Kde končí pražský rabinát a začínají Seychely?

3. února 2012 v 7:11 | TJ
Na stránkách pražské židovské obce se dočtete, že rabinát zodpovídá za náboženský život obce, který mají na starost jeho pracovníci. Jak se však při bližším pohledu ukazuje, dva jeho pracovníci mají na starost ještě pár zajímavých komerčních aktivit. Je věcí každého, v jaké firmě se bude angažovat, když to nevadí zaměstnavateli. Může být třeba i bílým koněm v podniku s nejasnými vlastníky, ale zaměstnanec rabinátu přece jen reprezentuje podstatu náboženské společnosti, a jeho podnikatelské aktivity tak mají dopad na reputaci židovské obce mnohem více, než je tomu u běžných členů. Ale i tam to veřejnost často citlivě vnímá.


Tajemník a šámes v propletenci vztahů
Tajemníkem rabinátu je od roku 2007 Michael D., jeho podřízeným je šámes Andrej N., který pracuje na židovské obci asi deset let. Jeden přišel přes Izrael z Ruska a druhý přes Německo z Moldávie. Dnes je váže ještě jeden vztah. Od září loňského roku je Michael D. jednatelem společnosti TRNOVÁ CENTRUM, která se věnuje výstavbě domů v pražském satelitu Trnová. Ta je vlastněna firmami FONTANA DEVELOPMENT a SOVJEN (ta má majoritu). A právě ve společnosti SOVJEN je v jednočlenném představenstvu od prosince 2010 Andrej N., jeho manželka je od loňského března v dozorčí radě. Po rozporech mezi vlastníky firmy TRNOVÁ CENTRUM, o kterém psaly v roce 2010 noviny E15, prosadil SOVJEN na jednatele právě tajemníka rabinátu. Jediným akcionářem společnosti SOVJEN je Fejx Innovation Limited ze Seychel.

Před třemi lety udělal časopis Ekonom analýzu (Krasnaja biznes armija), která se zabývala oblastmi zájmu podnikatelů z bývalých zemí Sovětského svazu v Česku. Satelit Trnová, kde se firmy TRNOVÁ CENTRUM a SOVJEN angažují, zde byl poměrně obsáhle zmíněn. V nových domech zde bydlí rodilí Rusové, Ukrajinci a Moldavané. Podle šetření Ekonomu zde pozemky tehdy vlastnilo několik desítek firem, v nichž byli nejčastěji zapsáni Mikhail Kindler a Natalia Kindlerová z Izraele. Dle informací ŽL právě oni tajemníka a šámese do firem přivedli poté, co v roce 2009 vyvrcholil konflikt mezi vlastníky projektu.

Přijel k nám bílý kůň, zalehl nám celý dvůr
S ohledem na odbornosti Michaela D. (specialista na jidiš a hebrejštinu) a Andreje N. (specialista na nic), je velmi reálné, že jejich působení v orgánech těchto společností má velmi blízko k "bílým koním". Andrej N. začal se svým obchodním angažmá již v roce 2008, kdy se stal jednatelem společnosti AMIKO x-ray technologies, kterou vlastní ruská uzavřená akciová společnost AMIKO. Funkcionáři Židovské obce v Praze by tyto aktivity neměli přehlížet a včas by se měli zajímat o jednotlivá rizika s tím spojená. Andrej N. navíc bydlí v sociálním bytě pražské židovské obce, ne jehož dveře by v případě Andrejových podnikatelských těžkostí mohl v budoucnu zazvonit exekutor. Dětská hádanka "Přijel k nám bílý kůň, zalehl nám celý dvůr" tak může mít v kontextu dnešní pražské židovské obce více než jedno řešení.
 

9 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 gugi gugi | E-mail | 3. února 2012 v 11:21 | Reagovat

Žijeme v době netušených, grandiózních komerčních možností. Někteří to chápou jako příležitost, mnohé to vystrašilo, jiné znechutilo, ale většinu to povzbudilo….  Od diluviálních dob plánované, direktivně řízené ekonomiky, jsme si hbitě osvojili investigativně brouzdat v nepřehledné, avšak vzrušující síti ekonomických informací, zejména v obchodním rejstříku, a dovídat se tak zápletky a vazby vpravdě detektivní, ba přímo konspirační….. Navíc jsme si museli zvyknout, že kšeft se nutně internacionalizoval. Neboť ten pravý kšeft nezná politických hranic, etnik, konfesí a doktrín.

Redakce ŽL zajisté předložila VŠEM ČTENÁŘŮM perfektní rešerši o komerčních aktivitách, personálních propojeních a statutárních zastoupeních ohleduplně „jmenovaných“ pánů, ale tím, domnívám se, věc končí. Dotyční pánové nesou nepochybně na svých bedrech velkou odpovědnost za své ekonomické aktivity; ta však končí na ulici, kdesi v exteriérech mimo pražskou židovskou obec.

Mnohé, i tyto aktivity, mohou skončit exekučním příkazem (toť riziko každého podnikání – „zaplatím to, odsedím to, co jiného s tím jde dělat?“), to však jde jaksi mimo náplň práce/zaměstnání dotyčných pánů. Necitelní a mravně oploštělí exekutoři by zajisté mohli odvrtat zámky u dveří bytečků těchto pánů, ne však u dveří jejich kanceláře rabinátu ŽO. Nehledě k alternativě excindačních žalob, chalila!  

Ano, zlaté pravidlo obchodní etiky praví, že bankovní úředník (vzhledem k požadavku důvěryhodnosti a riziku kompromitace) nemá co pohledávat v hernách rulety či na dostizích. Avšak kvůli tomu netřeba jít s kanonem na brouka. Na závěr nezbývá než konstatovat, že nesčetné množství religiózních osobností našinců se profiluje výrazně komerčním způsobem (např. v realitní sféře – nedávno Praha přivítala jednu takovou veličinu), aniž by to demontovalo či ohrožovalo  jejich konfesní image; skoro naopak – patří k to k našemu bontonu. Přiznám se důvěrně, že našinec, který by se víceméně obchodně neangažoval, by mi téměř ani nepřipadal  jako našinec ….  

Autor článku ví, o čem mluví a rozumí tomu dobře, když píše, že „reprezentaci podstaty náboženské společnosti, ... reputaci židovské obce veřejnost často citlivě vnímá mnohem více, než je tomu u běžných členů“. S touto v úvodu předeslanou sentencí lze vřele souhlasit tím spíše, když se o „vnímání pražské židovské obce veřejností“ někteří členové pražské komunity v minulosti postarali víc než dost a hullabaloo kolem toho vzniklé neutichlo dodnes. Ovšem ze shora uvedené faktografie moc vytlouci nelze a na žádnou odhalenou, šokující hospodářskou kriminalitu se příliš netěšme...

Gut šabes, chevre.

2 Vlasta Vlasta | 4. února 2012 v 0:39 | Reagovat

No a takhle to je v naší zemi pořád. Problém ??? Pokud se týká jakákoliv zájmové skupiny prostě neexistuje ať je to ODS, ČSSD nebo ŽOP či zahrádkáři, katolíci či kdokoliv. ož se pak fakt nedivme v jakém marasmu žijeme.

3 Káťa Káťa | 4. února 2012 v 18:48 | Reagovat

Příšerné! Mafiánský kapitalismus tedy už vtrhl i na pražský rabínát...

4 Chana Chana | 4. února 2012 v 19:13 | Reagovat

Uz davno

5 Roza Roza | 5. února 2012 v 21:22 | Reagovat

uz davno jsem slysela predpovedi,ze pan andrej nos.,ktery na prvni pohled nema zadny zidovsky puvod a take zadne zidovske vzdelani,tu jednou bude predsedou obce,kdyz se my zide rychle nevzpamatujeme a neuvedomime si,kdo nam tu uraduje.a taky mi doslo,ze asi nebude uplne vedle nazor,ze kdyz se nezacnem vcas zajimat o sve vlastni koreny a tradice a jejich pokracovani,nemuzem se divit,ze tu mame same takove samozvane kozly zahradnikem,jako pan andrej.n a m.dunaj. a mnoho dalsich,kteri si mysli,ze se schovaji treba za tu bradu,pripadne,nech na hlave,pod ksiltovku,ac vstupu nezidu do zidovskeho obecenstvi by mela podle halachy predchazet jen a jen bohabojnost,vira v B-ha a prani mu slouzit podle zidovskych zakonu. na to jak si s tim nelamat hlavu tam maji jine odborne poradce,napr.dushiho,neslavne proslaveneho svymi originalnimi vyklady halachy,umoznujicimi se rabinu prevlect tez za santa klase pro ceskou televizi a. j.co z toho muze vylezt jineho,nez zpochybneni cele zidovske pospolitosti a viry,nejen v ocich nezidovske verejnosti a to je ta nejvetsi skoda,ktera se neda vycislit a  porovnat ani s pripadnou hmotnou exekuci.a to boli nejvic.
do kdy si tam budou takto v klidu tito panove hovet a hospodarit a myslet,ze jsme uplne blbi ci slepi a ze je nam to jedno.

6 Filuta Filuta | 5. února 2012 v 22:12 | Reagovat

Pan Dunayevsky pry rezignoval na svou funkci :)

7 Fantomas Fantomas | 11. února 2012 v 2:01 | Reagovat

Gugi, vy jste se minul povolanim. Jste uzasny a jeste stacite napsat komentare na desitkach webu. Co Vy a Seychely? Nemate take nejake bile stadecko ponicku, nebo aspon zebru?

8 BesserWisser BesserWisser | 11. února 2012 v 2:11 | Reagovat

Jsou taci, kteri vi vsechno a nejlepe a na mnoha webech. Ja jsem to nevedel. Nektere pisatelske uchylky komentatoru take nechapu, ale uz jsem si na nej zvykl. Gugi, nemel byste si uz poridit vlastni web, abyste nemusel smejdit po internetu? A u Vas uz financak byl?

9 Eva Eva | 11. února 2012 v 2:18 | Reagovat

[1]: "Od diluviálních dob plánované, direktivně řízené ekonomiky" ......, nebo "pravý kšeft nezná politických hranic, etnik, konfesí a doktrín".
Pane, co to píšete? Kde žijete? To máte ještě z VUMLU?

10 Jakub Schwab Jakub Schwab | E-mail | 12. února 2012 v 9:09 | Reagovat

Aniž bych s Gugim ve všem souhlasil a aniž bych hodnotil úroveň souhlasu s dalšími, jedna věc je fascinující - Gugi se podepisuje a identifikuje e-mailovou adresou, ostatní diskutující se schovávají za nicky...

11 Lanny Lanny | 13. února 2012 v 15:04 | Reagovat

V článku je popsán vzorec, který funguje v mnoha jiných institucích a spolcích. Může nás sice mrzet, že i ŽO je tím zasažena, nicméně je to jen reflexe stavu v naší společnosti. Pokud tento stav bude pokračovat, bude pokračovat i na obci.

Psát se o tom ovšem musí, ale napravit to může jen generální "defenestrace" pánů konšelů.

12 Rambo Rambo | 13. února 2012 v 18:40 | Reagovat

10 Bacha kam píšeš kámo, okamžitě budeš označen za Jelínkovce .
No demokratická diskuze bafunařum nesedí.

13 PZ PZ | 15. února 2012 v 7:14 | Reagovat

Asi tak

ÚOOZ obvinil čtyři cizince z terorismu
Detektivové ÚOOZ navrhli obžalobu čtyř cizinců z bývalého Sovětského svazu za činy související s terorismem.
14.únor 2012 - 21:21
Kriminalisté vyšetřování ukončili v těchto dnech. Informaci uvedla TV Nova. "V úterý nám byl doručen spisový materiál. Do poloviny příštího měsíce bude ve věci rozhodnuto," řekl TV Nova obvodní státní zástupce pro Prahu 2 Tomáš Bláha.

"Je to poprvé v České republice, kdy jsou stíhány konkrétní osoby za trestnou činnost spojenou s terorizmem," řekl mluvčí útvaru Pavel Hanták s tím, že spisový materiál obsahuje kolem čtyř tisíc stran.

Mezi čtyřmi cizinci jsou tři občané Ruské federace a jeden Moldavan. Podle Novy měli v České republice vědomě pro teroristy vyrábět falešné doklady. O jednoho z nich, Tagira Alieva, má zájem i Rusko, které zaslalo žádost o jeho vydání k trestnímu stíhání.

Podle Novy cizinci pracovali pro dagestánské fanatiky a věděli o tom. Celá skupina měla pracovat pro Džamát šariát, což je dagestánská teroristická organizace, která má na svém kontě životy stovek ruských vojáků, policistů, úředníků, pravoslavných kněží, ale i civilistů.

Pokud státní zástupce uzná, že důkazy jsou dostatečné, dá zelenou prvnímu soudu v České republice, který se bude zabývat lidmi s vazbou na mezinárodní terorizmus. Ze sedmi lidí, kteří v padělatelské dílně pracovali, prý čtyři z nich věděli, že doklady skončí v rukou teroristů, uvedla Nova.

14 gugi gugi | E-mail | 16. února 2012 v 9:51 | Reagovat

Očekávaje spíše faktické protiargumentace, jsem nucen zodpovídat deriváty větvící se někam do pryč...

7) Jak víte, že moje povolání není právě tohle? Ano, jsem jeden z rodiny Úžasňákových. Na Seychelles jsem nebyl už dlouho. Ŕeknu Vám to jinak: mluvím raději pravdu, protože bych byl nucen pamatovat si, co jsem kde nalhal, a na to jsem příliš líný i zapomnětlivý. Stejné je to s mými aktivitami: raději hraji fair-play, protože  podvádět vyžaduje špičkový intelekt, který postrádám a intenzivní duševní koncentraci, na kterou jsem rovněž líný. BTW: Domníváme se, že plně rozumíme realitě, ačkoliv nám uniká, že jsme vlastně všichni "bílými koňmi" v něčem, co přesahuje naše chápání.

8) Ne. Jsou jen tací, kteří se snaží co nejlépe formulovat svůj názor a očekávají konstruktivní oponenturu. Většinou se jí nedočkají a místo ní čtou nekonsekventní stesky a emotivní, disharmonické skřeky. Zůstávají proto nejlepší jaksi kontumačně. Tolik bych si přál být diskusně přemožen za cenu, že jsem se dozvěděl a naučil něco skutečně objevného...    
Skutečnost, že brouzdám po netu, jste mohl zjistit jedině tak, že po něm brouzdáte též. Vlastní web? Každou chvíli by ho někdo hacknul. Připadal bych si jako "gefište file" ... 8=D Brouzdejme dále. Finančák? U mně? A proč, když nemám finance?  8=)

9) Chvíli mne to svádělo mlžit a vznést afektovanou otázku "co je to VÚML?!", ale pak jsem se rozhodl, že bude upřímnější vůči čtenářům a zeptám se Vás, PROČ Vám to jako z VÚMLU připadá? Máš s tím zkušenosti, soudružko?
Upřeně se dívejte na číslo své stranické legitimace; vpalte si ho do sítnice. Třeba Vás u toho napadne, proč jsem vždy stál a stojím mimo množinu těchto čísel. Napovím Vám: ... stádní pud...

