Raoul Wallenberg, zachránce tisíců

2. srpna 2012 v 17:23 | Zpracovala Jiřina Fleischmanová dle matriálů Fondu Raolu Wallenberga v Budapešti. |  Historie
Letos 4.srpna vzpomenou v Maďarsku, Švédsku a v mnoha dalších zemích 100. výročí narození švédského diplomata Raoula Wallenberga. Narodil se v bohaté a úspěšné švédské rodině, která mu zajistila vynikající rozvoj. V roce, kdy maturoval, mluvil plynně 5 jazyky, pak se rozhodl vystudovat na nezávislé univerzitě v USA architekturu, v jeho rodině dosud neobvyklé zaměření. Postupem doby se však i on vydal cestou obchodníka a velmi pravděpodobně již na počátku 40. let navštívil Maďarsko.Maďarsko bylo obsazeno německou armádou 19. 3. 1944 a dosavadní politicky kličkující režim regenta Horthyho se smířil ihned se zavedením ostrých protižidovských a dalších protidemokratických zákonů, které dosavadní režim sice již praktikoval, ale důsledností se nedal s německou mocí srovnat.

Ve Švédsku se zvedla vlna odporu proti deportaci stovek tisíců Židů z maďarských území: tito lidé byli v Osvětimi a dalších táborech v drtivé většině ihned zabiti. Budapeštští Židé byli postupně přemístěni do centrálního ghetta i dalších míst kontrolovaných Gestapem a maďarskými orgány.

Již při prvních "letních" deportacích židů z mimobudapešťských teritorií (tedy většiny) Švédsko protestovalo prostřednictvím tehdejšího krále Gustava V. Zároveň bylo posíleno personálně švédské vyslanectví v Budapešti. Dne 19. 7. 1944 přijel nový diplomat, Raoul Wallenberg. Energicky vybudoval v okupované Budapešti síť stovek spolupracovníků. Většinou šlo o ty, kteří dostali prostřednictvím Wallenbergovým švédské ochranné doklady. Raoul Wallenberg s pomocí těchto spolupracovníků a dalších švédských občanů vybudoval systém tzv. Švédskem chráněných domů, dále potravinovou pomoc, hospitalizační péči a neuvěřitelnou výrobu originálních švédských Schutzpassů, které s váháním akceptovali i německé i maďarské orgány. Raoul Wallenberg vyjížděl i na budapešťská nádraží a do deportačních vlaků vhazoval další doklady. Stále střídal adresy a používal i automobilů, jeden z nich, tatraplán (viz foto).

Neuvěřitelná vypjatou Wallenbergovu aktivitu, zvláště od listopadu 1944, skončilo 19. 1. 1945. Byl zatčen protišpionážním oddílem SMERŠ 2. ukrajinského frontu Rudé armády a převezen do vězení Lubjanka v Moskvě. Zcela zřetelné stopy jeho osudu tam končí. Přes protesty světové veřejnosti byl držen ve vězení, jakou dobu, není dosud objasněno. Dne 17. 7. 1947 vydal vězeňský lékař v Lubjance doklad o náhlém srdečním selhání a úmrtí Raoula Wallenberga. Svědkové tvrdili, že Wallenberga viděli ještě po letech v táborech nucených prací, ač nejvyšší sovětské vedení řadu let zcela vyloučilo, že by Wallenberg byl na území SSSR.

Těsně po ukončení bojů na maďarském území se osazenstvo švédského velvyslanectví složitě dostalo z Maďarska zpět domů, vděční maďarští Židé byli přesvědčeni, že s nimi i Wallenberg. Poslali mu portrét, který začal v listopadu 1944 malovat L. Dombrovszky.

Když se vyjasnilo, že Wallenberg zmizel, začala postupně sílit snaha dostat ho ze sovětského vězení. Bojovala za něj vlastní rodina ve Švédsku, jeho maďarští přátelé i významné světové osobnosti. Bezvýsledně.

V roce 1952 maďarské orgány připravovaly souběžně s rozbíhající se antisemitskou kampaní v SSSR (tzv. proces s kremelskými lékaři) soud s významnými židovskými činiteli v Maďarsku. . Měl dokázat, že Wallenberga zabili sami Židé, proces se nakonec neuskutečnil, ale i tak měl své tvrdé důsledky.

Čest památce mladého a odvážného Raoula Wallenberga, jeho nejbližším pomocníkům i dalším obětavým zachráncům v okupované Budapešti, nejznámějšími jsou Charles Lutz, švýcarský diplomat, Valdemar Langlet, zástupce Švédského červeného kříže, Ital Giorgio Perlasca, Georges Mandel-Mantello ze Salvadoru i Angello Rotta, papežský nuncius a Gennaro Verolino, tajemník nunciatury.

Zpracováno s pomocí matriálů Fondu Raolu Wallenberga v Budapešti.

________________________________________________________
 

5 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 oskar oskar | E-mail | 3. srpna 2012 v 10:57 | Reagovat

dobre rano - mozete korigovat na konci clanku ponuknute linky? dakujem uz vopred.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama