Srpen 2013

Výzva k přípravě setkání: 50. let po návštěvě Terezína s rabínem Federem

21. srpna 2013 v 6:30 | Judith Youdell |  Náboženství
V příštím roce uplyne 50. výročí od zájezdu do Terezína, který zaštítil tehdejší Vrchní zemský rabín prof. Dr. Richard Feder. Zájezd byl určen pro poválečnou mládež, později označovanou jako 2. generaci po holokaustu. U příležitosti tohoto výročí bych ráda vyzvala k setkání těchto tehdy mladých lidí a to i těch, kteří neměli možnost se zájezdu zúčastnit vč. jejich rodinných příslušníků. Mým záměrem je kromě setkání i přiblížení osobnosti rabína Dr. Federa našim potomkům. Obracím se tímto na některého z tehdejších účastníků nebo jiného člena naší židovské pospolitosti, zda by se organizace ujal. Jednalo by se o setkání v Praze s následnou návštěvou Terezínského muzea. Ti, kterých se tato výzva týká, prosím, aby mne v případě jejich zájmu kontaktovali na youdell_judith@yahoo.co.uk.

Děti Maiselovky a reb Shmelke

20. srpna 2013 v 21:12 | Petr Weber |  Domácí zprávy
První srpnový týden 2013 židovský Mikulov patřil Dětem. Poněkud odrostlejším a s přídomkem, tedy Dětem Maiselovky (DM). V Mikulově si dal totiž sraz malý vzorek (asi 25 lidí včetně rodinných příslušníků) velké party kdysi chlapců a děvčat, pohybujících se v padesátých až osmdesátých letech minulého století kolem židovské radnice v pražské Maiselově ulici. Většina z nich se rozprchla po roce 1968 nebo i dříve po světě. Sametová revoluce umožnila zpřetrhané nitky a pouto s místem jejich mládí opět navázat. Skupina, pro niž se vžilo kódové označení "Děti Maiselovky" (autorkou názvu i definice je Alena Heitlingerová, žijící nyní v Kanadě, sama též Dítě), se počala spontánně organizovat a stýkat, především přes internet, ale i osobně. Čas od času pořádají DM setkání, tu větší, tu menší, v Praze, na Slovensku i jinde. Letošní minisumit se uskutečnil v Mikulově, hlavním svolavatelem byla Marcela Maftoul (Grenoble) a Peter Neuwirth (Basel), k organizačnímu zajištění drobně přispěl i autor těchto řádků. Poznávací heslo i kód pro rezervaci hotelu zněly "Reb Shmelke" (slovutný chasidský rabín, působící v Mikulově - Nikolsburgu v létech 1773 - 1778. A tak se v neděli 4. srpna sjížděly v mikulovském hotelu Tanzberg DM ze Švýcarska, Francie, Německa, USA, Čech, Moravy i ze Slovenska. Čekal je docela nabitý týden.

Druhé kolo mírových jednání: Izrael propustil palestinské vězně

15. srpna 2013 v 9:15 | Gita Zbavitelová, Český rozhlas |  Zahraniční zprávy

Ve středu začalo v Jeruzalémě druhé kolo izraelsko-palestinských mírových jednání za účasti izraelské ministryně spravedlnosti Cipi Livni, palestinského hlavního vyjednavače Saíba Irikáta a amerického zmocněnce Martina Indyka. Žádné detaily o průběhu rozhovorů se neočekávají, protože probíhají za přísného informačního embarga, ale jedna pozoruhodná událost je přece jen doprovází.
Izrael při této příležitosti propustil prvních 26 ze schválených 104 palestinských vězňů, z nichž většina si odpykávala tresty z doby před podpisem dohod z norského Osla v roce 1993. Vyhověl tím jedné z podmínek palestinské samosprávy i přání amerických prostředníků, aby mohl nesplnit či jen částečně splnit hlavní podmínku předsedy samosprávy Mahmúda Abbáse, kterou bylo zmrazení výstavby izraelských osad na Západním břehu Jordánu a ve východním Jeruzalémě.

Komu vadí chucpe?

14. srpna 2013 v 5:26 | red |  Domácí zprávy
V časopise Euro vyšla tradiční ilustrace Jiřího Slívy. Jelikož postava vlevo hodně připomíná tajemníka Federace židovských obcí JUDr. Tomáše Krause, tak si opravdu lámeme hlavu nad tím, co chtěl autor naznačit.


Izraelský útok na teroristy v Egyptě

13. srpna 2013 v 9:29 | Gita Zbavitelová, Český rozhlas

Izraelská armáda v pátek večer zaútočila na teroristy na Sinajském poloostrově, kteří se chystali odpálit raketu na jižní město Ejlat, a čtyři zabila. To by samo o sobě nebylo nic výjimečného, ale tento útok se odehrál v Egyptě. Bylo to poprvé od uzavření izraelsko-egyptské mírové smlouvy v roce 1979, kdy Izrael vojensky zasáhl na území tohoto svrchovaného státu. Zajímavé je i to, že k operaci pravděpodobně došlo po upozornění egyptské armády a s jejím souhlasem.
Izrael jako vždy akci nepotvrdil ani nevyvrátil. Všechno však nasvědčuje tomu, že ji provedl jeho bezpilotní letoun u Rafáhu kousek od hranic s pásmem Gazy na odpalovací rampu střely s doletem 70 kilometrů.
Ejlat byl ze Sinaje v poslední době neúspěšně napaden raketou už několikrát, naposledy v červenci, a před dvěma lety sinajští teroristé zaútočili i na izraelském území a zabili osm lidí.

Zemřel maďarský válečný zločinec László Csatáry

12. srpna 2013 v 10:37 | red
Agentury přinesly zprávu, že ve věku nedožitých 99 let zemřel v Budapešti v domácím vězení maďarský válečný zločinec László Csatáry, který v letech 1944-1945 patřil k vysokým důstojnímům maďarské policie. Podle svědectví a částečně dochovaného soudního spisu byl zodpovědný za deportace košických Židů. Patřil k iniciativním vykonavatelům sadistických zločinů, jejichž motivací byla snaha o osobní obohacení. Pronásledoval nejen Židy, ale i občany nežidovského původu, kteří sympatizovali s Československem. V roce 1948 byla Csatáry odsouzen v nepřítomnosti k terstu smrti. Podařio se mu utéct do Kanady, kde žil do poloviny 90. let pod falešnou identitou. Když se prozradila jeho skutečná totožnost uprchl do Maďarska. Na jeho minulost upozorňovalo Centrum Simona Wiesenthala v Jeruzalémě a Ústřední svaz židovských náboženských obcí na Slovensku, který apeloval na jeho vydání před slovenský soudu.

Již účast české delegace na 19. Makabiádě byl úspěch

12. srpna 2013 v 6:53 | TJ |  Sport

Přinášíme rozhovor s předsedkyní sportovního klubu Hakoach Beatou Bartošovou o průběhu letošní světové Makabiády, jíž se po dlouhé odmlce opět zůčastnili sportovci z domácích klubů.


Jak probíhala letošní Makabiáda v Izraeli? Měla o ni i izraelské veřejnost a média zájem?

Otvárací ceremoniál bol veľkolepý. Zaplnený Teddy Stadium v Jeruzaleme, tanečníci, speváci, prejavy politikov, dokonca predtočené pozdravy od Baracka Obamu, Davida Camerona aj Lionela Messiho. Drvivú väčšinu času sme strávili v spoločnosti ostatných účastníkov Makabiády, takže otázku o záujme izraelskej verejnosti a médií Vám nedokážem fundovane odpovedať.

Od minulého roku jste se osobně snažila postavit viditelnou českou reprezentaci. Jak se to podařilo?

