Únor 2012


Chorvatský prezident se omluvil za podíl své země na šoa

28. února 2012 v 8:35 | D.T. podle haaretz.com, AJC, foto Wikipedia |  Zahraniční zprávy
Chorvatský prezident Ivo Josipović pronesl 15. února během své návštěvy Izraele před poslanci Knesetu projev, v němž zdůraznil přátelství mezi oběmi zeměmi, jednoznačný závazek Chorvatska vůči bezpečnosti židovského státu a omluvil se za zločiny, jichž se v době holocaustu jeho země dopustila na židovských spoluobčanech. V narážce na někdejší ultranacionální fašistické hnutí ustašovců dodal: "Někteří příslušníci mého národa systematicky pracovali na zničení části lidstva. Musíme nahlédnout do našich srdcí a vyrovnat se s touto nejtemnější kapitolou našich dějin, naší politické historie. Musíme si uvědomit: Had je oslabený, ale je stále zde."Židovské muzeum bude platit pražské obci nižší nájemné

27. února 2012 v 7:37 | redakce |  Domácí zprávy
Od letošního roku bude Židovské muzeum v Praze (ŽMP) platit Židovské obci v Praze (ŽOP) roční nájemné za využívané objekty ve výši 35,85 mil. Kč. Oproti předcházejícím rokům se tato částka sníží o 2 mil. Kč. O tomto kroku rozhodlo vedení ŽOP na svém posledním jednání na základě podnětu ŽMP, které tak reagovalo na pokles svých výnosů. Toto nájemné má ŽMP platit po dobu příštích tří let.

Bude v Holešovicích nový památník obětem holokaustu?

27. února 2012 v 1:39 | redakce |  Domácí zprávy
V pondělí 27. února odpoledne má zastupitelstvo Městské časti Praha 7 rozhodovat o prodeji pozemku pod bývalými budovami úřadu nad Parkhotelem Praha (parc.č.1549/1 a 1549/8 k.ú. Holešovice) společnosti Holešovický Trojúhelník. Kolem celého projektu se vede diskuse o vhodné zástavbě této oblasti, ale ŽL zajímá budoucnost památníku obětem holokaustu, o němž se začalo diskutovat již v roce 2002. Současné smluvní závazky spojené s pronájmem pozemků s novým památníkem počítají, avšak při prodeji by tato původní podmínka Městské části Praha 7 mohla vzít za své. Na pondělí se v Praze 7 chystá občanská iniciativa, která má na toto nebezpečí upozornit.

Válka hackerů na Blízkém východě

24. února 2012 v 22:35 | Gita Zbavitelová, psáno pro rubriku Názory a argumenty ČRo 6, ilustr. foto Wikipedia |  Zahraniční zprávy
Na Blízkém východě zuří od začátku roku válka, ale v téhle se nebojuje zbraněmi - rozpoutali ji arabští a izraelští hackeři. Ukázali, že dokážou napáchat nemalou spoušť i jak je těžké se proti internetovým útokům bránit. Ten první provedl začátkem ledna arabský hacker, který zveřejnil detaily 20.000 kreditních karet Izraelců. V Izraeli to způsobilo poprask, i když šlo spíše o uraženou národní hrdost než napáchanou škodu - karty poškozených klientů byly zablokovány a posléze vyměněny, ale Izraelcům připadal útok ponižující pro zemi, která je považována za jednu z technicky nejvyspělejších na světě. Experti nechápali, jak mohl nějaký amatérský teenager překonat domněle neprůstřelné bezpečnostní systémy: hacker, snad ze Saúdské Arábie, který si říká OxOmar, tvrdil, že se zmocnil čísel kreditních karet, adres, jmen, telefonů a průkazů totožnosti 400.000 Izraelců na jediné izraelské sportovní stránce.

Basketbalisté Maccabi Electra Tel Aviv vykročil směrem k Finále čtyř

24. února 2012 v 10:06 | Denny
Žluto-modří měli v tomto kole Evropské ligy basketbalu v mužstvu Žalgiris Kaunas teoreticky slabšího soupeře. Jen vítězství v kombinaci se současnou prohrou Benet Cantu s Barcelonou by zajistilo Izraelcům druhé postupové místo ve skupině.

Konec dobrý, vše dobré, ale bylo to těsné. Maccabi porazil Žalgiris Kaunas 70:66 a zároveň Cantu prohrál doma s Barcelonou o jediný(!) bod 62:63. Skupinu nyní po 5 kolech vede Barcelona s 5 vítězstvími, Maccabi je s 3 vítězstvími a 2 porážkami na 2.místě, Benet Cantu má na svém kontě 3 porážky a 2 vítězství a je ve skupině 3. Žalgiris Kaunas nevyhrál ani jednou. K poslednímu zápasu, který se hraje za týden, letí Maccabi do Barcelony.

Brno opět vypsalo soutěž na památník obětem holokaustu

23. února 2012 v 21:23 | redakce
Realizace památníku obětem v holokaustu v Brně má zatím dosti zapeklité osudy. I když jej přislíbili radní již po válce, do dnešního není schválen ani žádný návrh. Naposledy se o projektu hovořilo koncem roku 2010, kdy brněnští radní rozhodli, že žádný ze 49 soutěžních návrhů není vhodný k realizaci. Pietní místo na náměstí 28. října mělo podle poslední koncepce připomínat přes čtrnáct tisíc obětí holokaustu z řad brněnských Židů a Romů. Nyní byla vyhlášena nová soutěž.

Erik Tabery: Antisemitismus v politice

23. února 2012 v 18:56 | D.T. podle RESPEKT, foto Wikipedia |  Úvahy a komentáře

Šéfredarktor časopisu RESPEKT Erik Tabery se tento týden ve svém pravidelném úvodníku zabývá osobou ultrapravicového novináře Adama B. Bartoše a jeho skandálním antisemitským pamfletem pod názvem Kraus. Pamflet, který byl zveřejněn na Bartošových osobních webových stránkách, útočí na časopis vydávaný hercem a moderátorem Janem Krausem (i na něho samotného). Bartoš označuje časopis za "extrakt židovské žurnalistiky a židovské propagandy", za "pravdoláškařský hnus a sliz" "sprostě útočící na vše co jen trochu souvisí s českým národem." Mediální svět je slovy Bartoše ovládán židovským vlivem a židovské tiskoviny neměly podle něj " nikdy jiný účel, než mystifikovat, zamlčovat, vést propagandu, dělat si legraci z křesťanských hodnot, z národa, útočit na lidské pudy, narušovat morálku, preferovat zvrácenosti a úchylnosti, propagovat revoluci, usilovat o rozvrat, o změnu režimu."

Nález středověkých židovských svitků v Afghánistánu

22. února 2012 v 9:23 | Gita Zbavitelová, psáno pro rubriku Svět viděný internetem, foto Wikipedia |  Historie
V severním Afghánistánu se našly staré židovské svitky, které dokládají způsob života středověkých židů ve střední Asii, píše agentura Reuters. Asi 150 dokumentů z 11. století bylo nalezeno v provincii Samangan. Pak byly zřejmě propašovány do zahraničí, což se v Afghánistánu stává památkám často. Na svitcích jsou napsány básně, obchodní záznamy a soudní dohody. Podle izraelského profesora Šaula Šakeda z Hebrejské univerzity v Jeruzalémě, který materiály zběžně prohlédl, se vědělo, že na afghánském území žila ve středověku židovská komunita, ale její kultura a způsob života byly dosud záhadou. Nález je proto nesmírně vzrušující, řekl Šaked.

Erika Bezdíčková na besedě v Olomouci

22. února 2012 v 7:46 | redakce |  Kultura
V úterý 28. února v 16.45 hodin pořádá olomoucká vědecká knihovna besedu s Erikou Bezdíčkovou. V zasedacím sále v nové budově v Bezručově ulici si olomoucká veřejnost a studenti budou moci popovídat s autorkou pamětí Moje dlouhé mlčení, které reflektují židovský osud ve 20. století.

