Duben 2012

Zemřel historik Benzion Natnanyahu

30. dubna 2012 v 10:25 | Samuel Abramson, Izrael |  Zahraniční zprávy

Dnes ráno zemřel ve věku 102 let profesor Benzion Natnanyahu otec izraelského ministerského předsedy Benjamina Natanyahu. Profesor Natanyahu byl předním izraelským intelektuálem, historikem židovského národa a Izraele. Patřil k ideologům a stoupencům revizionistického směru sionizmu. Těšil se uznání a obdivu ze všech směrů politického spektra Izraele.

"Tihje zichrono baruch"

Vzpomínky na holocaust pohledem ze Slovenska

30. dubna 2012 v 7:33 | Jan Černý, psáno pro rubriku Svět viděný internetem ČRo 6, ilustr. foto Wikipedia |  Historie
Na předminulou středu, 18. dubna, připadl letos Mezinárodní den památky šesti milionů obětí šoa a hrdinů boje proti nacismu (Jom ha-šo´a), stanovený v židovském kalendáři na 27. den měsíce nisan. O důvod víc k opětovnému ohlédnutí za tímto tématem - tentokrát pohledem ze Slovenska.


S diskusí o deportacích a holocaustu se nemusí čekat na výročí spojené s temnými událostmi našich dějin. Dopisovatel slovenského listu Týždeň má na mysli 70 let, které uplynuly od odvlečení prvních slovenských Židovek do koncentračního tábora v Osvětimi.
Generace lidí, kteří prožili deportace, koncentrační tábory, holocaust a druhou světovou válku, odchází. Kolik času zbývá poslednímu člověku, který bude schopen a ochoten podat osobní svědectví. Deset, patnáct let?Centrum židovských studií UK dnes slavnostně zahájilo svou činnost

29. dubna 2012 v 19:19 | redakce |  Domácí zprávy
Na sto vážených hostů se dnes sešlo ve starobylých prostorách University Karlovy na Ovocném trhu, aby se zúčastnilo slavnostního zahájení činnosti Centra židovských studií na Filosofické fakultě UK (CŽS). Záštitu nad činností této nově zřízené instituce převzal bývalý premiér Jan Fischer, který se akce osobně zúčastnil. CŽS je tak po Ústavu židovských studií HTF UK a Centru judaistických studií FF UPOL třetím akademickým pracovištěm s podobným zaměřením v ČR. Dle dřívějšího vyjádření děkana FF UK Michala Stehlíka by CŽS mělo začít nabízet studentům kursy již v zimním semestru školního roku 2012/2013.

Izraelští vědci zjistili, že rostliny spolu "mluví" kořeny

27. dubna 2012 v 8:32 | D.T. podle haaretz.com, ilustr. foto Wikipedia |  Věda a výzkum
Podle studie zveřejněné nedávno ve vědeckém časopise "Public Library of Science One" odhalil tým izraelských badatelů signály, které jsou přenášeny pod zemským povrchem - ale nikoliv nepřátelskými agenty, nýbrž kořeny hrachu zahradního. Jde o tzv. "stresová hlášení", která si rostliny posílají navzájem prostřednictvím svých kořenů.O formování českého židovstva s Hillelem Kievalem

25. dubna 2012 v 12:41 | TJ |  Historie

ŽL pozvaly k rozhovoru autora nedávno vyšlé knihy Formování českého židovstva 1870 - 1918 (Paseka).

Vaše kniha původně vyšla v roce 1988. Prostudoval jste za doby normalizace obsáhlé množství dokumentů v tehdejších československých archivech. Jak jste tehdy získal povolení od komunistických úřadů?

Strávil jsem tehdy v Praze zimu v roce 1979 pod hlavičkou International Research and Exchanges Board. To byla v době studené války hlavní instituce pro studentskou výměnu mezi USA a zeměmi Varšavské smlouvy. Měl jsem tak oficiální povolení pro svůj výzkum, který jsem však ve své žádosti raději definoval spíše vágněji. Dostal jsem oficiální poradkyni z katedry československých dějin University Karlovy, ale ta osoba nevěděla vůbec nic o židovské historii, a tak jsem se ní vlastně nikdy skutečně nesešel. Bádal jsem v knihovně tehdy Státního židovského muzea, Klementinu a Památníku národního písemnictví na Strahově.


Památník na Letné a dané slovo starosty Ječménka

22. dubna 2012 v 22:21 | redakce |  Domácí zprávy

V pondělí 27. února se v Praze 7 konala spontánní akce na podporu výstavby památníku židovských transportů na místě, kde má vzniknout nové nákupní centrum Holešovický trojúhelník. Již v minulosti bylo rozhodnuto, že památník má být zakomponován do nové výstavby. Nyní se však k dřívějším závazkům jednotlivé strany jen rozpačitě hlásí.


Traumatem holocaustu trpí i vnuci přeživších

22. dubna 2012 v 9:05 | Noemi Holeková, psáno pro rubriku Svět viděný internetem ČRo6, foto Wikipedia |  Věda a výzkum
Vliv traumatu přeživších na jejich děti. To je podle izraelského listu Haarec jedna z nejdiskutovanějších oblastí výzkumu v rámci studií o holocaustu. Nová studie Haifské univerzity podle listu potvrzuje, že traumatem je ovlivněna druhá i třetí generace - tedy nejen děti, ale i vnučky a vnuci těch, kdo zažili válečné pronásledování. Vědci z tamní katedry pedagogiky zaznamenali mezi druhou a třetí generací přeživších příznaky posttraumatické zkušenosti nebo problémy v komunikaci či interakci.


U amerického soudu byla podána první česká žaloba ve věci židovských restitucí

20. dubna 2012 v 11:35 | TJ |  Domácí zprávy

Včera byla u amerického okresního soudu ve Fort Lauderdale na Floridě podána první žaloba ve věci židovských restitucí v Česku. Česká republika, Národní galerie a Uměleckoprůmyslové muzeum jsou žalovány za to, že mají ve svém držení majetek obětí holokaustu zavražděných před 70 lety, i když v České republice žijí jejich dědicové. Žaloba se domáhá vydání uměleckých předmětů tzv. Popperovy sbírky a poskytnutí podkladů pro dohledání její doposud nenalezené části. V opačném případě by žalovaná strana měla vyplatit 50 milionů amerických dolarů. Již v minulém roce americké soudy přijaly podobnou žalobu proti Maďarsku.


Porušila židovská obec pravidla pro čerpání státních dotací?

20. dubna 2012 v 8:33 | TJ |  Domácí zprávyV únoru podal Jan G. podnět revizní komisi Židovské obce v Praze (ŽOP), v němž žádal o prošetření, zda ŽOP v rámci rituálního dohledu skrytě finančně nedotuje provoz košer restaurace Dinitz, která je obchodním projektem člena reprezentace ŽOP Gabriela Z. Ve svém propočtu Jan G., jenž sám v košer stravování podniká, odhaduje, že zvýhodnění může dosahovat více než půl milionu korun ročně. Během čtyř let, kdy měl tento vzat trvat, tak ŽOP mohla ze svých prostředků dotovat provoz soukromé restaurace Dinitz částkou minimálně dvou milionů korun.

Avšak dle dostupných informací je možné, že část těchto financí pocházela i ze státního rozpočtu. V tom případě by se ŽOP dopustila porušení pravidel čerpání státních dotací na podporu duchovních, které na práci rituálního dohledu získává od ministerstva kultury. V kontextu evropského práva by se mohlo jednat i o státní podporu neslučitelnou s evropským trhem. Této kauze jsme se již krátce věnovali v článku "Proč předseda ŽOP pozastavil rozhodnutí Matany?".


V neděli jde ICEJ s "Kulturou proti antisemismu"

20. dubna 2012 v 1:23 | ICEJ |  Domácí zprávy
Česká pobočka Mezinárodního křesťanského velvyslanectví Jeruzalém (ICEJ) pořádá v neděli 22. dubna veřejnou akci "Kulturou proti antisemitismu". V poslední době jsme zaznamenali několik nehorázných hrubě protižidovských článků, které ukazují, že ani naše země není vůči antisemitismu imunní. Lze očekávat, že s rostoucí nespokojeností občanů poroste i poptávka po nalezení "viníka" všech možných nešvarů, což se již mnohokrát v historii obrátilo proti Židům.

