Březen 2012

Včera propásl Maccabi možnost ukončit sérii ve svůj prospěch

30. března 2012 v 9:51 | Denny |  Sport

Kdyby se mu to podařilo, mohl se tak vyhnout pátému utkání, ke kterému nyní musí letět do Atén. Z průběhu minulého utkání v Nokia aréně v Tel Avivuv víme, že mužstvo není schopno podat stejný solidní výkon od začátku až do konce utkání. Po první půlce poleví, přestane bránit, hraje nesoustředěně.

"Škandál" na výstave o židovskom odboji

29. března 2012 v 23:16 | Zlatica Zudová-Lešková |  Kultura

V stredu 21. marca 2012 o 16.30 vo Výstavnej sále Univerzitnej knižnice v Bratislave bola v slávnostnom a súčasne pietnom duchu otvorená výstava Židé v boji a odboji. Rezistence československých v letech druhej svetovej války. Stalo sa tak na pôde Slovenskej republiky po prvýkrát, a to predovšetkým zásluhou Českého centra v Bratislave v čele s jeho riaditeľkou Janou Burianovou a Historického ústavu AV ČR. v. v. i. v Prahe. Spolu usporiadateľom výstavy boli rovnako Univerzitná knižnica v Bratislave a Sdružení židovských vojáků a odbojářu v Prahe, ktorí si výstavou uctili smutné 70. výročie prvého transportu tisícky mladých žien a dievčat zo Šarišsko-Zemplínskej župy do nemeckých koncentračných táborov, pripadajúce na 25. marca t.r. Transportom bola začatá Akcia Dávid - kataklizma (aj) slovenských Židov...a výstava jasne dokladala, že slovenskí Židia sa tomuto svojmu tragickému osudu nielen bránili, ale i odporovali!

Pokračuje Davisův pohár

29. března 2012 v 21:25 | Denny |  Sport

Ve dnech 6. až 8.4. se hraje další kolo Davisova poháru. Česká republika ve čtvrtfinále světové skupiny uvítá v Praze Srbsko. V sestavě českého mužstva jsou Tomáš Berdych, Radek Štěpánek, Lukáš Rosol a František Černý. Srbsko ohlásilo tuto sestavu: Janko Tipsarevič, Viktor Troicki, Dušan Lajovič a Nenad Zimonjič. Chybí jejich nejlepší hráč Novak Džokovič, proto Česko nastupuje do utkání jako mírný favorit. Mužstva se utkala již desetkrát, většinou pod vlajkami Československa a Jugoslávie, na vítězství je to nerozhodně 5:5.

Maccabi Tel Aviv sice porazil Panathinaikos 65:62, ale výkonem v druhé půli neuspokojil

29. března 2012 v 10:30 | Denny s přispěním Karla Příbramského Jr. |  Sport

Utkání v Nokia aréně přímo sledoval náš spolupracovník Karel Příbramský, Jr., který nás o průběhu utkání informoval. První čtvrtina začala náporem domácích, kteří ji vyhráli 24:13, mužstvo hrálo solidně, disciplinovaně a tentokrát nejen útočilo, ale i úspěšně bránilo. Snad je úspěch uchlácholil, protože začátek druhé čtvrtiny patřil hostům. Zvláště dobře hrál Mike Batiste, hráč hostí. Maccabi v této čtvrtině jen dotahoval náskok soupeře. Těm se jako v Aténách dařilo proměňovat trestné hody. Za stavu 13:13 (celkově 37:26) si hosté vybrali oddechový čas. To jim ale nepomohlo, Maccabi zvýšil tlak, znovu hrál kolektivně, koše - většinou dvojky stříleli Lior Eliyahu, Devin Smith, Guy Pnini a Yogev Ohayon. Půl minuty před koncem čtvrtiny si vybral Maccabi takticky oddechový čas. Pak už v této čtvrtině nepadl jediný koš. Druhá čtvrtina nakonec dopadla 17:15, po prvním poločase vedl Maccabi 41:28.

