Květen 2013

John Kerry si umínil obnovit izraelsko-palestinská jednání

31. května 2013 v 2:39 | Gita Zbavitelová, Český rozhlas |  Zahraniční zprávy

Už počtvrté v posledních dvou měsících navštívil Izrael a palestinskou samosprávu americký ministr zahraničí John Kerry s odhodláním obnovit mírové rozhovory, které jsou už čtyři a půl roku ve slepé uličce. Mezitím navštívili Washington také izraelští vyjednavači a Kerry si pilně telefonoval s izraelským premiérem Binjaminem Netanjahuem a předsedou samosprávy Mahmúdem Abbásem. Jeho zápal a přesvědčení, že se mu je podaří posadit k jednacímu stolu, vzbuzuje úžas i skepsi. Není totiž jasné, z čeho jeho optimismus pramení.

V Bologni byla objevena pravděpodobně nejstarší tóra na světě

30. května 2013 v 14:19 | D.T. podle corriere.it, Times of Israel |  Historie
V uplynulých dnech vyšlo najevo, že svitek tóry, který po staletí odpočíval více-méně zapomentý v univerzitní knihovně v Bologni, je mnohem starší, než se původně odhadovalo. Když jej v roce 1889 prozkoumal židovský knihovník Leonello Modona, zasadil jeho původ do 17. století. Profesor hebraistiky Mauro Perani však nyní prozkoumal tento 36 metrů dlouhý a 64 cm vysoký svitek z měkké ovčí kůže podruhé a usoudil, že se jedná o orientální rukopis, jenž musel vzniknout v rozmezí let 1155 a 1225, tedy před zhruba 850 lety. Jde tudíž o nejstarší dosud známou úplnou toru na světě, jejíž hodnota - nejen kulturní - je nevyčíslitelná.
Památník ŠOA zahajuje svou činnost výstavou Kadiš

28. května 2013 v 11:12 | redakce |  Kultura

VERNISÁŽ JE PŘELOŽENA NA ÚTERÝ 11. ČERVNA

Již počátkem února jsme čtenáře ŽL informovali o projektu Památník ŠOA Praha, jehož iniciátorem je dokumentarista Pavel Stingl. Ke svému záměru chce využít objekt bývalého nádraží Bubny, odkud odcházela většina pražských transportů. Židé se tehdy museli nejprve shromáždit v prostorách Radiotrhů (dnes zde stojí Parkhotel a většinu místa zabírá stavební jáma pro nový obchodní dům), kde odevzdávali své doklady, klíče od bytu a soupis majetku. Právě v těchto prostorách má v úterý 4. června začít první akce Památníku ŠOA Praha. Více nalezte zde.

Mimořádný koncert ve svatovítské katedrále Defiant Requiem: Verdi v Terezíně

28. května 2013 v 10:43 | TZ |  Kultura

Katedrálou sv. Víta na Pražském hradě se 6. června od 20 hodin rozezní Verdiho melodie. Koncert Defiant Requiem: Verdi v Terezíně je vzpomínkou na uvedení Verdiho Requiem v terezínském ghettu během 2. světové války. Operu tehdy pod vedením dirigenta Rafaela Schächtera nastudovali židovští hudebníci, sbor a sólisté, kteří byli v tomto ghettu internováni, a prostřednictvím hudby se nacistům symbolicky postavili na odpor. Pod taktovkou maestra Murryho Sidlina zahraje Pražský symfonický orchestr. Sólisty Jitku Burgetovou (soprán), Veroniku Hajnovou (mezzosoprán), Stevena Tharpa (tenor) a Romana Vocela (bas) doprovodí Pražský filharmonický sbor pod vedením Lukáše Vasileka a Kühnův smíšený sbor vedený Markem Vorlíčkem. Součástí více než dvouhodinového monumentálního koncertu budou filmové sekvence připomínající každodenní život v terezínském ghettu a doprovodné slovo Murryho Sidlina (překlad do češtiny je zajištěn).

Respekt: "Holocaust druhé kategorie"

27. května 2013 v 18:49 | D.T. podle týdeníku Respekt |  Historie
Nejnovější číslo týdeníku Respekt z tohoto pondělí přináší hned dva články věnované 70. výročí zahájení transportů do vyhlazovacích táborů s moravskými a českými Romy z území Protektorátu Čechy a Morava. Ač z více než šesti tisíc protektorátních Romů přežila jen desetina, probíhá aktuální výročí prakticky bez povšimnutí - jak píše Petr Třešňák v prvním ze zmiňovaných článků: "Je to typické, Romský holocaust se nestal součástí české historické paměti jako židovský. Z hlediska rasové ideologie a důslednosti provedení byla genocida Romů prakticky totožná, přesto pořádně neznáme její historii, průběh ani oběti. Kdo má židovský původ, může v inteligentnější společnosti počítat s jistou citlivostí stran své rodinné historie. Romové se v tomto smyslu nemohou spoléhat na žádnou formu empatie. Naopak. V místě sběrného tábora v Letech u Písku nadále stojí prasečák, který se nikomu nechce řešit, a bývalý prezident Klaus se nezdráhá romský holocaust zlehčovat."

Muhammad Dura – zabitý symbol palestinské intifády, který nebyl zabit

23. května 2013 v 9:25 | Gita Zbavitelová, Český rozhlas |  Zahraniční zprávy

Řada lidí si možná vzpomene na začátek druhé palestinské intifády, kdy svět obletěly záběry palestinského chlapce údajně zastřeleného izraelskými vojáky. Muhammad Dura se stal symbolem palestinského "utrpení", intifády a boje proti takzvané izraelské brutalitě a vzbudil propalestinské sympatie celého světa. O třináct let později se ale ukázalo, že vojáci chlapce nezabili a celý případ byl podvrh.

Kancléřka Merkelová získala cenu Konference evropských rabínů

22. května 2013 v 13:12 | D.T. podle zahr. zdrojů, foto Wikipedia, aktual. 23.5. |  Zahraniční zprávy

Spolková kancléřka Angela Merkelová převzala včera ve Velké synagoze v Bruselu "Cenu rabína lorda Jakobovitse evropského židovstva". Cena, která nese jméno bývalého prezidenta Konference evropských rabínů a vrchního rabína Sjednocených židovských obcí Velké Británie Immanuela Jakobovitse (1921-1999), je od roku 2012 udělována Konferencí evropských rabínů. Slavnostní ceremonie se zúčastnila také řada belgických ministrů, zahraničních diplomatů a hostů.

Před 130 lety se narodil Otokar Fischer

19. května 2013 v 16:45 | TJ |  Kultura


(20. 5. 1883, Kolín - 12. 3. 1938, Praha)

Před 130 lety se v Kolíně narodil literární vědec, germanista, divadelní kritik, básník, dramatik a překladatel Otokar Fischer. Pocházel z českožidovské rodiny, která se zapsala do dějin města. Otec Pavel vlastnil továrnu na oleje a umělá hnojiva, byl činný v tamním spolkovém životě (včetně divadelních ochotníků). Patřil mezi podporovatele Spolku českých akademiků židů. Jeho podnikání nebylo nakonec úspěšné a musel továrnu prodat. Rodina se v roce 1895 přestěhovala do Prahy, kde otec o tři roky později umírá.

Otokar vystudoval vinohradské gymnázium a po maturitě (1901) se zapsal na filozofickou fakultu pražské university, kde studoval germanistiku a romanistiku. V Berlíně získal roku 1905 doktorát a nastoupil do Univerzitní knihovny v Praze. V roce 1909 se stal docentem, v roce 1917 mimořádným profesorem dějin německé literatury na pražské univerzitě a roku 1927 zde byl jmenován profesorem řádným. V letech 1933 - 34 byl děkanem filosofické fakulty. V květnu 1937 se stal šéfem činohry Národního divadla. Veřejně vystupoval proti nastupujícím hrozbám nacismu a fašismu. Zemřel na srdeční mrtvicí poté, co se dozvěděl o tzv. anšlusu Rakouska hitlerovským Německem. Byl třikrát ženatý. Ze druhého manželství se mu narodil syn a z dalšího pak tři dcery.

Divadlo v Řeznické chystá Vražedný pátek

17. května 2013 v 16:12 | red + TZ |  Kultura

Divadlo v Řeznické začíná připravovat zářijovou premiéru divadelní hry Benjamina Kurase "Vražedný pátek". Původní inscenace The Friday Murder byla poprvé uvedena v roce 1977 v londýnském divadle Soho Poly a vysloužila si od kritiků epiteta jako "teatrálně strhující" (Times), "absurdní ale napínavé, zcela mimořádné, hrozivé, propletené, se směsicí patosu, černého satirického humoru a napjatého stylu odvozeného ze střídání fantazie a reality" (Time Out), "skvělý dialog, nabitý dějovými detaily" (Financial Times). Pozdější rozhlasové verze inscenovala BBC, Izraelský rozhlas a několik německých stanic. Roli Solomona Freitaga v londýnské premiéře vytvořil anglo-český herec George Pravda, pro něhož byla hra napsaná.

ČR: Antisemitské projevy na webu se vloni ztrojnásobily

16. května 2013 v 16:43 | D.T. podle kehilaprag, idnes, JTA |  Domácí zprávy
Podle výroční zprávy o antisemitismu, kterou tento týden
v úterý zveřejnila pražská židovská obec, se v Česku počet antisemitských projevů na internetu za loňský rok oproti roku předchozímu ztrojnásobil - z 26 případů v roce 2011 na 81 v roce 2012. Autoři zprávy, jimiž je Středisko bezpečnosti ŽOP, dávají tento nárůst mimo jiné do souvislosti s prezidentskou kandidaturou Jana Fischera.

Z historie modro-bílého fotbalu v Československu

15. května 2013 v 16:00 | Petr Bučka |  Historie

Ačkoliv vznik a činnost Židovského fotbalového svazu je spjat s existencí první Československé republiky, poprvé vyběhli chlapci v modro-bílých dresech na fotbalové hřiště ještě před první světovou válkou. Protože první jedenáctky chlapců izraelitské víry nebyly zapojeny do oficiálních soutěží, víme dnes jen tolik, že začali vykonávat činnost v rámci sportovních sekcí sionistických organizací, které se později změnily na sportovní kluby případně tělovýchovné a sportovní jednoty. V Čechách to byl Hagibor Praha (1912), na Moravě Makkabi Prostějov (1903) a Makkabi Brno (1908) a na Slovensku Makkabea Bratislava (1912).

V neděli se konal již 12. ročník "Cesty ke svobodě"

15. května 2013 v 13:09 | red

V neděli 12. května přijeli členové Židovské liberální unie a sportovního klubu Hakoach k památníku na břehu Ohře vzpomenout na své příbuzné, vězněné nebo zavražděné v Terezíně. Po společné modlitbě za mrtvé a přečtení stati rabína Dr. Richarda Federa o Terezínu se všichni vydali na kolech na 12. ročník symbolické "Cesty ke svobodě" z Terezína zpět do Prahy.

Izraelský rozpočet: místo sociální rovnosti úsporná opatření

15. května 2013 v 9:33 | Gita Zbavitelová, Český rozhlas |  Zahraniční zprávy

V Izraeli se po necelých dvou letech konaly nové sociální protesty - tentokrát proti chystaným úsporným opatřením vlády a člověku, který donedávna sliboval, že zlepší tíživou ekonomickou situaci Izraelců. Je jím Jair Lapid, hrdina lednových voleb, jehož nová strana Ješ Atid (Existuje budoucnost) skončila druhá a který je dnes ve vládě Binjamina Netanjahua ministrem financí.

Židovská Šanghaj

14. května 2013 v 6:18 | TJ |  Historie
Pro většinu Židů ze střední Evropy je Šanghaj tajemným městem na Dálném východě, které skýtalo relativně bezpečné přístřeší v době holokaustu, ale nemnozí uprchlíci z Československa jej dosáhli. Tamní židovská historie, ačkoli velmi krátká, má tři velmi důležité kořeny, ale i zajímavou současnost.

Šanghaj se z malého rybářského města stal mezinárodním obchodním centrem po vítězství Velké Británie v Opiové válce roku 1842, ale především na počátku 20. století. O rozvoj města se v této době významnou měrou zasloužili členové bagdádských židovských rodin Sassoon a Hardoon. Nepočetná sefardská komunita tak byla první, která se ve města ustavila. V souvislosti s Rusko-japonskou válkou a občanskou válkou v Rusku po bolševické revoluci se do Šanghaje začali stěhovat aškenázští ruští Židé, kteří představovali sociálně i kultrurně odlišnou část oproti původní židovské populaci Šanghaje.

Mistrem Euroleague je Olympiakos Pireus a co Maccabi Tel Aviv?

13. května 2013 v 12:28 | Denny |  Sport

Letošní ročník Evropské ligy košíkářů se Maccabi nevydaříl. V play off bylo mužstvo vyřazeno Realem Madrid, který hrál ve finále. Vítězem se ale stal stejně jako před rokem Olympiakos Pireus, který finálové utkání v Londýně vyhrál 100:88. Třetí místo patří CSKA Moskvě. Výhra nad Barcelonou byla těsná 74:73.


Britská vláda má obavy z návratu džihádistů ze Sýrie

12. května 2013 v 9:15 | redakce dle The Economist |  Zahraniční zprávy

Džihádisté, kteří rádi cestují, si dlouho mohli vybírat z míst jako jsou Afgánistán, Čečna, Somálsko nebo Jemen.V současnosti je mezi těmito destinacemi i Sýrie. Tajné služby v Londýně odhadují, že do tamního konfliktu se zapojila stovka britských muslimů, kteří většinou bojují proti prezidentu Asadovi jako součást islamistických skupin. A vzrůstají obavy z jejich možných aktivit po návratu do Británie. Ministryně pro domácí bezpečnost Theresa May již oznámila, že britská vláda může odebrat pas lidem, kteří jsou podezřelí, že se v zahraničí "zdokonalili ve svých schopnostech" vést útoky na domácí půdě. Identifikace veteránů z občanské války Sýrii ale nebude jednoduchá.


Mahmoud Abbas a Benjamin Netanyahu na návštěvě u čínského prezidenta Xi Jimpinga

8. května 2013 v 18:33 | TJ |  Zahraniční zprávy

V tomto týdnu se v Číně ucházel o přízeň nedávno zvoleného prezidenta Xi Jimpinga
izraelský i palestinský nejvyšší představitel. Čína uznala Palestinu již v roce 1988, čtyři roky před navázáním diplomatických vztahů s Izraelem. Jako první se v pondělí prezident Xi sešel Abbasem, aby se mu dostalo ujištění o podpoře. "Celá věc již trvá více než půl století a přinesla hluboké utrpení palestinskému lidu a zůstává důležitým důvodem pokračující turbulence na Blízkém Východě," prohlásil dle agentur Xi.Řekl Abbásovi, že i přes problémy v mírových rozhovorech mohou Palestinci dosáhnout svého snu o nezávislém státě, pokud se budou držet mírové cesty.

Další dva izraelské útoky na cíle v Sýrii

7. května 2013 v 6:55 | Gita Zbavitelová, Český rozhlas |  Zahraniční zprávy

Izrael v posledních třech dnech zřejmě opět zasáhl proti nebezpečným zbraním v Sýrii, a to hned dvakrát. Jako vždy tyto zprávy nekomentoval, ale z řady svědectví a nepotvrzených zpráv lze vyvodit, že zaútočil na vyspělé zbraně pro libanonské teroristické hnutí Hizballáh.
K prvnímu útoku došlo buď v noci na pátek nebo o den později a cílem byly íránské střely dlouhého doletu typu země-země Fatíh-110. Podle některých zdrojů šlo o konvoj, podle jiných o skladiště u letiště v Damašku, které hlídají bojovníci Hizbaláhu a členové íránských milicí Quds, odnože Revolučních gard.

Před 40 lety zemřel Egon Hostovský – spisovatel, diplomat a exulant

7. května 2013 v 0:48 | Denny |  Kultura

Dnes je tomu 40 let od smrti Egona Hostovského, významného českého spisovatele, který velkou část svého života strávil v exilu. Nejdříve utíkal před nacisty, po "Vítězném únoru" před komunisty. Pochován je na židovském hřbitově v Montclair ve státě New Jersey v USA.


Hostovský po maturitě na gymnáziu v Náchodě studoval filozifii v Praze, v roce 1929 ale universitu opouští, aby se zapsal ve Vídni. Ale ani zde studium nedokončil. Vrací se do Prahy, pracuje v Melantrichu jako editor. V letech 1931 - 1937 se spolupodílí i na vydávání českožidovského kalendáře. Následně se uchází o místo na ministerstvu zahraničí, kde je přijat. V roce 1939 pracuje na velvyslanectví v Bruselu. Po okupaci zbytku Československa nacisty 15.března se Hostovský přes Paříž a Lisabon dostává do USA. Zde pracoval až do konce války na československém konzulátu v New Yorku.

Odešla laskavá dáma Eva Dušková

6. května 2013 v 9:54 | redakce |  Domácí zprávy

Eva Dušková (druhá zprava na fotografii z roku 1948) zemřela o šabatu 4. května ve věku 83 let. Její zdravotní trápení se započalo před deseti lety zlomeninou levého krčku, následovala řada úrazů a onkologických operací. Posledních několik měsíců mohla strávit doma se svým manželem Milanem.