Židovské muzeum a připomínka válečných osudů českého židovstva

15. dubna 2012 v 19:14 | TJ |  Úvahy a komentáře

V současné době prochází Židovské muzeum v Praze (ŽMP) rozsáhlou koncepční přeměnou, která má vyvrcholit v nově uspořádané a modernizované expozice. Pražské židovské památky byly vždy velký lákadlem pro turisty a je zcela správné, že vedení ŽMP nechce zůstat pozadu za novými trendy muzejnictví. Současné informační technologie jsou navíc skvělým nástrojem, jak je možné do virtuálního prostoru rozšířit prezentace, na které by za starých časů nebylo dost místa. Ve vzduchu však zůstává nevyřešena otázka, do jaké míry by ŽMP mělo připomínat události holokaustu a židovského odboje. Téma, které je velmi důležité pro stále ubývající počet přeživších a jejich potomky.


Čtení jmen obětí šoa na pražském náměstí Míru

15. dubna 2012 v 5:09 | redakce
Nadační fond obětem holocaustu u příležitosti Jom ha Šoa již trdadičně organizuje veřejné čtení jmen nacisty zavražděných pražských židů, které se bude letos konat ve středu 18. dubna od 14 do 17 hodin na pražském náměstí Míru.

Kontroverzní báseň Günthera Grasse

13. dubna 2012 v 17:32 | Gita Zbavitelová, psáno pro rubriku Svět viděný internetem ČRo 6, foto Wikipedia |  Zahraniční zprávy

V Německu a Izraeli vyvolal vášnivou a emocionální debatu 84letý německý spisovatel a nositel Nobelovy ceny za literaturu Günther Grass. Zveřejnil báseň s názvem Co je třeba říci, která ostře kritizuje izraelskou politiku vůči Íránu. Podle Grasse chce Izrael "vyhladit íránský lid" a jako jaderná velmoc "ohrožuje světový mír, který je už tak dost křehký". Grass soudí, že "je třeba to říci, neboť zítra už může být pozdě, (...) i proto, že Němci nesou už tak dost velké břímě a mohli by se podílet na zločinu, jenž lze předvídat". Nacistická minulost Německa a holokaust nejsou výmluvou k mlčení o jaderných schopnostech Izraele, napsal autor Plechového bubínku.Davis Cup - Izrael bude hrát o postup do světové skupiny s Japonskem

12. dubna 2012 v 21:46 | Denny |  Sport

Izrael vítězstvím nad Portugalskem postoupil do play-offs o postup do světové skupiny. Po včerejším losování 11.dubna 2012 známe soupeře. Mužstva, která prohrála ve světové skupině svá utkání v prvním kole, tedy Kazachstan, Rusko, Kanada, Švýcarsko, Itálie, Švédsko, Japonsko a Německo hrají o udržení ve světové skupině, což se jim budou snažit zabránit mužstva, která se do světové skupiny chtějí probojovat. Jsou jimi Nizozemsko, Jižní Afrika a Belgie ze společného evropsko-afrického regionu, Chile a Brazilíe z Ameriky, Austrálie a Uzbekistan z Azie a Oceánie. Zápasy play-off jsou plánovány na 14.-16.září 2012.

Izrael v DC poráží Portugalsko 3:2 a bude hrát o postup do světové skupiny

9. dubna 2012 v 21:58 | Denny |  Sport
Utkání Davis Cupu Izrael - Portugalsko začalo v pátek 6.dubna 2012 dopoledne v 10,30 h místního času. V prvním utkání podle předpokladu Dudi Sela porazil Frederica Gila ve třech setech 6:3, 6:4, 6:4. Nehrající kapitán Eyal Ran byl spokojen se získaným bodem. Ve druhém utkání hrál Amir Weintraub (199) s portugalskou jedničkou Ruiem Machadem, který je na světovém žebříčku 101. Weintraub první set prohrál 5:7 a to se někteří diváci začali obávat, že prohraje celé utkání, což se na štěstí nepotvrdilo. Weintraub - Machado 5:7, 6:3, 6:1, 7:5 a tak Izrael po prvním dnu vedl nad Portugalskem 2:0.

Zápasy Davisova poháru 6. 4. – 8.4. vylosovány

6. dubna 2012 v 10:12 | Denny |  Sport

Ve dnech 6. až 8.4. v regionální skupině Evropa / Afrika hraje Izrael s Portugalskem. Izraelská sestava se proti loňsku nezměnila. Jsou zde známé tváře: Dudi Sela, Amir Weintraub, Jonathan Ehrlich a Andy Ram. V prvním utkání za Izrael nastoupí Dudi Sela, jeho soupeřem bude Frederico Gil. Ve druhém utkání hraje Amir Weintraub (199), za Portugalsko nastoupí jejich jednička Rui Machado, který je na světovém žebříčku 101. Ve čtyřhře bude Izrael reprezentován úspěšnou "deblovou" dvojicí Jonathan Ehrlich, Andy Ram.

Pátý rozhodující zápas Maccabi v Aténách o jeden bod prohrál. Panathinaikos Atény – Maccabi Electra Tel Aviv 86:85

6. dubna 2012 v 10:05 | Denny |  Sport

Basketbalisté Maccabi z Tel Avivu jsou dlouletými účastníky královské třídy evropského basketbalu Euroleague. V letošním roce sice nebyli tak úspěšní jako v minulém ročníku, kdy skončili druzí, přesto i letos hráli pohlednou košíkovou a pátý rozhodující zápas o postup do Finále čtyř prohráli o jediný bod. Panathinaikos tedy bude obhajovat loňský titul.

Playoff se hraje systémem "best of five" 2-2-1. Maccabi skončil ve své skupině nejlepších jako druhý, proto první dva zápasy hrál v Aténách, po kterých byl stav 1:1 na zápasy, pak se hrála dvě utkání v Tel Avivu a bylo to 2:2, proto muselo rozhodnout páté utkání, které se hrálo na horké půdě v Aténách.

O konfliktu v Bet Šemeš

5. dubna 2012 v 15:25 | Delana Mikolášová, foto autorka |  Zahraniční zprávy

Ještě před půl rokem slyšel o Bet Šemeš patrně málokdo. Město s necelými devadesáti tisíci obyvatel bylo v Izraeli známé spíše svou výhodnou geografickou polohou než čímkoliv jiným - leží totiž "napůl" cesty mezi Tel Avivem a Jeruzalémem, což z něj činí ideální destinaci pro ty, kdo pracují v jedné ze dvou metropolí a přitom dávají přednost klidnějšímu životu v menším městě. Za posledních několik měsíců se však Bet Šemeš stal synonymem konfliktu mezi většinovou izraelskou společností a ultra-ortodoxní menšinou, která požaduje striktní dodržování halachických zásad i ve veřejné sféře.

Šaul Mofaz v čele strany Kadima

5. dubna 2012 v 8:10 | Jan Fingerland, psáno pro rubriku Názory a argumenty ČRo 6, foto Wikipedia |  Zahraniční zprávy
Konec jedné politické kariéry a možná začátek nové éry. Tak dopadly stranické primárky v izraelské straně Kadima. Ta hlasovala o novém předsedovi - a vyhrál vyzyvatel, kterým je Šaul Mofaz. Poraženou byla Cipi Livniová, politička, která ještě nedávno málem byla historicky druhou ženou v čele izraelské vlády. Livniová ale svůj boj prohrála a Mofazův nástup do čela středové Kadimy může znamenat záchranu pro významnou stranu s klesajícími preferencemi, může znamenat vzpruhu pro mírový proces, ale též podpořit odhodlanější politiku Izraele vůči Íránu. Ale vezměme věci po pořádku.


Proč předseda ŽOP pozastavil rozhodnutí Matany?

4. dubna 2012 v 15:03 | TJ |  Domácí zprávy

Předseda Židovské obce v Praze (ŽOP) František Bányai se rozhodl pozastavit rozhodnutí představenstva akciové společnosti Matana pronajmout objekt ŽOP členovi židovské obce J.G. Do rozhodování statutárního orgánu komerční firmy, která spravuje nemovitosti této náboženské společnosti, předseda Bányai dle textu v Obecních novinách zasáhl "v důsledku nepřijatelného jednání pana J.G., který neustále napadá činnost obce v rámci konkurenčního boje o kašrut a vyhrožuje pracovníkům obce a dodavatelům". I když J.G. na příkladu posledního obvinění, že vyhrožuje výrobci košer pečiva doložil, že takové zprávy nejsou pravdivé, Bányai chtěl, aby o pronájmu rozhodlo vedení ŽOP. To si však na svém jednání v pondělí 19. března vyžádalo další podklady a své rozhodnutí odložilo.