U amerického soudu byla podána první česká žaloba ve věci židovských restitucí

20. dubna 2012 v 11:35 | TJ |  Domácí zprávy

Včera byla u amerického okresního soudu ve Fort Lauderdale na Floridě podána první žaloba ve věci židovských restitucí v Česku. Česká republika, Národní galerie a Uměleckoprůmyslové muzeum jsou žalovány za to, že mají ve svém držení majetek obětí holokaustu zavražděných před 70 lety, i když v České republice žijí jejich dědicové. Žaloba se domáhá vydání uměleckých předmětů tzv. Popperovy sbírky a poskytnutí podkladů pro dohledání její doposud nenalezené části. V opačném případě by žalovaná strana měla vyplatit 50 milionů amerických dolarů. Již v minulém roce americké soudy přijaly podobnou žalobu proti Maďarsku.

"Čeští soudci nám přiznali právo na dům, kde Popperovi bydleli, ale odepřeli nám nárok na obrazy, které v tom domě visely. Jelikož se touto zjevnou nespravedlností nechtěl nikdo, a to včetně Ústavního soudu, zabývat ani tři roky po přijetí Terezínské deklarace, rozhodl jsem se hledat spravedlnost s pomocí amerického soud," vysvětluje Michal Klepetář, prasynovec Richarda Poppera. Klepetář se tento krok rozhodl udělat ve spolupráci s Edem Faganem, který se restitucím majetku obětí nacismu věnuje již od 90.let."Žaloba je založena na velmi jednoduchém konceptu. Jakákoli vláda, jakékoli muzeum či fyzická osoba nemohou zadržovat či vlastnit majetek, který byl ukraden obětem holokaustu. Takový majetek musí být vrácen," říká Ed Fagan. Dle jeho názoru se americký soud bude žalobou zabývat, i kdyby se česká vláda snažila najít sebelepší argumenty, že to není možné. " Domnívám, že Česká republika nemůže dlouhodobě ignorovat své mezinárodní závazky zvlášť v případě, kdy jde jednoznačně předměty Popperovy sbírka určit," uzavírá Fagan.Americké soudy již v minulosti hráli zásadní roli při odškodnění majetkových nároků a osobních újem obětí nacismu ve východní Evropě. Bez nich by ani nikdy nedostali odškodnění čeští nuceně nasazení. V Česku je stále nedořešena řada restitucí majetku obětí holokaustu a novou nadějí jim mohou být právě americké soudy.
Richard Popper zemřel i s manželkou a dcerou v lodžském ghettu, kam byl deportován před 70 lety. Před válkou žil v Brně, kde patřil ke známým sběratelům a mecenášům umění. Popperova sbírka má více než 125 uměleckých předmětů. Nejméně 50 by jich mělo být ve vlastnictví.


Terezínská deklarace, k níž se přihlásilo 47 zemí, byla přijata v Praze z iniciativy vlády České republiky v červnu 2009. V jejím textu se mj. uvádí, že přetrvávají problémy při navracení konfiskovaného majetku, které je třeba řešit. V Česku se však tímto závazkem nikdo vážně nezabývá.
 

5 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 yourope yourope | 20. dubna 2012 v 21:51 | Reagovat

Blahopreji. Drzim palce Edovi a doufam, ze pristi zaloba bude nasledovat. Za tech 350USD a autorizovany preklad do anglictiny se takove zaloby urcite vyplati. Rovnes tamni slozeni soudu vypada dobre. Doposud nebyl schopen nikdo desitkam potomku v CR pomoci a reseni zalezitosti pres americke soudy se jevi jako schudne reseni. Pokud soud zalobu prijme, a neni duvod, aby tak neucinil, budou nasledovat desitky a stovky dalsich zalob na Ceskou republiku. Potomci obeti holocaustu umiraji a Ceska republika spustila novou vlnu arizace zidovskeho majetku. Predseda Ustavniho soudu CR nebyl naklonen restitucim a je cela rada soudcu, kteri v minulem rezimu majetky Zidum konfiskovali. Velke mnozstvi majetku nebylo Zidum vraceno s odvolanim se na tzv. "restitucni tecku" a z cele rady nesmyslnych duvodu. Mrzi mne, ze FZO se stara opet jen o cirkevni restituce a na problemy clenu i neclenu zidovskych obci z vysoka "kasle", maximalne doporuci uspesneho advokata, ktereho vsichni dobre zname ze znamych problemu Hagiboru. To vsak neni koncepcni reseni nekolika stovek Zidu a jejich rodin, jimz nebyl majetek vracen. Posledni nadeji jsou Evropsky soud pro lidska prava a soudy americke, ktere si vykonatelnost umi velmi rychle prosadit. Dle US judikatury musi byt zaloby osob nad 50let projednavany rychleji, ale i tak jsou soudy pruznejsi. Jde o to, aby zaloba byla prijata, pak uz to "pojede". Drzim palce.

2 iJew iJew | 20. dubna 2012 v 21:54 | Reagovat

Dobrych zprav neni nikdy moc. Moc preji vsem. To, co bylo nekolikrat ukradeno, musi byt preci vraceno!

3 yourope yourope | 20. dubna 2012 v 21:56 | Reagovat

350 USD je soudni poplatek

4 JewExchange JewExchange | 21. dubna 2012 v 0:30 | Reagovat

Nice!

5 gugi gugi | E-mail | 30. dubna 2012 v 11:03 | Reagovat

Ed Fagan podal žalobu jako advokát, zastupující Popperovy dědice, nebo žaluje za svoji osobu? Jak je to vůbec s jeho advokátní licencí?

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama