Židovská Šanghaj

14. května 2013 v 6:18 | TJ |  Historie
Pro většinu Židů ze střední Evropy je Šanghaj tajemným městem na Dálném východě, které skýtalo relativně bezpečné přístřeší v době holokaustu, ale nemnozí uprchlíci z Československa jej dosáhli. Tamní židovská historie, ačkoli velmi krátká, má tři velmi důležité kořeny, ale i zajímavou současnost.

Šanghaj se z malého rybářského města stal mezinárodním obchodním centrem po vítězství Velké Británie v Opiové válce roku 1842, ale především na počátku 20. století. O rozvoj města se v této době významnou měrou zasloužili členové bagdádských židovských rodin Sassoon a Hardoon. Nepočetná sefardská komunita tak byla první, která se ve města ustavila. V souvislosti s Rusko-japonskou válkou a občanskou válkou v Rusku po bolševické revoluci se do Šanghaje začali stěhovat aškenázští ruští Židé, kteří představovali sociálně i kultrurně odlišnou část oproti původní židovské populaci Šanghaje.


V letech 1937 - 1941 přichází nejpočetnější skupina asi 20 tisíc židovských uprchlíků z Evropy (především Německa, Rakouska, Polska, ale i Československa). V únoru 1943 bylo v Šanghaji založeno na nátlak nacistů židovské ghetto, které bylo ve správě japonské okupační armády. V něm museli žít všichni, kteří přišli do Šanghaje po roce 1937. Životní podmínky byly velmi těžké, ale nesrovanetlné s ghetty v Evropě. Ostatní Židé, kteří byli občané zemí protihitlerovské koalice (např. UK, USA) byli v době japonské okupace internováni v zajateckých táborech. Právě tuto historii z let 1937 - 1945 připomíná státní šanghajské muzeum židovských uprchlíků.

V období od konce 2. svěrové války do nástupu komunistů v roce 1949 naprostá většina Židů opustila Šanghaj. Současná komunita v Šanghaji, kde žije 23 milionů lidí, má asi tisíc členů, pro které zde jsou tři rabíni z Chabadu. Nyní se konstituje i reformní komunita. Reportáž o židovské Šanghaji přineseme v příštím tištěném vydání Židovských listů.Dvir Bar-Gal, který se historii židovské Šanghaje věnuje dvanáct let, v centru bývalého ghetta před cihlovou budouvou, kde sídlil v době 2. světové války americký Joint.


V šanghajském muzeu židovských uprchlíků je v první místnosti u vstupu velká fotografie Dr. Ho, který jako čínský diplomat ve Vídni vydal tisíce cestovních povolení k cestě do Číny.
 

5 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Káťa Káťa | 18. května 2013 v 13:52 | Reagovat

Moc zajímavé, na reportáž se už těšíme!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama