Červenec 2013

Míroví vyjednavači na startu do neznáma

31. července 2013 v 19:03 | Jan Fingerland, psáno pro pořad Názory a argumenty ČRo Plus |  Zahraniční zprávy
V okamžik, kdy čtete tato slova, si pravděpodobně ve Washingtonu podávají ruce představitelé Palestinců, Izraelců a Američanů, usedají za jednací stůl a nalévají si z karaf vodu do sklenic. Čeká je perné jednání - po téměř pětileté přestávce se zdá, že izraelsko-palestinský spor se znovu stane předmětem vážných rozhovorů. Řada politiků i komentátorů je ohledně výsledků těchto jednání skeptická. Právě v tom se ale může skrývat největší naděje na vyřešení starého sporu, přetíženého pozorností a očekáváními příliš mnoha lidí.


EU prohlásila Hizballáh za teroristickou organizaci

26. července 2013 v 10:39 | Gita Zbavitelová, Český rozhlas |  Zahraniční zprávy

Pozdě, ale přece - tak by se dalo shrnout pondělní rozhodnutí Evropské unie, která po dlouhém váhání konečně zařadila libanonské šíitské hnutí Hizballáh na seznam teroristických organizací. Jen s jedním háčkem - nezapsala je tam celé, ale jen takzvané "ozbrojené křídlo".
Tlak na unii se zvýšil po loňském teroristickém útoku na izraelské turisty v Bulharsku, při kterém zahynulo pět Izraelců a bulharský řidič. Hizballáh je považován za teroristickou organizaci ve Spojených státech, Kanadě, Izraeli, Austrálii, Bahrajnu, Egyptě i v Nizozemsku a Británii, ale Evropská unie přes dvacet let vzdorovala tlaku zařadit jej na svůj seznam. Hlavním důvodem byl strach, že začne útočit i v Evropě. Loňský útok v Burgasu byl však první v členské zemi a Bulhaři - a s nimi Europol - přinesli dostatek důkazů, že jej Hizballáh provedl. K rozhodnutí přispěl i březnový rozsudek nad členem Hizballáhu na Kypru za plánování útoků na izraelské cíle nebo jeho zapojení do syrské občanské války na straně prezidenta Asada. Vydatně přispěl také Izrael, který unii předal zpravodajské informace o spících buňkách Hizballáhu v Evropě, praní špinavých peněz a pašování drog. Působí zde tisíce agentů, kteří především shánějí peníze na teroristickou činnost hnutí. Nejaktivnější jsou v Německu, kde shromažďují prostředky pod zástěrkou charitativní činnosti.

Postup izraelských mužstev v kvalifikaci evropských fotbalových soutěží

26. července 2013 v 10:36 | Denny |  Sport

Postup Maccabi Tel Avivu do 3.kvalifikačního kola Ligy mistů byl téměř jistý. Po úspěchu v Maďarsku 2:0 zvítězil Maccabi i doma nad mužstvem Győru poměrem 2:1. Branky obstarali Tal Ben Chaim a Eran Zahavi. Tomu, aby Maccabi dal více gólů, zabránil slovenský brankář Luboš Kamenár, který několika parádami potěšil diváky. Dokonce jsme z Tel Avivu dostali neověřenou zprávu, že Maccabi má o tohoto hráče zájem. Jediná branka Győru padla po hrubé chybě brankáře Juana Pabla.


Izrael a Palestinci budou opět jednat o míru

23. července 2013 v 9:42 | Gita Zbavitelová, Český rozhlas |  Úvahy a komentáře

Umíněnost amerického ministra zahraničí Johna Kerryho se vyplatila - po šesti měsících nadlidského úsilí a navzdory všeobecné skepsi se mu podařilo přimět Palestince a Izrael, aby po více než třech letech znovu zasedli k jednacímu stolu. Kerry po své šesté návštěvě Blízkého východu ve funkci v pátek oznámil, že obě strany souhlasí s obnovou mírového procesu bez podmínek a jejich vyjednavači v nejbližších dnech zahájí přímé rozhovory ve Washingtonu.

Supertěžký los pro Maccabi Tel Aviv a úspěchy izraelských mužstev v EL

20. července 2013 v 20:45 | Denny |  Sport

Po výborném výkonu mistra Izraele v kvalifikaci Ligy mistrů nás potěšily také izraelské týmy hrající 2.kolo kvalifikace Evropské ligy.
Co nás ani trochu nepotěšilo je supertěžký los, který určil, že pokud Maccabi Tel Aviv, postoupí do třetího kola, tak tam narazí na mistra Švýcarska FC Basilej. Ten se může chlubit řadou úspěšných výsledků v mezinárodních soutěžích, hlavně c Lize mistrů.

Nová směrnice EU o Izraeli

19. července 2013 v 9:12 | Gita Zbavitelová, Český rozhlas |  Zahraniční zprávy

Evropská unie šokovala Izrael - vydala direktivu, která všem 28 členským zemím zakazuje jakoukoli spolupráci s izraelskými subjekty na Západním břehu Jordánu, ve východním Jeruzalémě a Golanských výšinách, protože podle unie tato území Izraeli nepatří. Nařízení se týká financování, udělování stipendií, vědeckých grantů a dokonce i ocenění. Každá smlouva mezi unijními státy a Izraelem musí navíc obsahovat klauzuli, že zmíněná území nejsou součástí Státu Izrael. Direktiva bude v platnosti od 1. ledna až do roku 2020. Podle unie je "v souladu s jejím dlouhodobým postojem, že izraelské osady jsou nezákonné".

Maccabi Tel Aviv v Györi vykročil pevně za svým cílem hrát letos Ligu mistrů

19. července 2013 v 8:55 | Denny |  Sport

Ačkoliv maďarský tým si dal cíl postoupit do 3.kola kvalifikace, tak ani jeho čeští a slovenští hráči mu v tom nepomohli. Slovenský brankář Kamenár odvrátil v prvním poločase dvě vynikající střely Izraelců, ale Maccabi se nakonec prosadil. Dlouho se hrálo bez branek, to hosté nevyužili svých šancí, ale pak v 76.minutě se konečně podařilo Baraku Itzakimu dát gól. Luboš Kamenár potom ještě dvakrát vynikajícími zákroky zabránil gólům, ale v nastaveném čase v 90.+ 3. minutě přišla rozhodující chvíle - Gal Alberman rozhodl o vítězství Maccabi 2:0.

Evropští rabíni budou v Praze mluvit o vlivu médií

17. července 2013 v 17:35 | redakce |  Náboženství

Ve dnech 20. - 23. července se bude v Praze konat konference "Vliv masových médií na práci rabína". Akce, kterou připravuje v rámci Evropské rabínské konference organizace Hulya, je určena juniorním rabínů do 40 let.

Organizace Hulya byla založena v roce 2010 v Lucemburku, kde má i své sídlo. Jejím posláním je zabývat se vzděláváním rabínů a rozvojem židovských obcí. Hulya se snaží poskytovat rabínům potřebné dovednosti pro práci v moderním evropském prostředí.

Izrael zpřísnil postup vůči radikálním osadníkům

17. července 2013 v 12:02 | Gita Zbavitelová, Český rozhlas |  Zahraniční zprávy

Mezinárodní společenství už řadu let kritizuje Izrael za příliš laxní přístup k násilí, kterého se dopouštějí někteří radikální osadníci vůči Palestincům. I když jde jen o nepočetné incidenty a většina ze zhruba350.000 obyvatel Judska a Samařska - pro Palestince Západního břehu Jordánu - je mírumilovná a zákonů dbalá, činy, kterých se dopouští hrstka horkokrevných mladíků, jsou vidět a západní média o nich nikdy nezapomenou napsat; zatímco o mnohem větším počtu palestinských násilností se většinou nezmiňují stejně jako o tom, že násilí osadníků se nezaměřuje jen na Palestince, ale i na izraelské vojáky a policisty.

