Listopad 2012

Maccabi porazil francouzského nováčka Euroleague 78:73 s potížemi

30. listopadu 2012 v 10:03 | Denny |  Sport

Již několik týdnů nepodává Maccabi Tel Aviv výkony, které od něho fanoušci očekávají. Začalo to v Berlíně vítězstvím nad Albou v posledních vteřinách hry, pokračovalo to doma prohraným zápasem s Malagou 62:64 a pak přišla prohra 87:89 v italské Sieně. Včera před domácím publikem měli chlapci co dělat, aby porazili nováčky z Francie Chalon-sur-Saone ne právě přesvědčivě 78:73. Vzhledem k tomu, že v utkání ve Francii zvítězili o 29 bodů, všichni očekávali výrazné vítězství doma. Krize výkonnosti tedy dosud není překonána. Včera první poločas Maccabi prohrál a po třech čtvrtinách (24:26, 14:17, 20:17) dokonce prohrával celkově 58:60! Možná, že soupeře podcenili, takže měli co dohánět, což se jim nakonec vítězstvím 20:13 v poslední čtvrtině podařilo. Chalon z 11 trojek proměnil 6, takže to už vůbec není lehký soupeř.


Kauza Břehová čeká na svou pointu

28. listopadu 2012 v 3:14 | TJ |  Domácí zprávy
V dubnu jsme přinesli článek o tom, jak předseda Židovské obce v Praze (ŽOP) František Bányai pozastavil rozhodnutí firmy Matana, která se stará o nemovitosti této náboženské společnosti, o prodloužení pronájmu restaurace v Břehové ulici. Tu užívá do konce roku společnost Samson Kosher Food Corporation, kterou vlastní člen ŽOP J.G. Nájemní vztah trvá kolem deseti let a představenstvo Matany původně souhlasilo s prodloužením smlouvy, ale nakonec se z celé věci stala politická kauza, kterou několikrát projednávaly orgány ŽOP, což u obdobných nájemních vztahů nebývá zvykem. Smlouva se Samson Kosher Food Corporation nebyla po 31.12.2012 prodloužena a J.G. tak byl potrestán za svou nedávnou kritiku vedení ŽOP a rabinátu. Bylo vyhlášeno nové výběrové řízení s podáním nabídek do 30. září, jehož výsledky nejsou doposud zveřejněny.

Lukáš Lhoťan: Muslimové chodí do brněnské mešity ozbrojení

27. listopadu 2012 v 23:09 | Lukáš Lhoťan
Media informuji o zbraních v brněnské mešitě, byť na fotografiích, jež jsem získal jsou pouze atrapy zbraní, tak do brněnské mešity chodí lidé se zbraněmi pravými a dokonce tam i došlo párkrát ke střelbě ostrými náboji. Media také zveřejnila reakce Muneeba Hasana Alrawiho a Lukáše Větrovce, které jsou plné nepravd a snahy přenést odpovědnost za chováni lidí v brněnské mešitě na mou osobu.


Nedožité 90. narozeniny profesora Jiřího Fraňka

26. listopadu 2012 v 9:54 | Věra Dvořáková

V sobotu 24.listopadu by se prof. PhDr. Jiří Franěk, CSc. dožil 90 let. Den před koncem roku pak uplyne 5 let od jeho smrti. Uplyne také 5 let od jeho vůbec poslední přednášky. Rozloučil se s námi všemi tématem zajímavým, pro něho nedokončeným, chystal se vše ještě více rozšířit. Falza ve světové literatuře, jak znělo téma jeho vystoupení, ho přitahovala. Přátel osobních i z odborného světa se v Klementinu na půdě Národní knihovny sešlo hodně. Nikdo z nás tehdy netušil, že Jiřího Fraňka posloucháme naposledy. Přemýšlím často, čím vším nás ještě mohl obohacovat, nad jeho obrovskou zvídavostí a schopností věci dávat do souvislostí, touhou pídit se po pravdě v různých tématech. K tomu všemu mu bylo dopřáno "pouhých" 85 let.

V Praze úspěšně proběhla demonstrace na podporu Izraele

25. listopadu 2012 v 20:42 | redakce |  Domácí zprávy

Dnešní demonstrace na podporu práva Izraele na obranu, kterou organizovala Liga proti antisemitismu, se účastnily tři stovky lidí. Shromáždění již tradičně zahájilo troubení na šofary. Prostranství u sochy knížete Václava zaplnili demonstranti s izraelskými vlajkami a transparenty.

Pražský proces zítra ve VKC Židovského muzea

25. listopadu 2012 v 18:45 | redakce
U příležitosti šedesátého výročí od vynesení rozsudku nad tzv. protistátním spikleneckým centrem Rudolfa Slánského proběhne v pondělí 26. listopadu od 18 hodin promítání dokumentárního filmu "Pražský proces" (z roku 2000) režisérky Zuzany Justman (1931) ve VKC Židovského muzea. Jeho autorka využívá archivních materiálů z československých i zahraničních zdrojů, aby přesvědčivě ilustrovala dobu a proces, který se stal symbolem represe v zemích za železnou oponou. Po projekci bude následovat beseda s autorkou.

V pátek zemřel Miloš Dobrý

24. listopadu 2012 v 20:22 | redakce

V pátek 23. listopadu zemřel ve věku nedožitých 90 let dlouholetý tajemník olomoucké židovské obce Miloš Dobrý. Narodil se 31. ledna 1923 v pražské židovské rodině Gutů. Za války prošel Terezínem a tábory v Osvětimi a Schwarzheide. Od začátku 50. let minulého století žil Miloš Dobrý v Olomouci.

Dobrý vystudoval vysokou školu se zaměřením na anorganickou chemii. Po válce začal hrát rugby za LTC a probojoval se až do reprezentace. Později se stal sekretářem klubu. V roce 1990 byl zvolen prezidentem Rugbyové unie, kterou vedl dva roky.

Pohřeb Miloše Dobrého se uskuteční v úterý ve 14:00 na židovském hřbitově v Olomouci.

Maccabi Tel Aviv v italské Sieně neuspěl

24. listopadu 2012 v 20:03 | Denny |  Sport

V minulém týdnu Maccabi v klíčovém utkání doma podlehl Malaze 62:64 a vzhledem k tomu, že v Berlíně strhl vítězství na svou stranu teprve v posledních vteřinách hry, psali jsme o určité krizi, kterou tradiční účastník Evropské ligy basketbalistů prochází. Včera se ukázalo, že krize dosud není zažehnána.

Evropská liga – postup Sparty a Plzně

23. listopadu 2012 v 9:38 | Denny |  Sport

Vzhledem k osmidenní válce odložila UEFA utkání Athletic Bilbao - Kirjat Šmona ve skupině I, zatímco ve skupině B zápas Atletico Madrid - Hapoel Tel Aviv odložen nebyl. Ačkoliv se Hapoel Tel Aviv držel statečně, prohrál 0:1 a s jedním bodem je na posledním místě.

Liga proti antisemitismu chystá na neděli demonstarci na podporu Izraele

22. listopadu 2012 v 15:23 | Liga proti antisemitismu , tisková zpráva |  Domácí zprávy
Izrael v ohrožení, podpořme jeho právo na obranu
Dne 25. listopadu ve 13:00 se bude na Václavském náměstí v Praze 1 konat demonstrace na podporu demokratického a suverénního státu Izrael. Organizátoři demonstrace zveřejnili toto vyjádření:
Vyjadřujeme lítost nad zmařenými lidskými životy z řad Palestinců a z řad Izraelců v současném konfliktu. Současně chceme vyjádřit podporu státu Izrael, který je terčem celosvětového mediálního lynče za akce nutné obrany svého lidu.

Praha bude hostit Konferenci o přezkoumání nemovitého majetku, která je součástí pokračujícího úsilí o navrácení nemovitostí odcizených během holocaustu

22. listopadu 2012 v 13:52 | tisková zpráva organizátorů |  Domácí zprávy
V rámci pokračujících snah o nápravu křivd spáchaných během holocaustu se v pražském Černínském paláci od 26. do 28. listopadu 2012 uskuteční Konference o přezkoumání nemovitého majetku - Immovable Property Review Conference (IPRC). Pořádá ji Evropský institut odkazu Šoa v úzké spolupráci s Nadací Forum 2000 a pod záštitou Ministerstva zahraničních věcí České republiky. Partnery konference jsou Magistrát hlavního města Prahy a Český rozhlas.

V Tel Avivu explodoval autobus. Útok byl dle policie dílem teroristů.

21. listopadu 2012 v 18:14 | JTA |  Zahraniční zprávy

Dnes v poledne explodoval v srdci Tel Avivu autobus. K neštěstí došlo blízko hlavní vojenské základny Kirya. Zranění byli převezeni do nemocnice Ichilov. Podle vyjádření mluvčího nemocnice bylo zraněno nejméně 21 lidí.

Mluvčí izraelské policie Micky Rosenfeld řekl novinářům, že podle policie vybuchla bomba naplněná kuličkovými ložisky a šrouby. Tu v autobuse měl zanechat terorista, který krátce před explozí vystoupil. Podle očitého svědka, kterého citoval izraelský rozhlas, měl někdo hodit taško na autobus, když byly otevřené dveře. K útoku se doposud nikdo nepřihlásil, ale Hamas minulý týden po atentátu na svého vojenského velitele Ahmeda Jabariho varoval, že zaútočí na Izrael.

Mistrovství Evropy mužů v basketbale vylosovováno

19. listopadu 2012 v 20:33 | Denny |  SportMistrovství se koná ve dnech 4. - 22. 9.2013 ve Slovinsku. O kvalifikaci, které se zúčastnil Izrael, Slovensko i Česko, jsme psali. Česko i Izrael postoupily do hlavní soutěže, která nyní byla vylosována.Izrael hraje ve skupině A v Lublani s Německem, Ukrajinou, Velkou Británií, Francií a Belgií. V prvním utkání 4. září 2013 se střetne Izrael s Velkou Británií. Bude to těžké utkání, Britové stejně jako Němci jsou přesvědčeni, že si postup ze skupiny vybojují.

Nicht leicht zu sein a Jid. Těžko se mi počítá kolik válek jsem v Izraeli za 63 let prožila

18. listopadu 2012 v 12:01 | Maud Beerova |  Úvahy a komentáře

Když jsme žili v Evropě, nenáviděli nás do té míry, že pro nás vymysleli plynové komory. To v lidské historii do té doby ještě nikdy nebylo a doufejme, že už nikdy pro nikoho nebude. V oné době když v Evropě začali vládnout nacisté se říkalo, že máme jít do Palestiny. Když naši lidé do Palestiny přišli, tak je tu nikdo nevítal. Připlula jsem lodí do Izraele na cestě z Československa v roce 1949, potom co jsem přežila holokaust. Skoro celá má rodina a členové naší náboženské obce byli vyvražděni. Tehdy tu ještě všude byly přítomné dozvuky války za samostatnost. V mém prvním bydlišti kolem kibucu Ginegar byla ještě minová pole s "živými" minami. V kibucu byli mladí muži s čerstvými zraněními z války, žilo tam i několik mladých válečných vdov s malými dětmi, jejichž otcové dali své životy, abychom konečně mohli žít v Izraeli.

V Tel Avive pod hrozbou rakiet. Od zvuku sirény máte minútu na nájdenie krytu

17. listopadu 2012 v 22:43 | Hana Neufeld |  Zahraniční zprávy
Sedím v izbe pred notebookom, keď sa zrazu ozve siréna. Za posledné tri dni je to v Tel Avive už tretí krát. Keď vo štvrtok poobede zaznela prvý raz bola som práve na nákupe v obchodnom stredisku Dizengof centrum a ani som ju pre ten hluk ostatných nakupujúcich ľudí nepočula. Mala som pocit, že u nás v Tel Avive sa nič tak hrozné stať nemôže. Vyhlásenia Hamasu, že pošlú rakety až na Tel Avivu zneli nereálne, ba priam smiešne. Keď zaznela siréna druhý raz bola som už poučená čo treba v takom prípade robiť. Ak ste na ulici, musíte čo najrýchlejšie vbehnúť do najbližšieho krytu. Ak vo vašej blízkosti žiaden nie je, musíte vbehnúť do najbližšej budovy a ukryť sa na schodisku, najlepšie na prvom poschodí. Schodisko je najpevnejšou časťou domu. Pri zvuku sirény v piatok na obed som teda čo najrýchlejšie vyskočila od televízie a bežala do vedľajšej izby, kde sedela moja izraelská babička Magda. Spýtala som sa jej, čo budeme robiť. Magda, ktorá prežila v Izraeli už päť vojen a nespočet kríz podobných tej dnešnej, sa na mňa nevzrušene pozrela a povedala: "nič, čo by sme robili?" . Zmätene som sa spýtala, či nepôjdeme na schodisko. Magda mi odpovedala, že tento dom už je starý a ak naň spadne raketa, tak sa zrúti celý aj so schodiskom. Viac sme si už povedať nestihli. Zrazu zadunel výbuch. Tak už teda dopadla! A na nás to nebolo! Od momentu čo sa rozozvučali sirény ubehla sotva minúta. Toľko času majú obyvatelia Tel Avivu na to, aby vbehli do krytu. Jednu minútu. Je to dlhý čas v porovnaní s pätnástimi sekundami, ktoré majú obyvatelia juhu. Keď zaznela siréna tretí raz bola sobota poobede. Tento krát sa už postavila aj Magda a šli sme spolu na schodisko. Zostúpili sme na prvé poschodie, kde sme sa stretli s ďalšími obyvateľmi domu. Suseda Geula, ktorá má už 80 rokov, zostupovala po schodoch len veľmi sťažka. Pridŕžala sa zábradlia a funela pri každom kroku. Vtom sa ozval výbuch. Neviem či sa dom otriasol, alebo či to bol len môj dojem, keď sa mi roztriasli kolená a ruky. Geula začala sťažka stúpať do schodov, späť do svojho bytu.