Izrael a Kypr budou spolupracovat při těžbě plynu ve Středozemním moři

20. února 2012 v 20:00 | D.T. podle ejpress, haaretz.com, ilustr. foto Wikipedia |  Zahraniční zprávy
Premiér Benjamin Netanyahu uskutečnil minulý čtvrtek, 16. února, jednodenní státní návštěvu Kypru, přesněji řečeno hlavního města řecké části tohoto středomořského ostrova Nikósie. Návštěva je oběma stranami označována za historickou - Netanyahu je totiž prvním izraelským předsedou vlády, který Kypr navštívil. Nejmenovaný vysoce postavený izraelský úředník sdělil v této souvislosti agentuře AFP, že bilaterální vztahy mezi Izraelem a Kyprem doznaly v poslední době "dramatického zlepšení" a oteplení, což je mimo jiné připisováno společným zájmům obou zemí v oblasti energetiky.Květnový zájezd Osvětimského výboru do míst bývalého věznění

19. února 2012 v 17:19 | redakce |  Domácí zprávy
Osvětimský výbor, který je součástí Svazu bojovníků za svobodu, sdružuje bývalé vězně tohoto koncentračního tábora a jejich rodinné příslušníky. Dle vyjádření předsedkyně Marty Kottové pořádá výbor ve dnech 9. - 11. května zájezd do osvětimského památníku. Cesta autobusem a ubytování s polopenzí stojí 2 500 Kč. "Rádi s sebou vezmeme rodinné příslušníky bývalých vězňů, ale i učitele, vysokoškolské studenty či zájemce o historii," uvedla pro ŽL Kottová. V případě zájmu o další informace můžete napsat do redakce ŽL novinymagen@seznam.cz.

FŽO plánuje dát více peněz do Židovského tiskového a informačního servisu

19. února 2012 v 8:31 | redakce |  Domácí zprávy
Prezidium Federace židovských obcí (FŽO) se na svém lednovém zasedání věnovalo vyhodnocení projektu Židovského tiskového a informačního servisu (ZTIS), který na poloviční úvazek zajišťuje překladatelka Magdalena Křížová. Na návrh ředitele Židovského muzea Leo Pavláta, jenž od počátku celou koncepci prosazuje, a Křížové by měl být formát ZTIS rozšířen. Za tímto účelem by mělo dojít i ke 100% navýšení pracovních úvazků. Prezídium chce zrušit v letošním rozpočtu kapitolu stipendií, kde je 150 tisíc korun, a přidělit celou částku na rozšíření ZTIS, jehož celkové náklady tak letos mohou dosáhnout částky půl milionu korun. Další zdroje se mají najít formou grantů.

Hana Mayerová o postavení žen v judaismu

18. února 2012 v 18:48 | redakce |  Náboženství
Centrum judaistických studií Kurta a Ursuly Schubertových University Palackého v Olomouci organizuje ve středu 22. února v 17:00 hodin veřejnou přednášku Hany Mayerové na téma"Chvála ženy statečné - žena v současném judaismu", která ve své interpretaci bude vycházet z rozboru šabatového hymnu "Chvála ženy statečné - Přísloví 31,10-31". Akce se koná v prostorách knihovny CJS na třídě Svobody 26. Hanu Mayerovou pořadatelé olomoucké veřejnosti představují jako překladatelku a učitelku jazyků na volné noze, která od roku 1991 žije v Izraeli, kde přednáší judaistiku v rámci různých institucí a rabinátu. Je redaktorkou internetového portálu eretz.cz a publikuje v časopisu Maskil.


Vedení ŽOP se zabývalo seychelskou spojkou na rabinátu

17. února 2012 v 18:06 | TJ |  Domácí zprávy
ŽL referovaly v článku Kde končí rabinát a začínají Seychely o působení zaměstnanců rabinátu pražské židovské obce ve statutárních orgánech firem, které se podílejí na výstavbě ruského satelitního městečka Trnová. Představitelé Židovské obce v Praze (ŽOP) se tomuto tématu věnovali na pondělním zasedání. "Vedení projednalo konkrétní situaci, kdy se zaměstnanci obce již stali členy orgánů obchodních společností, přičemž je nepochybné, že tuto činnost vedle zaměstnaneckého poměru nemohou řádně vykonávat. Nedostatečná péče v orgánu obchodní společnosti je riziková, a tak ohrožuje dobrou pověst ŽOP," uvádí se v zápise z jednání. Tajemník Michal Borges měl v předešlém týdnu celou záležitost s Andrejem N. a Michaelem D. projednat s tím, že oba zaměstnanci činnost v obchodních společnostech ukončí.