O protiromské agresi v Českých Budějovicích aneb Co s tím uděláme my?

11. července 2013 v 10:07 | D.T., ilustr. foto Wikipedia |  Úvahy a komentáře
Rasových útoků na českobudějovickém sídlišti Máj, jenž rozzuřený dav neonacistů ozbrojený baseballovými pálkami, tyčemi a plynovými zbraněmi proměnil za podpory "slušných" občanů o dvou uplynulých sobotách v bojiště, si všiml i zahraniční tisk. Hans-Jörg Schmidt, dopisovatel německého listu "Die Welt", to například pojal takto: "Superstar mezi politickými moderátory České televize Václav Moravec si v neděli (30.06., pozn. red.) do studia veřejno-právní televize opět pozval celou pražskou politickou prominenci. Premiér Jiří Rusnok pověřený prezidentem Zemanem sestavením přechodné vlády musel již po několikáté vysvětlovat své představy i potíže při hledání vhodných ministrů. Pořad "Otázky Václava Moravce" má každou neděli rekordní sledovanost. Sleduje jej polovina Česka. Dobrá příležitost, zdálo by se, zaujmout stanovisko i ke skutečně důležitým tématům. Moravec (...) ji opět propásl. Mohl pořad zahájit apelem na své krajany, že je toho už dost. Že v demokratickém státě není možné, aby týden co týden táhli zemí neonacisté pořádající hon na romské spoluobčany."

Změny v Egyptě, Izrael a Hamas

11. července 2013 v 6:00 | Gita Zbavitelová, Český rozhlas |  Zahraniční zprávy

I když je svržení islamistů v Egyptě obecně dobrou zprávou pro sousední Izrael, není to tak jednoznačné a puč pro něj může mít i nepříznivé důsledky. Vláda vývoj pozorně sleduje, ale nekomentuje, protože premiér Binjamin Netanjahu dal všem ministrům příkaz se k Egyptu nevyjadřovat.
Přestože bývalý prezident Muhammad Mursí a jeho Muslimské bratrstvo znamenaly po Husním Mubarakovi pro Izrael výrazný obrat k horšímu, nakonec nenaplnili nejhorší izraelské obavy a nezrušili společnou mírovou smlouvu. Mursí však odmítal s Izraelem komunikovat a za jeho vlády neprobíhaly naprosto žádné kontakty na úrovni premiérů, prezidentů ani ministrů zahraničí. Pokračovala však spolupráce s egyptskými bezpečnostními složkami a armádou, a podle Izraele dokonce skvěle - zejména pokud jde o egyptské operace proti terorismu na Sinajském poloostrově, který se tam po pádu Mubaraka nebezpečně rozbujel. Izrael Egyptu opakovaně udělil souhlas rozmístit na Sinaji množství vojáků a těžkých zbraní, který vyžaduje mírová smlouva, a umožnil mu tak ofenzivu proti džihádistům. Výrazný úspěch však armáda neměla a útoky na egyptské vojáky, na Izrael nebo egyptský plynovod neustaly.

Palatucci – nacistický kolaborant, nebo zachránce Židů?

10. července 2013 v 6:58 | Gita Zbavitelová, Český rozhlas, Svět ve dvaceti minutách |  Zahraniční zprávy

V poslední době se rozhořel spor o Giovanniho Palatucciho, jemuž se říká "italský Schindler". Palatucci je nositelem titulu Spravedlivý mezi národy, který mu udělil jeruzalémský památník obětem holokaustu Jad Vašem za to, že za druhé světové války zachránil 5.000 Židů. Papež Jan Pavel II. ho za to prohlásil za mučedníka. Podle deníku New York Times se však teď Muzeum holokaustu ve Washingtonu rozhodlo nezařadit hrdinský příběh Palatucciho do své expozice, protože získalo informace, že Palatucci byl ve skutečnosti horlivý nacista, který se podílel na deportacích Židů do Osvětimi.

Spisovatelka Alice Walkerová jako zabedněná fanatička

9. července 2013 v 9:47 | Gita Zbavitelová, Český rozhlas, Svět ve dvaceti minutách |  Zahraniční zprávy

Izrael a světové židovské organizace ostře odsoudily novou knihu známé americké spisovatelky a nositelky Pulitzerovy ceny Alice Walkerové, autorky románu Barva nachu, jako zaslepeně antisemitskou a protiizraelskou. Výtky vůči knize Polštář v cestě shrnul renomovaný americký právník a profesor Harvardské univerzity Alan Dershowitz v článku pro izraelský deník Ha-arec.

Letošní Wimbledon po 77 letech vyhrál Brit Andy Murray

8. července 2013 v 9:33 | Denny |  Sport

Finále dvouhry mužů obstarali první a druhý z nasazených, jmenovitě Novak Džokovič (1) a Andy Murray (2). Britové se po 77 letech konečně dočkali.Vítězem Wimbledonu se letos stal Andy Murray, který porazil Novaka Džokoviče ve třech setech 6:4, 7:5, 6:4. V Británii vypukly oslavy, panuje zde sváteční nálada, moc se raduje Ivan Lendl, pod jehož vedením se Andy Murray výrazně zlepšil a největší radost má Andyho maminka Judy Murray, která byla jeho první trenérkou a dnes je nehrající kapitánkou britského FedCupového družstva.

Cílem první zahraniční cesty italského premiéra Letty mimo EU byl Izrael

5. července 2013 v 18:16 | D.T. podle zahr. zdrojů, foto Wikipedia |  Zahraniční zprávy
Italský premiér Enrico Letta, jenž je ve funkci teprve od konce letošního dubna, se začátkem tohoto týdne vydal na svou první služební cestu mimo Evropu: strávil dva dny v Izraeli a poté se zastavil v Ramalláhu, aby se sešel s palestinským prezidentem Mahmoudem Abbasem. "Moje první cesta mimo Evropu ve funkci premiéra mě přivedla do Izraele a Palestiny. Je to důležité znamení a signál, že mír je obrovská priorita. A chci být zde s vámi, abych stvrdil vztahy mezi našimi zeměmi," uvedl Letta na společné tiskové konferenci s premiérem Netanyahuem v Jeruzalémě. Řada izraelských i italských komentátorů se shoduje v tom, že Lettova vláda je Izraeli stejně tak přátelsky nakloněna jako dříve vláda Berlusconiho - ne-li ještě více. Na rozdíl od svého skandály opředeného předchůdce je ovšem Letta na mezinárodní politické scéně brán naprosto vážně.

130. výročí narození Franze Kafky

3. července 2013 v 0:12 | Denny |  Kultura

Dnes je pražský rodák řazen mezi velikány světové litaratury 20.století. Jeho dílo dosáhlo popularity teprve po 2.světové válce. Dnes se to jen hemží těmi, kteří Kafkovo dílo hodnotí. Z těch lepších jsem si vybral Vladimira Nabokova, který je veřejnosti známý především svým románem Lolita.
Ten v roce 1980 vydal knihu Lectures of Literature, ve které hodnotí, recenzuje a doporučuje 7 děl 7 světových autorů. Těmi jsou Jane Austenová, Charles Dickens, Gustave Flaubert, Robert Louis Stevenson, Marcel Proust, Franz Kafka a James Joyce.

Z Kafky si Nabokov pro svou knihu vybral povídku Proměna a o autorovi píše: Franz Kafka se narodil roku 1883 jako dítě německy mluvících pražských Židů. Je to nejdůležitější německy píšící spisovatel našeho věku; ve srovnání s ním jsou lyrici jako Rilke nebo romanopisci jako Thomas Mann trpaslíci nebo sádroví svatí.