15 alef bet gimel alef bet gimel | 23. února 2012 v 18:29 | Reagovat

prominte ,ale ty posledni prispevky jsou nejak necitelne a nepochopitelne,tech sofistikaci,naznaku a prirovnani je tam vic nez primeho sdeleni,Gugi,mirnete se,naprosto se vytraci jakakoiv srozumitelnost. strucne,neda se to cist!diskuze tak naprosto ztraci svuj ucel a misto. ( a to jeste dokazu po letech rozlustit zkratku VUML,ze ma neco spolecneho s marx.lenin.smem,na gugiho to vsak muselo mit znicujici dopad,projit tou dobou,kdyz ted takhle vyvadi s tema soudruzkama:):)je to jak uryvek ze scenare,ta prima rec,az na cloveka pada hruza,ze mu neco vypalej do cela,co to s tebou Gugi soudruzky provadely?co jsi jim zustal dluzen? a jak to spolu vsechno souvisi!!!ufff,pry pudy!ja bych to videla na gauc u Freuda!

16 ferko ferko | 7. března 2012 v 23:29 | Reagovat

Rádi bychom Vás informovali o chystaných personálních změnách.

Ke dni 31. března se rozloučíme s panem Michaelem Dunayevskym ve funkci vedoucího  rabinátu. Důvodem rozhodnutí pana Dunayevskeho ukončit činnost v této funkci je dlouhodobá nekorektní a xenofobní medializace jeho osoby a součastně i jeho zájem a možnost  vrátit se ke své původní profesi odborníka na judaismus a jidiš a snaha o další odborný růst.

Pan Dunayevsky bude zhruba měsíc  ještě působit jako asistent vedoucího rabinátu tak, aby umožnil řádné předání funkce, informací a podkladů svému nástupci.

Od 1. dubna 2012 nastoupí ve funkci vedoucího rabinátu náš současný zaměstnanec Lior Sharafi, s nímž nová pozice byla projednána a dohodnuta. S nástupem pana Sharafiho do funkce  vedoucího rabinátu vyslovil souhlas a doporučil jej i vrchní pražský rabín Sidon, který se účastnil jednání o podmínkách nástupu pana Sharafiho a postupu předání funkčních povinností.

Pan Sharafi dosud odváděl spolehlivou práci při propagaci ŽOP a při projednávání mnoha aspektů vztahů ŽOP k našim partnerům. Věříme, že právě v této oblasti pan Sharafi bude přínosem pro další zlepšení komunikace rabinátu.

Při předání funkcí neočekáváme žádné komplikace.

Připomínáme, že pan Dunayevsky pravděpodobně bude i nadále působit pro FŽO jako konzultant pro kašrut a pro otázky činnosti vrchního zemského rabinátu.

Informace a představení nového vedoucího rabinátu zaměstnancům proběhne v rabinátu neprodleně.

Dosavadní pozici pana Sharafiho zajišťující podporu turistickému ruchu a komunikaci s izraelskou komunitou v Praze zatím nebudeme obsazovat. Tuto oblast budeme zajišťovat částečně dohodou o pracovní činnosti s panem Sharafi nad rámec pracovního úvazku a část původní agendy převezme jako své standardní povinnosti vedoucího rabinátu. Jako vedoucí rabinátu bude pan Sharafi zajišťovat zejména:

- komunikaci a koordinaci se zahraničními skupinami, zájemci o stravování v restauraci Šalom spojené s účastí na bohoslužbách a prohlídkami Židovského Města pražského.
- agendu zlepšení komunikace s izraelskými občany, kteří žijí a podnikajících v ČR.

17 sid sid | 8. března 2012 v 10:49 | Reagovat

http://eretz.cz/2012/03/prevrat-na-zidovske-obci-praze-exkluzivni-interview-novym-predsedou/#more-5717

18 ej ej | 15. března 2012 v 2:05 | Reagovat

dalsi prevraty budou nasledovat.poteseni na nasi strane.

19 Kalaš Kalaš | 3. dubna 2012 v 21:07 | Reagovat

[16]:Kdo to je, který nemůže zpět do Eretz, protože prodával konverze ?

20 Kuman Kuman | Web | 28. září 2016 v 0:39 | Reagovat

rychla pujcka online hlučín 8-O

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama