Prosinec 2012

Zemřel Pavel Polák, jeden z "Birkenau Boys"

31. prosince 2012 v 17:09 | redakce |  Domácí zprávy

V neděli 30. prosince zemřel po krátké a těžké nemoci Pavel Polák. Narodil se 15. listopadu 1929 v rodině mežgiacha Michelské synagogy v Praze. Byl to nenápadný a tichý člověk, o jehož statečnosti se dozvídáme z náznaků jeho těžkého osudu. V roce 1942 se dostal do ghetta v Terezíně. Jako čtrnáctiletý se ocitá v Osvětimi, kde byl před likvidací rodinného tábora vybrán s desítkami dalších chlapců (tzv. Birkenau boys) pro práce mimo tábor.

"Ztracený kmen" Izraelitů se vrací

31. prosince 2012 v 7:37 | D.T. podle zahr. a dom. zdrojů, obr. Wikipedia |  Zahraniční zprávy

V pondělí 24. prosince 2012 přistál na tel-avivském letišti Bena Guriona letoun, na jehož palubě se do země svých předků "vrátila" zhruba padesátka indických Židů, potomků jednoho z deseti "ztracených kmenů" Izraelitů. Podle očitých svědků je v příletové hale nadšeně vítala část jejich někdejších krajanů, kteří byli do Izraele přesídleni již před 7 léty. V nadcházejících týdnech je očekáván přílet stovek dalších příslušníků tohoto kmene známého pod jménem Bnej Menaše.

Vítězství v boji za sňatky párů stejného pohlaví

28. prosince 2012 v 22:34 | ( zdroj www.liberaljudaism.org/news/ , překlad Petr Weber |  Náboženství
Hnutí Liberálního judaismu slaví významný úspěch v boji za sňatky párů stejného pohlaví, když premiér podpořil snahu uzavírat tyto svazky v liberálních synagogách (ve Velké Británii, pozn. překl.). Vůdce Konzervativní strany David Cameron ohlásil svoji podporu pro sňatky osob stejného pohlaví v náboženských institucích. Učinil tak po mnohaletém úsilí hnutí Liberálního judaismu a podobně smýšlejících cirkevních sdružení kvakerů, unitářů a hnutí Reformního judaismu.

Prezidentská kandidatura "toho židobolševika" Fischera a český internet

28. prosince 2012 v 13:50 | TJ |  Úvahy a komentáře

Již v dubnu poznamenal novinář a sociolog Jan Jandourek, že nás čekají husté měsíce prezidentské kampaně. "Teď budeme na internetu číst mnoho slov o tom, že Jan Fischer je bývalý komunista a žid", napsal Jandourek ve svém komentáři v Reflexu. Přímá prezidentská volba je velkým experimentem pro českou společnost. Právní experti upozorňují na nedokonalý zákon o prezidentské volbě. Ústavní soud bude v příštích dnech řešit podání dvou prezidentských kandidátů, kteří se zatím nedostali na volební lístky. Vedle toho je s ohledem na kandidaturu Jana Fischera předvolební kampaň i testem antisemitských nálad v české společnosti. Co se o těchto náladách můžeme dozvědět z internetu v den, kdy proti Fischerovi začala "proti komunistická" kampaň?

V Euroleague basketbalu se hrálo 1. kolo Top 16

28. prosince 2012 v 9:44 | Denny

Maccabi Tel Aviv, který postoupil do Top 16 z prvního místa, má ve skupině F také Montepaschi Sienu, která postoupila s Maccabim ze skupiny B, ale z třetího místa. Připomeňme, že v Itálii 23. listopadu Maccabi se Sienou těsně prohrál až v posledních vteřinách hry 87:89.

Židovská komunita ve Velké Británii má nového vrchního rabína

23. prosince 2012 v 18:19 | D.T. podle JTA, The Times of Israel, BBC, foto Wikipedia |  Náboženství

Po důkladném osmiměsíčním výběrovém procesu byl v polovině prosince oficiálně jmenován novým vrchním rabínem Unie hebrejských kongregací Britského společenství národů (Chief Rabbi of the United Hebrew Congregations of the Commonwealth) Ephraim Mirvis. Před 56 lety v Kapském Městě narozený Mirvis tak ve funkci vystřídá dosavadního vrchního rabína Lorda Jonathana Sackse, jenž se doma i v zahraničí těší velkému respektu nejen jako duchovní vůdce britských Židů, ale i jako veřejný intelektuál a uznávaný autor. Nejen proto to jeho nástupce Mirvis nebude mít snadné - až se v září 2013 ujme svého úřadu, bude se muset vyrovnávat s řadou dalších nemalých výzev.
Vzácný dopis Franze Kafky v aukci

21. prosince 2012 v 8:07 | Gita Zbavitelová, psáno pro pořad Svět viděný internetem, foto Wikipedia |  Kultura
Jistá aukční síň v Německu začátkem prosince prodávala dopis Franze Kafky, ve kterém spisovatel popisuje svou panickou hrůzu z myší, píše britský deník Telegraph. Nemocný Kafka v něm popisuje, jak se ho zmocňuje strach, když mu do ložnice vniknou myši, a stěžuje si, že mu kočka znečišťuje pantofle. Majitelem dopisu byli tři němečtí sběratelé, kteří ho nabídli k prodeji aukčnímu domu Kaupp za vyvolávací cenu 42.000 eur. Největší německý literární archiv oznámil, že tolik peněz zaplatit nemůže, a tak se očekávalo, že dopis skončí v nějaké další soukromé sbírce. Zpráva však podnítila zájem několika bohatých anonymních příznivců Franze Kafky, kteří nabídli finanční podporu.

