Chorvatský prezident se omluvil za podíl své země na šoa

28. února 2012 v 8:35 | D.T. podle haaretz.com, AJC, foto Wikipedia |  Zahraniční zprávy
Chorvatský prezident Ivo Josipović pronesl 15. února během své návštěvy Izraele před poslanci Knesetu projev, v němž zdůraznil přátelství mezi oběmi zeměmi, jednoznačný závazek Chorvatska vůči bezpečnosti židovského státu a omluvil se za zločiny, jichž se v době holocaustu jeho země dopustila na židovských spoluobčanech. V narážce na někdejší ultranacionální fašistické hnutí ustašovců dodal: "Někteří příslušníci mého národa systematicky pracovali na zničení části lidstva. Musíme nahlédnout do našich srdcí a vyrovnat se s touto nejtemnější kapitolou našich dějin, naší politické historie. Musíme si uvědomit: Had je oslabený, ale je stále zde."

Z přibližně 30.000 chorvatských Židů přežilo holocaust zhruba 5000, po válce se dobrá polovina z nich vystěhovala do rodícího se Izraele. Dnes žije v Chorvatsku dle odhadů na 2000 - 2000 občanů židovského původu, většina v Zahřebu.

Podle Josipoviće, jehož země příští rok přistoupí k EU jako její 28. členský stát, však omluva nestačí. V rámci svého projevu se nepřímo obrátil na svou domácí politickou scénu s výzvou, aby byl konečně přijat restituční zákon o navrácení židovského majetku zabaveného v době šoa - stejně tak, jak již byl navrácen majetek znárodněný chorvatským komunistickým vedením. Všechny dosavadní vlády v Zahřebu totiž vzniku takovéhoto zákona bránily.

Josipović jednal během svého třídenního pobytu v Izraeli s izraelskými představiteli především o rozvoji ekonomických vztahů, bilaterální spolupráci a řadě společných zájmů. Sešel se mimo jiné s premiérem Netanjahuem, prezidentem Perese, navštívil památník Jad Vašem a izraelský národní hřbitov na Herzlově hoře.
 

7 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 martina martina | E-mail | 4. dubna 2012 v 17:38 | Reagovat

Dovolenou pro naši rodinu si opět objednáme do <a href="http://www.ubytovanivchorvatsku.cz/">Chorvátsko 2012</a>

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama