Duben 2013

Bombardoval Izrael sklad chemických zbraní v Sýrii?

30. dubna 2013 v 14:26 | Gita Zbavitelová, Český rozhlas |  Úvahy a komentáře

Izrael možná o víkendu zaútočil na syrský sklad chemických zbraní u Damašku. Jako vždy jde pouze o neověřitelnou zprávu, protože izraelská vláda podobné informace zásadně nekomentuje.
Mohla s tím souviset jedna událost z minulého týdne. Ředitel Výzkumné a analytické sekce izraelského Ředitelství vojenské rozvědky Itaj Brun řekl na bezpečnostní konferenci v Tel Avivu, že vojáci syrského prezidenta Bašára Asada užili opakovaně proti civilistům sarin, zejména 19. března u Aleppa. Jeho experti k tomuto závěru dospěli na základě analýz fotografií a záběrů obětí útoku a podle velikosti jejich zornic a pěny u úst. Výrok očividně zaskočil především Spojené státy. Prezident Barack Obama nedávno Asada varoval, že užití chemických zbraní představuje "rudou čáru", tedy že jestli je syrský režim použije, bude to signál k americké vojenské intervenci.

Prezident Peres navštíví Itálii i Vatikán

29. dubna 2013 v 8:07 | D.T. podle zahr. zdrojů, foto Wikipedia |  Zahraniční zprávy
Izraelský prezident Šimon Peres je tento týden očekáván v Římě, kde se má sejít k oficiálním jednáním s italským prezidentem Napolitanem a čerstvě jmenovaným premiérem Lettou, představiteli podnikatelských kruhů a zástupci italské židovské komunity.

Horst Tappert, známý jako inspektor Derrick, sloužil u divize Waffen SS Totenkopf

28. dubna 2013 v 14:57 | redakce, obr. Wikipedia |  Zahraniční zprávy

Česká média přinesla o víkendu zprávu, že německý herec Horst Tappert (1923 - 2008), kterého znají i naši diváci jako inspektora Derricka, sloužil během druhé světové války u jednotek SS. Zatímco Tappert tvrdil, že byl zdravotníkem ve wermachtu, aktuální šetření Jörga Beckera dokládá, že byl od roku 1943 na východní frontě v divizi Waffen SS Totenkopf. Před tím sloužil u protiletadlového oddílu SS v Arolsenu.
Tappert dostal za svého Dericka nejvyšší německé státní vyznamenání Spolkový kříž za zásluhy.


O historii Hatikvy

28. dubna 2013 v 13:13 | Ilan Evyatar v magazinu Jerusalem Post 16.4.2010, překlad Petr Weber |  Historie

Hrál Mozart ´Hatikvu´? Ukradli jsme naši národní hymnu Bedřichu Smetanovi nebo si český skladatel "vypůjčil" melodii z 600 let staré sefardské modlitby? Jak v bídě zemřel autor jejího textu v New Yorku a jak přesvědčený sympatizant nacismu nakonec dirigoval ´Hatikvu´, když David Ben-Gurion vyhlásil nezávislý izraelský stát?


Americké superzbraně na Blízký východ – poselství pro Írán

23. dubna 2013 v 11:40 | Gita Zbavitelová, Český rozhlas |  Úvahy a komentáře

Po návštěvě amerického prezidenta Baracka Obamy a ministra zahraničí Johna Kerryho přijel do Izraele poprvé i ministr obrany Chuck Hagel, který bude odtud pokračovat do Jordánska, Saúdské Arábie, Egypta a Spojených arabských emirátů. Je už třetím nejvyšším americkým představitelem, který přijel Izrael ujistit o odhodlání Washingtonu bránit jeho bezpečnost, a velmi konkrétně - Hagel v pondělí se svým izraelským protějškem Moše Jaalonem finalizoval významnou dohodu o prodeji amerických zbraní.

Evropský židovský kongres je zneklidněn nárůstem antisemitismu nejen v Maďarsku

19. dubna 2013 v 8:07 | D.T. podle zahr. zdrojů |  Zahraniční zprávy
"Maďarsko v této chvílí vysílá velmi znepokojivé signály. Sotva uběhne týden, aby v něm by nedošlo k útokům proti menšinám či skandálním výrokům krajně pravicových politiků. Červená linie je bohužel neustále překračována a je zapotřebí nesmírně silné reakce jak ze strany maďarské vlády, tak EU k potlačení těchto projevů." Tak zhodnotil situaci v Maďarsku předseda Evropského židovského kongresu (EJC) Moše Kantor na tiskové konferenci v Izraeli pořádané začátkem dubna EJC a Kantorovým centrem pro studium soudobého evropského židovstva, antisemitismu a rasismu při telavivské univerzitě.

Turecko otálí se slíbenou normalizací vztahů s Izraelem

18. dubna 2013 v 11:20 | Gita Zbavitelová, Český rozhlas |  Úvahy a komentáře


Skoro čtyři týdny už uplynuly od nečekané omluvy Izraele Turecku, kterou v závěru návštěvy amerického prezidenta Baracka Obamy na Blízkém východě zatelefonoval izraelský premiér Binjamin Netanjahu svému tureckému protějšku Erdoganovi. Ten ji požadoval za zásah izraelského komanda na turecké lodi Mavi Marmara, která se před třemi lety pokusila prolomit izraelskou blokádu pásma Gazy, odmítla na izraelský příkaz zastavit, a když se na ní vylodili vojáci, cestující je napadli a surově zbili. Vojáci v sebeobraně zabili devět tureckých násilníků a Turecko přerušilo s Izraelem diplomatické styky i vojenskou a další spolupráci. Izrael se tři roky omluvit odmítal s tím, že nemá za co, ale vzhledem k nutnosti regionální spolupráce nakonec vyjádřil "lítost nad ztrátou životů". Turecko omluvu přijalo s velkou pompou a slibem obnovy diplomatických styků a stažení soudních žalob na izraelské vojenské velitele a Erdogan si náležitě vychutnal morální vítězství.

Příliš těžký soupeř. Maccabi prohrál s Realem i třetí utkání

17. dubna 2013 v 13:27 | Denny |  Sport

Po dvou prohraných zápasech v Madridu prohrál Maccabi s Realem třetí utkání doma 57:69, na utkání celkově 0:3, Real Madrid postupuje do finále 4.

Připomeňme, že jsme dlouho vůbec nevěřili, že by žluto-modří postoupili do čtvrtfinále, to se stalo teprve po vynikajícím finiši v závěru soutěže nejlepších 16, proto prohra s Realem Madrid, který nakonec může být i mistrem, tolik nemrzí. Po zápase trenér David Blatt řekl, že Real byl lepší a dodal, že jeho mužstvo podalo výkon, za který se nemusí stydět. Vzhledem k tomu, že Maccabi v druhém zápase v Madridu podal dobrý výkon, tak fanoušci pevně věřili, že se štěstí tentokrát usměje na domácí, což se ale nestalo.

Ani Fajád nebyl doma prorokem

16. dubna 2013 v 11:13 | Jan Fingerland, Názory a argumenty ČRo Plus, foto Wikipedia |  Zahraniční zprávy

Salám Fajád rezignoval. Tato zdánlivě nepodstatná informace o politickém osudu palestinského premiéra však v sobě skrývá mnohem více, než by se mohlo na první pohled zdát. Fajádovým odchodem totiž končí jedna éra palestinské politiky a otevírají se dveře k potenciálně nebezpečným cestám, kterými se Palestinská autonomie může vydat. Vedle medializovaného rozporu mezi hnutími Fatáh a Hamás totiž neméně podstatnou roli hrály spory mezi tradičními strukturami hnutí Fatáh a právě premiérem Fajádem.Maccabi ani v druhém utkání v Madridu neuspěl

14. dubna 2013 v 15:41 | Denny |  Sport

Zdá se, že Real Madrid je v domácím prostředí neporazitelný. Ve druhém čtvrtfinálovém utkání zvítězil nad Maccabi Tel Aviv 75:63 a k postupu mu stačí vyhrát třetí zápas v Tel Avivu. Ten se bude hrát v úterý 16.4.2013.
Real tentokrát vyhrál všechny čtvrtiny, a to 18:13, 18:15, 20:18, 19:17, bylo to tedy kromě začátku celkem vyrovnané utkání, ovšem navrch měli vždy domácí. Sergio Llull byl výborný ve střelbě trojek, celkem jich vstřelil 6. U Maccabi byl nejlepším střelcem David Logan s 19 body, Shawn James jich dosáhl 13.

Bude v roce 2014 hrát Izrael Davisův pohár ve světové skupině?

14. dubna 2013 v 15:39 | Denny |  Sport

Ve čtvrtek 11.4. 2013 bylo v Londýně losováno, kdo s kým bude hrát o udržení, respektive o postup do světové skupiny. Los určil, že Izrael bude hrát s Belgií v Belgii, další dvojice pak tvoří Španělsko - Ukrajina, Holandsko - Rakousko, Chorvatsko - Velká Británie, Švýcarsko - Ekvádor, Německo - Brazílie, Polsko - Austrálie, Japonsko - Kolumbie. Toto play-off se hraje od 13. do 15. září 2013.

Gita Zbavitelová: John Kerry na Blízkém východě

11. dubna 2013 v 17:56 | Gita Zbavitelová, Český rozhlas |  Úvahy a komentáře

Americký ministr zahraničí John Kerry ukončil v úterý svou třetí návštěvu Izraele v posledních dvou týdnech, jejímž cílem bylo zjistit, jak obnovit už čtyři a půl roku zablokované izraelsko-palestinské mírové rozhovory. Sešel se proto s předsedou palestinské samosprávy Mahmúdem Abbásem a izraelským premiérem Binjaminem Netanjahuem, aby zmapoval jejich postoje. Ambicióznější cíle jeho současná cesta neměla.

Příliš silný soupeř pro izraelské baskeťáky. Real Madrid – Maccabi Tel Aviv 79:53

11. dubna 2013 v 11:34 | Denny

Před utkáním psal The Jerusalem Post, že utkání bude těžké, protože za Real Madrid nastoupí hvězda NBA Rudy Fernandez, který dosud v žádné klubové soutěži nebyl mistrem, proto se bude určitě snažit získat titul nyní. Real vyhrál první zápas play-offs o 26 bodů, i když v první čtvrtině to tak ještě nevypadalo, žluto-modří výborně začali a vyhráli ji 23:14. Pohroma přišla ve druhé, Real smetl Maccabi poměrem 23:4, to zcela selhala obrana a Real vyhrál pak i třetí a čtvrtou čtvrtinu.

Na letošním připomínce Jom ha šoa chyběla větší účast škol

10. dubna 2013 v 16:46 | TJ |  Domácí zprávy

Na průběh pondělního čtení jmen obětí holokaustu na pražském náměstí Míru jsme se zeptali Marty Malé z Nadačního fondu obětěm holocaustu.

Kolik lidi se letos čtení na náměstí Míru účastnilo?
Podle mého odhadu to bylo v průběhu tří hodin několik set účastníků.

Jací lidé přišli?
Různorodá společnost, poměrně dost přeživších šoa, za což jsme obzvlášť vděční, druhá generace a třicátníci Tyto skupiny jsou asi nepočetnější. Osobně si myslím, že přichází hodně lidí s židovskými předky, kteří by do prostoru obce třeba nepřišli. Přijela např. 93letá paní ze Vsetína, aby přečetla jméno své maminky, která byla během šoa zavražděna. Letos mi chyběla větší účast škol, zapojili se studenti z Lauderovek a pak dvě třídy myslím, jewish studies. To si beru jako úkol pro příští rok. Z VIP hostů nechyběla předsedkyně poslanecké sněmovny Miroslava Němcová, primátor Bohuslav Svoboda, starostka MČ Praha 2 Jana Černochová a izraelský velvyslanec. Jako každý rok přišli Táňa Fischerová a Tomáš Töpfer. Za Romy Čeněk Růžička a zástupce Muzea romské kultury v Brně Michal Schuster.

Němečtí vyšetřovatelé jsou na stopě desítkám dozorců z koncentračních táborů

10. dubna 2013 v 14:08 | D.T. podle zahr. zdrojů, foto Wikipedia |  Zahraniční zprávy
Německá média informovala, že Ústředí pro objasňování národně-socialistických zločinů v Ludwigsburgu připravuje obžalobu desítek údajných nacistických zločinců z doby druhé světové války. V nejbližších týdnech mají policejní vyšetřovatelé zahájit přípravná řízení proti minimálně padesátce někdejších dozorců nejen v bývalém vyhlazovacím táboře Osvětim-Březinka pro podezření ze "spoluúčasti na vraždě".


Před sto lety se narodil Stefan Heym. Spisovatel, který nikdy nemlčel

10. dubna 2013 v 0:54 | Denny |  Kultura
Narodil se jako Helmut Flieg (jméno Heym přijal až v emigraci v ČSR) v židovské rodině 10.4.1913 ve městě Chemnitz (Saská Kamenice). Heym byl židovský, německý, ale také americký spisovatel, své knihy psal v angličtině. V roce 1933 emigroval do Československa, které v té době bylo útočištěm uprchlíků z Německa před nacistickou hrůzovládou. V roce 1935 se pomocí stipendia židovské organizace dostal do USA, získal zde občanství, v roce 1943 narukoval a byl zařazen do skupiny Ritchie Boys, která se specializovala na psychologické vedení války. Vedoucím této skupiny byl jiný židovský emigrant Hans Habe (János Békesy). Po skončení války v roce 1945 zůstal Heym jako voják americké okupační armády v Německu. V Mnichově byl redaktorem Neue Zeitung, která byla nejdůležitějším deníkem americké okupační správy. Vzhledem k tomu, že nikdy netajil svůj levicový a tehdy i prosovětský postoj, byl na konci roku 1945 odvelen zpět do USA a z armády propuštěn.

Jan Fingerland: Margaret Thatcherová ve světové politice

9. dubna 2013 v 18:13 | Jan Fingereland, Český rozhlas |  Úvahy a komentáře
Bála jsem se, že strávím svá premiérská léta řešením potíží s likvidací odpadků. Teď mám ale v rukou takovou úžasnou výzvu. Tato slova údajně vyřkla Margaret Thatcherová na adresu krize, která se v roce 1982 rozhořela kolem Falklandských ostrovů, jež obsadila tehdejší argentinská junta. Thatcherová navzdory pochybnostem svých kolegů poslala na tisíce kilometrů vzdálené Falklandy armádu a ostrovy znovu dobyla. Teprve dnes se mluví o tom, že právě premiérka ve snaze o snížení veřejných výdajů seškrtala i rozpočet na obranu.

V pondělí opět zazní jména obětí holokaustu na pražském náměstí Míru

6. dubna 2013 v 20:04 | red

Nadační fond obětem holocaustu společně s Institutem Terezínské iniciativy u příležitosti Jom ha-šoa pořádá tradiční čtení jmen obětí holokaustu. Akce se koná v pondělí 8. dubna od 14 do 17 hodin na pražském náměstí Míru.


Baskeťáci Maccabi postupují do čtvrtfinále z 3.místa

5. dubna 2013 v 9:40 | Denny |  Sport

Maccabi hrál v Barceloně dobře, i když nakonec těsně prohrál 71:74. Před posledním kolem byli telavivští na druhém místě, po tomto kole je MTA třetí. V dalších utkáních Pireus vyhrál nad Chimki 79:70, což pomohlo žluto-modrým k třetímu místu a španělská Vitoria přesvědčivě porazila italskou Sienu 76:64. Postupují první čtyři: Barcelona, Pireus, Maccabi, Vitoria. Ze skupiny E to jsou: CSKA Moskva, Real Madrid, Anadolu Efes Istanbul, Panathinaikos Atény.

Hamas, jeho staronový vůdce a nové problémy

3. dubna 2013 v 10:52 | Gita Zbavitelová, Český rozhlas |  Zahraniční zprávy

V pondělí byl do čela palestinského teroristického hnutí Hamas na nejméně další čtyři roky opět zvolen dosavadní exilový vůdce Chálid Mišál, který nejvyšší funkci zastává od roku 2004. Dlouho se povídalo, že už kandidovat nechce a pošilhává po pozici předsedy Organizace pro osvobození Palestiny, ale Katar, Turecko a Egypt ho přemluvily, aby vzhledem ke "složité a nebezpečné současné situaci" v čele hnutí zůstal.