Bude v Holešovicích nový památník obětem holokaustu?

27. února 2012 v 1:39 | redakce |  Domácí zprávy
V pondělí 27. února odpoledne má zastupitelstvo Městské časti Praha 7 rozhodovat o prodeji pozemku pod bývalými budovami úřadu nad Parkhotelem Praha (parc.č.1549/1 a 1549/8 k.ú. Holešovice) společnosti Holešovický Trojúhelník. Kolem celého projektu se vede diskuse o vhodné zástavbě této oblasti, ale ŽL zajímá budoucnost památníku obětem holokaustu, o němž se začalo diskutovat již v roce 2002. Současné smluvní závazky spojené s pronájmem pozemků s novým památníkem počítají, avšak při prodeji by tato původní podmínka Městské části Praha 7 mohla vzít za své. Na pondělí se v Praze 7 chystá občanská iniciativa, která má na toto nebezpečí upozornit.


"Pomocí happaningu chci poukazat na to, že v současnosti existuje navrh na projekt Galerie Stromovka, který památník holokaustu neobsahuje. A to i přesto, že v dodatku smlouvy medzi MČ P-7 a firmou Lordship je stanoveno, že pamatnik ma byt pietně umístěn uprostřed dispozice. Ma být navíc vybrán v celosvětové mezinárodní soutěži, která se do dnešních dnů neuskutečnila," říká aktivistka a umělkyně Tamara Moyzes. Považuje za důležité , aby k novému památníku vznikla veřejná diskuse. Doposud vydaná a pravomocná uzemní rozhodnutí a stavební povolení explicitně s žádným památníkem nepočítají. Podle společnosti Lordship bude však navržen památník v rámci prováděcí dokumentace interiéru hlavní budovy, která se bude projektovat v druhém pololetí letošního roku. Zdá se však, že společnost Lordship, které patří akciová společnost Holešovický Trojúhelník, podceňuje důležitost místa a pravděpodobně ani nepočítá s mezinárodní soutěží na návrh památníku.

Místo, kde dříve stával Radiopalác, má tragickou historii, za války zde bylo shromaždiště protektorátních Židů před transporty do koncentračních táborů. Celé rodiny i jednotlivci zde hodiny a dny čekali před odjezdem do Terezína či Lodže. Byly zde desítky tisíc mužů, žen a dětí, z nichž se většina nikdy nevrátila zpět. Celá lokalita má tak zvláštní význam pro přeživší a jejich blízké, proto u budovy Parkhotelu Praha vznikla již počátkem 90. let pamětní deska dle návrhu akademické malířky Helgy Hoškové. Památka vyvraždění českých Židů si však zaslouží v Praze veřejný památník a je správné, že představitelé městské části na to před lety pamatovali. Nyní je potřeba, aby se dřívější závazky naplnily.

"Nechme dohadů o způsobu, jak památník má vypadat. Od toho jsou povolaní umělci, třeba i světoví. Postavme konečně důstojný památník, ze kterého každý kolemjdoucí pochopí, jaká tragedie se zde odehrála," říká na podporu pondělní občanské iniciativy Oldřich Stránský, předseda Svazu osvobozených politických vězňů a pozůstalých ČR. Podobně smýšlejí i mnozí další přeživší a obyvatelé Prahy 7. Dle předsedy Židovské obce v Praze Františka Bányaie však nenívhodné a důstojné památník vynucovat. "Realizace památníku by pro investora měla být výzva, ne-li čest. V ČR existují desítky památníků na tragédii šoa a další se připravují v mnoha českých městech. K tomu, co má nebo nemá na pozemku "holešovického trojúhelníku" stát, se Židovská obec v Praze necítí povolána vyjadřovat," napsal Bányai ve vyjádření členům reprezentace této náboženské společnosti. Tento alibistický postoj představitele oficiální židovské komunity mnohé překvapil, vždyť na místě by bylo spíše nabídnout Městské části Praha 7, která před lety o památníku sama rozhodla, pomoc a podporu.

-----------------------
Text dodatku smlouvy mezi MČ P7 a pronajímatelem tzv. Holešovického trojúhelníku:
Centrem veřejné části stavby bude památník holocaustu. Místo stavby má tragickou spojitost s nedávnou historií židovského a českého národa, neboť v průběhu druhé světové války zde bylo shromaždiště židovských občanů před transporty do koncentračních táborů. Památník bude pietně umístěn uprostřed dispozice v pohledově exponovaném místě. Předpokládá se, že vzhled pietního místa bude výsledkem celosvětové výtvarné soutěže, která bude pro tento účel investorem zorganizována. Pro výslednou podobu památníku budou osloveni jak zahraniční tak čeští umělci. Koncept památníku bude koordinován 5 představiteli české politické i kulturní sféry.

 

9 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 EBen EBen | 27. února 2012 v 20:57 | Reagovat

Díky za text Dodatku smlouvy mezi MČ Phy 7 a pronajímatelem pozemku.
Skutečně by bylo vhodné, aby židovští zastupitelé všech úrovní uvítali co nejhlasitěji tuto iniciativu a nabídli maximální možnou pomoc při realizaci záměru.
Praha je vzácnou výjimkou mezi místy, kde probíhal holocaust, když po 67 letech ještě nemá důstojný památník obětí holocaustu. Přitom obrovské a důstojné památníky holocaustu existují například v USA, Belgii, Holandsku .
Praha 7 , odkud byly vypravovány transporty se snad vzpamatuje jako první.

2 Karel Karel | 27. února 2012 v 22:09 | Reagovat

Myslím, že v médiích i na židovské obci je věc nepochopena. Nejde o vynucování památníku, ale o pomoc při naplnění záměru osvícených starostů Duba a Kučerové.

3 Helena Helena | 29. února 2012 v 9:36 | Reagovat

Kdyby člověk nesledoval blog ŽL, který o této věci informoval jako první, a v návaznosti na to nehledal cíleně v českých médiích, nedozvěděl by se o této kauze vůbec nic. Proč ŽOP své členy - ale nejen je, ani spolky, přidružené organizace atd. - o této, podle mne docela podstatné věci, neinformuje?? A volený předseda pak prezentuje veřejnosti svůj osobní názor, který nemá podložený stanoviskem komunity. To tedy nesvědčí o transparentních demokratických postupech.

4 yourope yourope | 24. dubna 2012 v 16:36 | Reagovat

Už dlouho sleduji, jak představitelům ŽOP je vše, co týká židovské komunity, jedno. Členové naši rodiny byli na místě ještě před transportem zastřeleni. Věřím, že tato otázka může být citlivá jen pro Židy, ale ne pro Banána.

5 Lanny Lanny | 24. dubna 2012 v 20:40 | Reagovat

Co se týká informovanosti, co vám říkají tato jména?

Gilman Shelly Irina
Kolsky Dani
Sadocha Vasil

6 kuhnley kuhnley | Web | 9. září 2016 v 2:57 | Reagovat

online pujcky velešín :-x

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama