Březen 2013

Maccabi na cestě do čtvrtfinále porazil Besiktas Istanbul 101 - 58

29. března 2013 v 10:14 | Denny |  Sport

Je to již 6.vítězství Maccabi na cestě do play-off. Nyní mají žluto-modří bilanci 8 vyhraných a 5 prohraných zápasů a vyšvihli se alespoň na jeden den na 2.místo tabulky ve skupině F, což ještě neznamená postup, protože zbývající zápasy Chimki - Vitoria, Siena - Barcelona a Fenerbahce Istanbul - Pireus se hrají teprve dnes; tabulka se po dnešku určitě změní.

Izrael zřídil u syrských hranic polní nemocnici

28. března 2013 v 19:29 | D.T. podle ynetnews, israelnationalnews, foto Wikipedia |  Zahraniční zprávy
Izraelská armáda dnes zřídila na své základně na Golanských výšinách poblíž syrských hranic vojenskou polní nemocnici. Bude poskytovat lékařské ošetření bojovníkům syrské opozice zraněným při střetech s jednotkami věrnými prezidentu Assadovi. Počet těchto raněných, kteří se dostávají do blízkosti syrsko-izraelských hranic, poslední dobou setrvale stoupá.

Izrael se omluvil Turecku za zásah na Mavi Marmaře

27. března 2013 v 17:47 | Gita Zbavitelová, Český rozhlas

Mnoho lidí si jistě pamatuje provokativní akci propalestinských aktivistů, kteří se před třemi lety pokusili s šesti plavidly prolomit blokádu pásma Gazy. Turecká loď Mavi Marmara odmítla na příkaz izraelské pobřežní hlídky zastavit, byla zadržena námořním komandem, vojáci byli na palubě napadeni a surově zbiti a v sebeobraně zabili devět Turků. Izrael příliš pozdě zveřejnil videonahrávku akce, na které bylo jasně vidět, že aktivisté na vojáky zaútočili noži, baseballovými pálkami, železnými tyčemi a sekerami; svět uvěřil povrchní verzi o "brutalitě izraelských vojáků" a reagoval hystericky na jejich postup, který označil za "masakr". Nepřesvědčilo jej ani vyšetřování, které ukázalo, že na palubě byli militantní islamisté a akci organizovala Turecká humanitární nadace napojená na teroristický Hamas a Hizballáh, ani šetření nezávislé izraelské komise s mezinárodní účastí či Palmerovy komise OSN, které potvrdily, že zásah byl legální a vojáci jednali v sebeobraně.

Izrael je ve fotbale stále druhý před Portugalskem

27. března 2013 v 16:33 | Denny |  Sport
V pátek se v utkání o účast na MS 2014 modro-bílým nepodařilo udržet skóre 3:2, Portugalci v nastavení vyrovnali na 3:3, což jim pomohlo jedině k tomu, že s Izraelem neztratili kontakt. V úterý Portugalci hráli v Baku s Azerbajdžánem a podle předpokladu zvítězili 2:0 a předčasně se radovali, že v tabulce předběhnou Izrael. Ten pozdě večer nastoupil v Belfastu k utkání se Severním Irskem a podařilo se mu vyhrát stejným poměrem 2:0, jako Portugalci v Baku, takže se v tabulce nic nezměnilo, Izrael je s 11 body druhý před Portugalskem, které má stejný počet bodů.

Maccabi příjemně překvapil: Olympiakos Pireus - Maccabi 67:73

24. března 2013 v 20:05 | Denny |  Sport

Je to již 5.vítězství žluto-modrých v řadě za sebou, Maccabi porazil úřadujícího mistra Evropské ligy na jeho půdě, nyní je s bilancí 7/5 ve skupině F již na třetím místě za Barcelonou a Chimki. Ruské mužstvo si podle předpokladu poradilo s předposledním mužstvem tabulky Fenerbahce Istanbul 99:76.

Portugalci vydřeli s izraelským týmem remízu 3:3 teprve v nastaveném čase

24. března 2013 v 20:03 | Denny |  Sport

Před pátečním utkáním kvalifikace na MS 2014 Izrael - Portugalsko jsem psal, že jakýkoliv jiný výsledek, než prohra Izraele, by byl malý zázrak. To jsem ale izraelské fotbalisty moc podcenil, dlouho nad obávaným soupeřem vedli 3:1, v normálním hracím čase to ještě bylo 3:2, Portugalci vyrovnali až ve 3.minutě nastavení a tím odvrátili potupu, jak píše evropský sportovní tisk.

Co přinesla a nepřinesla návštěva Baracka Obamy v Izraeli

23. března 2013 v 19:12 | ČRo 6, Gita Zbavitelová |  Zahraniční zprávy

Třídenní návštěva Baracka Obamy v Izraeli, jeho první ve funkci amerického prezidenta, vypadala jako setkání milujících se příbuzných po dvaceti letech - samý úsměv, přátelství a vřelá slova. Bylo diametrálně odlišné od první schůzky s premiérem Binjaminem Netanjahuem před čtyřmi lety, kdy si velice nepadli do oka, a jejich kohoutění pak poznamenalo izraelsko-americké vztahy na několik let. Teď je vše zapomenuto, ledy roztály, vztahy jsou "nejpevnější v historii", návštěva se vydařila a Obamova 500členná delegace v pátek za písečné bouře odletěla do Jordánska za stejných nevídaných bezpečnostních opatření, za jakých ve středu přiletěla.

Komu Fischer dluží?

21. března 2013 v 22:48 | redakce |  Domácí zprávy

Dnešní MFD nastoupila na titulní stránce útokem na Jana Fischera. V textu s názvem "Fischer se topí. Zeman za vodou" napsali redaktoři Tomáš Syrovátka a Jana Klímová, že Fischer má největší dluh u společnosti Media Master. "Ani jedna z vystavených faktur za reklamní kampaň nebyla dosud uhrazena a dluh dosahuje 4 334 739 Kč," ocitovala MFD ředitele společnosti Víta Mikysku. Pak se čtenář dozvěděl, že Pirk je překvapen, že mu Fischer nezvedá telefon, že Fischerům tým je z dluhů otrávený atd. Obdobný scénář přehrála jako svůj otevírák večerního zpravodajství televize Nova, která Fischera naháněla v paneláku, kde bydlí. Zase jsme se dozvěděli, že neúspěšný kandidát dluží firmě Media Master. Opět byl slyšet ředitel Mikyska. Jen se vysvětlilo, proč Fischer nebral Pirkovi telefon. Byl unaven po návratu z USA a dospával. Kdyby to nebylo tak smutné, tak je to docela legrace. Hlavní však je to, co ani jedna parta redaktorů neřekla.


Kvalifikace na MS 2014 ve fotbale pokračuje v pátek

21. března 2013 v 21:47 | Denny |  Sport

Zdá se to neuvěřitelné, ale Izrael je se 7 body v kvalifikační skupině F na druhém místě hned za Ruskem, které skupinu vede s 12 body a před Portugalskem, které má také 7 bodů. Na dalších místech je Severní Irsko, Azerbajdžan a Lucembursko.

To se asi v pátek změní. Izrael hraje doma s Portugalskem a jakýkoliv jiný výsledek, než prohra, by byla považována za malý zázrak. Další zápasy ve skupině: Lucembursko hraje s Azebajdžánem a v sobotu Severní Irsko s Ruskem.

Proč je třeba chválit Hitlera?

20. března 2013 v 17:09 | TJ |  Úvahy a komentáře

Dnešní vydání MFD přináší v publicistice Přímo k věci s Barborou Tachecí rozhovor s režisérem Zdeňkem Troškou. Pod titulkem "Hitler postavil Němce na nohy" si můžete přečíst, jak Tachecí grilovala Trošku na otázky především kolem jeho filmů. Ke konci však rozhovor nabral směr k obecnějším hodnotám. Když nebyla spokojena s Troškovou vstřícností k bývalému režimu, nastoupila s přirovnáním s nacismem.

