Válka hackerů na Blízkém východě

24. února 2012 v 22:35 | Gita Zbavitelová, psáno pro rubriku Názory a argumenty ČRo 6, ilustr. foto Wikipedia |  Zahraniční zprávy
Na Blízkém východě zuří od začátku roku válka, ale v téhle se nebojuje zbraněmi - rozpoutali ji arabští a izraelští hackeři. Ukázali, že dokážou napáchat nemalou spoušť i jak je těžké se proti internetovým útokům bránit. Ten první provedl začátkem ledna arabský hacker, který zveřejnil detaily 20.000 kreditních karet Izraelců. V Izraeli to způsobilo poprask, i když šlo spíše o uraženou národní hrdost než napáchanou škodu - karty poškozených klientů byly zablokovány a posléze vyměněny, ale Izraelcům připadal útok ponižující pro zemi, která je považována za jednu z technicky nejvyspělejších na světě. Experti nechápali, jak mohl nějaký amatérský teenager překonat domněle neprůstřelné bezpečnostní systémy: hacker, snad ze Saúdské Arábie, který si říká OxOmar, tvrdil, že se zmocnil čísel kreditních karet, adres, jmen, telefonů a průkazů totožnosti 400.000 Izraelců na jediné izraelské sportovní stránce.Dočkal se i pochvaly palestinského teroristického hnutí Hamas - jeho mluvčí vyjádřil uspokojení nad tím, jak "kreativní" je arabská mládež, která "vymýšlí stále nové formy islámského odporu proti izraelské okupaci".

Čin ale rozčílil izraelské hackery, ve kterých se vzedmula vlna vlastenectví. Jeden z nich, který si dal jméno OxOmer jako parafrázi jména arabského protivníka, zveřejnil o týden později detaily saúdských, egyptských a syrských kreditních karet a varoval, že má údaje 300.000 Arabů. Izraelská média spekulovala, že hacker je voják sloužící u vojenské rozvědky.

Arabský OxOmar se nedal zastrašit, zveřejnil další izraelské karty a připojil i politické poselství - izraelská vláda se prý má "omluvit za genocidu Palestinců". Izraelský OxOmer reagoval zveřejněním dalších arabských dat. Za OxOmara se postavili i jiní arabští hackeři, kteří se pustili do větší hry - vyřadili z provozu internetové stránky telavivské burzy, izraelské letecké společnosti El Al a několika bank. Palestinští hackeři nabourali stránky Izraelského festivalu a autobusového dopravce Dan a Arabové v polovině ledna napadli stránku izraelského protidrogového úřadu s heslem "smrt Izraeli". K izraelskému hackerovi se přidali další vlastenci a společně napadli burzy v Abú Zabí a Saúdské Arábii, centrální banku ve Spojených arabských emirátech a Arabskou banku v pásmu Gazy. Svým nepřátelům prostřednictvím deníku Jediot Achronot vzkázali, že je to "pomsta sionistů".

Do hry vstoupil další izraelský hacker jménem Hannibal, který vyzradil přístupová hesla k 85.000 arabských a íránských účtů Facebooku. Pohrozil, že zveřejní 30 milionů arabských e-mailových adres a čísla 10 milionů arabských a íránských bankovních kont a kreditních karet, jestli Írán "nepřestane ohrožovat Izrael". Dodal, že je "vždy připraven Izrael zachránit", a oznámil, že pracuje na proniknutí do počítačů íránských jaderných zařízení.

Ze stínu opět vystoupil arabský OxOmar. Varoval, že zveřejní "tajné informace, které Izrael získal špionáží" a že "konec Izraele se blíží", protože jej "vyřídí elektronicky".

Koncem ledna byla válka hackerů v plném proudu. Mimo provoz se ocitly stránky saúdského meteorologického ústavu, íránské televize nebo íránského ministerstva zdravotnictví a na druhé straně izraelské nemocnice Tel Hašomer, ekonomického zpravodajství Marker, a dokonce i levicového deníku Haarec, který je znám svou ostrou kritikou současné izraelské vlády a sympatiemi vůči Palestincům. Zatímco nejeden Izraelec se tím škodolibě bavil, arabští hackeři zjistili svůj omyl a za útok se omluvili na Twitteru: "Promiň, Haareci, nevěděli jsme, že jsi dobrý."

Válka nepolevila ani začátkem února. Palestinci zveřejnili další čísla izraelských kreditek a Izraelci nabourali stránku ozbrojeného křídla Hamasu. Arabové vyřadili z provozu několik stránek mediální společnosti Jediot Achronot a OxOmar oznámil, že má údaje izraelského ministerstva výstavby týkající se 300.000 lidí. Útoky doprovázela nacionalistická hesla, politické slogany, posměšky i urážky.

V posledních dnech se situace trochu uklidnila. Nejnovější incident však vzbudil pochybnosti, zda je izraelsko-arabská hackerská nenávist opravdu tak silná. Policie v Jeruzalémě zatkla 15letého Izraelce, který nakupoval elektroniku pomocí údajů izraelských kreditních karet, které mu prý předal sám Arab OxOmar.

Válka hackerů by byla docela komická, kdyby se jednalo o nevinnou dětskou zábavu. Ukazuje se však, že hackeři disponují netušenými schopnostmi s nepředvídatelnými následky. Internetová válka může dosáhnout minimálně stejných a možná i zkázonosnějších výsledků než klasické vojenské tažení. To ostatně předvedl i počítačový virus Stuxnet uměle nasazený do Íránu, kde v minulých měsících zničil 16.000 počítačů a tisíce odstředivek na obohacování uranu a zasadil ránu tamějšímu jadernému programu. Jestli ho Íráncům poslaly izraelské tajné služby, jak se všeobecně soudí, tak národní hrdost Izraelců tolik neutrpěla.
 

5 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Schneider Schneider | 25. února 2012 v 11:25 | Reagovat

Nevyznám se v hackerském ptydepe, a proto by mě zajímalo, zda je správné psaní 0xOmar vs. 0xOmer, nebo OxOmar vs. OxOmer.
Jinak si ve vší skromnosti dovolím odkázat též na
http://www.ceskapozice.cz/zahranici/svetove-udalosti/symetricka-valka-0xomar-versus-0xomer

2 geraldr geraldr | Web | 15. ledna 2016 v 12:42 | Reagovat

mala pujcka ;-)

3 loretto loretto | Web | 15. ledna 2016 v 14:06 | Reagovat

odstoupení od smlouvy o půjčce 8-O

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama