Srpen 2012

Pronásledování křesťanů v muslimských zemích

31. srpna 2012 v 17:32 | Gita Zbavitelová, psáno pro pořad Názory a argumenty ČRo 6 |  Náboženství
V pátek se v několika velkých městech Egypta konaly první větší demonstrace proti rostoucí moci Muslimského bratrstva. Tisíce účastníků požadovaly, aby Egypt zůstal civilním státem a islamisté neovlivňovali státní instituce. Poprvé mezi nimi byli i křesťané, které k protestům vyzvala Koalice koptského Egypta. Podle jejího viceprezidenta Fadího Júsefa jsou egyptští křesťané utlačováni, ponižováni a diskriminováni.


V Evropské lize dojde k česko-izraelským soubojům

31. srpna 2012 v 15:51 | Denny |  Sport

Komentátoři zápasu BATE Borisov - Hapoel Kirjat Šmona 2:0 měli nakonec pravdu, že Kirjat Šmona nemá naději na postup. V odvetě v Haifě hráli s běloruským mistrem Borisovem jen nerozhodně 1:1, proto Kirjat Šmona, někdy označována jako K8, si Ligu mistrů nezahraje, bude stejně jako Hapoel Tel Aviv, který "převálcoval" lucemburský Dudelange 3:1 a 4:0, hrát v Evropské lize.

Izraelští košíkáři prohráli i druhé utkání s Černou Horou.

31. srpna 2012 v 10:31 | Denny

Ve skupině A se hrálo kompletní 6.kolo: Slovensko - Estonsko70:84, Srbsko - Island 110:51 a Izrael - Černá Hora 76:81. To utkání bylo napínavé od začátku do konce. Připomeňme ještě, že první zápas vyhrála Černá Hora ne právě přesvědčivě 75:69, proto jsme předpokládali, že v odvetě by Izrael mohl vyhrát, navíc, když před dvěma dny zahrál tak výborně, že porazil těžkého soupeře Srbsko a vyhoupl se na druhou příčku ve skupině.

V neděli bude odhalen památník příslušníkům RAF a obětem holokaustu z Trhové Kamenice

31. srpna 2012 v 9:48 | Filip Prochátzka |  Domácí zprávy
Nový památník připomene čtyřicet osm zavražděných a dva přeživší židovské obyvatele Trhové Kamenice a dva místní příslušníky Royal Air Force. Slavnostní ceremoniál začne v tuto neděli 2. září v 11.00 před místní školou na Raisově náměstí, kde je nový památník umístěn. Jeho součástí bude i průlet letounů gripen. Druhá část celé akce se uskuteční od 13.30 na židovském hřbitově v Dřevíkově, kde se bude konat pietní akt za oběti holocaustu a zároveň vzpomínka na tlumočníka a překladatele Royal Air Force Karla Bergmana, jehož ostatky zde byly rozptýleny. V rámci této části pietního aktu zazní motlitba za zemřelé vrchního zemského rabína Karola Sidona.

Sir Ludwig Guttmann - zakladatel paralympijských her

30. srpna 2012 v 20:57 | D.T. podle zahr. zdrojů, foto Wikipedia |  Sport

Letošní paralympiáda zahájená před dvěma dny v Londýně se doslova vrátila domů. S myšlenkou pořádat sportovní soutěže pro tělesně postižené totiž přišel před více než 60 lety neurochirurg Ludwig Guttmann, jenž založil a vedl speciální kliniku pro léčbu vážných poranění páteře a míchy - první svého druhu na světě - v malé obci Stoke Mandeville severně od Londýna. Právě odsud vystartoval v úterý 29.8. 24-hodinový štafetový běh s olympijským ohněm mířící do Londýna.

Pozvání na první židovský novoroční koncert ve Vídni

30. srpna 2012 v 20:51 | COMPRESS

Ve čtvrtek 20. září zažije Vídeň další novoroční koncert. Židovské muzeum totiž chystá první vídeňský židovský novoroční koncert. Představí se domácí židovský soubor "Wiener Jüdische Chor" pod vedením Romana Grinberga a hudební host zpěvačka Timna Brauer.