Situace na syrsko-izraelských hranicích se zhoršuje

19. března 2013 v 9:19 | ČRo 6, Gita Zbavitelová |  Zahraniční zprávy

Syrská občanská válka se stále víc přelévá do sousedních zemí - rakety zasáhly Turecko a k bojům občas dochází i na hranicích s Jordánskem a v Libanonu, odkud navíc vysílá pomoc Bašáru Asadovi Hizballáh. Několik střel dopadlo i do Izraele, který útok opětoval. Vládní jednotky tím odstrašil, ale roste nové nebezpečí - od povstalců. V posledních dnech se situace výrazně zhoršila.

Vzpomínka na bratry Langerovi

19. března 2013 v 5:54 | Pavel Dymeš, ředitel Společnosti Františka a Jiřího Langerových, o.p.s. |  Kultura
Rok 2013 je prvním ze tří let, které jsou spojeny se jménem Langer. V neděli 3. března uplynulo 125 let od narození spisovatele, dramatika a legionáře Františka Langera a zároveň o devět dní později, 12. března, uplynulo 70 let od úmrtí jeho bratra, významného židovského učence, spisovatele a básníka Jiřího Mordechaje.

Generál MUDr. František Langer, spisovatel a dramatik, se narodil 3. března 1888 na pražských Královských Vinohradech. Většinu svého prvorepublikového života spojil právě s Vinohrady a se zdejším divadlem. Po studiích na pražské medicíně přerušila jeho literární činnost 1. světová válka. Langer byl odvelen na východní frontu, kde byl zajat a velmi záhy se přidal k československým legiím v Rusku, kde se stal v roce 1917 šéflékařem 1. pěšího pluku. Po návratu do Prahy zůstal v armádě, ale zároveň byl literárně činný ať jako redaktor Lidových novin, či jako dramatik. V roce 1935 se stal šéfdramaturgem Divadla na Vinohradech, ale již v říjnu 1938, po Mnichovu, musel kvůli svému židovskému původu z divadla odejít jako nežádoucí osoba. Langer poslal rodinu do Anglie a sám emigroval přes Polsko do Francie, kde se připojil k formování československé armády. Druhou světovou válku, po pádu Francie, strávil v Londýně jako šéf vojenského zdravotnictva československé armády v zahraničí a zároveň jako předseda československého PEN clubu. Během války většina jeho příbuzenstva skončila v plynových komorách nacistických vyhlazovacích táborů. Mladší bratr Josef spáchal před nástupem do transportu sebevraždu, nejmladší bratr Jiří zemřel v Tel Avivu na následky strastí utrpěných na cestě z okupovaného Československa do Palestiny. Po návratu z Anglie se František Langer pustil opět do literární tvorby. Období bylo ale složité, jeho syn Jan i dcera Věra byli na počátku 50. let zatčeni Státní bezpečností a vězněni. Langerovi nebylo dovoleno publikovat a jeho hry se hrály, s malými výjimkami, jenom na západ od československých hranic. Poslední hru Bronzová rapsodie, napsal František Langer v roce 1962, ale dosud vyšla pouze knižně. Spisovatel zemřel v Praze dne 2. srpna 1965. Po listopadové revoluci se Langerova díla postupně vrací na prkna českých divadel. Prezident Václav Havel udělil Františku Langerovi Řád T. G. Masaryka in memoriam.

Wiedergutmachung má 60 let

18. března 2013 v 18:58 | Denny |  Historie

Dne 10. září 1952 v Lucemburských dohodách ujistil kancléř SRN Konrad Adenauer Izrael, že obdrží 3 miliardy marek v rámci zákona o odčinění křivd spáchaných nacistickým Německem. Toto ujednání bylo potom projednáno v jednotlivých sněmech spolkových zemí a teprve 18.března 1953 schváleno dolní komorou německého parlamentu Bundestagem.

Pražská NOC LITERATURY tentokrát v bývalé holešovické synagoze

18. března 2013 v 12:17 | redakce, foto Jitka Oltová - synagogy.euweb.cz
Projekt Českých center a EUNIC spojuje už sedmým rokem texty současné evropské literatury s originální prezentací na neobvyklých místech. Jedním z nich, kam letošní literární happening ve středu 15. května zavítá, bude také bývalá Bubenečská synagoga ve vnitrobloku domů v Heřmanově 25 v Praze 7. Tato budova v novorománském slohu přestala sloužit náboženským účelům pravděpodobně po Heydrichově zákazu začátkem německé okupace. Následně byl objekt až do roku 1989 využíván jako skladiště.

