Červenec 2012

K počátku modrobílých olympiád

30. července 2012 v 9:12 | Petr Bučka |  Historie

Ku příležitosti probíhající olympijských her v Londýně přinášíme článek o prvních Makabiádách, které byly inspirovány olympijským hnutím.


První novodobé Olympijské hry, které se uskutečnily v Aténách v roce 1896 ani z daleka nepřipomínalo nejvýznamnější sportovní svátek lidstva. Na hry vyslalo svoje reprezentace jen dvanáct států. Počet zúčastněných národností byl ale mnohem vyšší. Příčinu uvedeného rozdílu můžeme najít především v tom, že ne všechny národy se mohli na konci devatenáctého století opřít o vlastní stát, či lépe řečeno, ne všechny národy byly mezinárodně uznány, protože podle olympijské charty se na hrách mohli účastnit nejen země, ale i oficiálně uznané národy jako například Maďaři, Češi a Finové. A tak nejen náš východní soused, ale i další národy mohli o samostatné reprezentaci na olympijských hrách jen snít. Zatímco některé národy se v době konání prvních olympijských her ke svým národním právům již hlásily, jiné svou identitu jen hledaly. A právě v roce konání prvních olympijských her shrnul zakladatel sionistického hnutí Theodor Herzl svou politickou vizi do knihy Židovský stát, čímž položil teoretické základy národního sebeuvědomování židovského etnika žijícího v diaspoře. Pokud nahlédneme do statistiky vítězů prvních olympijských her můžeme zjistit, že na hrách startovali i sportovci židovského původu. A nejen to - celkově devětkrát se zapsali do listiny vítězů. Gymnasté Alfred Flatow a Gustav Flatow získali v dresu Německa celkem pět zlatých medailí, plavec Alfréda Hajóse v dresu Uherska zvítězil dvakrát. V plavání se olympijským vítězem stal i Paul Neumann, kterému stejně v dresu Rakouska úspěšně sekundovat cyklista Adolf Schmit.


Bnei Yehuda to zvládl. Postupuje do 3.kola kvalifikace Evropské ligy

26. července 2012 v 22:18 | Denny |  Sport

Ve čtvrtek se hrály odvety ve druhém kole kvalifikace pro účast v Evropské lize. Objevují se zde exotická jména malých měst ze zemí bývalého Sovětského svazu, ale také ze západní Evropy. Často je třeba mít po ruce podrobnou mapu, abychom dotyčné město našli.

Markíza: Ústav paměti národa našel rozsudek nad válečným zločincem Lászlóem Csatárym

26. července 2012 v 22:15 | redakce |  Zahraniční zprávy
Dnešní vysílání televize Markíza přineslo důležitou zprávu, že Ústav paměti národa našel ve svém archivu rozsudek smrti z roku 1948 nad maďarským válečným zločincem Csatárym. Dle úterního vyjádření mluvčího UZZNO na Slovensku pro ŽL nebylo možné tento dokument dohledat, i když jej svého času obdržela řada institucí.

Bratislava - ztracené židovské město

26. července 2012 v 20:59 | D.T., foto D.T. a Wikipedia |  Kultura

Není asi zcela běžné, aby jednou zbořená a se zemí srovnaná budova byla po letech skoro na stejném místě postavena znovu. O to větší překvapení lze zažít na Rybném náměstí v centru Bratislavy, kam se koncem letošního června po 43 letech "vrátila" někdejší neologická synagoga - kdysi největší ze tří židovských modliteben města. Stojí hned vedle Národního památníku holocaustu - plastiky z roku 1997 symbolizující prázdný dům pod Davidovou hvězdou.Úspěch Kirjat Šmony i Slovanu Liberec v kvalifikaci Ligy mistrů

25. července 2012 v 11:21 | Denny |  Sport

Mistr Izraele Hapoel Kiryat Shmona zvítězil v Haifě (domácí stadion nevyhovuje požadavkům UEFA) nad slovenským mistrem Žilinou 2:0. Jeho soupeřem bude Baku, kterému stačilo s gruzínským Zestafoni hrát nerozhodně 2:2, jelikož mělo náskok z domova 3:0. První zápas se uskuteční v Haifě 1.8., odveta se hraje 7.8.

UZZNO: Válečný zločinec László Csatáry má být vydán na Slovensko!

24. července 2012 v 16:41 | redakce

Přinášíme bleskový rozhovor s Jaroslavem Franekem, mluvčím Ústredného zväzu Židovských náboženských obcí na Slovensku (UZZNO), k obsahu dnešní tiskové konference této střešní židovské organizace u našich východních sousedů.Jakých zločinů se Csatáry dopustit v době 2. světové války proti členům židovské komunity na Slovensku?

Podľa obžalovacieho spisu sa dopustil množstva zločinov proti ľudskosti. Je zaznamenane jeho časté sadistické správanie, bezdôvodné bitie, kopanie, mučenie. Nechával ženy vyzliecť do nahá a podroboval ich fyzickým trestom. Zaznamenane je, že nútil ženy hĺbiť jamy na oplotenie len holými rukami, bez akéhokoľvek naradia. Keď nevládali, reagoval bitou korbáčom a kopancami. Rovnako je zaznamenane jeho tyranie aj nežidovských osôb v Košiciach. Bol alergicky na symboly Československej republiky, napr. na obrazy štátnikov (Beneš, Masaryk), ale zároveň zdôrazňoval, že nič nemá proti Slovenskému štátu.
Výpovede nežidovských svedkov, ktorým pri prehliadke "objavil" obraz československých štátnikov uvádzajú, že ich zbil až do bezvedomia. Mnohých Židov mučil aj z toho dôvodu, aby mu prezradili ich skryty majetok. Iniciatívne posielal Židov do koncentračných táborov.

Nemilosrdný los pro Kirjat Šmonu i Slovan Liberec

24. července 2012 v 9:41 | Denny |  Sport

Mistr Izraele Hapoel Kiryat Shmona musí ještě vykonat hodně práce v tomto týdnu, konkrétně musí zvítězit na slovenským mistrem Žilinou. Pokud se mu to podaří a postoupí, pak na něj asi čeká Baku, los vypadá takto: MŠK Žilina / Kiryat Shmona - Baku / Zestafoni (Arménsko). Neftči Baku jde do odvety s náskokem 3:0 a stačí mu tedy hrát nerozhodně. Baku není žádný nováček v mezinárodním fotbalu.

Atentát v Burgasu

19. července 2012 v 21:33 | Jan Fingerland, psáno pro pořad Názory a argumenty ČRo6 |  Zahraniční zprávy
Bylo to jako v hororovém filmu, řekl jedněm bulharským novinám očitý svědek středečního útoku na autobus s izraelskými turisty. Při explozi nálože uvnitř autobusu zemřelo sedm lidí, pět Izraelců, bulharský řidič a sám pravděpodobný atentátník. Další dva turisté jsou ve velmi vážném stavu. Pro desítky dalších zraněných přiletěl izraelský vládní letoun, také Bulharsko poskytlo vlastní letadlo pro desítky Izraelců, kteří se rozhodli vrátit domů.

Hapoel Kiryat Shmona v Žilině hrál dobře, přesto prohrál 1:0

19. července 2012 v 20:19 | Denny
V druhém kole kvalifikace, které se právě na programu, hraje 34 mužstev, mezi nimi také izraelský mistr Hapoel Kiryat Shmona, český mistr Slovan Liberec a slovenský mistr MŠK Žilina. Ten hrál v úterý na domácí půdě "pod Dubňom" s Hapoelem Kirjat Šmona a vyhrál 1:0. To, že Hapoel nevstřelil branku, je v odvetě výhodou pro Žilinu, stačí jim v Izraeli hrát 0:0 a tak si zajistit postup do 3 kola. Kirjat Šmona vůbec nehrála špatně, dokonce byla o něco lepší, ale rozhodují vstřelené branky.


Jeden z nejhledanějších nacistů konečně vypátrán

15. července 2012 v 21:26 | D.T. podle tagesschau.de, welt-online, EJP |  Zahraniční zprávy
Jeruzalémské Centrum Simona Wiesenthala dnes informovalo, že muž číslo jedna na jeho seznamu hledaných nacistických zločinců - László Csatáry - byl konečně vypátrán. Sedmadevadesátiletého bývalého poručíka četnictva měli vyfotografovat a nafilmovat novináři britského bulvárního deníku "The Sun" v maďarské metropoli Budapešti. Csatáry, o němž před několika měsíci informovala i ČT24, je považován za spoluodpovědného za deportace 15.700 Židů z Košic (tehdy pod maďarskou správou) a okolí do Osvětimi na jaře 1944.

Definitivní konec izraelských nadějí. Maďarsko porazilo Izrael 73:66

13. července 2012 v 0:30 | Denny |  Sport
Bělorusko - Ukrajina 68:60, Bělorusko odehrálo všech 8 zápasů, je na prvním místě se 6 vítězstvími a 2 prohrami a má 14 bodů. V příštím kole má volno. Na druhém místě je nyní Maďarsko ze 7 odehraných zápasů má 5 vítězství a 2 porážky, 12 bodů. Ukrajina odehrála 7 zápasů, 4 vítězství a 3 porážky, s 11 body je na třetím místě. Izrael má 7 odehraných zápasů, 3 vítězství a 4 prohry, celkem 10 bodů.


Srebrenici navštívil newyorský rabín Arthur Schneier

12. července 2012 v 21:33 | D.T. podle BBC a AP, foto Wikipedia |  Zahraniční zprávy
Několik tisíc lidí - převážně pozůstalých - se včera zúčastnilo vzpomínkového shromáždění na pamětním hřbitově Potočari u Srebrenice při příležitosti 17. výročí srebrenického masakru, během něhož srbské jednotky v této východobosenské enklávě povraždily na 8000 muslimských chlapců a mužů. Kromě pietní akce zde také proběhly pohřby více než 500 nově identifikovaných obětí této největší evropské genocidy od konce 2. světové války, jejíž hlavní strůjci a pachatelé Ratko Mladič a Radovan Karadžič se ze svých zločinů právě zodpovídají v Haagu. Na přání pozůstalých unavených každoročními projevy domácích a zahraničních politiků se letos ceremonie zúčastnil jediný oficiální host - vrchní rabín Park East Synagogy v New Yorku a přeživší šoa Arthur Schneier.


Korupce má krátké nohy – v Jeruzalémě

11. července 2012 v 14:43 | Jan Fingerland, psáno pro porad Názory a argumenty CRo 6, foto Wikipedia |  Zahraniční zprávy

Premiéři někdy odstupují z funkce, když nemohou vysvětlit některé záhady ze své politické nebo finanční minulosti. Ale jen málokdy jsou souzeni, a ještě zřídkavěji jdou do vězení, a to i v demokratických a právních státech. Pobyt v cele, byť možná jen na krátkou dobu, nyní hrozí bývalému izraelskému premiérovi Ehudu Olmertovi. Toho jako předsedu vlády z let 2006 až 9 dohnaly některé aféry z doby, kdy ještě byl starostou Jeruzaléma nebo řadovým ministrem. Několik let poté, co kvůli těmto podezřením odstoupil z funkce, dospěly jeho záležitosti až k rozsudku. V úterý 10. července jej zvláštní izraelský soud usvědčil z jednoho ze tří bodů obžaloby, a v září rozhodne o výši trestu. Bude to poprvé v izraelských dějinách, kdy byl expremiér odsouzen za kriminální přečin.Hledání a útěky Moshe Chaima Kollera

11. července 2012 v 7:08 | Tomas Jelinek |  Úvahy a komentáře

Punker, student evangelické fakulty, rabín, psychoterapeut…

Je málo profesí, kde se očekává, že osobní integrita bude ještě významnějším základem pro povolání, než je tomu u duchovního. Není žádná funkce v rámci židovské obce, která navenek požívá větší prestiže, než rabín. Ale je to zřejmě jen výraz naivity všech, kteří tak smýšlejí. Realita totiž může být velmi žalostná.

Moshe Chaim Koller byl v letech 2003 - 2007 brněnským a následně do roku 2011 i pražským rabínem. Osm let byl duchovním představitelem židovské pospolitosti. Počátkem minulého roku však z pražské židovské obce (ŽOP) odešel bez jediného slova, bez jediné zmínky v Obecních novinách, které obyčejně neopomenou přinést alespoň poděkování. Jako rabín v Brně měl na starost celou Moravu, kde zastupoval po linii Federace židovských obcí rabína Karola Sidona. V Praze mu byl později zástupcem v rámci pražského rabinátu. Byl oporou specifické domácí ortodoxie, kterou v Česku pod záštitou pražského rabínského soudu již 20 let utváří rabín Sidon.


Zklamání ve Velké Británii. Andy Murray Wimbledon nevyhrál

9. července 2012 v 9:20 | Denny |  Sport

Boj o první místo ve Wimbledonu byl letos skutečně bojem, celá Británie byla na nohách, do finále postoupil jejich tenista Skot Andy Murray. S jeho jménem bylo paralelně vyslovováno jméno Fred Perry (viz ŽL 20/5771 - Židovští sportovci, díl 1.), který vyhrál dvouhru ve Wimbledonu v letech 1934 až 1936, což se pak již žádnému Britovi nepodařilo. Zklamání bylo veliké, zvláště proto, že Andy Murray ve finálovém utkání se Švýcarem Roger Fededer první set vyhrál 6:4, ale pak už Federer ukázal, že se s ním stále musí počítat, další tři sety vyhrál on - 7:5, 6:3 a 6:4. Bylo to Federerovo 7. vítězství ve Wimbledonu, tím vyrovnal redord Pete Samprase. Wimbledon, jako každoročně, byl zužován deštěm, který přerušil i finále. Přestávka pomohla Federerovi. Andyho Murraye trénuje nyní Ivan Lendl a byla to jeho zásluha, že se Murray probojoval do finále.


