Září 2012

Ulpan začíná s výukou hebrejštiny od poloviny října

27. září 2012 v 6:51 | Ulpan TZ

Ulpan vypisuje na školní rok 2012/2013 kurzy moderní hebrejštiny pro širokou veřejnost na na sedmi různých úrovních pokročilosti - od úplných začátečníků přes mírně a středně pokročilé až po konverzační kurz pro velmi pokročilé studenty.
Kurzy začínají v týdnu od 15. října 2012. Výuka probíhá v učebnách v Belgické ulici v Praze 2.

Nadační fond obětem holocaustu: Záleží na projektu, ne na organizaci

25. září 2012 v 16:17 | TJ |  Domácí zprávy

V roce 2000 byl v rámci tzv. Rychetského komise založen Nadační fond obětem holocaustu (NFOH), do něhož parlament vložil 300 milionů korun. O uplynulých letech a výhledech do budoucna jsme si povídali s jeho ředitelkou Martou Malou.


NFOH má za sebou 12 let existence. Myslíte, že naplňuje cíle, s nimiž byl založen?

Ano, myslím si, že určitě ano. Účelem NFOH je podpora projektů v pěti oblastech: odškodnění fyzických osob za účelem zmírnění některých majetkových křivd způsobených obětem holocaustu, dále sociálně zdravotní péče o přeživší šoa, rekonstrukce a údržba židovských památek, důstojná připomínka obětí holocaustu, vzdělávací aktivity v judaismu a rozvoj židovských komunit v ČR.
V první fázi jsme symbolicky odškodnili ty, kterým byl během holocaustu zabaven majetek, a nikdy jej nedostali zpět. Rozdělili jsme celkem 100 milionů Kč. Od roku 2002 rozdělujeme každoročně granty v dalších oblastech, pro které jsme založili programy: Péče, Připomínka, Obnova a Budoucnost. Ročně rozdělujeme 13 milionů Kč.

Americký protiislámský film je jen záminka k muslimským demonstracím

25. září 2012 v 9:43 | Gita Zbavitelová, psáno pro pořad Svět viděný internetem, foto Wikipedia |  Zahraniční zprávy

Jak se zdá, muslimy, které tak rozhněval amatérský film egyptského křesťana, stejně tolik neurážejí zločiny páchané ve jménu islámu, kritizuje současné demonstrace proti filmu Nevinnost muslimů palestinský novinář Chálid abú Toamí v článku pro nezávislý server Gatestone Institute. Pro radikální muslimy, kteří se bouří v Káhiře, Tunisku, Chartúmu či Sydney, byl film jenom záminkou k tomu, aby dali průchod hněvu a nenávisti vůči Spojeným státům, Izraeli a celému západnímu světu a civilizaci.

Kirjat Šmona v Bilbau příjemně překvapila

23. září 2012 v 21:01 | Denny |  Sport

V úterý a ve středu se hrály první zápasy Ligy mistrů 2012-2013. Je škoda, že Kirjat Šmona do královské soutěže nepostoupila, protože již jen účast v hlavní soutěži je spojena s velkou finanční částkou, kterou kluby dostanou od UEFA. Ty, které skončily ve skupinách na posledním místě, dostaly částku kolem 25 milionů eur.

Davis Cup 2013 vylosován

20. září 2012 v 16:00 | Denny |  Sport

V Londýnském sídle hlavního sponzora BNP Paripas byl 19.9.2012 vylosován příští ročník Davisova poháru. První kolo se bude hrát ve dnech 1. až 3. února, čtvrtfinále 5. až 7. dubna, semifinále a play-offs o udržení ve světové skupině 13. - 15. září a finále 15. - 17. listopadu 2013.

Izrael miluje dobré české filmy

20. září 2012 v 15:57 | Pavla Schimmerling, ČC TA

Třetí ročník Přehlídky českých filmů v Izraeli pořádaný Českým centrem Tel Aviv ve spolupráci s Israel Cinematheques a Velvyslanectvím České republiky v Izraeli opět zaznamenal obrovský úspěch - letos jej navštívilo rekordních 6500 diváků v 7 izraelských městech.Letošní České filmové týdny byly zahájeny slavnostním večerem a recepcí v Jeruzalémě a Tel Avivu 19. a 20.8.2012. Festival probíhal do 8. září v 7 městech po celém Izraeli: Tel Avivu, Jeruzalémě, Haifě, Sderotu, Roš Pině, Holonu a Herzliji.

Kdy skončí naše utrpení

19. září 2012 v 14:27 | Richard Seemann |  Kultura

Pod tímto titulem vyšla nedávno konečně kniha v českém překladu za podpory Goetheho instutu a německého ministerstva zahraničí z pera Ilse Weberové, narozené v roce 1903 , "Wann wohl das Leid ein Ende hat", vydaná v roce 2008 mnichovským nakladatelstvím Carl Hanser Verlag. Trvalo čtyři roky, než díky usilovné snaze překladatelky Zlaty Kufnerové bylo nalezeno nakladatelství, které vydalo knihu naší občanky, jež zahynula v roce 1944 v plynové komoře. Zdá se neuvěřitelné, jaké úsilí si vyžádalo přesvědčit některého vydavatele, aby vydal knihu, jež je v zahraničí stavěna na úroveň Deníku Anny Frankové.

Gilad Šalit píše na Nový rok

18. září 2012 v 16:37 | Gilad Šalit, Jediot Achronot - přeložila Gita Zbavitelová

Roš hašana je symbolem nového začátku - možnosti zažít nové věci nebo znovu prožít zážitky z minulosti. Ale především jsem přesvědčen, že Roš hašana je symbolem nových příležitostí. Pro mne byl uplynulý rok rokem, kdy jsem se vrátil mezi živé a normální lidi. Vrátil jsem se ke své rodině, znovu jsem začal vést společenský život a zotavil jsem se fyzicky i duševně.

Izrael postupuje do světové skupiny Davisova poháru

17. září 2012 v 10:05 | Denny |  Sport

V únoru jsme psali, že o postup do světové skupiny bude hrát Izrael v Japonsku. Hrálo se v Tokiu pod širým nebem na tvrdém povrchu Deco Turf. Po prvním utkání v pátek Go Soeda - Dudi Sela 6:2, 6:4, 3:6, 6:4 Japonsko vedlo 1:0, Soeda je na žebříčku ATP na 53., zatímco Sela na 98.místě. Ve druhém utkání nám udělal radost Weintraub, zvláště proto, že nejen vyrovnal na 1:1, ale přesvědčivě ve třech setech on, který je na ATP žebříčku 223, porazil muže, který je 67. Tatsuma Ito - Amir Weintraub 3:6.2:6, 4:6.

75 let od smrti T.G. Masaryka

17. září 2012 v 9:45 | Věra Dvořáková |  Úvahy a komentáře


V pátek 14. září uplynulo 75 let od úmrtí prezidenta T.G. Masaryka bez většího zájmu českých medií a veřejnosti vůbec. Vzpomněla jsme si při té příležitosti na prof. Kolomana Gajana, velkého ctitele a znalce Masarykova díla a jeho doby. Jistě by napsal zajímavou úvahu k tomuto kulatému výročí a jistě bychom si ji se zájmem všichni přečetli. Prof. Gajan však již mezi námi není. A tak s velkým ostychem a vedena pocitem odpovědnosti, že toto téma je potřebné zmínit, jsem si dovolila sepsat tento laický text.

Primátor Feldmann, město Frankfurt a cena pro Judithu Butlerovou

14. září 2012 v 17:12 | Denny |  Zahraniční zprávy

Ve Frankfurtu nad Mohanem dlouhodobě vládne tzv. černo-zelená koalice, tedy koalice Křesťansko-demokratické unie se Stranou zelených. Primátor (německy Oberbürgermeister) je volen přímo. Dlouho (od roku 1995) byla primátorkou členka CDU Petra Rothová. Letos v březnu se konala volba nového primátora a vítězem se nestal kandidát vládnoucí koalice Boris Rhein (CDU), jak předvídaly i předvolební průzkumy, ale voliči se rozhodli velkou většinou pro kandidáta sociálních demokratů (SPD) Petera Feldmanna, který je podle vlastních slov liberální Žid. Je to první židovský primátor Frankfurtu od roku 1933. Dne 29.března 2012 o tom radostně referoval např. také list The Jerusalem Post. Post primátora převzal Peter Feldmann 1.července 2012. Média se shodla v tom, že to nebude mít lehké, protože jeho strana je ve frankfurtské radnici v opozici.


Smrt v Benghází - okolnosti nepokojů v Libyi

13. září 2012 v 17:32 | Jan Fingerland, psáno pro pořad Názory a argumenty ČRo6, foto Wikipedia |  Zahraniční zprávy
Velvyslanci neumírají násilnou smrtí každý den. V případě amerických diplomatů se tak stalo v roce 1979, když při pokusu o vysvobození zahynul unesený ambasador Adolph Dubs. Tedy naposledy před třiatřiceti lety - a potom znovu dnes či včera. Okolnosti smrti velvyslance Spojených států v Libyi Christophera Stevense jsou zatím zahaleny nejasnostmi.
Izrael postupuje na Eurobasket 2013

12. září 2012 v 9:49 | Denny |  Sport

V sobotu se hrály předposlední zápasy kvalifikace, Izrael porazil Slovensko 106:73 a tím se vyhoupl na 2.příčku ve skupině A. V dalších zápasech Estonsko porazilo Srbsko 88:81 a Island prohrál s Černou Horou 92:101. Tabulka po sobotních zápasech vypadala takto: Černá Hora vedla bez porážky, Izrael byl druhý s poměrem vítězství ku porážce 6/3, na dalších místech Srbsko 5/4, Estonsko 5/4, Island 1/8, Slovensko 1/8.

Belgický premiér se omluvil za deportace tisíců Židů

11. září 2012 v 7:59 | D.T. podle zahr. zdrojů, foto Wikioedia |  Zahraniční zprávy

"Napomáháním nacistické politice vyhlazování tehdejší úřady a belgický stát pochybily při plnění svých povinností. Nesou tak svůj podíl viny na nejohavnějším ze zločinů." (…) "Dnes vyjadřuji hlubokou lítost a stud nad naší kolaborací," uvedl premiér Elio Di Rupo na nedělním pietním shromáždění v městečku Mechelen nedaleko Bruselu, odkud byly 9. září 1942 vypraveny první transporty s belgickými Židy do vyhlazovacích táborů. Zmíněné shromáždění se konalo při příležitosti 70. výročí začátku židovských deportací z Belgie.


Šetidenní válka a pan vrátný

10. září 2012 v 17:39 | ze sbírek Jana Schneidra |  Židovské anekdoty

Polsko 1967. Na Sinaji zuří šestidenní válka. Rusové podporují Egypt, Poláci mu tedy přejí zmar. Pan Zoltko jde do práce a vrátný na něj vesele volá. "Už jste slyšel? Izraelci ženou Araby zpátky!" Druhý den podobná scéna, vrátný huláká: "Pane Zoltko, slyšel jste? Izraelci už obsazují Sinaj!" Třetí den je vrátný už v ráži. "Pane Zoltko, Izraelci zahnali Egypťany do Egypta!" Čtvrtý den je ale vrátný celý hin. Pan Zoltko se stará: "Co je s nima, pane vrátný?" Ten jen otráveně mávne rukou. "Ááále. Dozvěděl jsem se, že Izraelci jsou židi."

Další Čech získal titul Spravedlivý mezi národy

10. září 2012 v 8:02 | Gita Zbavitelová, psáno pro pořad Svět viděný internetem, foto Wikipedia |  Zahraniční zprávy

Nejvyšší poctou památníku obětem holokaustu Jad Vašem v Jeruzalémě je udělení titulu Spravedlivý mezi národy, kterým muzeum oceňuje nezištnou pomoc nežidovských občanů celého světa Židům za druhé světové války a jejich záchranu před smrtí. Tento titul už od roku 1953 získalo 23.000 lidí, včetně 108 Čechů. Jejich jména většinou nikomu nic neřeknou, ale jsou mezi nimi například i spisovatelka Milena Jesenská nebo překladatel Zdeněk Urbánek. Před měsícem se stal Spravedlivým mezi národy další Čech Antonín Kalina, který však už před dvaceti lety zemřel, píše izraelský server Times of Israel.

„V úzkosti hľadania“ – O Sudáncoch v Izraeli

9. září 2012 v 20:43 | Hana Neufeld |  Úvahy a komentáře

Sedíme s kamarátom v telavivskej kaviarni na fancy ulici Dizengof a popíjame kávu. Zrazu k nám prikročí chlapec afrického pôvodu a vypýta si od môjho kamaráta cigaretu. Daniel mu podá cigaretu, ale chlapec neodchádza. Váhavo prekračuje z nohy na nohu a žmolí nezapálenú cigaretu v ruke. Zrazu sa lámavou hebrejčinou spýta: "Nemáte nejakú prácu? Hľadám prácu." Môj kamarát mu americkým akcentom odpovie, že sme študenti a o žiadnej práci nevieme. Chlapec sa však nenechá odbiť a spýta sa znova, tento krát anglicky. Naša odpoveď je rovnaká. O žiadnej práci nevieme. Chlapec pri nás ešte nerozhodne postáva a o chvíľu pomalým krokom odíde, prejde cez ulicu a sadne si na najbližšiu lavičku. Zrejme šlo o sudánskeho, alebo eritrejského utečenca.

Čtvrteční inzerát církevní kampaně byl k sociálním službám

7. září 2012 v 17:14 | redakce |  Náboženství
Od úterý do čtvrtka probíhala na stránkách deníku MF Dnes inzertní kampaň České biskupské konference, Ekumenické rady církví a Federace židovských obcí. Poslední inzerát s názvem "Podpírat může jen ten, kdo stojí na vlastních nohou" se týkala práce církví a náboženských společností ve školství, zdravotnitví a sociální oblasti.


Izrael na cestě na Eurobasket 2013 vyhrál nad Islandem 92:75

6. září 2012 v 15:54 | Denny

Ve skupině A se hrálo 5. září kompletní 8.kolo: Srbsko - Slovensko 87:62, Černá Hora měla potíže s Estonskem, vítězství 76:67 rozhodně není přesvědčivé, přesto stačilo, k tomu, že Černá Hora vede dále skupinu bez porážky.
Izrael se již pořádně rozehrál a má naději postoupit na mistrovství Evropy v příštím roce. Tentokrát hrál doma s Islandem a ze začátku poněkud podcenil soupeře, první čtvrtinu prohrál 17:20, v druhé to již bylo lepší 25:18, třetí vyhráli izraelští basketbalisté 28:15 a vítězství pečetili čtvrtou čtvrtinou 25:19, celkově 92:75.