Philip Roth má 80 a spoustu literárních cen

18. března 2013 v 9:29 | Denny |  Kultura

Jen jedna mu chybí - NOBELOVKA. Před několika lety vždy koncem roku jsme si přáli, aby ji dostal buď náš Arnošt Lustig nebo Philip Roth. Nestalo se.
První knihy Philipa Rotha Sbohem město C (Goodbye Columbus) a Ať se děje co se děje (Letting go) zná český čtenář od roku 1962, resp. od roku 1968. Vyšly v nakladatelství Odeon. Pak nastala odmlka (komunistické cenzuře se asi nelíbila židovská tématika autora) do roku 1985, kdy v Odeonu vyšel překlad knihy Ghost Writer pod názvem Elév. Další Rothovy knihy v českém překladu vyšly až po sametové revoluci, převážně v Mladé frontě.

Maccabi úkol splnil, porazil Chimki 80:79

16. března 2013 v 21:24 | Denny |  Sport

To, že BC Chimki je vynikající mužstvo, dokázali jeho hráči ve čtvrtek v Tel Avivu tím, že bojovali do poslední sekundy, ovšem Maccabi s nimi držel krok a nakonec šťastně o jeden jediný bod vyhrál a připsal si tím dva body do tabulky. Je to jeho čtvrté vítězství v řadě za sebou.

MFD: Hledají se dárci kostní dřeně. S židovskou krví

15. března 2013 v 18:21 | redakce |  Domácí zprávy

Pod tímto poněkud překvapivým názvem vyšel ve čtvrtek článek v MFD. Píše se v něm o projektu národního registru pro transplantaci kostní dřeně, který je zaměřen na etnické menšiny. Vedle arabské a romské populace v ČR se tak pochopitelně dotýká i židovské komunity.

Nová izraelská vláda: úspěch zastánců sociálních změn

15. března 2013 v 10:28 | ČRo 6, Gita Zbavitelová |  Zahraniční zprávy


Zatímco kardinálům trvalo zvolit papeže jen dva dny, izraelský designovaný premiér Binjamin Netanjahu sestavil vládu až po dramatických šesti týdnech - doslova za pět minut dvanáct. Nejzazší termín vyprší v sobotu a Netanjahu by už další prodloužení nedostal.
Vytváření koalice mu ztížila dohoda dvou stran nových politiků na izraelské scéně - Ješ Atid (Existuje budoucnost) Jaira Lapida, která ve volbách skončila druhá, a Ha-Bajt Ha-Jehudi (Židovský domov) Naftaliho Bennetta, která obsadila čtvrté místo. Dohodli se, že do vlády vstoupí jen společně, a bezostyšně Netanjahua vydírali svými požadavky, za nimiž však stojí izraelská veřejnost. A protože bez nich by premiér vládu nevytvořil, vynutili si příslib splnění mnoha zásadních změn hlavně v sociální sféře. Netanjahu volil mezi splněním podmínek a předčasnými volbami, které by už jeho volební blok nemusel vyhrát. Kompromisy udělali i Lapid s Bennettem, ale Netanjahu musel ustoupit mnohem víc, pokud chtěl zůstat premiérem. Bez souhlasu obou nováčků teď v novém kabinetu nepadne žádné zásadní rozhodnutí.

Maccabi musí dnes porazit Chimki, aby naděje na postup žila

14. března 2013 v 14:08 | Denny |  Sport

BC Chimki je vynikající mužstvo, se 6 vítězstvími a 4 porážkami je na 4.místě ve skupině F. Maccabi s bilancí 5/5 je na 5. místě, ze kterého se nepostupuje. V Rusku před dvěma měsící žluto-modří prohráli 67:88 a podali tehdy svůj vůbec nejhorší výkon ve skupině posledních 16.