Teroristické útoky na izraelské diplomaty

17. února 2012 v 15:25 | Gita Zbavitelová, psáno pro rubriku Názory a argumenty ČRo 6 |  Zahraniční zprávy
V pondělí se neznámí pachatelé pokusili o dva teroristické útoky proti izraelským diplomatům v Indii a Gruzii. První se částečně zdařil, ale naštěstí bez obětí na životech - neznámý motocyklista připevnil magnetickou bombu na automobil izraelského diplomata v indickém Dillí a ta vybuchla, ale jediná cestující, diplomatova manželka, si motocyklisty všimla a z vozu včas vyskočila. Utrpěla jen zranění a s ní řidič a dva kolemjdoucí. Druhý útok v gruzínském Tbilisi plánovaný na stejnou chvíli se nepovedl - bombu na spodku automobilu objevil ještě před výbuchem místní zaměstnanec izraelského velvyslanectví.


Americká "Konference předsedů" na návštěvě v Evropě

15. února 2012 v 13:36 | D.T. podle zahr. zdrojů, ilustr. foto Wikipedia |  Zahraniční zprávy
Čtyřicet vedoucích představitelů hlavních amerických židovských organizací a komunit - "Conference of Presidents" (Konference předsedů) - vedená jejím výkonným místopředsedou Malcolmem Hoenleinem přijelo včera na třídenní návštěvu do Bruselu, kde mají jednat se zástupci EU, NATO a belgické vlády. Z Bruselu budou pokračovat do holandského Haagu a svou misi zakončí v Izraeli, kde proběhne výroční zasedání Konference.

Začal také Davisův pohár

13. února 2012 v 22:31 | Denny |  Sport
Ženy mají FedCup, pro muže je Davis Cup. Jejich struktury se trochu liší. Od pátku 10.2.do neděle 12.2.2012 se hrálo první kolo Davisova poháru. Česká republika hraje ve světové skupině a v černé Ostravě splnila svůj úkol na jedničku. Čeští tenisté porazili Itálii 4:1. V pátek Radek Štěpánek v pětisetové bitvě porazil Andrease Seppiho a Tomáš Berdych vyhrál zápas se Simonem Bolellim, v sobotu Češi pečetili celkové vítězství tím, že vyhráli čtyřhru, zápas byl rozhodnut, Česko vedlo 3:0, nedělní dvouhry byly jen takovou kosmetickou úpravou celkového výsledku, příležitost dostali Lukáš Rosol a František Čermák, Rosol porazil Seppiho a v poslední dvouhře Čermák prohrál s Bolellim, celkově ČR - Itálie 4:1. Česko postoupilo do čtvrtfinále, kde se utká se Srbskem a to rozhodně nebude procházka růžovým sadem.

Hebrejština pro začátečníky začíná v březnu

13. února 2012 v 14:52 | Ulpan |  Kultura
Uvažovali jste o studiu moderní hebrejštiny, ale neměli jste odvahu začít? Možná je právě nově vypsaný kurz pro naprosté začátečníky příležitostí, jak se seznámit se základy jazyka a možností vyzkoušet si, jak jeho výuka v Ulpanu probíhá. Naučíte se základy čtení a psaní, nejdůležitější společenské obraty i další základní jazykové dovednosti pod vedením milé a zkušené lektorky.

Írán zvítězil nad světem – jadernou zbraň může mít do roka

11. února 2012 v 19:00 | Gita Zbavitelová, psáno pro rubriku Svět viděný internetem ČRo 6, ilustr. obr. Wikipedia |  Zahraniční zprávy

Írán už dokončil vývoj jaderné zbraně a čeká jen na pokyn nejvyššího duchovního vůdce ajatolláha Chameneího, zda ji má začít vyrábět. Podle izraelského serveru Debkafile to oznámil náčelník izraelské vojenské rozvědky, generálmajor Aviv Kochavi. Podle něj bude výroba atomové bomby Íránu trvat asi rok. Se současným množstvím 100 kilogramů uranu obohaceného na 20% a dalších čtyř tun uranu obohaceného na 3,5% pak bude potřebovat ještě dva roky k výrobě čtyř jaderných zbraní. Koncem letošního roku nebo začátkem
příštího bude mít jednu a do roku 2015 čtyři nebo pět
atomových bomb.