Play-off pokračuje dnes třetím zápasem v Tel Avivu

27. března 2012 v 16:43 | Denny s přispěním Karla Příbramského Jr.

Sportovní úterý - tak lze nazvat dnešní večer. Basketbalisté Maccabi Tel Aviv, kteří minulý čtvrtek v prodloužení odvrátili druhou porážku v Atenách, nastupují dnes ke třetímu zápasu série "best of five" doma. První dvě utkání se hrála v Aténách, nyní následují dva zápasy v Tel Avivu a pokud nebude rozhodnuto, pak v 5.utkání má výhodu domácího prostředí Panathinaikos.

Odvetu zvládl Maccabi na jedničku, v prodloužení vyhrál 94:92

23. března 2012 v 9:58 | Denny s přispěním Příbramského

Že hráči Maccabi v Aténách v prvním utkání play off dopadli jak sedláci u Chlumce, již víme, list Haaretz dokonce psal o fiasku. Několik diskutujících odborníků prohlásilo, že Maccabi nevystupuje jako jednotný kolektiv, ale jako řada individualit, ve které se každý snaží dát koš sám a nikdo nechce bránit.

V Evropské lize basketbalistů začaly čtvrtfinálové boje

21. března 2012 v 10:31 | Denny |  Sport

Do čtvrtfinálových play off postoupila první dvě mužstva ze 4 skupin posledních 16. První ze skupin E až H hrají s druhými systémem "best of 5." Jedná se o tyto dvojice: CSKA Moskva - Bilbao, Siena - Pireus, Panathinaikos Atény - Maccabi Tel Aviv a Barcelona - Kazaň.

Včera se střetly Atény s Maccabim. Nás pochopitelně zajímalo především toto utkání. Na oficiálních stránkách Evropské ligy se o obou soupeřích hovoří jako o gigantech, jistě z toho důvodů, že před rokem hrála obě mužstva ve finále, které Maccabi prohrál 70:78. Letos ale Maccabi mezi giganty počítat nelze, zdaleka nemá loňskou formu.

Čtyři mrtví při střelbě na židovskou školu v Toulouse

19. března 2012 v 13:52 | redakce |  Zahraniční zprávy

Dle agenturních zprávy byl dnes ráno před židovskou školou Ozar Hatorah ve francouzském Toulouse zastřelen učitel a tři studenti. Útočníkem měl být muž na skútru, který střílel do studentů před zahájením výuky a následně měl dokonce proniknout i do školní budovy, kde byli zraněni další lidé. Útok přišel v době francouzských prezidentských voleb.

Výstava Židé v boji a odboji je v Bratislavě

18. března 2012 v 7:12 | redakce

Putovní výstava Židé v boji a odboji, která byla již před sedmi lety připravena ve spolupráci českého Sdružení židovských vojáků a odbojářů a pracovníků Historického ústavu AV ČR, bude ve středu 21. března představena v Bratislavě. Ve Výstavním sále Universitní knihovny (Michalská 1) bude k vidění až do 15. dubna.

Čtvrtfinále Ligy mistů bylo vylosováno, ale bez našich

16. března 2012 v 16:10 | Denny |  Sport

I když Izrael, Česká republika a Slovensko nemají v této fázi Ligy mistrů své zástupce, přesto je ve všech těchto zemích zájem o Ligu mistrů obrovský, vždyť se jedná o "královskou třídu" evropských fotbalových soutěží.

Pražská židovská obec prohrála další soud. Různé spory se vlečou již osm let

16. března 2012 v 15:04 | redakce |  Domácí zprávy

V pátek 17. února se u Obvodního soudu pro Prahu 7 opět projednávala žaloba Židovské obce v Praze (ŽOP) proti bývalé vedoucí sekretariátu ve věci výběru 250 tisíc korun do pokladny sekretariátu, která byla zřízena v době rozkolu na pražské židovské obci. Tento soud již jednou v roce 2009 žalobu zamítl. V té době byla vedena současně i proti bývalému předsedovi ŽOP Tomáši Jelínkovi. Proti tehdejšímu rozhodnutí se ŽOP odvolala k městskému soudu, který rozhodnutí vůči Jelínkovi potvrdil, ale v případě vedoucí sekretariátu vyšší soudní instance požadovala, aby se obvodní soud vypořádal s námitkou promlčení a s důkazy, že prostředky byly použity v souladu s předmětem činnosti ŽOP. Soud pro Prahu 7 žalobu po novém posouzení opět zamítl. ŽOP u soudu zastupuje advokát Ladislav Prošek, bývalá vedoucí sekretariátu se hájí sama. Dle odhadů ŽL utratilo vedení ŽOP od roku 2005 za tzv. kauzu výběru 250 tisíc korun více prostředků, než kolik tato částka sama činí.

Brněnský funkcionalismus v Tel Avivu

15. března 2012 v 17:30 | redakce |  Kultura

České centrum Tel Aviv ve spolupráci s Národním památkovým ústavem Brno pořádá výstavu "Brno - Město s duchem Bauhausu". Výstava představí architektonické skvosty - čerstvě zrekonstruovanou vilu Tugendhat, vilu Stiassni a další významné památky brněnské funkcionalistické architektury a židovské architektury v městě Brně.


Slavnostní zahájení výstavy se koná dne 17. března v 19h v Bauhaus Center Tel Aviv, na třídě Dizengoff 99, výstava bude otevřena celý měsíc do 17. dubna. V neděli 18. březa v 18.30h proběhne přednáška Prof. Vladimíra Šlapety, historika architektury a emeritního děkana Fakulty architektury VUT v Brně, na téma brněnský funkcionalismus.


Zapomenuta elita. Českoslovenští vojenští diplomaté v letech 1938–1945

15. března 2012 v 3:56 | redakce

Dramatické dny 14. až 16. března roku 1939 se tragicky vryly do československých a českých národních i státních dějin. Razantním zásahem nacistického Německa byla tehdy ukončena pomnichovská agónie demokratických ideálů československého státu a začalo období bezprostředních příprav k nové - druhé světové válce. Tragický osud tisíců Židů, Čechů, Slováků, Podkarpatorusů byl zpečetěn.

První Cenu Arnošta Lustiga dostal biskup Václav Malý

14. března 2012 v 16:33 | redakce |  Domácí zprávy

Ve čtvrtek 8. března proběhlo v rezidenčních prostorách pražského primátora slavnostní udělování Ceny Arnošta Lustiga, kterou obdržel biskup Václav Malý. Česko-izraelská smíšená obchodní komora založila Cenu k prvnímu výročí úmrtí Arnošta Lustiga, jako trvalou připomínku světově proslulého prozaika, humanisty a neopakovatelného nositele vysokých morálních hodnot. Patnáctičlenný výbor vybral prvního laureáta z desítky předních osobností domácího veřejného života.

V Kutné Hoře byla odhalena pamětní deska obětem holokaustu

13. března 2012 v 12:05 | Věra Dvořáková |  Domácí zprávy

V pátek 9. března v odpoledních hodinách byla v Kutné Hoře před bývalou synagogou slavnostně odhalena pamětní deska se jmény místních obětí holokaustu. Toto datum nebylo vybráno náhodou, ale jako připomínka likvidace rodinného tábora v Osvětimi Birkenau v noci z 8. na 9. března 1944. Deska nese jména 110 obyvatel Kutné Hory, kteří se pro svůj židovský původ stali oběťmi nacistického běsnění.

