Červen 2012

Zemřela Renée Skálová (1929 – 2012)

29. června 2012 v 15:01 | Maud Beerova |  Domácí zprávy

Včera ráno jsem dostala e-mail od Zuzany Skálové, že její maminka Renée (roz. Kirschnerová, 28. 9. 1929) zemřela.Bydlely jsme s Renkou v Terezíně skoro tři roky v jednom pokoji. Renka spala na kavalci nade mnou. Dovolte mi malou vzpomínku.

Wimbledon se ptá: „Kdo je Lukáš Rosol?“

29. června 2012 v 14:49 | Denny |  Sport

Lukáš Rosol nar. 24.7.1985 v Brně, pravák, 196 cm vysoký, vážící 81 kg, aktuálně na 100. místě světového žebříčku porazil druhého nasazeného Rafaela Nadala v pěti setech 6:7, 6:4, 6:4, 2:6, 6:4. Takovou senzaci Wimbledon již dlouho nezažil, proto nejčastější otázka včera ve Wimbledonu kladená, byla: "Who is Lukas Rosol?"

Kytky pro Franze Kafku

29. června 2012 v 6:54 | redakce, obraz Vavro Oravce Franz Kafka |  Domácí zprávy

U příležitosti 129. výročí narození Franze Kafky organizuje Společnost a Centrum Franze Kafky setkání u jeho pomníku v Dušní ulici v Praze. Akce se koná v úterý 3. července od 11 hodin.

Kdy skončí Nadační fond obětem holocaustu?

28. června 2012 v 15:35 | redakce |  Domácí zprávy

Nadační fond obětem holocaustu (NFOH) byl založen v roce 2000 v rámci činnosti "Smíšené pracovní komise zabývající se problematikou zmírňování některých majetkových křivd způsobených obětem holocaustu", kterou vedl místopředseda vlády Pavel Rychetský. Ve stejném roce rozhodl parlament, že 300 milion korun z NIF půjde na plnění poslání NFOH. Jedna třetina prostředků měla být využita na určitou formu odškodnění fyzickým osobám za nevrácený arizovaný nemovitý majetek. Zbývající část měla být využita pro sociální projekty a rozvoj židovských obcí. NFOH byl založen Federací židovských obcí, která bude nyní zvažovat, jak dál. Jednou z alternativ je, že nadační příspěvky budou rozděleny naposledy na rok 2017, a NFOH ukončí následně svou činnost.

První kolo ve Wimbledonu – první překvapení

26. června 2012 v 22:20 | Denny |  Sport

Nikdo jistě nečekal, že nenasazený Ernests Lugbis z Lotyšska porazí Tomáše Berdycha 7:6, 7:6, 7:6, první program německé televize ARD tomu dlouho "nevěřil" a v teletextu uváděl, že to bylo obráceně. Jistě největším překvapením, a to nepříjemným, je to, že mladá nenasazená Kiki Bertens z Nizozemska, která je 86.na světovém žebříčku, porazila nasazenou Lucii Šafářovou (19) 6:3, 6:0. Naopak svou úlohu splnila na jedničku Petra Kvitová, která porazila Akgul Amanmuradovou z Kazachstanu 6:4, 6:4.

Liga mistrů 2012-2013 – první dvě kola kvalifikace vylosována

25. června 2012 v 15:57 | Denny

Mistrovství Evropy je v semifinále, ale UEFA má i jiné úkoly, proto ve švýcarském Nyonu bylo dnes vylosováno 1. a 2.kolo kvalifikace Champions League. V prvním kole hraje 6 týmů, které jsou na konci pořadí UEFA, tři z nich postoupí do 2.kola kvalifikace; kde je dalších 31 mužstev, mezi nimi také FC Basel, který v minulém ročníku postoupil jako druhý ze skupiny C do osmifinále, kde byl vyřazen finalistou soutěže Bayernem Mnichov. Druhé kolo kvalifikace bude hrát 34 mužstev.

Dvouhry a čtyřhry ve Wimbledonu rozlosovány

24. června 2012 v 12:39 | Denny |  Sport

Ve Wimbledonu byly rozlosovány dvouhry i čtyřhry. Pánskou jedničkou je loňský vítěz Novak Džokovič, dvojkou Rafael Nadal, trojkou Roger Federer, čtyřkou Andy Murray, šestkou je Tomáš Berdych, Radek Štěpánek je nasazen jako 28.

Dudi Sela, jediný Izraelec v soutěži dvouhry má v prvním kole za soupeře Ivo Karloviče ze Srbska a v dámské čtyřhře hraje Šachar Peerová s Julií Goergesovpou z Německa.

Z Terezína domů a jako vždy na kole

22. června 2012 v 9:56 | Věra Dvořáková |  Povídka

Vstávat, je 6 hodin ráno, rychle se umýt, vypít trochu teplého čaje, obléknout se, snést kolo tři patra dolů a nasednout, směr Masarykovo nádraží. Je totiž květen a v květnu již mnoho let jezdí členové a přátelé sportovního spolku Hakoach a Židovské liberální unie na tradiční Cestu ke svobodě na svých kolech z Terezína do Prahy. Když jsem tak projížděla uličkami Starého Města směrem k nádraží, poprvé za ta léta mě napadlo - kolikrát ještě, kolikrát ještě budu schopna urazit celou cestu, nebo za pár let ujedu již jen pár kilometrů, až nakonec usednu třeba jen do doprovodného vozidla a nakonec už nepojedu vůbec. Bude tady někdo, kdo ponese tuto myšlenku dál, kdo se i touto cestou bude snažit, aby holokaust neupadl v zapomnění? Když jsem kdysi jela poprvé, byl táta ještě naživu, tak jsem mu potom o cestě vyprávěla. Bylo na něm vidět, že mu to dělá dobře a že je moc rád, že jeho dcera má lásku ke sportu i po něm, a že vnímá onu tragiku šoa a nechce, aby se na ni zapomnělo. Táta už tu několik let není a o to intenzívněji na něj na břehu Ohře myslím. Vzpomínám na to, jak říkával, na holokaust se nesmí zapomenout, ale ono se asi zapomene. Myslím, že ta myšlenka ho trápila a věděl, že je proti tomu bezmocný.

Byly jsme v posledním kolínském transportu

21. června 2012 v 9:36 | Irena Ravelova, foto Jaromír Novotny |  Povídka

Tak konečně jsme přišly na řadu my, kolínské transporty. Nejsem spisovatelka. Jsem zde ještě jedna z několika posledních Kolíňáků, kteří ještě žijí. Je zde sice ještě moje sestra, ale ta již bohužel není schopna, aby pár řádku připsala. Dávám zde jednu povídku od ní, která již léta chodí kolem světa. Dostávají ji turisti, které provádím Terezínem. Napsala též knihu, jedinou přeloženou do pěti jazyků. Začala jsem též psát, též krátké povídky, ale mimo židovských novin tam o ně neměli zájem. Nevadí, nehledám kariéru. Tak ale něco o Kolíně. Narodila jsem se snad u nejlepšího rabína, jaký se kdy narodil po rabi Löwovi. Jako malou holku si mě posadil na klín a vyprávěl mi biblické povídky. Nebyl jen rabínem, byl též profesorem na gymnáziu a spisovatelem. Byl hlavně náš přítel, náš otec. Babička byla přítelkyně jeho ženy a my přátelé s celou rodinou. Když přišel Hitler, snažil se kolínské Židy v několika zemích usadit. Nikdo nás nechtěl. Vrátil se po válce jediný, kdo přežil z celé jeho početné rodiny a stal se zde rabínem. Z českých Židů se skoro nikdo nevrátil, ale přišli z jiných zemí. Náš rabín ale prý nebyl dost ortodoxní pro tyto přistěhovalce a nedovolili mu úřadovat v Praze. Přestěhoval se do Brna a tam též zemřel. Mimo jiné napsal knihu "Židovská tragédie".

Léta žalu a strastí. Kolín si připomněl výročí transportů

20. června 2012 v 16:27 | redakce, foto Jaromír Novotný |  Domácí zprávy

V přeplněné kolínské synagoze se ve čtvrtek 14. června konalo pietní setkání k 70. výročí kolínských transportů a vernisáž výstavy Léta žalu a strastí - Vzpomínky kolínských Židů na období holokaustu. Akce se účastnily i tři pamětnice. Z Izraele přijela Hana Greenfieldová s manželem a vnučkami, z USA dorazila Iška Lichterová a z Prahy Irena Ravelová, které za přeživší na akci i promluvila. Z Kolína byly vypraveny celkem tři transporty 5. 6., 9. 6. a 13. 6. 1942. Z 2 202 deportovaných nepřežilo 2 068 lidí. Čtvrteční setkání organizovala městská knihovna pod vedením Pavla Kárníka.


Ve Wimbledonu začala kvalifikace. Weintraub byl vyřazen Rufinem

19. června 2012 v 13:09 | Denny |  Sport

V pondělí 18.6.2012 začala kvalifikace o postup do hlavní soutěže. Napsali jsme, že informovat budeme jen o některých zajímavých zápasech. V dvouhrách bojuje 128 pánů o postup do hlavní soutěže a 96 tenistek. Hraje se také o postup do hlavní soutěže ve čtyřhře.

Bloomsday 2012

18. června 2012 v 9:33 | Denny |  Kultura

Dne 16.června se každoročně v Dublinu koná Bloomsday. Dubliňané a nejen oni oslavují tento den jednoho z velikánů moderní literatury Jamese Joyce. Jeho nejznámější román Odyseus (v originále Ulysses) popisuje na 900 stranách jeden den v životě Leopolda Blooma, a to 16. červen 1904. V ten den totiž autor měl první schůzku se svou celoživotní láskou Norou. A proč právě Žid je hrdinou knihy? James Joyce byl fascinován židovskou kulturou a obdivoval ji.

Divoké karty ve Wimbledonu

13. června 2012 v 16:55 | Denny |  Sport

Včera přesně podle rozpisu programu, který je na oficiální stránce Wimbledonu, se objevila jména těch, kterým byly přiděleny divoké karty, kupodivu ne na oficiálním webu Wimbledonu, ale ve zprávách BBC. Samozřejmě nejvíc jich dostali Britové. Pokud se v Paříži psalo o mužské a ženské dvouhře, tak ve Wimbledonu se hovoří o pánské a dámské dvouhře. Tyto dámy jsou vlastnicemi divokých karet ve Wimbledonu: Johanna Konta, Heather Watson, Laura Robson a Naomi Broady z Velké Británie, Virginie Razzano z Francie a Jaroslava Švedová z Kazachstanu. Další budou jmenovány dodatečně.


Los Angeles Kings vyhráli Stanleyův pohár

13. června 2012 v 15:37 | Denny |  Sport

Nakonec se ukázalo, že Jonathan Quick je lepší brankář, než Martin Brodeur, jak tvrdil Karel Příbramský Jr., který viděl vítězství Los Angeles Kings nad New Jersey Devils 6:1 v šestém zápase finálové série boje o Stanleyův pohár. Dokonce s úsměvem dodává: "Utkání v Newarku prohráli schválně, aby si na Stanleyův pohár mohli sáhnout před domácím publikem. A znovu říkám, že Quick je nejen lepší, ale také mladší, než Brodeur, na kterém je vidět, že má čtyřicítku na krku. A ty přelety přes celé Spojené státy a časový posun tří hodin zvládli chlapci z Los Asngeles lépe, než jejich protivník."

První pražské přípravné setkání k listopadové konferenci o nemovitém majetku obětí holokaustu

13. června 2012 v 14:50 | redakce |  Domácí zprávy

Dnes v Praze probíhá přípravné setkání zástupců zemí, které se hlásí k Terezínské deklaraci z roku 2009, jehož cílem je příprava agendy pro listopadovou mezinárodní konferenci o nemovitém majetku obětí holokaustu. Akce začala již včera večer na společné recepci.

V Lošticích o víkendu vzpomenou na deportaci místních Židů

12. června 2012 v 14:03 | redakce |  Domácí zprávy

První ročník Festivalu vzpomínek v synagoze v Lošticích se uskuteční již tento víkend. Akci pořádá sdružení Respekt a tolerance. Organizátoři si chtějí připomenout deportaci Židů z Loštic a Litovle do Terezína v červnu 1942. Celkem se tehdy jednalo o 59 osob, z nichž se po válce vrátili pouze tři lidé.

Turnaj Roland Garros 2012 skončil, začíná Wimbledon

11. června 2012 v 16:03 | Denny ve spolupráci s Karlem Příbramským Jr.


