Červen 2013

V Kyjevě zasedala Židovská agentura pro Izrael a Evropský židovský parlament. V Babím Jaru vznikne nový památník

27. června 2013 v 20:41 | D.T. podle zahr. zdrojů, foto Wikipedia |  Zahraniční zprávy
Stovky židovských a sionistických lídrů se uplynulou neděli sjely do Kyjeva na zasedání Správní rady Židovské agentury pro Izrael (Jewish Agency for Israel, JAFI). Bylo to poprvé v historii, co se tento orgán sešel na území bývalého Sovětského svazu, a podruhé mimo Jeruzalém (tradičně se jeho členové scházejí třikrát ročně právě v Jeruzalémě). Podle předsedy exekutivy Židovské agentury Nathana Šaranského padla tentokrát volba na ukrajinskou metropoli ve snaze utužit vazbu mezi JAFI a židovskými komunitami bývalého Sovětského svazu.

Nečekaná demise nového palestinského premiéra

25. června 2013 v 9:03 | Gita Zbavitelová, Český rozhlas |  Zahraniční zprávy

Když předseda palestinské samosprávy Mahmúd Abbás jmenoval začátkem června novým premiérem neznámého Ramího Hamdalláha, všichni se pozastavovali nad jeho nezkušeností a nedostatečnou odborností. Hamdalláhovým oborem je aplikovaná lingvistika, posledních patnáct let byl univerzitním rektorem a není ani politicky aktivní. Právě proto si ho však Abbás vybral, protože po demisi oblíbence Západu Saláma Fajjáda potřeboval někoho, proti komu by nemohli mít námitky mezinárodní dárci a kdo mu nebude odporovat, jak to ustavičně dělal Fajjád. Pozorovatelé varovali, že Hamdalláhova vláda nebude mít žádné pravomoci, a považovali Abbásovo rozhodnutí za další krok k upevnění vlastní moci.
Nyní se o překvapení postaral pro změnu Hamdalláh - po pouhých 18 dnech ve funkci ve čtvrtek rezignoval. Stačil jen vyměnit šest ministrů, uspořádat dvě zasedání kabinetu a čelit menším demonstracím za snížení vysokých cen a daní. Rovněž stihl zjistit, že celkové dluhy samosprávy dosáhly neuvěřitelných čtyř a čtvrt miliardy dolarů. Místní média v době podání demise ještě zveřejňovala gratulace k Hamdalláhově jmenování. Premiér oficiálně žádný důvod neuvedl a samospráva o jeho rezignaci vůbec neinformovala.

Proč Islámský džihád provokuje Hamás

24. června 2013 v 22:09 | Jan Fingerland, psáno pro pořad Názory a argumenty ČR plus |  Zahraniční zprávy
Od poslední horké války mezi Izraelem a palestinským Hamásem uplynulo už více než půl roku. Izraelci tehdy označili za cíl své operace klid v jižním Izraeli. To znamenalo vybudovat takovou odstrašující sílu, která Hamás přiměje k tomu, aby nejen sám neostřeloval vesnice a města v jižní části Izraele, ale také aby v tom jakožto vládnoucí moc v Gaze bránil i jiným palestinským organizacím.
První dvě kola kvalifikace Ligy mistrů a Evropské ligy vylosovány.

24. června 2013 v 15:54 | Denny

Fotbaloví fanoušci se mají na co těšit, dnes bylo v sídle UEFA proběhlo losováno prvního a druhého kola kvalifikace Ligyu mistrů a Evropské ligy.
V izraelské lize od této sezóny hraje místo 16 jen 14 mužstev. Mistrem Izraele se stal Maccabi Tel Aviv. Na druhém místě je Maccabi Haifa, třetí je Hapoel Kirjat Šmona, Hapoel Tel Aviv je čtvrtý.
Maccabi Tel Aviv stejně jako Viktoria Plzeň a Slovan Bratislava nemá potřebné body UEFA a proto všechna tato mužstva musí hrát kvalifikaci o postup do hlavní soutěže Ligy mistrů od druhého kola. Losování se konalo v pondělí 24.6. Všechna zde jmenovaná mužstva patřila mezi nasazené týmy. Druhé kolo se hraje 16. a 17.7., odvety jsou o týden později 23./24.7.
Los určil tyto dvojice: Viktoria Plzeň - Železničár Sarajevo, Györ - Maccabi Tel Aviv, Slovan Bratislava - Ludogorec Razgrad (Bulharsko).

Ve Wimbledonu začíná hlavní soutěž

23. června 2013 v 20:55 | Denny |  Sport

V pánské dvouhře je jedničkou Novak Džokovič, dvojkou je Andy Murray, Rafa Nadal je 5 a Berdych 7.
Podle pořadatelů je v dámské dvouhře největší favoritkou Serena Williamsová, dvojkou je Azarenková z Běloruska, Petra Kvitová je 8.

To, že v hlavní soutěži není nikdo z Izraele, jsme již psali.
U mužů se v prvním kole koná jedno česko-slovenské utkání. Martin Kližan se střetne s Tomášem Berdychem. U žen těch soubojů je více. Barbora Záhlavová-Strýcová - Magdaléna Rybáriková, Krystýna Plíšková - Jana Čepelová, Klára Zakopalová (32) - Daniela Hantuchová.

Tentokrát los moc nepřál ani Němcům, mají hned v prvním kole těžké soupeře, např. Novak Džokovič(1) - Florian Meyer, Benjamin Becker - Andy Murray(2) a pak ani utkání Julian Reister - Lukáš Rosol nevypadá pro Němce dobře, můj tip: vyhraje Rosol hladce. Máme zde také srbsko-srbské utkání Tipsarevič(14) - Troicki.
U žen jsem vybral také několik zajímavých utkání. Druhá ze sester Plíškových Karolína má za soupeřku Naďu Petrovovou z Ruska, která je nasazená jako 13. Soupeřkou Evy Birnerové je Američanka Varvara Lepchenko (26) a Lucie Šafářová (27) má za soupeřku také Američanku - Lauren Davisovou.

Platini chválil organizátory ME U 21 v Izraeli

22. června 2013 v 15:59 | Denny |  Sport

Do finale mistrovství U21 postoupilo Španělsko a Itálie. Finále se hrálo v Jeruzalémě a Španělé potvrdili, že jsou stale nejlepší v Evropě. Nad Itálií zvítězili 4:2 a tak jsou staronovým mistrem. Vyhráli všechny zápasy ve skupině, do semifinále postoupili spolu s Nizozemskem. Za skupiny A postupovali Italové a Norové. Španělsko porazilo Norsko 3:0, Itálie zvítězila nad Nizozemskem 1:0.

Izrael nebude mít zástupce v hlavní soutěži Wimbledonu

20. června 2013 v 18:37 | Denny |  Sport

Šachar Peerová, kterou jsme chválili za dosavadní působení v kvalifikaci, nestačila na nasazenou Portugalku Michelle Larcher De Brito (19), která nad ní zvítězila 6:3, 6:0.
Ani Julia Glušková (20) nás dnes nepotěšila, prohrála s Italkou M.Camerin 3:6, 1:6.
Několik dalších výsledků: Eva Birnerová - Anna Schmiedlová (15) 6:4, 7:5, Barbora Záhlavová - Strýcová - Vania King 6:2, 6:4, Petra Cetkovská - Grace Min 6:0, 6:2.
Jelikož naděje umírá poslední, tak by třeba Glušková mohla do hlavní soutěže postoupit jako happy looser. To je ale nepravděpodobné.
Ještě jedna zajímavost. Ještě jsou tu divoké karty, které přiděluje vedení Wimbledonu, zde hlavní roli hrají britské zájmy a pak výkonnost hráčů, kteří nemají dostatečný počet bodů např. z důvodu nemoci. Tak se v roce 2003 stalo poprvé a zatím naposled, že vítězem pánské dvouhry se stal majitel divoké karty Goran Ivanisevič.

Hraje se také kvalifikace dámské dvouhry

20. června 2013 v 9:56 | Denny |  Sport

Kvalifikace dámské dvouhry začala o den dříve, než bylo plánováno. Šachar Peerová, která je letos mezi nenasazenými, se střetla s Melanií Southovou. Peerová, dáma již v letech, si vzpomněla na doby své největší slávy a udělila mladici z Velké Británie lekci, jak se hraje tenis - 6:2, 6:0. Její dnešní soupeřkou byla Maria Sanchez (12) z USA. Šachar Peerová vyhrála první set 6:3 a také v druhém měla převahu, vyhrála jej 6:3 a postupuje do třetího kola, kde se střetne s Michelle Larcher De Brito z Portugalska , která je nasazena jako 19.

Kvalifikace mužské dvouhry postoupila do 2.kola

18. června 2013 v 17:38 | Denny |  Sport

Nenasazený Amir Weintraub si poradil s Peterem Polanskym z Kanady 6:2, 6:3, v druhém kole je jeho soupeřem Matt Reid z Austrálie. Veterán izraelského tenisu Dudi Sela nasazená jednička nám radost neudělal, prohrál s nenasazeným Francouzem Stephanen Robertem 4:6, 7:6, 2:6.

Polsko: Premiér Netanjahu zahájil stálou expozici "Šoa" v Osvětimi-Březince

17. června 2013 v 18:53 | D.T. podle zahr. zdrojů, foto Wikipedia |  Zahraniční zprávy
V druhé polovině minulého týdne se izraelský premiér Benjamin Netanjahu a pět ministrů jeho kabinetu sešli ve Varšavě k pracovním rozhovorům s polským ministerským předsedou Donaldem Tuskem a několika členy polské vlády. Jednalo se jak o blízkovýchodní situaci, tak o bilaterálních otázkách včetně možného vývozu izraelského zbrojního materiálu do Polska. Izraelsko-polskému jednání na nejvyšší úrovni nechyběla symbolika: oživila vzpomínky na tragickou historii Židů v této části Evropy a zároveň podtrhla stále těsnější vztahy mezi oběma státy v současné době.


Dnes začíná Wimbliedon kvalifikací

17. června 2013 v 11:02 | Denny |  Sport

Hlavní soutěž 127. ročníku Wimbledonu se bude hrát od 24.6. do 7.7.2013. Letos je pro ceny určeno celkem 22 560 000 liber. Kvalifikace začíná dnes. V pánské dvouhře je nasazenou jedničkou veterán izraelského tenisu Dudi Sela. Jeho soupeřem v prvním kole je Francouz Stephane Robert. Nenasazený Amir Weintraub bude hrát o postup s Peterem Polanskym z Kanady.

Izrael porazil Anglii 1:0 a skončil ve skupině třetí

13. června 2013 v 13:55 | Denny |  Sport

V posledním utkání skupiny A na Mistrovství Evropy hráčů pod 21 let porazil Izrael Anglii 1:0. Branku vsítil v 80.minutě ze hry Ofar Krieff, fotbalista Bejtaru Jerusalem. Izrael sice nepostoupil do semifinále, skončil ve skupině se 4 body na třetím místě, ale podal velmi dobrý výkon.

První místo se 7 body obsadili Italové, kteří v posledním utkání hráli s "outsiderem" Norskem 1:1. Norové skončili druzí a jsou překvapením soutěže.

Rechnitz – anděl zkázy. Pozoruhodný čin Slovenského národního divadla

11. června 2013 v 5:46 | Denny |  Kultura

Ve dnech 8. a 9. června se na scéně Slovenského národního divadla konala premiéra hry Rechnitz - anděl zkázy. Autorkou hry je rakouská nositelka Nobelovy ceny za literaturu Elfriede Jelinek, réžii hry převzal David Jařab ze zaniklého pražského Divadla komedie jako host, hru z němčiny přeložil Peter Lomnický.

V Izraeli se hraje mistrovství Evropy U 21

10. června 2013 v 11:09 | Denny |  Sport
Od 5. do 18. června se hraje v Izraeli mistrovství Evropy fotbalistů do 21 let. Účastníci jsou rozděleni do dvou skupin. Ve skupině A hraje Itálie, Norsko, Izrael a Anglie, ve skupině B Nizozemsko, Španělsko, Německo a Rusko.

Izrael vstoupil do soutěže nerozhodným výsledkem s Norskem 2:2. Ve druhém utkání byla Itálie, která je jedním z favoritů soutěže, pro Izrael příliš těžkým soupeřem, Izrael prohrál 0:4. Další výsledky skupiny A: Anglie prohrála s Itálií 0:1 a s Norskem 1:3. Ve skupině A je poslední. Skupinu vede Itálie bez ztráty bodu, druhé je Norsko, Izrael je 3.

Spor o báseň a o zdravý rozum

9. června 2013 v 23:30 | TJ |  Úvahy a komentáře

V pondělí 13. května nejvyšší funkcionáři Federace židovských obcí (FŽO), Židovské obce v Praze (ŽOP) a Židovského muzea (ŽM) podepsali a následně zveřejnili dopis, v němž "důrazně protestují" u vedení Centra pro zjišťování výsledků vzdělávání (CERMAT) "proti zařazení básně R. Malého (...) do maturitního didaktického testu z českého jazyka a literatury". Zdůraznili, že v závěru básně stojí dvouverší Je v tobě Žida půl/ a půlka esesáka. "Považujeme za nesmírně urážlivé, že z nezměrného množství textů byl vybrán takový(...),který v daném kontextu relativizuje utrpení Židů za druhé světové války," napsali Petr Papoušek, Jan Munk a Leo Pavlát. Co hrozného se stalo, že představitelé FŽO, ŽOP a ŽM sáhli po tak silném prohlášení a bijí jménem členů české a moravské židovské komunity na poplach? Naposledy se tyto organizace v prosinci 2011 ohradily kvůli protižidovskému kázání Lukáše Větrovce z Ústředí muslimských obcí. Jak tedy verše Radka Malého a jejich užití v testu CERMAT relativizuje utrpení Židů?

"DNY JERUZALÉMA V PRAZE" se blíží

9. června 2013 v 21:48 | Zdroj: Velvyslanectví státu Izrael |  Kultura

Od 13. do 22. června proběhne v Praze unikátní festival divadla, tance, hudby, filmu, výtvarného umění a gastronomie! Rozsahem, šíří záběru, tematickou a žánrovou pestrostí mimořádný festival odehrávající se na několika místech metropole navazuje na loňské úspěšné Dny Prahy v Jeruzalémě a je vůbec první takto reprezentativní a ucelenou přehlídkou izraelské kultury a Jeruzaléma za hranicemi země. Pražané i přespolní návštěvníci se mohou těšit na tanečníky C.a.t.a.m.o.n Dance group, Sophia Krantz, a Maya Yogel, izraelskou kuchyni v Bar Baru, unikátní představení Paper Cut od Yael Rasooly, studentské i profesionální izraelské filmy a izraelské tanečníky a hudebníky vystupující v rámci festivalu Tanec Praha a United Islands.

Všechny informace najdete na www.dnyjeruzalemavpraze.cz

Gita Zbavitelová: Nový palestinský premiér – loutka Mahmúda Abbáse

7. června 2013 v 10:39 | Gita Zbavitelová, psáno pro pořad Názory a argumenty ČR plus |  Zahraniční zprávy
Palestinci mají po šesti letech nového premiéra. Po dubnové demisi Saláma Fajjáda pověřil k všeobecnému překvapení předseda samosprávy Mahmúd Abbás sestavením nové vlády prakticky neznámého akademika Ramího Hamdalláha. Čtyřiapadesátiletý Hamdalláh byl posledních patnáct let rektorem palestinské univerzity An-Nadžáh v Nábulusu a jeho oborem je aplikovaná lingvistika, kterou vystudoval na univerzitě v Lancasteru v Británii. Nějaký čas dělal také generálního tajemníka ústřední volební komise a vedl palestinskou burzu. Nemá žádné politické zkušenosti a podle palestinských zdrojů není členem žádné strany, tedy ani Abbásova Fatahu, jak uvádějí agentury. Organizace pro osvobození Palestiny vyjádřila nad Abbásovou volbou překvapení, protože ji s ní nekonzultoval. Ve hře byli jiní kandidáti a Hamdalláh mezi nimi nebyl.

Letos měl Izrael na Roland Garros 5 účastníků, ale celkově nic moc

4. června 2013 v 16:53 | Denny |  Sport

Celkově, jak se lidově říká, "nic moc." Amir Weintraub se do hlavní soutěže vůbec nedostal, vypadl v 2.kole kvalifikace, prohrál s 5.nasazeným Adrianem Ungurem z Rumunska 6:1, 3:6, 4:6. Julia Glušková sice prošla vítězně kavalifikací, ale v 1.kole hlavní soutěže ji porazila Španělka Maria Teres Torro-Flor 6:2, 7:5.
Smůlu měla Šahar Peerová, která hned v prvním kole narazila na Agnieszkz Radwanskou, se kterou prohrála 1:6, 1:6 a ani známé sehrané dvojici Andy Ram, Yoni Erlich se tentokrát nedařilo - vypadli v 2.kole.
Izraeli chybí dorost, to ale píšeme již několik let, a žádná nová tvář na obzoru není.

Prestižní klavírní Soutěž královny Alžběty vyhrál Boris Giltburg z Izraele

3. června 2013 v 14:04 | D.T. podle zahr. a dom. zdrojů |  Kultura
Vítězem letošního ročníku mezinárodní Soutěže královny Alžběty , jedné z největších, nejstarších a nejtěžších mezinárodních hudebních soutěží na světě, která se konala od 6. května do 1. června v Bruselu v oboru klavír, se stal osmadvacetiletý izraelský pianista Boris Giltburg. Do soutěže se letos přihlásilo 283 mladých klavíristů, do semifinále postoupilo 75 kandidátů, z nichž pak odborná porota vybrala 12 finalistů. Podle předsedy poroty přesvědčil Boris Giltburg svou originálností, dokonalou technikou, mimořádnou souhrou s orchestrem a procítěnou interpretací.


Osamělý obránce historie Efraim Zuroff

3. června 2013 v 1:45 | D. Katz - překlad Petr Weber |  Úvahy a komentáře
V Bibli, pravda, je psáno "Nejsem prorok ani syn proroka" ("Proroctví Amose proroka", kap. 7, verš 14, pozn. překl.), naproti tomu Mišna je v tomto směru optimističtější: " Kdo je moudrý? Ten, kdo umí nahlédnout do budoucnosti!" (Pirkej Avot - Výroky otců, pozn. překl.).


Post faktum dějiny holokaustu byly po dlouhou dobu rozděleny do dvou etap. Prvotní léta zdrženlivosti a rezervovaného postoje vystřídalo období uvědomování si fenoménu holokaustu, růstu počtu studií o této době, připomínek a povědomí, oč se zasloužili, jako obvykle, úspěšní průkopníci v čele s historikem Raoulem Hilbergem, spisovatelem Elie Wieselem a lovcem nacistických zločinců Simonem Wiesenthalem.