Říjen 2012

Každý pátý Němec je antisemita

29. října 2012 v 14:01 | Richard Seemann, ČRo6 |  Úvahy a komentáře
Politici všech stran zastoupených v německém Bundestagu vydali společné prohlášení, ve kterém vyzývají k rozhodnému nástupu proti antisemitismu. Jak prohlásil spolkový ministr vnitra Hans-Peter Friedrich to není jen téma pro židovské společenství, ale týká se základů demokracie. To byl hlavní závěr debaty ke zprávě expertů k tomuto problému, kteří již v listopadu minulého roku došli k závěru, že dvacet procent německého obyvatelstva jsou latentní antisemité.

Vyhoďte ji z kola ven! Měl vynucený odchod členky Revizní komise FŽO odvést pozornost od skutečného problému přijímání členů?

26. října 2012 v 15:42 | TJ |  Náboženství

Revizní komise Federace židovských obcí (RK FŽO) má pár měsíců před volbami o jednoho člena méně. V rámci kontrol členských databází jednotlivých obcí se měla H.H., členka RK FŽO za Židovskou obec Plzeň, dopustit při kontrole na Židovské obci v Praze (ŽOP) "neomluvitelného chování" a byla následně donucena ze své funkce odstoupit. Při bližším prozkoumání celé kauzy však zůstává řada pochyb o tom, zda bylo vše řádně posouzeno. Spíše se zdá, že celá věc byla tak rychle vyřešena proto, aby se FŽO nemusela zabývat důvody, jež H.H. k jejímu konání vedly.

V Berlíně byl odhalen památník Romům umučeným v druhé světové válce. Jeho autorem je izraelský sochař

25. října 2012 v 16:59 | D.T. podle spiegel-online, sueddeutsche Zeitung, FAZ, foto Wikipedia |  Zahraniční zprávy

V centru Berlína mezi budovou někdejšího říšského sněmu (dnes Německý spolkový sněm) a Braniborskou bránou byl ve středu 24. října, 67 let po skončení druhé světové války, slavnostně odhalen památník Romům umučeným v období holocaustu. Jejich počet se odhaduje na 500.000, přesné údaje neexistují. Ceremonie se kromě tisícovky hostů zúčastnili kancléřka Angela Merkelová, jež pronesla hlavní projev, i spolkový prezident Joachim Gauck. Autorem památníku je známý izraelský sochař a krajinný architekt Dani Karavan, jemuž byla zakázka svěřena na přání Ústřední rady Romů a Sintiů Německa.


Rabín Pinto "z Dlouhé" je v Izraeli vyšetřován kvůli korupci

23. října 2012 v 15:42 | redakce |  Zahraniční zprávy

O loňské chanuce izraelský rabín Yoshiyahu Yosef Pinto (39) se svými příznivci slavnostně otevřel v pražské Dlouhé ulici sefardskou synagogu Shuva Israel Prague. Pinto, který je přezdíván jako rabín celebrit, je velmi charismatický a má v Izraeli a USA celou řadu významných následovníků. Je populární především v podnikatelských a uměleckých kruzích. Podle izraelského vydání časopisu Forbes je Pinto sedmým nejbohatším rabínem v Izraeli s odhadovaným čistým jměním kolem 19 milionů amerických dolarů. Nyní je Pinto v Izraeli vyšetřován kvůli podezření z korupce.

Francie: Twitter bude mazat všechny antisemitské příspěvky

23. října 2012 v 15:25 | D.T. podle welt-online, EJC |  Zahraniční zprávy
Asociace židovských studentů Francie (UEJF) zaznamenala minulý pátek významný úspěch v boji proti antisemitským příspěvkům, které se v posledních dnech objevovaly na sociální síti Twitter. V USA sídlící provozovatel této sociální sítě potvrdil, že bude nyní mazat všechny antisemitské "tweety". "Je to důležité vítězství", uvedl v pátek v Paříži Stéphane Lilti, právní zástupce UEJF.Léčba a výzkum pomocí embryonálních kmenových buněk z pohledu etiky judaismu