Nejdříve radostná zpráva ze soutěže juniorek. Slovenská tenistka Anna Schmiedlová porazila při své pouti do finále Němku Antoniu Lottnerovou 7:5, 6:1 a ve finále se střetne s další Němkou Annikou Beckovou, která je nasazená jako 2. Méně radostná zpráva: Adam Pavlásek do finále nepostoupil, porazil ho Kanaďan Filip Peliwo 2:6, 7:6, 6:0. Pavlásek s Václavem Šafránkem postoupili do finále čtyřhry, ve kterém jako nasazená 7 prohráli s australslkým nenasazeným párem Andrew Harris, Nick Kyrqios 4:6, 6:2, 7:10. V pátek se hrálo semifinále dvouher mužů, Džokovič porazil Federera 6:4, 7:5, 6:3 a Nadal vyhrál nad Davidem Ferrerem 6:2, 6:2, 6:1.

Roland Garros se blíží k závěru

8. června 2012 v 13:28 | Denny s přispěním Karla Příbramského Jr. |  Sport

V Židovských listech se věnujeme také opomíjené soutěži juniorek a juniorů na grandslamových turnajích. Ani tentokrát tomu není jinak, již jsme psali o Bar Cuf Bocerovi z Izraele, který měl smůlu, hned v prvním kole narazil na nasazenou 6 a z turnaje byl vyřazen. Nyní z česko-slovenského hlediska můžeme referovat radostněji. Nenasazená slovenská dorostenka Anna Schmiedlová ve 3.kole porazila nasazenou jedničku (!) Taylor Townsandovou 5:7, 6:2, 6:1 z USA a v dalším kole dojde k sesterskému utkání s českou juniorkou 5.nasazenou Kateřinou Siniakovou. To se konalo včera. Anna Schmiedlová porazila Kateřinu Siniakovou 7:6, 3:6, 6:1.

Trest za tunel na pražském rabinátě padl. Byl potrestán oznamovatel

8. června 2012 v 13:26 | TJ |  Náboženství

V dubnu jsme na tomto blogu psali o tom, jak se J.G. dostal kvůli své stížnosti revizní komisi Židovské obce v Praze (ŽOP) definitivně v nemilost u vedení této náboženské společnosti. Předseda František Bányai tehdy pozastavil rozhodnutí společnosti Matana, která se stará o nemovitosti ŽOP, prodloužit s J.G. nájemní smlouvu v Břehové ulici. Na své poslední schůzi vedení ŽOP jednomyslně rozhodlo, že Matana nesmí uzavřít novou ani neprodloužit stávající nájemní smlouvu se společností Samson Kosher Food, jíž J.G. vlastní. Orgány ŽOP se běžně k nájemním smlouvám nevyjadřují a tento krok jen potvrzuje osobní rozměr celé kauzy.

Pražská ZOO v Jeruzalémě

6. června 2012 v 21:55 | redakce, TZ ČC |  Zahraniční zprávy
České centrum Tel Aviv ve spolupráci se ZOO Praha prezentuje dvě výstavy ohrožených druhů v Jerusalem Biblical ZOO. Slavnostní otevření první z nich "Gorily v ohrožení" proběhlo dnes za účasti členů zastupitelstva hlavního města Prahy. Pražská ZOO se v letních měsících představí v Izraeli uvedením další výstavy "Od majny po orlosupa".

Ředitel Českého centra Tel Aviv David Stecher říká: " Jsem velice rád, že můžeme významnou pražskou atrakci ukázat i na prestižním místě v Izraeli. Po téměř dvou letech příprav bude ZOO Praha k vidění v Jeruzalémě až do konce září." Jerusalem Biblical ZOO je velmi navštěvovanou destinací a lákavou atrakcí nejen pro izraelskou veřejnost, ale i pro turisty, kteří během svých cest po Izraeli zavítají do Jeruzaléma. Jen během léta ji navštíví kolem 200 tisíc lidí. Charakter ZOO a obsah prohlídky se váže k biblickému základu a historii Státu Izrael. Návštěvníci zde mohou vidět převážně zvířata pocházející z oblasti biblického Izraele, která jsou též v různém kontextu zmiňována v tóře. Jeruzalémská ZOO vyvinula řadu vzdělávacích projektů pro děti, mládež a celé rodiny, skrze něž poznávají svět přírody propojený s historií a důrazem na obnovu a udržování životního prostředí.