Leden 2013

Cesta do Osvětimi začala zničením demokracie. Před 80 lety se stal Hitler německým kancléřem

31. ledna 2013 v 22:50 | Denny |  Historie

Jmenování Adolfa Hitlera říšským kancléřem bylo dojednáno již v noci 4. ledna 1933 v bytě bankéře Schrödera na schůzce, kterou svolal bývalý kancléř Fritz von Pappen a které se kromě jmenovaných zúčastnil Adolf Hitler a zástupci politické strany německých nacionalistů. Měla být sestavena vláda vedená Hitlerem. Prezident Hindenburg se nechal lehce přemluvit k tomu, aby odvolal úřadujícího kancléře generála von Schleichera a místo něho jmenoval říšským kancléřem Adolfa Hitlera. To se stalo před 80 lety dne 30.ledna 1933 a to, co pro mnohé vypadalo jako pouhá změna vlády, byl počátek "tisícileté" třetí říše a počátkem největšího zločinu v dějinách lidstva.

Opomíjený expresionistický básník Jakob van Hoddis

31. ledna 2013 v 9:54 | Zlata Kufnerová |  Kultura

Jakob van Hoddis (vlastním jménem Hans Davidsohn) patří spolu s Georgem Traklem, Georgem Heymem a Ernstem Stadlerem k nejvýznamnějším představitelům německo-jazyčného literárního expresionismu. Narodil se 16. května 1887 jako první z pěti dětí berlínského lékaře Hermanna Davidsohna. Jako mimořádně nadané dítě ho rodiče zhýčkali, a tak dvakrát přerušil studium na gymnáziu kvůli konfliktům s učiteli a těžce hledal předmět studia, který by ho zaujal. Po maturitě začal studovat architekturu na Vysoké škole technické v Berlíně-Charlottenburgu. V roce 1908 přestoupil na klasickou filologii na univerzitě v Jeně, o rok později pak na stejný obor na berlínské univerzitě. Právě tam se dostal do intelektuálního prostředí, jež se bouřilo proti buržoaznímu myšlení a maloměšťáctví vilémovského Německa. Zde vznikaly různé diskusní skupiny, kluby a časopisy, které hledaly nové cesty ve výtvarném umění i literatuře. V jednom takovém literárně-filozofickém studentském spolku se Hans Davidsohn seznámil a spřátelil s Erwinem Loewensonem, s nímž se pak stal spoluzakladatelem diskusního fóra zvaného Nový klub. V tomto prostředí ho zaujala literatura natolik, že přerušil studium a pokoušel se žít jako spisovatel na volné noze, v čemž ho zřejmě povzbuzovaly úspěchy při recitaci vlastních básní v Novém klubu a od června 1910 také v Neopatetickém kabaretu. Právě v té době začal vystupovat pod literárním pseudonymem van Hoddis (což je anagram jeho příjmení), uveřejňoval recenze, krátké prózy a básně. Patřil k úzkému okruhu kolem levicového poltického týdeníku Die Aktion, který vydával Franz Pfemfert , publikoval však také ve Waldenově časopise Der Sturm a ve vídeňském kulturním časopise Karla Krause Die Fackel. Léta 1911 a 1912 mu však nepřinesla jen úspěchy. Počátkem roku 1911 byl pro dlouhou absenci vyloučen z univerzity, v dubnu mu zemřel otec a počátkem následujícího roku se při bruslení smrtelně zranil jeho přítel i básnický rival Georg Heym. Tato smrt otřásla v kruhu Heymových přátel některými pracně vykonstruovanými koncepcemi o podstatě skutečnosti vilémovského Německa a vyvolala intenzivnější zájem o fenomén zla. V Hansi Davidsohnovi však především vzbudila pocit, že Heymova smrt nebyla nehoda, nýbrž že ji mohl magicky způsobit sám.

Rozhovor s předsedou Federace židovských obcí na iDnes

29. ledna 2013 v 18:18 | redakce

"V Maďarsku a Polsku je určitě antisemitismus mnohem silnější než tady. Židé v České republice mají v dnešní době podmínky pro život velice dobré. Už první republika nastavila pravidla tak, aby lidská práva byla dobře chráněná. Dalším důvodem může být i to, že český národ nikdy nebyl silně věřící a právě s náboženstvím býval antisemitismus někdy spojen," říká předseda FŽO Petr Papoušek na dotaz iDnes ohledně nižší míry antisemitismu v Česku ve srovnání s okolními zeměmi.
Celý rozhovor najdete zde.


Konec krále jménem Netanjahu?

27. ledna 2013 v 14:16 | Delana M. |  Zahraniční zprávy

Izraelskému premiérovi Benjaminu Netanjahuovi právě končí veleúspěšné volební období. V uplynulých čtyřech letech se tomuto státníkovi podařilo manévrovat složitými vodami izraelské politické scény tak úspěšně, že jej časopis Time označil za "Krále Bibiho", který v Izraeli nemá rovnocenného soupeře. Výsledky posledních voleb do Knessetu, jež se konaly 22. ledna 2013, však naznačují, že éra Netanjahua jako superpolitika je u konce.
První krůčky na cestě k premiérskému křeslu
Netanjahu má po lednových parlamentních volbách již potřetí reálnou šanci stát se izraelským premiérem. Připomeňme si však jeho první premiérské krůčky. Poprvé se do čela vlády dostal po volebním vítězství Likudu v roce 1996. Tehdy nezkušený Netanjahu však učinil několik hrubých chyb souvisejících především s korupčními skandály okolo jeho osoby, které ho v roce 1999 stály premiérské křeslo. Následná prohra Likudu ve volbách konaných ve stejném roce jen zpečetila Netanjahuovu politickou porážku. Zhrzený politik se proto na několik let stáhl z veřejného života.
Druhou šanci stát se premiérem dostal muž, kterému nikdo v Izraeli neřekne jinak než Bibi, až v roce 2009. Ačkoliv Likud v těchto volbách nezískal největší počet mandátů, podařilo se mu jako předsedovi druhé nejsilnější strany bezchybně využít zaváhání nejsilnější strany Kadima pod vedením Tzipi Livni při koaličních vyjednáních. Prezident Šimon Peres nakonec pověřil sestavením nové vlády právě Netanjahua.

Další nepříjemná prohra. Maccabi – Olympiakos Pireus 77:78.

25. ledna 2013 v 15:22 | Denny |  Sport

V napínavém souboji Maccabi podlehl řeckému týmu o jediný bod, o to je tato prohra nepříjemnější stejně jako nešťastná prohra v 2.kole, kdy také doma Maccabi podlehl španělské Vitorii o jeden jediný bod 70:71. Nervy drásající hra byla rozhodnuta v poslední minutě, kdy Pireus úspěšně ubránil nejtěsnější výhru. Ovšem upřímně řečeno, zápas rozhodl vynikající Vassilis Spanoulis 11 body v prvních 7 minutách hry, to byl stav utkání 16:30, skóre první čtvrtiny bylo 19:30, ve druhé čtvrtině se podařilo basketbalistům Maccabi hrát nerozhodně 14:14, po první půli to bylo 33:44. Do druhého poločasu po přestávce nastupoval Maccabi s novými silami a vyhrál ji 29:13, po třech čtvrtinách Maccabi vedl 62-57, ovšem rozhodnuto nebylo, poslední čtvrtina skončila negativním výsledkem 15:21, celkově 77:78.

Kafkův rok 2013. Jedno výročí v lednu

25. ledna 2013 v 12:10 | Denny |  Kultura

130. výročí narození Franze Kafky je teprve v červenci, avšak jeho dílem se v tomto roce chceme zabývat častěji. Franz Kafka napsal tři romány, všechny jsou nedokončeny. Román, který Kafka napsal jako první, byl uveřejněn v roce 1927 Maxem Brodem pod jménem Amerika. V mnoha dalších vydáních dokonce ještě v 80. letech se román stále ještě jmenoval Amerika. Z dopisu, který Kafka napsal své snoubence Felicii Bauerové dne 11.listopadu 1912 je o románu ale zmínka jako o Nezvěstném. Tento název je také uveden v Kafkových denících, konkrétně v záznamu ze Silvestra 1914. V dopise Felicii Kafka uvádí, že píše příběh, který se jmenuje Nezvěstný a odehrává se výlučně v USA. V té době bylo z díla hotovo 5 kapitol, šestá byla právě před dokončením.

