několik let si naopak vede úspěšně. V kvalifikaci postupně porazila Číňanku S. Žengovou 6:3,6:4, Stephanii Duboisovou z Kanady 3:6, 6:4,6:2 a Anastasii Rodionovou z Austrálie 6:3, 6:2. V prvním kole hlavní soutěže narazila na 20.nasazenou Naďu Petrovovou, kterou přímo smetla z kurtu 6:3, 6:4. V druhém kole porazila Američanku Sachii Vickeryovou, která dostala od vedení turnaje divokou kartu, poměrem 7:5, 6:3. Srdečně blahopřejeme. Ve 3.kole bude Julia hrát s Danielou Hantuchovou.