Máte pravdu, rozhodnutie o tom, že chceme poslať delegáciu z ČR, padlo už dávnejšie. Našťastie som na jej vyslaní nepracovala sama, bolo nás viac. A myslím, že sme tento cieľ aj vďaka podpore sponzorov splnili. Jednak sme pre ČR zaistili účasť na svetovej Makabiáde, čo samo o sebe považujem za úspech. Športové výsledky sú veľmi dobré. Vyslanie delegácie zaregistrovali aj médiá, reportáž odvysielali napríklad Česká televize, aj Český rozhlas. No a podarilo sa nám pre Hakoach naštartovať komunikáciu s ďalšími organizáciami v rámci komunity, verím, že v nej budeme pokračovať.

Proměna Hamasu v úhlavního nepřítele Egypta

11. srpna 2013 v 21:27 | Gita Zbavitelová, Český rozhlas

Palestinské teroristické hnutí Hamas má stále větší potíže. Od loňského nástupu Muslimského bratrstva v Egyptě si coby jeho odnož slibovalo prudké zlepšení vzájemných vztahů i hospodářské situace v pásmu Gazy a očekávalo úplné otevření hranic, či dokonce vytvoření zóny volného obchodu s Egyptem. Chvíli se i zdálo, že se mu přání vyplní, ale islamistický prezident Muhammad Mursí nikdy neotevřel hranice docela a cestování bylo sice volnější než za jeho předchůdce Mubaraka, ale zůstávalo omezené. Pak začala egyptská média přinášet informace o zapojení Hamasu do protivládních nepokojů a násilností v Egyptě a obvinila jej z loňského zabití 16 egyptských vojáků na Sinajském poloostrově. Zvedla se taková vlna antipatií veřejnosti, že se letos na jaře musela delegace Hamasu tajně vyplížit zadním vchodem z hotelu v Káhiře, který rozhněvaní Egypťané oblehli. Červencový puč armády pak zhatil poslední naděje na spojenectví a z Hamasu se stal oficiální nepřítel Egypta. Po ztrátě náklonnosti Íránu a libanonského Hizballáhu kvůli neochotě Hamasu podpořit syrský režim, která ho stála i velkou část finančních prostředků a zbraní, tak hnutí přišlo i o Káhiru.

Maccabi Tel Aviv končí, Maccabi Haifa postupuje

9. srpna 2013 v 12:14 | Denny |  Sport

Maccabi Tel-Aviv FC - FC Basel 1893 3:3 (celkově: 3:4). Švýcarský mistr vedl již v 5.minutě 1:0 z pokutového kopu a to znamenalo, že Maccabi musí vstřelit tři branky, aby postoupil, jenže Basilej nic nenechala náhodě a vstřelila další dvě branky a v tomto momentě bylo zřejmé, že Maccabi si letos Ligu mistrů nezahraje. Stejně si ale zaslouží náš obdiv, protože hráči nehodili flintu do žita a dále bojovali, konečný výsledek byl 3:3. Maccabi bude nyní losován v Evropské lize!

Česko má stříbrnou medaili v lukostřelbě z Makabiády v Izraeli

5. srpna 2013 v 10:15 | red
České židovské komunitě se po dvaceti letech podařilo vypravit delegaci sportovců na světovou Makabiádu do Izraele. Devítičlenná delegace se vrátila s medailí. Postaral se o ni Vojtěch Dub, který ve střelbě z luku na 70 metrů ve velké
konkurenci vybojoval stříbro.69. výročí genocidy Romů

3. srpna 2013 v 19:04 | D.T. podle zahr. zdrojů |  Historie
Mladí Romové z celé Evropy se 2. srpna sjeli do bývalého koncentračního tábora v Osvětimi-Březince, aby si připomněli 69. výročí genocidy svých předků. Přesně v tento den před 69 lety zde bylo zavražděno posledních bezmála 3000 romských dětí, matek a starých lidí (muži byli odsunuti do pracovních táborů). Kromě uctění památky obětí zaznělo v projevech romských představitelů i varování proti aktuálnímu nebezpečí: "Již po mnoho let dochází v mnoha evropských zemích k útokům a vraždám Romů, které jsou jednoznačně rasisticky motivovány," předseda Ústřední rady německých Romů a Sintijů Romani Rose. Podle účastníků této vzpomínkové akce by 2. srpen měl být oficiálně uznaným dnem připomínky genocidy.

