Květen 2012

Šachová koruna zůstala na hlavě Viswanathana Ananda

31. května 2012 v 16:15 | Denny |  Sport

Dnes 31.května 2012 v 17,13 h moskevského času skončilo oficiálně Mistrovství světa v šachu 2012 závěrečnou ceremonií, která byla velkolepá. Současný mistr světa Vishy Anand své světové prvenství v souboji s Izrealcem Borisem Gelfandem potvrdil. Po 12 partiích byl stav nerozhodný 6:6, proto se hrál tie break, což byly čtyři rychlé partie, první, druhá a čtvrtá skončily nerozhodně ½ -½, mistrovství bylo rozhodnuto ve třetí partii, kterou Anand vyhrál 1:0. Celkově to bylo 8½ - 7½.

Dny Prahy v Izraeli

31. května 2012 v 13:27 | Marina Sternova, tisková zpráva ZU Tela Aviv
V měsících květnu a červnu 2012 proběhne zatím zcela největší kulturní a společenská akce, kterou kdy Česká republika v Izraeli uspořádala. Jedná se o projekt s názvem Dny Prahy, jehož program vznikl ve spolupráci Velvyslanectví České republiky v Tel Avivu, Magistrátu hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR a Českého centra Tel Aviv.

Hraje se finále Stanleyova poháru 2012

30. května 2012 v 9:50 | Denny

Informacemi o ledním hokeji, a to i o americko-kanadské NHL, je český i slovenský čtenář zásoben dostatečně, protože v NHL hraje řada českých i slovenských hokejistů. Někdo se může divit, ale je tomu tak, že izraelský tisk (hlavně The Jerusalem Post), přináší pravidelně obsáhlé informace o dění v NHL.

EU provádí rozsáhlou studii o současném antisemitismu v Evropě

29. května 2012 v 17:04 | D.T. podle zahr. zdrojů |  Zahraniční zprávy
Agentura Evropské unie pro základní práva (FRA) se sídlem ve Vídni se rozhodla zadat studii, která by měla hlouběji prozkoumat současný stav antisemitismu v Evropě. Zakázku na její provedení získaly shodou okolností dvě instituce z Velké Británie, které zvítězily ve veřejném výběrovém řízení: nezávislý výzkumný ústav Institute for Jewish Policy Research (JPR) a přední agentura pro průzkum veřejného mínění Ipsos MORI. Do práce se pustily již minulý týden.


Boj o šachový trůn bude pokračovat tie-breakem

29. května 2012 v 14:20 | Denny

Již jsme psali, že pro současného mistra světa Vishy Ananda to je již páté utkání o šachovou korunu, zatímco izraelský šachista Boris Gelfand je v této kategorii nováčkem. Podle časopisu Šach Gelfand dozrál jako víno!, přesto se mu ve 12 partiích nepodařilo vyhrát. Šest partií skončilo nerozhodně, v 7. partii se Gelfand "pochlapil", vyhrál ji, k osmé partii nastupoval v euforii a udělal školáckou chybu, partii prohrál jen po 17 tazích. Další partie skončily nerozhodně, proto se bude hrát tie-break, známe ho z tenisu jako zkrácenou hru.

Čeští umělci za okupace - konference v Ústřední knihovně v Praze

28. května 2012 v 16:50 | red
Ve dnech 30. a 31. května probíhá v Malém sále Ústřední knihovny v Praze na Mariánském náměstí 1/98 konference organizovaná Obcí spisovatelů a Městskou knihovnouv Praze, jež je zaměřena na téma kolaborace a vlastenectví v českém kulturním prostředí za protektorátu.

Roland Garros 2012

27. května 2012 v 22:02 | Denny

V Paříži začal druhý grandslamový turnaj roku Roland Garros. Sítem kvalifikace neprošel Amir Weintraub, izraelský daviscupový reprezentant, kterého již v prvním kole vyřadil Rus Andrej Kuzněcov 6:2, 6:1. V hlavní soutěži Dudi Sela v 1.kole narazí na 7.nasazeného Tomáše Berdycha. Hádejte, kdo vyhraje. Čtyřhru bude hrát osvědčená dvojice Jonathan Erlich s Andy Ramem a také Dudi Sela, který si za parnera vybral Itala Filippo Volandriho. V ženách je Izrael zastoupen Shahar Peerovou. Její soupeřkou v prvním kole byla Stephanie Dubois z Kanady, nad níž zvítězila 6:2, 6:2. Ve druhém kole narazí na Anu Ivanovičovou ze Srbska, která je 13.nasazená a která je po zraněních znovu ve výborné formě.

O izraelských tancích a chystané MACHOL Čechia 2012

24. května 2012 v 14:29 | redakce

Taneční skupina Besamim letos od 4. do 8. července pořádá již 15. ročník mezinárodního semináře izraelských lidových tanců MACHOL Čechia. To byl důvod si o tomto druhu tancování popovídat s vedoucím souboru Ondřejem Novákem, který zdůrazňuje, že seminář je vhodný i pro úplné začátečníky." Izraelské tance se tancují v kruhu, který sám o sobě vyjadřuje původní myšlenky vzniku Státu Izrael,"říká Novák. Do tohoto kruhového třeštění v Třešti se mohou přidat i pohyb milující čtenáři ŽL.


Kraus: ČSSD se k prohlubování vztahů k Izraeli staví rezervovaně

22. května 2012 v 15:39 | TJ |  Úvahy a komentáře
Návštěva osmičlenné izraelské vládní delegace, kterou minulý týden vedl premiér Benjamin Netanjahu, a její jednání s českými partnery svým mediálním ohlasem jen lehce převýšily zprávy o návštěvě islandského prezidenta. Nečas opět přirovnal situaci Izraele k předválečnému Československu a připomněl, že obě země jsou malé. Netanjahu zase na oplátku označil Česko za nejbližšího spojence v EU. Veřejnost se však moc o smyslu a výsledcích celé mise nedozvěděla. Izrael pořádá podobná setkání i s vládami Německa, Nizozemí a Polska. Česko zase s Polskem a Slovenskem.

Izraelští nobelisté budou přednášet v Praze

22. května 2012 v 12:23 | redakce |  Domácí zprávy

Ve dnech 30. a 31. května budou v Národní technické knihovně v Dejvicích přednášet čtyři nositelé Nobelovy ceny z Izraele. Informace o návštěvě Ady Yonathové, Aarona Ciechanovera, Avrama Hershka a Daniela Schetmana přineslo dnešní vydání Hospodářských novin. Akce spoluorganizuje Ústav organické chemie a biochemie AV ČR.

Pražský funkcionalismus v Tel Avivu

21. května 2012 v 16:00 | redakce |  Kultura

Výstava v Bauhaus Center Tel Aviv, 14.5. - 15.6.2012

Prezentace v Tel Avivu je pokračováním dlouhodobější spolupráce Českého Centra v Tel Avivu, Galerie Jaroslava Fragnera (GJF) a Bauhaus Center Tel Aviv. V roce 2010/2011 byla v Tel Avivu představena výstava Židovští architekti v Praze (kurátor Zdeněk Lukeš), v následujících letech bude v GJF představena výstava z produkce Bauhaus Centra.

Jak v Chelmnu chtěli ukončit své trápení

21. května 2012 v 10:21 | ze sbírek Jana Schneidra |  Židovské anekdoty

Občané Chelmu stále měli nějaké starosti. Trápili se tím tak a tolik, že je až začalo trápit, jak moc se tím trápí. Velký Chural Moudrých Chelmu se sešel, aby z toho trápení našel nějaké řešení. Šest dní a šest nocí se tím trápili, až je začalo trápit, že už se zase blíží šábes a oni nevidí konec toho trápení. A tak přijali jediný nápad, který tam padl, a to ten, že veškeré starosti chelmských občanů na sebe převezme Josele, místní kominík, a to za poplatek rubl týdně. V ten okamžik z chelmských moudrých spadly veškeré starosti a začali se rozcházet, že budou mít po dlouhé době opravdu pěkný šábes, když tu vtom Chajim Jankel, jeden z vyhlášených chelmských moudrých, zkrabatil svou moudrou tvář: "Když Josele bude mít zajištěn pěkný příjem jednoho rublu týdně, tak jakýpak on vlastně bude mít starosti - ?!?"

Terezínská tryzna začíná zítra 10 hodin

19. května 2012 v 21:28 | redakce
Tradiční tryzna v Památníku Terezín se bude konat v něděli 20. května v 10 hod. na Národním hřbitově v Terezíně.

Program:
* Nástup čestné jednotky a hudby
* Kladení věnců a kytic
* Hymna ČR
* Vítání hostů - Jan Munk, ředitel Památníku Terezín
* Hlavní projev - Miroslava Němcová, předsedkyně Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR
* Křesťanská modlitba
* Židovská modlitba
* G.Verdi: Requiem - Nabucco - sbor z 3. dějství opery - Děčínský pěvecký sbor
* Závěr tryzny - Jan Munk, ředitel Památníku Terezín
* Odchod čestné jednotky

V souboji Anand s Gelfandem je půlka partií odehraná, všech 6 skončilo nerozhodně

19. května 2012 v 21:07 | Denny |  Sport


Nevím, zda se máme radovat, že se reprezentant Izraele Boris Gelfand drží a dosud žádnou partii neprohrál, nebo se máme zlobit, že se oba partneři spokojují zatím s tím, že se ve všech šesti partiích shodli na remízách. Turnaj, který je dotován vysokou částkou 2,55 miliony dolarů je zatím poznamenán naprostou nudou. Snad má pravdu Garry Kasparov, který před turnajem řekl: "Je to poprvé v historii šachového mistrovství světa, že ho hrají soupeři, kteří nejsou nejlepšími šachisty světa." Tím narážel na to, že Vishy Anand klesl na světovém žebříčku na 4.místo a Boris Gelfand je dokonce 20. Náš šachový poradce Josef Maršálek před turnajem předpokládal, že prvních 6 partií skončí nerozhodně. Hovořil o tom, že v poslední době se šach hraje jako poker a partie končí většinou nerozhodně, nakonec ten hráč, který umí lépe licitovat, vítězství získá v bleskovkách.


Netanjahu v Praze - ohlédnutí za stoletím vztahů

19. května 2012 v 9:56 | Jan Fingerland, psáno pro pořad Názory a argumenty ČRo6, foto Wikipedia |  Úvahy a komentáře
Když se před nějakými deseti lety blížil vstup řady bývalých komunistických států do Evropské unie, méně informovaní novináři v Izraeli občas vyjadřovali obavy. Země jako Polsko, Slovensko či Maďarsko si mnozí Izraelci dosud spojují s válečnou genocidou židů, prováděnou nejen nacisty, ale i tamními fašistickými nebo kolaborantskými vládami. Brzy se ukázalo, že nelze dvakrát vstoupit do téže řeky. Zatímco západoevropské státy z různých důvodů začaly v poslední generaci zaujímat k Izraeli čím dál kritičtější stanoviska, ona "nová Evropa" byla - a do značné míry pořád je - mnohem více nakloněna nejen Izraeli, ale také Americe a transatlantické spolupráci. To se týká i dalších zemí, jako je Rumunsko, Bulharsko a samozřejmě i Pobaltí. Státy bývalého východního bloku mají své vlastní historické zkušenosti a jejich zahraničně politické názory se značně liší. Ve srovnání se západem kontinentu mají Východoevropané mnohem menší pochopení třeba pro španělskou mírnost vůči Kubě, pro německou vstřícnost vůči Rusku - a také pro západoevropskou kritiku Izraele, která se jim zdá příliš paušální.

V pondělí je derniera muzikálového westernu TONY - D

18. května 2012 v 12:23 | redakce
V pondělí 21.5. od 19:30 bude v pražském divadle Rubín derniéra western-muzikálu TONY D., který byl úspěšně uveden i ve Washingtonu a New Yorku. Hudba živá, jeden hodnej, druhej zlej a jedna kráska. Spor o českou hudbu se řeší na Divokém Západě a v Československu 50. let. Antonín Dvořák a Zdeněk Nejedlý budou rozdávat olovo. A přes to (ne)jede vlak. Tadamtadam. Tadamtadam.

Zítra v Praze začíná zasedání Evropského židovského kongresu

15. května 2012 v 18:28 | redakce |  Domácí zprávy
Ve středu začne v Praze zasedání Evropského židovského kongresu (EŽK), jehož speciálním čestným hostem bude dle informací ŽL český premiér Petr Nečas. EŽK byla založen v roce 1986, sídlí v Paříži a jeho členy jsou evropské židovské obce. Součástí EŽK je i Federace židovských obcí v ČR, jejíž tajemník Tomáš Kraus je jedním z viceprezidentů výkonného výboru.

Vzpomínky na šestidenní válku

15. května 2012 v 12:47 | Jan Černý, psáno pro pořad Svět viděný internetem ČRo 6, foto Wikipedia |  Historie
V květnu roku 1967 Egypt bez ohledu na předchozí příměří nařídil mírovým silám OSN, aby opustily Sinaj, poslal 120 tisíc vojáků na hranice Izraele a zablokoval přístav Ejlat, který byl jeho jediným jižním přístupem k oceánu. Kromě toho neočekávaně uzavřel vojenské spojenectví s Jordánskem a spolu se Sýrií se chystal k válce, která měla úplně zničit Izrael.


Netanjahu bude ve čtvrtek Praze

14. května 2012 v 17:56 | redakce |  Domácí zprávy

Po roce opět navštíví Prahu izraelský premiér Benjamin Netanjahu. Dle informací ŽL by měl do Česka přijet již tento čtvrtek. Dle dřívějších zpráv deníku Insider se chystá i společné zasedání členů české a izraelské vlády, které Netanjahu a jeho český kolega Petr Nečas avizovali na loňském setkání. Česká média se shodují, že obdobné mezivládní konzultace české vlády proběhly nebo se plánují už jen s nejbližšími sousedy, Slováky a Poláky, což potvrzuje velmi dobré česko-izraelské vztahy. Izraelský premiér přijíždí do Prahy dva týdny po umrtí svého otce Benziona Netanjahua.

Olympiakos Pireus je vítězem letošní Euroleague baskatbalistů

14. května 2012 v 9:50 | Denny |  Sport

Celou sezonu jsme sledovali hru Maccabi z Tel Avivu v Evropské lize basketbalistů. V souboji o postup do Finále čtyř podlehlo telavivské mužstvo řeckému klubu Panathinaikos Atény v sérii "best of five" na zápasy 2:3. Poslední pátý zápas se hrál v Atenách a Maccabi prohrál o jeden jediný bod, stejně o jeden jediný bod porazil ve finále Pireus CSKA.

Do Finále 4, které se letos hrálo v Istanbulu, tedy postoupil obhájce trofeje Panathinaikos Atény. Již jsme uvedli, že v semifinále 11.5. 2012 čeká na Panathinaikos nelehký soupeř CSKA Moskva. Ty dva týmy hrály spolu na začátku soutěže ve skupině B, kterou vyhrálo moskevské mužstvo. Jejich vzájemná utkání - obě vyhrál CSKA. V druhém semifinále se utká druhý řecký účastník play-offs Olympiakos Pireus s Barcelonou, teoreticky tak může dojít k řeckému finále, pravděpodobnost, že tomu tak bude, je podle mého názoru spíše malá.