Poslední etiopští Židé mají být přemístěni do Izraele

12. března 2012 v 7:45 | DT. podle zahr. zdrojů, foto Wikipedia |  Zahraniční zprávy
Od minulého týdne pobývá v Etiopii skupina dobrovolníků z USA pracujících pro nevládní organizaci American United Jewish Appeal, aby ve spolupráci s izraelskou polovládní Židovskou agenturou (Jewish Agency) připravili odchod posledních zde žijících příslušníků jedné z nejstarších komunit židovské diaspory do Izraele. Etiopští Židé, neboli Falašové, kteří odvozují svůj původ od jednoho z deseti ztracených kmenů Izraele, kmene Dan, žili odříznuti od zbytku židovského světa po více než 1000 let. Byli vystaveni politickému a ekonomickému útlaku, nuceni ke konverzi ke křesťanství, zbaveni vlastnictví půdy a vytěsněni na okraj společnosti. V Izraeli jim je automaticky udělováno státní občanství v rámci "práva návratu".


Seychelská kauza na pražském rabinátu pomalu končí

11. března 2012 v 23:16 | TJ |  Náboženství

Od dubna dojde na pražském rabinatě ke změně na pozici vedoucího, kterým se namísto Michaela D. stane Lior Sharafi. Podle společného vyjádření tajemníka a předsedy Židovské obce v Praze (ŽOP) odchází Michael D. na základě vlastního rozhodnutí z důvodu "dlouhodobé nekorektní a xenofobní medializace své osoby". V průběhu dubna by měl ještě působit v rámci rabinátu a předávat agendu svému nástupci. Dle dostupných informací bude v budoucnu pracovat v rámci vrchního zemského rabinátu. Michael D. odchází ze své funkce v souvislosti se skutečnostmi, o kterých ŽL referovaly v článku Kde končí rabinát a začínají Seychely.


Otevřený dopis Oldřicha Stránského vedení Prahy 7 k výstavbě památníku obětem nacismu

9. března 2012 v 15:54 | Oldřich Stránský

Dopis starostovi v Praze 7, na vědomí: Zastupitelstvo MČ Prahy 7Vážený pane starosto Ječménku,

Vážení zastupitelé,V současné době probíhá na všech úrovních, politických i veřejných, široká diskuse o umístění radnice pro Prahu 7. Realizace tohoto záměru bude jistě ovlivněna slibem, že pokud se uskuteční v tzv. holešovickém trojúhelníku, bude v ní současně umístěn i památník obětem nacismu, jejichž tragedií byli postiženi židé v obvodu Velké Prahy. Pokud je nám známo, hledá se vhodná varianta řešení tohoto problému, způsobeného osmnáctiletým odkládáním a faktem, že Městská část Praha 7 do dneška nemá vlastní radnici.


68. výročí likvidace rodinného tábora aneb "Polozapomenuté výročí"

8. března 2012 v 19:13 | D.T. podle ČT24, holocaust.cz, wikipedia.cz, foto Wikipedia |  Historie
Dnešním dnem uplyne 68 let od největší hromadné vraždy československých občanů v době druhé světové války - likvidace téměř 3800 Židů z tzv. terezínského rodinného tábora v Osvětimi - Březince v noci z 8. na 9. března 1944 a na 3500 vězňů v noci z 11. na 12. července 1944. Tito muži, ženy a děti byli do Osvětimi deportováni několika transporty z terezínského ghetta: v září 1943 ve dvou transportech 5007 osob převážně české národnosti, v dalších transportech v květnu 1944 na 7500 osob, z nichž zhruba polovina pocházela z Německa, Rakouska a Nizozemí.


Izrael, Spojené státy a útok na Írán

8. března 2012 v 9:30 | Gita Zbavitelová, psáno pro rubriku Názory a argumenty ČRo 6 |  Zahraniční zprávy
Každá z osmi předchozích schůzek izraelského premiéra Binjamina Netanjahua s americkým prezidentem Barackem Obamou poutala značnou pozornost, ale jejich deváté setkání ve Washingtonu tento týden očekávali Izraelci s mimořádným napětím. Po vlně spekulací o blížícím se izraelském útoku na íránská jaderná zařízení a řadě amerických pokusů Izrael od úderu odradit byl hlavním tématem setkání právě Írán a vojenské řešení jeho jaderných ambicí. Netanjahu jel do Washingtonu pro americkou podporu izraelského útoku.