Únor 2013

Rozhovor s tajemníkem FŽO ke smlouvě o majetkovém vyrovnání se státem

26. února 2013 v 16:36 | TJ |  Náboženství

V pátek 22. února podepsal předseda Federace židovských obcí (FŽO) Petr Papoušek dohodu o vyrovnání se státem. ŽL se v této souvislosti zeptaly tajemníka FŽO Tomáše Krause na některé detaily církevních restitucí.
Podpisem smlouvy se státem se vzdává FŽO nároku za zabavený a nevydaný majetek po 25. únoru 1948, pokud jej nebude požadovat na základě vydání věci dle zákona o narovnání s církvemi. Má FŽO seznam majetku, za který je stanovena kompenzace 272 mil Kč?
Seznam nevydaného majetku máme, ale kompenzace nebyla stanovena pouze na jeho základě. Kritériem pro výši příspěvku té které církvi či náboženské společnosti byl také počet věřících a podíl na celkovém ročním rozpočtu současného financování ze strany státu.

Příliš pestrý svět bulváru. Jak prý Krištof Janeček uvažuje o konverzi

25. února 2013 v 14:03 | redakce
Český bulvár si všiml pořadu o rodinných kořenech moderátorky Ester Janečkové, v němž se diváci veřejnoprávní televize mohli dozvědět řadu zvláštních okolností o vztahu Oty Ornesta s Marií Rút Křížkovou. Nyní je prý Janečková zklamána ze syna, který chce utéct od katolické tradice. Asi to nemá s realitou nic moc společného, ale je to příklad, jak náš bulvár čas od času pracuje s židovskými tématy.


Bývalý izraelský ministr zahraničí Liberman před soudem

23. února 2013 v 17:39 | ČRo 6, Gita Zbavitelová |  Úvahy a komentáře

Bývalý izraelský ministr zahraničí Avigdor Liberman se konečně dočkal zahájení svého procesu. Všechno ale trvalo a bude trvat déle, než si představoval, a slábne tak šance, že se vrátí do vlády.
Liberman byl obžalován v prosinci po 16 letech vyšetřování řady údajných trestných činů. Pro většinu z nich však generální prokurátor nenašel dostatek důkazů, a tak se Liberman nezodpovídá z praní špinavých peněz, zpronevěry, přijímání úplatků a nezákonných finančních prostředků na předvolební kampaň, neprůhledných převodů peněz ani vyhrožování svědkům, ale pouze ze zdánlivě nepříliš významného podvodu a zneužití důvěry. Měl se jich dopustit tím, že chtěl jmenovat bývalého velvyslance v Bělorusku do čela ambasády v Lotyšsku za to, že mu diplomat v minulosti prozradil důvěrné informace o Libermanově vyšetřování údajného praní špinavých peněz v Bělorusku, jeho původní vlasti.

Je předseda FŽO oprávněn zítra podepsat s premiérem Nečasem smlouvu o vypořádaní se státem?

21. února 2013 v 15:05 | TJ |  Náboženství

Ve středu potvrdila vláda podobu restitučních smluv s církvemi a náboženskými společnostmi, které se týkají finančního vyrovnání a vycházejí z přijatého zákona o církevních restitucích. Ve stejný den schválilo text smlouvy o vypořádání s Českou republikou i prezidium Federace židovských obcí (FŽO) a pověřilo předsedu Petra Papouška jejím podepsáním. K podpisu by mělo dojít tento pátek. Smlouvy se týkají finančního vyrovnání a vycházejí z přijatého zákona o církevních restitucích. Objevil se však názor, že pověření předsedy by mělo přijít od rady FŽO, která bude jednat až v březnu.


V Izraeli zemřel honorární generální konzul Chanan Rozen

21. února 2013 v 10:40 | redakce |  Zahraniční zprávy
Chanan Rozen, dlouholetý honorární generální konzul České republiky v Izraeli a prezident Izraelské společnosti přátel České republiky, zemřel v Tel Avivu v úterý 19. února. Rozen se narodil 24. září 1918 ve Slezské Ostravě, vyučil se u Vítkovických železáren nástrojářem, republiku opustil v r. 1939, kdy odjel do Palestiny. Zde pracoval v kibucu Sarid, kde již žil jeho bratr Šlomo. Později se přestěhoval do Ramat Ganu, kde působil na místním městském úřadě. V osmdesátých letech byl náměstkem primátora tohoto stotisícového města.

Výstava o králi Herodovi

20. února 2013 v 8:00 | ČRo 6, Gita Zbavitelová |  Kultura

Unikátní výstavu o judském králi Herodovi otevřelo Izraelské muzeum v Jeruzalémě. Herodes patřil k nejkontroverznějším a nejkrutějším panovníkům v historii Židů - ze strachu z proroctví o příchodu mesiáše dal údajně zavraždit všechny prvorozené chlapce v okolí Betléma, ale také dal popravit svou manželku Mariamne a děti i její příbuzné. Herodes se však rovněž proslavil monumentálními stavbami - rozšířil jeruzalémský Chrám, z něhož dodnes stojí nejposvátnější místo judaismu, Zeď nářků (Západní zeď), opevnil Jeruzalém, rozšířil přístav v Caesareji a postavil několik paláců v poušti, včetně pevností Masada nebo Herodium. To vzniklo v letech 23 až 15 před občanským letopočtem a nalézá se tam i králova hrobka, která byla objevena teprve před šesti lety.

Fredy Hirsch jako hrdina doby holocaustu a gay

19. února 2013 v 6:29 | redakce |  Kultura

Charlie, queer sdružení vysokoškolských studentů, zve na komponovaný večer o Fredy Hirschovi, který se uskuteční v úterý 26. února od 20h v Café Therapy (Školská 30, Praha 1). Na programu večera bude promítání dokumentu ČT od režisérky Olgy Sommerové z cyklu Neznámí hrdinové - Pohnuté osudy a krátká prezentace knihy Lucie Ondřichové s názvem Příběh Fredyho Hirsche. Hlavním bodem programu bude beseda se dvěma pamětníky. Cembalová virtuoska Zuzana Růžičková poznala Fredyho jako dítě. Dnešní průvodce Terezínem Pavel Stránský pod Fredym pracoval jako vychovatel v Terezínské ghettu. Turistům zdůrazňuje, že právě jemu vděčí za svůj život. Pamětníci pohovoří i o tom, že Fredy byl gay a měl partnerský vztah.

Záhadná sebevražda agenta Mosadu Bena Zygiera

18. února 2013 v 13:48 | ČRo 6, Gita Zbavitelová |  Zahraniční zprávy

Nebýt investigativní reportáže australské televizní stanice ABC, veřejnost by se o celém případu nikdy nedozvěděla.
Před dvěma lety spáchal v izraelské věznici sebevraždu Izraelec, který měl i australské občanství. Případ podléhal nejvyššímu utajení, protože šlo zřejmě o agenta Mosadu, i když Izrael to nikdy nepotvrdil. Nakonec ale přiznal, že v roce 2010 skutečně věznil Izraelce s australským pasem, který se oběsil v cele, a že šlo o "záležitost národní bezpečnosti", a vězeň byl proto veden pod falešným jménem. Novináři pak zjistili, že byl vězněn osm měsíců v naprosté izolaci, v cele s nejpřísnějšími bezpečnostními opatřeními a ostrahou v Izraeli, která byla vybudována pro Jigala Amira, vraha premiéra Jicchaka Rabina. Vězeň byl nepochybně velmi významný.

Život s Arafatem nebyl růžový

15. února 2013 v 17:05 | ČRo 6, Gita Zbavitelová |  Zahraniční zprávy
Manželka legendárního palestinského vůdce Jásira Arafata Suha se chtěla rozvést, ale Arafat jí to nedovolil. Devět let po jeho smrti to řekla tureckému deníku Sabah a dodala, že se za něj nikdy provdat neměla. "Manželství s Arafatem bylo velký omyl a já ho lituji," prohlásila Suha v rozhovoru pro list. "Byli jsme svoji 22 let, ale mně to připadalo jako padesát." Chtěla se rozvést snad stokrát, ale manžel to vždycky odmítl. Podle ní to všichni vědí, zvlášť jeho nejbližší spolupracovníci.

Nešťastná prohra Maccabi – Barcelona 77:82

15. února 2013 v 17:01 | Denny |  Sport

Pro košíkáře Maccabi byl tentokrát soupeřem vedoucí tým tabilky Barcelona, která zatím prohrála jen jednou. Maccabi se nezalekl zvučného jména a po celý zápas bylo patrné, že svou kůži nechce prodat lacino. První čtvrtinu těsně vyhrál 22:20. Druhá čtvrtina dopadla 17:21, po 1. poločase to bylo celkově 39:41.To byl celkem přijatelný výsledek prvního poločasu. Ve třetí čtvrtině ale přišla pohroma 14:26 a vítězství ve čtvrté čtvrtině 24:15 už neodvrátilo celkovou porážku 77:82.

Gita Zbavitelová: Irán zvyšuje počet svých bojovníků v Sýrii

15. února 2013 v 16:59 | ČRo 6, Gita Zbavitelová |  Zahraniční zprávy
V Sýrii bojuje po boku vojáků prezidenta Bašára Asada okolo 50 000 íránských gardistů s cílem udržet ho u moci, píše americký deník Washington Post. A kdyby Asad přece padl, Írán si chce pomocí svých lidí zajistit vliv v nové Sýrii. Buduje proto po celé zemi síť milicí ve spolupráci se svým dalším spojencem, libanonským hnutím Hizballáh, jehož ozbrojenci rovněž bojují za Asada proti povstalcům, cituje Washington Post nejmenované americké a blízkovýchodní představitele.

Ženy hrají FedCup, Izrael hostí regionální skupinu Evropa/Afrika

10. února 2013 v 19:34 | Denny |  Sport

V Ejlatu stejně jako před rokem se hraje od 6. do 10. února první kolo regionální skupiny Evropa/Afrika. Tenistky jsou rozděleny do 4 skupin, Izraelky hrají ve skupině C, kde jejími soupeřkami jsou Polky, Turkyně a Rumunky.

V prvním utkání 6.2. porazily Turecko 2:1. Dvouhry odehrály známé tváře. Julia Gluško - Pemra Ozgen 6:4, 6:4, Šahar Peer - Cagla Buyukakcay 1:6, 6:1, 7:6. Pro čtyřhru vybral nehrající kapitán Amos Mansdorf mladé tváře. Dvojice Valeria Patiuk/Keren Šlomo prohrála s párem Basak Eraydin/Ypek Soylu 2:6, 1:6.

Gita Zbavitelová: O vztahu EU k Hizballáhu ve světle teroristického útoku v Bulharsku

10. února 2013 v 18:32 | ČRo 6, Gita Zbavitelová |  Zahraniční zprávy

Bulharsko tento týden zveřejnilo závěrečnou zprávu o výsledcích vyšetřování teroristického útoku na autobus s izraelskými turisty v Burgasu loni v červenci, při kterém kromě atentátníka zahynulo pět Izraelců a bulharský řidič. Bulhaři předložili řadu pozoruhodných detailů a za strůjce označili libanonský Hizballáh, jak od začátku tvrdil Izrael. Pachatelé byli tři, z nichž dva měli australský a kanadský pas. Ti z Bulharska uprchli a žijí v Libanonu.

Česká republika a arabský svět

10. února 2013 v 12:11 | Michael Curtis, www.gatestoneinstitute.org, překlad GZ

Hlasování ve Valném shromáždění je často spíše výsledkem složitého zhodnocení národních zájmů a reakce na mezinárodní tlak než přesvědčení v dané otázce. Česká republika byla jedinou zemí Evropské unie, která hlasovala proti rezoluci udělující Palestině status nečlenského pozorovatelského státu. Čtrnáct zemí Evropské unie ji tehdy podpořilo a dvanáct, včetně Německa, se hlasování zdrželo.

Fotbalová středa plná přípravných utkání

7. února 2013 v 14:08 | Denny |  Sport

Tato středa byla věnována přátelským fotbalovým utkáním na celém světě. Izrael přivítal doma Finsko a bylo to vítězství teprve v 93.minutě, o rozhodující gól na 2:1 se postaral střídající hráč Lior Rafaelov. Byl to přípravný zápas na utkání s Portugalskem o postup na mistrovství světa, které se bude hrát 22. března v Izraeli.

Zaútočil Izrael v Sýrii?

6. února 2013 v 10:58 | ČRo 6, Gita Zbavitelová |  Zahraniční zprávy

Všechno nasvědčuje tomu, že izraelské letouny útočily v Sýrii. Jako ve všech podobných případech jde pouze o dedukci a shrnutí neověřitelných informací, protože Izrael tyto akce zásadně nekomentuje, a odmítl to udělat i tentokrát.

Izraelská vláda opakovaně varovala, že některé zbraně syrského režimu se nesmějí dostat do rukou libanonského Hizballáhu ani islamistických povstalců v Sýrii. Jde především o chemické a biologické zbraně, vyspělé protiletadlové střely a rakety dlouhého doletu typu vzduch-vzduch a země-voda. Izrael bedlivě sleduje i syrského prezidenta Bašára Asada, který má jeden z největších arsenálů nekonvenčních zbraní na světě a zhruba tisíc tun chemických látek. I když si zatím netroufl je proti Izraeli použít, mohlo by ho to napadnout v zoufalství z blížícího se konce jeho režimu. Ani Hizballáh se od poslední války s Izraelem v roce 2006 neodvážil zaútočit otevřeně, i když má na něj namířeno 50.000 raket. Stál ale vloni za teroristickým atentátem na autobus s izraelskými turisty v Bulharsku i za vysláním špionážního bezpilotního letounu na izraelské území. Podle zpravodajských zdrojů nedávno zaujal pozice u syrských skladů chemických zbraní a Izrael jasně řekl, že při jejich sebemenším pohybu vojensky zasáhne. Arabské zdroje však tvrdí, že Hizballáh získal od Asada ruské nekonvenční zbraně a dvě tuny yperitu už vloni.

Poslové míru v Českém centru Praha

5. února 2013 v 15:08 | tz |  Kultura
Dnes večer záčíná vernisáží v Českém centru Praha výstava uměleckých děl ze sbírky "Art for Peace" Eliho Fischera, která tematizuje touhu po míru na Blízkém východě. Když v roce 1979 uzavřel Egypt s Izraelem mírovou dohodu, přes sto umělců z obou států bylo vyzváno, aby na tuto přelomovou událost reagovali skrze výtvarno. Vznikla tak kolekce dopisních obálek vydaných k této příležitosti a ilustrovaných či přetvořených výtvarníky. Sbírku s vizí jejího rozšiřování a zviditelnění koupil Dr. Eli Fischer a jeho žena Dvora.

Bude v Praze muzeum holokaustu?

4. února 2013 v 11:44 | redakce

V prosinci a lednu se v médiích objevily články, které v souvislosti s novým urbanistickým řešením pozemků kolem vlakového nádraží Bubny v Praze 7 zmiňují, že v bývalé nádražní budově by mohlo vzniknout muzeum holokaustu. Jak zjistily ŽL, nejde o žádnou novinářskou kachnu, i když jsou takovéto úvahy v současné chvíli předčasné s ohledem na složitost různých zájmů na rozvoji Buben.

Davis Cup. Francie –Izrael 5:0, Česká republika ve čtvrtfinále

4. února 2013 v 9:34 | Denny |  Sport

V sobotu jsem napsal, že nehrající kapitán izraelského daviscupového mužstva Eyal Ran by mohl poslat na kurt veterána Nauma Okuna, ale že spíš bude hrát Weintraub. Nakonec hráli oba. Jelikož již o nic nešlo, tak se hrálo jen na dva vítězné sety a za Francii již nenastoupil Tsonga. Proti Okunovi hrál Michael Llodra a ten první set vyhrál 6:3, Okun se pak rozehrál a druhý set se rozhodoval v tie breaku, úspěšnější byl Llodra, vyhrál 7:6, stav utkání Francie - Izrael byl nyní 4:0. K poslednímu singlu nastoupil Gasquet, který porazil Amira Weintrauba 6:4, 6:3. Vyhrála Francie 5:0, jak jsme již uvedli, utká se ve čtvrtfinále s Argentinou.

Vzpomínkové akce k 70. výročí deportací z Kyjova a Uherského Brodu

3. února 2013 v 20:27 | Petr Weber |  Domácí zprávy
Týden, který rámoval Den vzpomínání na oběti holocaustu, 27. leden, byl ve znamení vzpomínkových akcí na řadě míst jihovýchodní Moravy. Ve středu 23. ledna uspořádalo město Kyjov celodenní Pietní vzpomínkový den při příležitosti 70. výročí deportací židovského obyvatelstva moravského Slovácka do Terezína. V ten den před sedmdesáti lety vyjel z Uherského Brodu první transport Cn a v něm tisícovka židovských vězňů, soustředěných předtím v Kyjově a okolních obcích, mužů, žen, starců i dětí. Ve dnech 27. a 31. ledna 1943 následovaly další dva transporty z Uherského Brodu, označené jako Co a Cp, které vyložily svůj lidský "náklad" na nádraží v Bohušovicích (železniční vlečka do Terezína ještě nebyla dokončena, takže zbývající 3 km museli vězňové urazit i se svými zavazadly pěšky). Ve třech soupravách z nákladních vagonů bylo deportováno téměř 3000 osob, většina z nich jen s krátkým zastavením v Terezíně pokračovala dále na východ do vyhlazovacích táborů. Přežily necelé dvě stovky z nich.