Jak se volilo prezidium FŽO

19. prosince 2012 v 16:35 | TJ |  Náboženství

Sedm členů prezidia FŽO se zvolilo až napočtvrté. Již v prvním kole však získalo šest kandidátů podporu nadpoloviční většinu přítomných. Poslední členka prezidia byla zvolena až ve čtvrtém kole, kdy kandidovala jako jediná. Zcela propadli současný předseda pražské židovské obce Jan Munk (odstoupil z kandidatury před 3. kolem) a jeho předchůdce František Bányai (odstoupil z kandidatury před 4. kolem). Vedle nového předsedy Petra Papouška bude v prezidiu FŽO zasedat jeho předchůdce Jiří Daníček (Praha), Eva F. (Praha), Peter Gyori (Bejt Praha), Michal Hron (Liberec), Michal L. (Teplice), Jiří L. (Plzeň), Taťjana P. (Brno). Osmičlenné vedení FŽO má tak jen dva nováčky, z Brna a Liberce.

Zemřel generál Amnon Lipkin Shahak

19. prosince 2012 v 13:55 | Samuel Abramson, Izrael |  Zahraniční zprávy
Generál Amnon Lipkin Shahak
(15.03.1944-19.12.2012)
Bývalý 15. náčelník generálního štábu izraelské armády generál Amnon Lipkin Shahak, pozdejí člen Knesetu a ministr za stranu Merkaz /Střed/, zemřel dnes po boji s těžkou nemocí.

Papoušek předsedou Federace židovských obcí

18. prosince 2012 v 14:42 | TJ |  Náboženství

Dnes dopoledne byl členy rady Federace židovských obcí (FŽO) zvolen předsedou Petr Papoušek z Olomouce. Výsledky dopadly dle našeho včerejšího očekávání. Poprvé od roku 1989 se stal statutárním orgánem střechové organizace židovských obcí v Česku mimopražský kandidát. Papoušek zvítězil až ve druhém kole, v němž získal 30 hlasů. V prvním kolem jej podpořilo 22 členů rady, což není potřebná nadpoloviční většina. Fratišek Bányai skončil v této volbě se 14 hlasy druhý a Michal Hron s 10 hlasy třetí. Ve druhém kole příznivci Hrona většinově podpořili Papouška a Bányai byl poražen poměrem 30:14.

Kdo bude předsedou Federace židovských obcí?

17. prosince 2012 v 15:50 | TJ |  Náboženství

V úterý zasedne rada Federace židovských obcí (FŽO), aby na příští čtyři roky zvolila nového předsedu. Hlavní kandidáti již byli oznámeni, ale návrhy mohou přijít ještě před samotným hlasováním. Jako první byl zástupci děčínské židovské obce nominován Michal Hron (63), který je předsedou liberecké obce. Předseda olomoucké obce Petr Papoušek (35) byl navržen dosluhujícím předsedou FŽO Jiřím Daníčkem a zástupcem Olomouce. Jako poslední byl zástupkyní Terezínské iniciativy nominován František Bányai (65), který byl do nedávných voleb předsedou v Praze. Všichni tři kandidáti již oslovili členy rady FŽO osobními dopisy, v nichž popisují své motivace a plány. Každý z kandidátů našlapuje vůči končícím funkcionářům velmi opatrně, protože jejich vliv bude pro volbu stále rozhodující.

Zemřel Albert O. Hirschman

15. prosince 2012 v 19:50 | D.T. podle zahr. zdrojů |  Historie
Ve věku 97 let zemřel minulé pondělí, 10. prosince, v americkém státě New Jersey Albert Otto Hirschman, ekonom a sociolog světového věhlasu. Byl jedním z duchovních otců institucionální ekonomie, odborníkem na rozvojovou ekonomii, tj. hospodářskou problematiku rozvojových zemí, a autoritářské režimy Latinské Ameriky. Jeho kniha "Development Projects Observed" (1967) je považována za jedno z nejlepších a nejzajímavějších děl o rozvojových projektech, jaké bylo kdy napsáno. Charakteristickým rysem jeho vědecké práce byl tzv. trespassing, tj. překračování hranic jednotlivých vědních oborů. Jeho spisy jsou v důsledku toho zajímavé nejen pro ekonomy, ale i pro sociology, politology a filozofy. Překračováním hranic se ale vyznačoval i jeho život; Albert O. Hirschman byl "poutníkem" mezi třemi kontinenty - Evropou, Severní a Jižní Amerikou.