21. října 2012 v 21:05 | Samuel Abramson, Izrael |  Úvahy a komentáře

Nepřiměřený nárůst rakovinných onemocnění v posledních letech přivedl moderní medicínu ke zcela převratným poznatkům v odhalování vlivů, které tato onemocnění vyvolávají, jako jsou například průmyslové zplodiny znečišťující životní prostředí, v zemědělství používaná hnojiva kontaminující potraviny, sluneční UV-záření a samozřejmě genové mutace. Jednou z nadějí v léčbě této zákeřné nemoci se stala léčebná terapie pomocí tzv. kmenových buněk neboli buněk prvotních.

Karel Poláček – fotbal, licitovaný mariáš a svátek Sukot

19. října 2012 v 6:26 | Denny |  Kultura

Jelikož se uvádělo a někde dosud uvádí, že Karel Poláček zahynul 19. října 1944 v Osvětimi, připomínáme toto výročí kratičkou vzpomínkou.
Karel Poláček je jedním z nejlepších českých humoristů, což mimo jiné dokumentují též filmy natočené podle jeho románů. Nezapomenutelný je výkon vynikajícího herce Hugo Haase ve filmu Muži v offsidu, kde hraje skalního příznivce Slavie pana Načeradce. Již dlouho se traduje, že se Karel Poláček živě zajímal o fotbal, to je ale omyl.

Francie: Nový památník šoa v Drancy

18. října 2012 v 20:42 | D.T. podle zahr. zdrojů, foto Wikioedia |  Zahraniční zprávy

Drancy, severovýchodní předměstí Paříže, jenž nechvalně proslulo internačním táborem pro Židy v době druhé světové války, má od konce září letošního roku nový památník obětí šoa. K původnímu sousoší z roku 1976 vytvořenému francouzsko-izraelským sochařem Šlomem Selingerem přibyla moderní prosklená stavba švýcarského architekta Rogera Dienera. Zbudována byla z iniciativy Fondation pour la Mémoire de la Shoah (francouzská Nadace pro připomínku šoa) a má sloužit jako centrum historie a vzdělávání.

Judith Butlerová a „Frankfurtská škola“

16. října 2012 v 22:53 | Michael Wiener, editor Petr Weber |  Úvahy a komentáře

Nedávné udělení ceny Theodora Adorna kontroverzní americké filosofce Judith Butlerové (1956 Cleveland), viz např. Židovké listy, vyvolalo živou polemiku v některých židovských kruzích, krom jiného o její údajné spřízněnosti s t.zv. "Frankfurtskou školou". Tak např. Michael Wiener (1940 New York, do roku 1968 Praha, nyní Los Angeles) na internetovém fóru Děti Maislovky formuloval některé své postřehy.

Der Prozess aneb Komu patří Kafka?

16. října 2012 v 7:57 | Jan Fingerland, psáno pro pořad Názory a argumenty ČRo6, foto Wikipedia |  Kultura

Když pražský spisovatel Max Brod v roce 1939 narychlo opouštěl Prahu, místo pár košil nebo bot navíc si do emigrace vzal kufr písemností. Šlo o pozůstalost jeho nejbližšího přítele Franze Kafky, který zemřel patnáct let před tím, v roce 1924. Příběh Kafkových rukopisů je dobře známý: perfekcionistický Kafka vydal tiskem za svého života jen malou část toho, co napsal. Když se blížila jeho smrt, už nemohoucí spisovatel požádal své přátele, aby jeho nepublikované texty, zápisky, deníky a dopisy zničili. Kafkova přítelkyně Dora Diamantová Kafku poslechla a ty dokumenty, které byly v jejím dosahu, skutečně spálila. Ne tak Brod, který žádost svého nejlepšího přítele nevyslyšel a zachoval tak budoucnosti velkou část manuskriptů. Byl přesvědčen, že Kafka je génius, a jak se ukázalo, z Kafkových románů a povídek se skutečně stal jeden z úhelných kamenů moderní světové literatury.


Co přinesl islám civilizaci?

15. října 2012 v 17:18 | Arie Gillon |  Úvahy a komentáře

Několik poznámek o Arabech, Íráncích, Židech a křesťanech

Arabové a Peršané dali civilizaci přinejmenším jednu důležitou hodnotu, nulu. Nula byla vynalezena Araby kolem roku 500 n.l. a publikována perským matematikem v 8. stol. Evropská civilizace ji přijala až kolem 13. stol. a to způsobilo rozmach matematiky a následně i dalších věd. Ve Zlatém věku, kdy Arabové opanovali iberský poloostrov, jejich kultura a věda převyšovala Evropany v každém směru. Byl to naopak Temný věk pro Evropu, a to díky křesťanství. Později křesťanství v Evropě oslabovalo a islám dominoval se všemi z toho vyplývajícími a zřejmými důsledky.

Zítra Ilse Weberová na ČRo6

14. října 2012 v 18:57 | redakce
V pondělí ve 20:10 začíná na Českém rozhlasu 6 (střední vlna 636) pravidelný pořad Politická literatura na českých pultech. Zítra budou čteny ukázky z knihy Ilse Weberové "Kdy skončí naše utrpení".

Pražská židovská obec prohrála u pražského městského soudu spor s bývalou vedoucí sekretariátu

12. října 2012 v 15:04 | TJ |  Domácí zprávy

Senát Městského soudu v Praze dnes projednal odvolání Židovské obce v Praze (ŽOP) proti rozhodnutí Obvodního soudu pro Prahu 7 ze dne 17. února ve věci výběru 250 tisíc korun do pokladny sekretariátu, která byla zřízena v době dvojvládí na ŽOP koncem roku 2004. Soudkyně se dnes opět jednoznačně postavily za prvoinstanční rozhodnutí žalobu proti bývalé vedoucí sekretariátu ŽOP zamítnout. Po písemném doručení je rozsudek pravomocný.

Maccabi Tel Aviv v Malaze zvítězil 85:80

12. října 2012 v 9:12 | Denny |  Sport

Včera začaly zápasy v Evropské lize basketbalistů. Ve skupině B nejprve tým Elan Chalon-sur-Saone, nováček soutěže z Francie, porazil doma polské družstvo Asseco Prokom Gdyňa 81:74, později večer hrál Maccabi Tel Aviv v Malaze a po čtvrtinách 20:25, 16:22, 27:18, 17:20 zvítězil 85:80. Bylo to dobré vykročení do sezóny na cizí půdě. Třetí utkání skupiny B Montepaschi Siena - Alba Berlin se hraje dnes, toto utkání bude pozorně sledovat trenér Maccabi David Blatt, protože Siena je příštím soupeřem Izraelců.

Izrael sestřelil špionážní bezpilotní letoun

12. října 2012 v 7:15 | Gita Zbavitelová, psáno pro pořad Názory a argumenty ČRo 6 |  Zahraniční zprávy
V Izraeli došlo o víkendu k incidentu, který může být předzvěstí nedobrých událostí. Do jeho vzdušného prostoru pronikl od jihu ze Středozemního moře neznámý bezpilotní letoun a směřoval na východ. Izraelská armáda ho sestřelila až po skoro 30 minutách letu v severní části Negevské pouště za Beerševou. Skutečnost, že nechala letadlo přeletět polovinu izraelského území, vysvětlila tím, že je chtěla zlikvidovat až v oblasti, kde jeho pád nemůže způsobit ztráty na životech. Podle ní šlo o špionážní, a nikoli útočnou misi.

Starého Korenblita už nechci nikdy v životě vidět

10. října 2012 v 7:36 | ze sbírek Jana Schneidra |  Židovské anekdoty

"Starého Korenblita už nechci nikdy v životě vidět," huláká Mojše Pupik. "Pročpak to?" zajímá se Chajim Jankel. "Před časem jsem ho potkal a požádal jsem ho o menší diskrétní půjčku," vysvětluje Mojše Pupik. "A on tě poslal někam," dohaduje se Chajim Jankel. "Právě že ne," dodává šeptem Mojše Pupik, "proto ho už nikdy nechci vidět."

Kauza nacistického zločinca Csatáryho vzbudzuje rozpaky

9. října 2012 v 20:09 | Jaroslav Franek |  Zahraniční zprávy

Od jesene roku 2011 púta pozornosť verejnosti aj médií prípad snáď posledného žijúceho nacistického zločinca ktorým je Lászlo Csatáry. Jeho činnosť je spojená s Košicami, ktoré boli v období holokaustu súčasťou Maďarského kráľovstva. L. Csatáry patril v rokoch 1944 - 1945 k vysokým policajným dôstojníkom. Podľa svedectiev a čiastočne zachovaného súdneho spisu bol spoluzodpovedný za deportácie košických Židov. Patril k iniciatívnym vykonávateľom sadistických zločinov. Motívom jeho zločinov bola snaha o osobné obohatenie. Prenasledoval nielen Židov, ale aj občanov nežidovského pôvodu ktorí mali sympatie k Československej republike. V roku 1948 bol L. Csatáry Ľudovým súdom v Košiciach v neprítomnosti odsúdený na trest smrti. Podarilo sa mu utiecť do Kanady, kde žil až do polovice deväťdesiatych rokov pod falošnou identitou. Keď sa zistila jeho totožnosť, opätovne ušiel, tentokrát do Maďarska. Na minulosť Csatáryho upozornilo verejnosť jeruzalemské Centrum Simona Wiesenthala. Ústredný zväz židovských náboženských obcí v Slovenskej republike zvolal v súvislosti s prípadom L. Csatáryho 24. júla tlačovú konferenciu na ktorej predstavitelia ÚZ ŽNO upozornili zástupcov médií na kauzu a zároveň apelovali na slovenské orgány, aby sa zasadili o vydanie L. Csatáryho a jeho postavenie pred slovenský súd.

Setkání s Elzbietou Ficowskou: Irena Sendler a dětí varšavského ghetta

9. října 2012 v 16:45 | Polský institut v Praze |  Historie
Ve čtvrtek od 18.00 se v Polském institutu (Malé nám. 1, Praha 1) uskuteční setkání Elžbietou Ficowskou, která patří k "dětem Ireny Sendlerové" - skupině více než 2000 nejmenších obyvatel varšavského ghetta zachráněných touto výjimečnou ženou během války. V pozdějším životě se Elžbieta Ficowska - vzděláním pedagožka - aktivně zapojila do opoziční činnosti KOR a Solidarity, byla také dlouholetou předsedkyní Sdružení dětí holocaustu. Setkání se koná ve spolupráci s Nadací Rosy Luxemburg a Židovským muzeem v Praze.
Euroleague basketbalu 2012-2013 začne 10.října 2012

8. října 2012 v 22:02 | Denny |  Sport

Příznivci basketbalu se konečně dočkali, v tomto týdnu začínají zápasy v královské třídě evropského basketu. Jako každoročně se nejprve hraje ve 4 skupinách A až D, v každé skupině je 6 mužstev. Každý hraje s každým a to dvakrát - doma a venku. Z každé skupiny postupují, též jako každoročně, první čtyři, novinkou letos ale je to, že těchto 16 mužstev je rozděleno jen do dvou skupin (dříve to byly 4 skupiny) po 8. V těchto skupinách bude také hrát každý s každým celkem 14 zápasů, první 4 mužstva z obou skupin postoupí do playoff, které se hraje systémem "best of five", tím se budeme podrobně zabývat, až to bude aktuální a to je ještě moc daleko.

Kirjat Šmona ve čtvrtek prohrála nešťastně, Hapoel Tel Aviv se štěstím uhrál remízu

8. října 2012 v 9:19 | Denny |  Sport

Pro Kirjat Šmonu byla 92. minuta nešťastná, pro Hapoel Tel Aviv naopak byla šťastná.
Ve čtvrtek ve druhém kole hrál Hapoel Ironi Kirjat Šmona v Haifě proti přetěžkému soupeři, kterým bylo mužstvo Olympique Lyonnais, to je na žebříčku UEFA na 11. místě, Kirjat Šmona na 224. místě!