Není připomínání holocaustu náhradním náboženstvím?

24. ledna 2013 v 14:59 | Tomáš Halík, Druhý pražský seminář SAŽ |  Úvahy a komentáře
Přinášíme čtenářům ŽL úvahu Tomáše Halíka, kterou přednesl na Druhém pražském semináři Spolku akademiků Židů v listopadu 2012.

Už z názvu mého příspěvku je patrné, že jde o téma velmi delikátní a nikdy bych se o něm neodvážil veřejně hovořit, kdybych k tomu nebyl povzbuzen svými židovskými přáteli. Ujistili mne, že otázku, naznačenou v názvu, kterou si i oni sami kladou a nalézají na ni podobnou odpověď jako já, smím vznést - a že ji mám vznést právě já, který se na toto téma může podívat jaksi zároveň zvnějšku i zvnitřku. Zvnějšku, protože sám nejsem Žid a proto také nemohu být ve svém vztahu k tomuto tématu natolik emocionálně vázán jako jsou pochopitelně ti, kteří holocaust sami prožili nebo v holokaustu ztratili své nejbližší; avšak zároveň zvnitřku, protože má úcta a láska k židovství je všeobecně známa (najdete ji v mých knihách a mnoha přednáškách a snad i čestný titul Člověk smíření, který jsem dostal ve varšavské synagoze za zásluhy o křesťansko-židovský dialog, jsem obdržel nikoliv bez důvodu), stejně jako můj odpor vůči všem projevům násilí, nespravedlnosti, rasismu a intolerance. Mnohokrát jsem hovořil na různých konferencích doma i v zahraničí o holocaustu, neboť mi naprosto není lhostejné. Avšak když jsem si přečetl, že i druhé setkání Spolku akademiků Židů má toto téma, napadlo mne: A co dál?

Pražský Ulpan zahajuje od ledna serii přednášek o izraelské kultuře a společnosti

23. ledna 2013 v 10:55 | Ulpan TZ |  Kultura
Ulpan od ledna 2013 zahajuje nový projekt nazvaný Ulpan uvádí... Bude se jednat o sérii přednášek přibližujících posluchačům izraelskou kulturu i různé aspekty života v Izraeli. Každý měsíc jiné téma a jiný přednášející. Přednášky ohlášené na tento semestr se budou zabývat mimo jiné těmito tématy: izraelská literatura, film, izraelská kuchyně, problematika překladu z češtiny do hebrejštiny. Přednášky jsou určeny pro zájemce z řad široké veřejnosti a probíhají v českém jazyce. První se uskuteční již v úterá 29. ledna.

Košíková, tenis, hokej, fotbal

20. ledna 2013 v 20:06 | Denny |  Sport

V Euroleague se konala v pátek další porážka Maccabi, který prohrál v Rusku s Chimki z Moskevské oblasti 67:88. Maccabi sice začal dobře, vyhrál první čtvrtinu 25:19, ale v druhé byl převálcován 27:9. Poločas vyzněl tedy pro Rusy lépe 46:34. Také v druhé půli hry se Maccabi jen bránil, ale neubránil, byla z toho prohra o 21 bodů. Maccabi má na svém kontě jedno vítězství a tři prohry a je na 6.místě. Tabulku skupiny F vede španělská Caja Laboral z Vitorie. V dalším kole má Maccabi za soupeře Olympiakos Pireus a výhodu domácího prostředí. Nechme se překvapit. Řekové mají stejně jako Maccabi bilanci jednoho vítězství a tří porážek a jen lepším poměrem košů je v tabulce před Maccabim na 5.místě.

Proč v ghettu múzy nemlčely? Památník Terezín vyhlásil literární a výtvarnou soutěž na rok 2013

18. ledna 2013 v 11:32 | Pavel Straka
Památník Terezín

vyhlašuje na rok 2013
XIX. ročník literární a XVII. ročník výtvarné soutěže
pod společným tématem

Proč v ghettu múzy nemlčely?


Spisovatel Norbert Frýd, jeden z vězňů terezínského ghetta, v roce 1975 vzpomínal: (…) vznikl plán napsat Abecedu květovaného koně pro předčítání, zpívání a hru v domovech mládeže (pozn.: v Ghettu Terezín). Hotový rukopis jsem ukázal kamarádovi Karlu Reinerovi a on k němu během krátké doby složil pěknou hudbu. (…) do terezínského koncentračního tábora putovaly noty v rancích (…). Ani zde nepolevil vzdor, zatvrzelá vůle držet se života se smyslem pro drobné radosti, pro hezké věci.

Benny Goodman a jeho orchestr v Carnegie Hall

16. ledna 2013 v 7:25 | Denny |  Historie

Benjamin David Goodman (1909 - 1986), nazýván králem swingu, byl vynikajícím jazzovým muzikantem, klarinetistou a vedoucím swingové kapely. Narodil se v Chicagu jako 9. z 12 dětí v chudé rodině židovských přistěhovalců. Jeho otec pocházel z Varšavy, matka z litevského Kaunasu. Seznámili se v Baltimoru, odkud se přestěhovali do Chicaga.

Zuzana Růžičková oslavila 86 let

15. ledna 2013 v 13:43 | Věra Dvořáková
Představovat čtenářům Židovských listů světoznámou cembalistku Zuzanu Růžičkovou lze přirovnat k známému českému přísloví o nošení dříví do lesa. Tato "první dáma cembala" se 14. ledna dožila 86 let. Zuzana Růžičková se narodila v Plzni roku 1927, tam také navštěvovala gymnázium. Veškerým studiím byl konec obsazením Československa nacistickým Německem. Byla s celou svou rodinou jako 14 letá odvlečena do koncentračního tábora Terezín, prošla však i hrůzami Osvětimi- Březinky a Bergen- Belsenu. Domů se vrátila s hrůznými zážitky a pocitem, že nemá nic cenu. Již v Terezíně se seznámila s významnými vězněnými hudebníky, za všechny jmenujme operního pěvce Karla Bermana.

Začíná Australian Open 2013

13. ledna 2013 v 20:12 | Denny |  Sport

Izraelci Dudi Sela a Amir Weintraub postoupili do hlavní soutěže přes kvalifikaci. Dudi Sela zde byl nasazen jako 3, ve 3.kole narazil na Němce Michaela Berrera (17). Jejich utkání skončilo vítězstvím Sely 4:6, 6:2, 6:4. Také Amir Weintraub se dostal do 3.kola kvalifikace, tam byl jeho soupeřem Argentinec Diego Sebastian Schwartzmann, nad kterým Weintraub zvítězil 6:4, 6:3, doufejme, že se mu bude stejně dařit i v hlavní soutěži.

Maccabi třetí utkání v Top 16 vyhrál, porazil Fenerbahce Istanbul 91:73

11. ledna 2013 v 10:16 | Denny |  Sport

Košíkáři Maccabi Tel Aviv procházeli krizí, která, jak se zdá, skončila, i když to v první půli tak vůbec nevydalo. Snad 4.dubna, kdy končí fáze Top 16, bude Maccabi ve skupině F aspoň na 4. místě a tak postoupí do playoffs.
Včerejší utkání proti jednomu zdánlivě slabšímu soupeři, kterým byl turecký Fenerbahce Istanbul rozhodně nebylo pro Maccabi snadnou procházkou. První čtvrtina byla velmi vyrovnaná, Maccabi ji ztěží vyhrál 23:21. Ve druhé čtvrtině Turci přidali a vybojovali si v ní vítězství 15:13 a tak první poločas skončil remízou 36:36.

FIFA potrestala Maďarsko za antisemitské výroky fotbalových fanoušků

10. ledna 2013 v 8:59 | Denny |  Sport

Po přátelském utkání Maďarska proti Izraeli v srpnu loňského roku v Budapešti upozornila organizace FARE (Football Against Racism Europe), Židovská obec Vídeň a Centrum Simona Wiesenthala na antisemitské výroky velké skupiny maďarských příznivců. Maďarský fotbalový svaz záležitost prošetřil, potvrdil její pravdivost a projevil politování nad chováním řady maďarských fanoušků. FIFA jednání těchto příznivců odsoudila a maďarskému národnímu mužstvu udělila trest. Kvalifikační utkání pro MS 2014 proti Rumunsku dne 22.března 2013 musí Maďaři odehrát před prázdným hledištěm. Maďarský fotbalový svaz navíc zaplatí pokutu 40 tisíc švýcarských franků.

V Byšicích zítra začíná výstava protinacistické tvorby Josefa Čapka a Zmizelí sousedé

9. ledna 2013 v 17:22 | redakce |  Kultura
Ve čtvrtek 10. ledna bude 17 hodin v obřadní síni Obecního úřadu Byšice zahájena vernisáž výstavy děl z protinacistické tvorby Josefa Čapka "Dějiny z nedaleka". Herečka Miriam Kantorová bude mimo jiné recitovat i Čapkovy básně z koncentračního tábor Bergen Belsen. Záštitu nad akcí převzala senátorka Veronika Vrecionová a starostka obce Byšice Jana Poláková. Akce se zúčastní i Egon T. Lánský. Ve stejný den je od 15 hodin připraveno setkání v ZŠ Byšice, kde bude představen projekt "Zmizelí sousedé", jehož autory jsou místní žáci. Ti se postarali i o opravu místního židovského hřbitova, který bude možné navštívit. Židovské osídlení v Byšicích se datuje již od konce 16. století. Vźdyť Byšický či Byšická patří mezi jména českých Židů.


Hurá na Fischera! Proč se má volit Karel

9. ledna 2013 v 14:11 | TJ |  Úvahy a komentáře

Prezidentské volby jdou do finiše a začíná se taktizovat. Pod největší palbou je momentálně Jan Fischer, kterému podle pondělních zpráv klesly preference o pár procent. Již koncem minulého roku začali příznivci Karla Schwarzenberga útočit na Fischera kvůli jeho členství v komunistické straně. Včera Schwarzeberga podpořil Vladimír Dlouhý s tím, že prý může pomoci nastartovat potřebné změny ve společnosti. Na internetu probíhá boj o sestřelení jednoho ze dvou favoritů prvního kole voleb, aby se "uvolnilo místo pro Karla". V protifischerovském tažení se však angažují jak upřímní příznivci Schwarzenberga, tak i to, co si přejí vítězství Zemana.

Bašár mezi operou a truchlohrou

9. ledna 2013 v 11:21 | Jan Fingerland, ČRo6 |  Úvahy a komentáře
Syrský prezident Bašár Asad se objevil na veřejnosti poprvé po dlouhých sedmi měsících. Při té příležitosti přednesl napjatě sledovaný projev. V něm však nabídl jen velmi málo nadějí na svůj odchod anebo na smíření s opozicí, jak snad někdo doufal. Skutečnost, že hodinová řeč, prokládaná potlesky a skandováním, byla přednesena na půdě damašské opery, neunikla řadě médií. Projev měl v sobě skutečně cosi divadelního - včetně toho, že skutečnost v něm popsaná se od realitou za zdmi divadla podstatně lišila.

Další izraelská prohra v Top 16: Maccabi – Caja Laboral Vitoria 70-71

7. ledna 2013 v 10:29 | Denny |  Sport

Maccabi ve skupině F prohrál doma těsně o jeden jediný bod 70:71 (o to více porážka bolí) po čtvrtinách 23:20, 9:24, 24:6, 14:21. Hráči zápas nezvládli, prohra byla způsobena jejich laxním přístupem ke hře. Pouze ve třetí čtvrtině podali hráči výkon, na který jsme byli zvyklí ze základní skupiny B, kterou Maccabi vyhrál. Body, které Maccabi v tomto zápase nezískal, mohou při konečném účtování chybět.

Vzpomínka na Birkenau boys a Pavla Poláka

4. ledna 2013 v 18:20 | John Freund, Kanada |  Historie

Bylo nás skoro devadesát (možná, že i víc), když v rodinném táboře v Birkenau - Osvětim chlapci mezi 14 a 16 lety, kteří snad mohli byt schopni "pomoci říši", prošli selekcí. To znamená, že asi 300 kluků tohoto věku se postavilo před Mengeleho, a on vybral těch devadesát. Ostatní, tak jako zbytek celého rodinného tábora, byl 11. července 1944 zavražděn plynem.