Souboj o vedení ve skupině vyhráli basketbalisté Malagy.

16. listopadu 2012 v 15:30 | Denny |  Sport

Minule jsme psali, že toto utkání bude klíčové. Maccabi v prvním kole vyhrál v Malaze 85:80 a to byla jediná prohra Malagy. Před týdnem Maccabi jen s námahou zvítězil v Berlíně nad nováčkem v soutěži o dva body 78:76 a vedl tabulku neporažen s pěti vítězstvími před Malagou, která byla se 4 vítězstvími a jednou porážkou na druhém místě.
První čtvrtinu vyhrál Maccabi 21:17, z výsledku je patrné, že Malaga byla důstojným soupeřem, kůži nechtěla prodat lacino a to také dokázala hned v druhé čtvrtině, kterou vyhrála výrazně 21:16 a první po prvním poločase to tedy bylo 37:38 pro hosty.

Ve Vídni bude Oskar Deutsch nadále prezidentem židovské obce

16. listopadu 2012 v 12:38 | Denny |  Zahraniční zprávy

Oskar Deutsch, vedoucí bloku Atid (Židovská budoucnost), který ve volbách získal 7 mandátů, o tři mandáty méně, než v roce 2007, nic nenechal náhodě a již ve středu oznámil, že se mu podařilo domluvit se na koalici s Josefem Sarikovem, vedoucím skupiny Sefardim - Bucharští židé (6 mandátů), s Mordechaiem Mandlem z Náboženského bloku (2 mandáty), Danielem Müllerem (Khal Israel - 1 mandát), Johnnym Davaršvilim, který zastupuje Gruzínské židy (2 mandáty) a Robertem Sperlingem ze Svazu sociálnědemokratických židů Avoda (1 mandát).

Volby na židovské obci ve Vídni

13. listopadu 2012 v 10:50 | Denny |  Zahraniční zprávy

Význam vídeňské židovské náboženské obce pro Rakousko podtrhl zpravodajský program ZIB (Zeit im Bild = Čas v obraze) rakouské státní televize ORF tím, že v pátek 9.listopadu informoval rakouskou veřejnost, že v Židovské obci ve Vídni se budou konat v neděli volby, ve kterých současný úřadující prezident Oskar Deutsch bude mít vyzyvatele, jímž je psychoanalytik Martin Engelberg.

Jazzová khonspirace v úterý V lese

9. listopadu 2012 v 17:37 | redakce, JS |  Kultura
Jazzová khonspirace pro milovníky freejazzu se odehraje v úterý 13. listopadu v café V lese ve 20h. Khonspirace nemá nic společného panem Kohnem, a i kdyby, tak je každému po tom pendrek. Jde o ten přízvuk, nejde o Kohna, ale komu to dnes vysvětlíte? Khonspirace je tudíž společné dýchání, ale takové jiné, kavárenské, nebo co. Jeho součástí je především saxofonista Míša Hrubý, kontrabasista Petr Tichý, který je občas alternován Jirkou Matysem,a bubeník Jan Schneider. Jako hosté s Jazzovou khonspirací už hráli saxofonisti Mikoláš Chadima, Vráťa Brabenec a Jirka Durman, a na piano hostoval Jirka Schneider. Jazzová konspirace je zajímavostí.