70. výročí povstání v Treblince

3. srpna 2013 v 18:59 | D.T. podle zahr. zdrojů |  Historie
Ve Varšavě a Treblince se 2. srpna konaly pietní ceremonie u příležitosti 70. výročí povstání v tomto vyhlazovacím táboře. Několik měsíců plánovaná vzpoura, na jejíž přípravě se v rámci tzv. organizačního výboru podílel i bývalý důstojník československé armády Zelo Bloch, byla, jak známo, krutě potlačena, odhaduje se však, že se díky ní dostalo na svobodu a zachránilo na sedm desítek vězňů.


Maccabi TA v Basileji bojoval, v Evropské lize třikrát nerozhodně

2. srpna 2013 v 14:49 | Denny |  Sport

Výsledek úterního utkání ve třetím kole kvalifikace Ligy mistrů je potěšující, Maccabi Tel Aviv statečně bránil, dostal jen jednu branku: FC Basel 1893 - Maccabi Tel Aviv 1:0. Jediný gól utkání vstřelil Valentin Stocker ve 39.minutě. Maccabi doma musí vyhrát 2:0 a nesmí dostat gól. V Tel Avivu pravděpodobně od začátku za Basilej bude hrát argentinský útočník s mnoha problémy Raul Bobadilla, který nastoupil za trest teprve v 77.minutě, protože mu byl pro příliš rychlou jízdu policií odebrán řidičský průkaz. Basilej přesto měla od začátku jasnou převahu, ale branku se jim podařilo dát jen jednu. Taktika, kterou hráčům Maccai určil jejich portugalský trenér Paulo Sousa vyšla, věříme, že vyjde i v odvětě 6.srpna a Maccabi postoupí do play-offs.

Dobrý rabín dává obci život

2. srpna 2013 v 7:35 | TJ |  Náboženství
O svém zklamání z pražského rabinátu a vydařené konferenci evropských rabínů nám vyprávěla Ivana Brunner-Nepalová, projektová manažerka lucemburské organizace Hulya. Celý rozhovor přineseme v Židovských listech č. 30.

Jaký je cíl programu Hulya?

Organizace Hulya je společný projekt Konference evropských rabínů (CER) a Fondu Matanel. Hulya vytváří zázemí pro mladé rabíny, kteří nově nastupují do svých rabínských úřadů, a my jim nabízíme podporu nejen ve vzdělávání a doškolování, ale i zdroje, které jim umožní jejich projekty uvést v život. Například provoz školek, zřizování mikve, stipendia pro studenty bejt midrašů, organizování šabatonů a každoročně nabízíme na Chanuku, Purim a Pesach dárkové balíčky, které rabín může použít pro svůj konkrétní program, věnovaný danému svátku.
Zajímáme se o rabína, ale také o jeho obec. Dobrý rabín dává obci život, ale často se stává, že svým přístupem k obci, má rabín účast pouze na pohřbech. Chceme podporovat rabíny, kteří mají svoji práci a členy své obce rádi, a stali se rabíny, protože chtěli, a ne proto, že jim nic jiného nezbylo.

Výzva: Židovská obec by se měla postavit protiromskému rasismu

1. srpna 2013 v 17:04 | redakce |  Domácí zprávy

Skupina jedenácti členů a příznivců Židovské obce v Praze (ŽOP) se obrátila s výzvou na reprezentaci této náboženské společnosti, aby se aktivně věnovala vzrůstajícím projevům protiromskému rasismu. "Jsme toho názoru, že situace v ČR se co do vzrůstajícího rasismu stává neúnosnou. Ve zhoršující se ekonomické situaci využívají extremisté rozklížené sociální soudržnosti a do vzniklých puklin vrážejí další klíny. Za obětního beránka si vybrali Romy. Často uměle vykonstruovanými kauzami nebo záminkami se nechává strhnout stále větší část české společnosti," píše se v dopise, který byl předán sekretariátu ŽOP.