Úspěch českého tenisu ve Wimbledonu

8. července 2012 v 16:30 | Denny |  Sport

O tom podrobněji níže. Nejdříve uvedeme semifinálové výsledky: A.Radwanská - A. Kerberová 6:3, 6:4, Serena Williamsová - Victoria Azarenková 6:3, 7:6 a páni hráli takto: Novak Džokovič - Roger Federer 3:6, 6:4, 4:6, 3:6, Andy Murray - Jo-Wilfried Tsonga 6:3, 6:4, 3:6, 7:5. Po 76 letech má Británie tenistu ve finále dvouhry a britská média to přinášejí jako první zprávu.


V dámské čtyřhře česká dvojice v listině nasazených na 6.místě Andrea Hlaváčková, Lucie Hradecká se probojovala do finále, kde bude čelit sestrám Williamsovým. Dvojice H & H ve čtvrtfinále porazila Italky Saru Errani (2), Robertu Vinci (2) 6:3,6:4 a v semifinále zvítězila nad další italskou dvojici Flavia Pennetta, Francesca Schiavone 2:6, 6:3, 6:4. Je to ohromný úspěch českého tenistu ať už finále dopadne jakkoliv.


Úžasný nečekaný úspěch izraelských basketbalistek: Izrael – Bělorusko 60:58

8. července 2012 v 16:24 | Denny |  Sport

Před včerejším utkáním v Rishon le Zion bylo jasno, že pokud basketbalistky Běloruska porazí Izrael, tak mají postup na ME 2013 zajištěn. Jisté také bylo, že izraelské basketbalistky mají pouze teoretickou možnost postupu, musely by vyhrát všechna 3 zbývající utkání a Ukrajina by navíc musela jedno utkání prohrát. Mizivá pravděpodobnost.

Anglo-americká vysoká škola bude mít židovská studia

8. července 2012 v 5:09 | TJ |  Kultura

Anglo-americká vysoká škola (AAVŠ) v Praze byla založena již v roce 1990. Nyní rozšiřuje svou nabídku bakalářských a magisterských oborů o nový program, který nese název Židovské studie: historie a kultura . Veškerá výuka
probíhá v angličtině. Současně se na AAVŠ rozšiřuje výuka cizích jazyků o hebrejštinu. O těchto novinkách jsme si povídali s docentem Jiřím Kašným z AAVŠ.

ŽL: AAVŠ v Praze od podzimního semestru 2012 nabízí nový bakalářský program Židovské studie: historie a kultura. Jaká bude podoba tohoto programu?

Jewish Studies: History and Culture je bakalářský studijní program a je otevřen všem zájemcům s ukončeným středoškolským vzděláním, kteří splňují podmínky k přijetí na vysokou školu. Absolventi tohoto oboru po tříletém studiu budou mít znalosti základního spektra sociálních a humanitních disciplín (dějiny, antropologie, filozofie, politika, právo, psychologie, sociologie). Dále budou mít znalosti základních témat a metod židovských studií, které zahrnují úvod do četby a výkladu Tanachu a Talmudu, dějiny židovského národa, židovské náboženské tradice, židovského práva a židovské filozofie, tj. znalosti potřebné k samostatné odborné práci v oblasti židovských studií i k případnému navazujícímu studiu. Studenti se seznámí s vybranými tématy středoevropského židovství z oblasti dějin, literatury, architektury, holokaustu a problematiky antisemitismu.

Mistrovství Evropy žen v basketbalu

7. července 2012 v 11:51 | Denny |  Sport

Nyní právě probíhá kvalifikace pro účast na evropském mistrovství žen v basketbalu, které se bude konat v příštím roce, konkrétně od 15. do 30. června 2013 ve Francii. O postup bojuje celkem 25 družstev rozdělených do 5 skupin. Přímý postup si zajistily ženy z České republiky, Francie, Chorvatska, Ruska, Turecka a Velké Británie.


Izraelské ženy jsou ve skupině A spolu s Běloruskem, Ukrajinou, Maďarskem a Portugalskem. Zatím odehrané zápasy: Izrael - Ukrajina 73:58, Bělorusko - Izrael 69:61, Izrael - Maďarsko 46: 64, Portugalsko - Izrael 60:62, Ukrajina - Izrael 71:68. Bilance zatím "nic moc", dvě vítězství a tři prohry. Skupinu vede Bělorusko 6 zápasů /5 vítězství, následuje Ukrajina 6/4, Maďarsko 5/3, Izrael 5/2 je čtvrtý a Portugalsko 6/0 je bez bodu páté.

Wimbledon postoupil do semifinále

7. července 2012 v 11:47 | Denny, 5. 7.

Wimbledon je něco zvláštního mezi grandslamovými turnaji. Dámy a páni (ladies and gentlemen) hrají v bílém, v jiných turnajích hrají muži a ženy (men and women) a mohou být oblečeni, jak jim libo.