Maccabi Tel Aviv vyhrál skupinu B Evropské ligy basketbalu

14. prosince 2012 v 12:16 | Denny |  Sport

V posledním utkání skupiny B Maccabi Tel Aviv porazil Albu Berlín 78:62, na svém kontě má 8 vítězství a 2 porážky stejně jako Malaga, která má horší rozdíl vstřelených a obdržených košů a je tedy druhá. Na třetím místě je italská Siena, která překvapivě prohrála doma s polským týmem Asseco Prokom Gdyňa v prodloužení 88:95 ! Posledním postupujícím z "béčka" do 16 nejlepších je Alba Berlín. Dnes se ještě hrají zápasy ve skupině C.

Izraelská odveta za jednostrannou Palestinu a mezinárodní reakce

14. prosince 2012 v 10:02 | ČRo 6, Gita Zbavitelová |  Zahraniční zprávy
Dva týdny poté, co Valné shromáždění OSN přiznalo Palestincům pozorovatelský status neexistujícího nečlenského státu s hranicemi z roku 1967, se začínají jasněji rýsovat následky tohoto rozhodnutí.
Izrael zatím přijal dvě odvetná opatření za to, že Palestinci odmítají o svém státě jednat a v rozporu s podepsanými smlouvami o něj usilují jednostrannými kroky. Nevyplatil samosprávě výnosy z palestinských cel a daní ve výši asi 100 milionů dolarů a použil je na úhradu dluhu za odběr elektrické energie, vody a dalších služeb, který představuje skoro 420 milionů, a oznámil, že peníze nebude vyplácet, dokud dluh nebude splacen. Druhým rozhodnutím bylo schválení výstavby 3000 bytových jednotek u osady Maale Adumim za východním Jeruzalémem.

Za týden bude zvolen nový předseda FŽO

13. prosince 2012 v 15:48 | redakce |  Náboženství

Ve úterý 18. prosince proběhne v zasedacím sále pražské Židovské radnice ustavující schůze Rady Federace židovských obcí v ČR, která ze svého středu zvolí nového předsedu a členy prezidia. Svou kandidaturu na nejvyšší funkci již oznámili Fratišek Bányai a Petr Papoušek. Dle informací ŽL se též očekává nominace Michala Hrona.

Izraelská Ligat Ha‘al

10. prosince 2012 v 9:40 | Denny |  Sport

Výsledky současného mistra Izraele Kirjat Šmony v UEFA Europa League nebyly právě přesvědčivé, možná to bylo ovlivněno tím, že domácím prostředím pro něj byla Haifa vzhledem k tomu, že stadion Kirjat Šmony nevyhovuje přísným podmínkám UEFA, avšak ani v nejvyšší izraelské fotbalové soutěži nepodává Kirjat Šmona takový výkon, na jaký byli diváci zvyklí v minulém ročníku.

Sdružení Izraelců v ČR děkuje. Inzerát v sobotní MF Dnes

9. prosince 2012 v 23:16 | redakce
V sobotním vydání MD Dnes na straně A9 byl vydán děkovný inzerát, který je podepsán Sdužením Izraelců žijících v ČR. Autoři v něm děkují českému národu a české vládě za podporu Izraele při nedávném hlasování ve Valném shromážděné OSN. Inzerát se vyznačuje určitými zvláštnostmi. Pokud pomineme jazykovou stránku, pak stojí za zmínku především dvě věci. Na inzerátu je přetištěn znak České republiky, ale jako jeho izraelská protiváha není použit znak Státu Izrael, ale pouze tzv. židovská hvězda. Mnohem podstatnější však je, že ŽL oslovily Izraelce, kteří zde dlouhodobě žijí, ale o Sdružení Izraelců žijících v ČR nikdy neslyšeli. Žádné takové sdružení není ani v seznamu občanských sdružení Ministerstva vnitra či v obchodním rejstříku.

Chanuka na ledě

9. prosince 2012 v 22:32 | redakce
Letošní začátek Chanuky se Chabadu vydařil. Tradiční setkání na ledě přilákalo v sobotu večer i přes velký mráz především rodiny s dětmi. Zapalovalo se první chanukové světlo, trochu se zpívalo, jedly se koblihy a popíjel se čaj. Jako program vystoupily juniorské krasobluslařky, které pak učily bruslit i některé z přítomných dětí.

Deník Právo o přípravě únorového procesu s neonacisty

7. prosince 2012 v 15:40 | redakce |  Domácí zprávy

Dnešní vydání deníku Právo píše o přípravě soudních procesů spojených s krajní pravicí. V počtu obžalovaných má jít o největší kauzu v historii ČR. Před okresním soudem Brno-venkov bude v únoru stát osmnáct lidí, které státní zástupce viní z organizace čtrnácti neonacistických koncertů před čtyřmi lety a distribuce rasistických materiálů.