Izrael porazil Srbsko 89:76 v boji o postup na Eurobasket 2013

29. srpna 2012 v 9:55 | Denny |  Sport

Karel Příbramský Jr. nám nedávno řekl: "Izrael přivítá doma 28.srpna Srbsko a o dva dny později Černou Horu. To jsou velmi těžká, mohu říci, rozhodující utkání a hlavně bude záležet, jak bude hrát hvězda NBA Omri Caspi a zda izraelské mužstvo bude hrát disciplinovaně!"

Eurobasket 2013 Slovinsko

28. srpna 2012 v 12:00 | Denny |  Sport

Ve dnech 4. - 22. 9.2013 se koná ve Slovinsku mistrovství Evropy mužů v basketbale.


Momentálně probíhá kvalifikace, které se účastní 31 států, které jsou rozděleny do 6 skupin A až F. Z každé skupiny postupují do hlavní soutěže první dva týmy a dále 4 nejlépe umístěná mužstva z 3.místa. Přímými účastníky, kteří nehrají kvalifikaci, jsou Španělsko, Francie, Rusko, Makedonie, Litva, Řecko, Velká Británie a hostitel Slovinsko.

Tři králové o církevních restitucích na stránkách Respektu

28. srpna 2012 v 11:35 | redakce |  Náboženství
Včerejší vydání týdeníku Respekt přináší na šesti stránkách zajímavý rozhovor k tématu církevních restitucí, který redaktoři Ondřej Nezbeda a Adam Šůra vedli s pražským arcibiskupem Dominikem Dukou, místopředsedou Ekumenické rady církví Danielem Fajfrem a předsedou Federace židovských obcí (FŽO) Jiřím Daníčkem. Můžete se zde dozvědět, že FŽO sice vydala stanovisko, že navrhovaný zákon by pochopitelně získal morální aspekt, pokud by umožnil alespoň částečně řešit i otázku arizovaného židovského majetku, který je doposud v držení českého státu. Jelikož se však zákon snaží vyřešit otázku budoucnosti a nezávislosti církví a náboženských společností v praktické rovině, tak FŽO nepovažuje za potřebné, aby se zákon věnoval otázkám arizovaného majetku. "FŽO nepovažuje za nezbytné, aby se otázka arizovaného majetku řešila prostřednictvím tohoto zákona. Čili ten trojský kůň, kterého se tam snaží odpůrci zákona dostat, skutečně neexistuje," řekl Daníček pro Respekt.Tolik vzkaz politikům a restituentům od hlavního představitele FŽO.

Je lepší ochlasta nebo obšourník?

27. srpna 2012 v 7:59 | ze sbírek Jana Schneidra |  Židovské anekdoty

V jedné židovské náboženské obci se ucházeli o místo kantora dva zhýralci, nikdo jiný. Představení obce byli už tak zoufalí, že se obrátili o radu i na rabína Bubacka. "Koho máme vzít, rebe," tázali se, "toho ochlastu nebo toho obšourníka?" Rebe Buback si namotal fousy do prstýnků, zamyslel se, trochu zadřímal, a pak děl: "Vezměte toho sukničkáře." No to bylo něco pro představené obce. "A jak to zdůvodněj, rebe? Snad podle sebe?" Rebe se smutně usmál: "Právě. S tím pitím se to v čase zhoršuje, kdežto v tom druhém případě naopak."

Restituční kauza Koh-i-noor má 18 let. O Slečnu s patentkou se soudí již třetí generace původních majitelů

26. srpna 2012 v 21:39 | TJ |  Domácí zprávy

Restituční spor o vrácení majetkové podstaty továrny Koh-i-noor, původně Wales a spol., činžovního domu, pozemků, obrazů a sbírek byl otevřen v roce 1994 po neúspěšném tříletém vyjednávání o navrácení majetku nebo jeho části mimosoudní cestou. Žadatelkou o navrácení byla dcera původního majitele Věra Waldesová-Hromádková. Veškerý majetek byl dán do privatizace i když představitelé příslušných ministerstev byli informováni, že majetek je předmětem restitučního sporu. Ministerstva na sdělení nikdy ani nereagovala a majetek byl zařazen do druhé vlny privatizace. I privatizátoři tak byli seznámeni se skutečností, že továrna je zatížena restituční žalobou. Přesto byla zprivatizována z poloviny bývalým vedením továrny Koh-i-noor a druhou polovinu dostali a zaplatili majitelé investičních kuponů - DIKové. To už bylo zahájeno soudní projednávání žaloby restituentky na vydání majetku. Po jejím úmrtí pokračovaly v soudním sporu její dvě dcery Jiřina a Hana. Soud trvá roky a zemřela i Hana a spor zdědily její dvě děti. Už třetí generace pokračující ve stejném sporu. Dnes jsou tedy žalobci o restituci vnučka a pravnoučata původního majitele a strana žalovaná jsou dnešní majitelé státem prodané továrny. O rozhovor jsme požádali Jiřinu Novákovou vnučku původního majitele.


Nejvyšší soud odmítl dovolání, aby vaší rodině byla vrácena majetková podstata firmy Koh-i-noor a Kupkův obraz Slečna s patentkou. Jak dlouho ty spory trvají? Nyní opět půjdete k Ústavnímu soudu. Máte vůbec ještě šanci na úspěch?


Kirjat Šmona je ještě ve hře, Hapoel Tel Aviv má postup téměř jistý

25. srpna 2012 v 16:15 | Denny |  Sport

Komentátoři zápasu BATE Borisov - Hapoel Kirjat Šmona 2:0 si sice myslí, že Kirjat Šmona nemá naději na postup, ale zapomněli, že se ještě hraje odveta v úterý 28.8.2012 v Haifě a jak je známo, míč je kulatý. Rozhodně hráči Kirjat Šmony neprodají svou kůži lacino, chtějí podat co nejlepší výkon a nepříznivý výsledek z Běloruska obrátit. BATE Borisov v loňské sezoně postoupil do hlavní soutěže Ligy mistrů, kde hrál ve skupině H s Viktorií Plzeň, Barcelonou a AC Milanem. Má tedy mnohem více zkušeností, než překvapivý vítěz izraelské ligy. Musíme také přiznat, že Borisov od začátku měl ve hře převahu. Navíc Kirjat Šmona hrála posledních 20 minut bez vyloučeného Dušana Matoviče, který dostal žluto-červenou kartu.

Strasser dostal od Vondry vyznamenání

24. srpna 2012 v 9:42 | TZ MOČR |  Domácí zprávy
Ve čtvrtek 23. srpna předal ministr obrany Alexandr Vondra v Praze Charlesu Guidu Strasserovi jedno z nejvyšších resortních vyznamenání, Záslužný kříž III. stupně. "Charles Strasser je jedno z dětí, které před fašismem zachránil v jednom ze svých transportů z Československa do Anglie Nicholas Winton. Tuto pomoc vnímal jako určitou výzvu, kterou se rozhodl splatit tím, že se za druhé světové války přihlásil dobrovolně do naší zahraniční armády," řekl ministr obrany. "U něho je vidět, že pouto ke své vlasti i po těch mnoha letech strávených v cizině trvá. Mimochodem stále mluví dobře česky. A proto je správné, když mu vlast alespoň takovýmto způsobem řekne: děkuji."

Izrael vs. Írán: hudba je úspěšná tam, kde selhává diplomacie

22. srpna 2012 v 11:27 | Noemi Holeková, psáno pro pořad Svět viděný internetem ČRo6, foto Wikipedia |  Kultura
Když izraelská popová hvězda Rita Jahanforuzová řekla svým přátelům, že chce nahrát album v perštině, kterou se mluví v Íránu, mysleli si, že se zbláznila. 50letá íránská rodačka a židovská zpěvačka, která je známá hlavně pod svým křestním jménem, vzpomíná: "Všichni mi říkali: ,Ty chceš nahrát album v jazyce, kterým mluví Mahmúd Ahmadínežád? Kdo to bude poslouchat?' Ale já jsem se nedala odradit. A jako bych škrtla sirkou. To, co se nyní děje, předčilo má veškerá očekávání," řekla Rita britskému listu Guardian.


V Antverpách vznikne památník šoa se jmény obětí

20. srpna 2012 v 16:19 | D.T. podle haaretz.com, foto Wikipedia |  Zahraniční zprávy

Primátor severobelgického města Antverpy Patrick Janssens minulou středu oznámil, že jeho město chystá výstavbu památníku se jmény všech občanů města zavražděných v šoa. "Je nepřijatelné, že na rozdíl od jiných měst Evropy antverpská samospráva dosud nenechala postavit jediný památník připomínající dějiny holocaustu," prohlásil Janssens během pietního shromáždění na radnici při příležitosti 70. výročí prvních deportací antverpských Židů. Jak sám uvedl, jediný pomník, který se v Antverpách nachází, vznikl z iniciativy Fóra židovských organizací, tedy střechové organizace vlámských Židů.


Již od neděle České filmové týdny v Izraeli 2012

17. srpna 2012 v 16:50 | ČC, redakce |  Kultura

Od 19. srpna do 8. září organizuje České centrum Tel Aviv ve spolupráci s Velvyslanectvím ČR v Izraeli a Israel Cinematheques již třetí ročník Přehlídky českých filmů - České filmové týdny v Izraeli 2012. Letos se představí celkem 8 filmů, z toho 5 celovečerních a 3 dokumentární. Každoročně festival navštíví kolem 5 tisíc návštěvníků a letos se diváci mohou těšit celkem na více než 40 projekcí.


Izrael a jaderný Írán

16. srpna 2012 v 14:44 | Jan Černý, psáno pro pořad Svět viděný internetem ČRo 6 |  Zahraniční zprávy
V redakčním článku listu Jerusalem Post se píše, že veřejnost a tisk musí dostat základní informace o jejich roli v případě izraelského útoku na Írán. Je to důležité zejména pro domácí diskusi. Pokud se dá věřit médiím, premiér Benjamin Netanjahu a ministr obrany Ehud Barak se chystají zaútočit na podzim. Vláda už rozšířila pravomoci svého předsedy prosadit důležitá rozhodnutí kabinetu.


Tip na výlet: Starý lesní hřbitov u Drmoulu

13. srpna 2012 v 19:21 | Text a foto D.T. |  Historie
Budete-li mít někdy cestu do okolí Chebu či Mariánských Lázní a trochu volného času, neváhejte navštívit starý židovský hřbitov umístěný v jehličnatém lese poblíž vesnice Drmoul. Cesta k němu je sice značená špatně resp. vůbec ne a bez pomoci místních očividně zvyklých na dotazy bezradných turistů se nelze obejít. Za případné hledání a bloudění budete ale posléze bohatě odškodněni.
Boj za rovnoprávnou vojnu v Izraeli

13. srpna 2012 v 7:54 | Gita Zbavitelová, psáno pro pořad Názory a argumenty ČRo 6, foto Wikipedia |  Zahraniční zprávy

Tématem číslo jedna v Izraeli je v těchto dnech povinná vojenská služba. Ne však, že by někdo požadoval její zrušení - Izraelci jen chtějí, aby byla stejně povinná pro všechny. V 18 letech musí do armády všichni chlapci na tři roky a dívky na dva - kromě množství ultraortodoxních židů, kteří měli až dosud výjimku. Ta tento týden sice přestala platit, ale vytoužená změna nepřišla.

Prohlášení církví a FŽO proti kampani ČSSD

9. srpna 2012 v 12:26 | tiskové prohlášení |  Náboženství
Česká biskupská konference, Ekumenická rada církví a Federace židovských obcí vyjadřují své silné znepokojení nad situací a společenskou atmosférou kolem zákona, který řeší částečné narovnání majetkových křivd vůči církvím a náboženským společnostem.

Způsob nevěcného vedení argumentace a demagogická útočná kampaň České strany sociálně demokratické, vedená m.j. i pomocí billboardů, vytvářejí ve společnosti atmosféru neopodstatněné závisti a nenávisti nejen vůči církvím a náboženským společnostem, ale i vůči občanům jako takovým. Lidí, kterých se tyto manipulativní a nepravdivé slogany dotýkají, jsou přitom miliony a nemusí se jednat jen o věřící. Předvolební propaganda sociální demokracie tak útočí slovníkem obou někdejších totalit a pamětníci mohou potvrdit, že si nezadá s neblahými antisemitskými a antiklerikálními plakáty "třetí říše", narudo přetřenými gottwaldovskými ideology. Pokud vedení sociální demokracie tvrdí, že nejde o útok proti církvím, ale jen o politický boj, buď se mýlí, nebo nechce vidět důsledky, které její způsob boje přináší. Říká-li totiž, že dnešní koalice daruje církvím peníze ukradené ostatním, pak z církví dělá spoluviníky při krádeži. Tímto tvrzením ČSSD ve skutečnosti nezasahuje své politické oponenty, nýbrž poškozuje církve a náboženské společnosti.